Drodzy Astromaniacy - pomóżcie w wyborze. Prezent dla Męża

PostBenedykt | 08 Maj 2017, 14:57

Pstrykaczkosmosu napisał(a): [...] Cokolwiek nie wybierzesz, pamiętaj, że liczy się radość z obserwacji, a nie krwawa wojna totalna Synta vs mak vs refraktor. Sprzęt to tylko narzędzie, a mam wrażenie, że niektórym wyższość jednego teleskopu nad drugim przysłania istotę naszego hobby :)

Święte słowa ...
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostRoba | 09 Maj 2017, 15:44

Benedykt napisał(a):
Pstrykaczkosmosu napisał(a): [...] Cokolwiek nie wybierzesz, pamiętaj, że liczy się radość z obserwacji, a nie krwawa wojna totalna Synta vs mak vs refraktor. Sprzęt to tylko narzędzie, a mam wrażenie, że niektórym wyższość jednego teleskopu nad drugim przysłania istotę naszego hobby :)

Święte słowa ...

Słowa święte - radość z obserwacji będzie większa, gdy się zobaczy więcej a najwięcej da newton 8 cali :wink:
 
Posty: 171
Rejestracja: 13 Sie 2008, 09:05

 

PostMichaś | 09 Maj 2017, 15:55

Najważniejsze żeby sprzęt nie zniechęcał do obserwacji. Dla wielu osób już nawet ten 8 calowy newton na dobsonie jest zbyt ciężki. Lepiej kupić coś lżejszego co nie będzie zniechęcać do używania samą potrzebą przetransportowania go z miejsca punktu a do b... Ja polecałbym maka 102 lub właśnie refraktor 100mm na az4, uważam że to fajny i wygodny zestaw do rozpoczęcia przygody z astronomią, który gabarytami nie zniechęci, a rozłożenie go i zrozumienie zasady działania to 10 sekund, bo nie musimy ustawiać montażu na biegun.
Michaś
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat