Statyw do Star Adveturer

PostJanou | 05 Maj 2017, 16:08

Witam. Mam pytanko. Chce kupić mobilny statyw pod ww głowicę. Czy warto się pakować w coś takiego jak MT055XPRO3 (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-ma ... cyjny.html), czy lepiej myśleć o czymś stabilniejszym? Mój budżet to 1000zł. W przyszłości chce wieszać na tym montażu maksimum, czyli pewnie do 200mm. Z góry dzięki za odpowiedź.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJanusz_P. | 05 Maj 2017, 22:58

Moim zdanie nie wart swojej ceny bo ma za dużo kiepskich sztywności-owo elementów, wysuwana kolumna, kulowa głowica, pojedyncze nogi, nie tędy droga, raczej szedłbym w tego typu, sztywniejsze klasyczne, kratownicowe konstrukcje:
http://www.euro.com.pl/statywy/benro-kh ... GAodpIoFCA
To wiele sztywniejsze i zdecydowanie sztywniejsze konstrukcje :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotr_G | 05 Maj 2017, 23:29

Manfrotto 055XPRO jest dobre do wędrówek z lustrzanką albo lunetą przyrodniczą.
Do większych obciążeń polecam manfrotto 475.
Polecam bo mam i używam. Wieszam na nim na widłach SCT6" do wizuala i lustrzanki.
Jest duży, sztywny, z możliwością wysunięcia kolumny a przy tym stosunkowo lekki i krótki po złożeniu.
Miałem lżejsze statywy i większe, cięższe też, z geodezyjnymi włącznie. Zostawiłem ostatecznie prócz statywu na wędrówki, właśnie manfrotto 475, bo najbardziej uniwersalny, wygodny i wystarczająco stabilny.
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfrotto ... l-pro.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 63
Rejestracja: 08 Gru 2009, 00:01
Miejscowość: Łódź/Szczytno

 

PostMateuszW | 06 Maj 2017, 10:01

Januszu, miałeś ten statyw? Bo ja mam i moje zdanie jest zupełnie inne. Po pierwsze nie ma tam żadnej głowicy kulowej, to są same nogi, do których przykręcasz dopiero dowolną głowicę, czy to zwykłą, czy kulową, czy żadną i zakładasz wprost Adventurera.
Wysuwana kolumna w zadnym stopniu nie osłabia sztywności, blokuje się porządnie i siedzi jak skała. Przy okazji pozwala na niesamowite, praktycznie dowolne akrobacje z lustrzanką, mozna np robic timelapsa z poziomu gruntu, czy wysunac ja nad stol i focic centralnie z gory.
Generalnie statyw jest bardzo sztywny, dobrze wykonany i wart swojej ceny.

Uzywalem na nim adventurera, ale tylko 3 noce. Rozlozylem dwie sekcje, zeby byla jaka taka wygoda do lunetki. Powiesilem tam ok 4 kg, czyli plus sam montaz daje ponad 5. Statyw pracowal bardzo fajnie. Moim zdaniem sztywnosc byla wystarczajaca. Na pewno wieksze problemy mialem ze sztywnoscia klina adventurera, niz ze statywem. Oczywiscie czuc roznice w stosunku do np statywu NEQ6, ale jest dobrze.

Co do 475, to nie mam z nim doswiadczenia, ale wydaje sie faktycznie niezly. Cena proporcjonalna do udzwigu, czyli nie przeplacamy. Na moje oko to tak po prostu 30% lepszy statyw :) Hmm, gdybym mial wiecej kasy i nie miala znaczenia masa, to chyba tez bym go wybral. Powinien dac juz zapas stabilnosci dla obciazanego Adventurera, gdzie 055 jest rozsądny, ale na styk.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanou | 06 Maj 2017, 16:09

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Już teraz wacham się pomiędzy MT055 a MN475. Różnica 2kg wagi. Różnica według Mateusza to około 30%. Zastanawiam się czy warto dopłacać te kilka stówek. Ale to już jest moja sprawa indywidualna:) Dzieki jeszcze raz, już mam jakiś obraz.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostMichaś | 10 Maj 2017, 08:23

Ja na twoim miejscu rozważyłbym jeszcze 3 legged thing, robią jedne z najlepszych statywów na rynku https://www.3leggedthing.com/travis
Michaś
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat