Klevzov-Cassegrain?.

Postwampum | 13 Maj 2017, 15:45

Jak w tytule.
Interesują mnie wszelkie informacje użytkowników którzy mają lub posiadali teleskop z tego typu układem luster.
Pytam bo będę "najprawdopodobniej" (bo jeszcze fizycznie nie mam) już w niedługim czasie posiadał takie cudo.
Nawet nie wiem jakich okularów szukać do takiego teleskopu, jaka kątówka itd.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 13 Maj 2017, 16:01

Cześć.

Jak się nie mylę to Casegrain w wersji z korektorem przed LW zamiast Menisku jak w Maku , ponoć Dobry sprzęt , ramiona pająka są łukowate i nie ma spajków w obrazie gwiazd , czytałem trochę o tej konstrukcji na zachodnich forach i też go rozważałem jako przyszły zakup , podobno lepiej się sprawdza w praktyce niż SCT , dlatego brałem go pod uwagę.
Zapewne nie ma krzywizny pola tak dużej jak w SCT i obstrukcja centralna też jest mniejsza niż w SCT , co przełoży się na lepszy kontrast obrazu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 13 Maj 2017, 20:39

Klevzov-Cassegrain to ciekawostka optyczna, dobra korekcja w centrum ale sporo szkła po drodze stąd słynne rosyjskie zażółcenie obrazu jest spodziewane i dobra korekcja pola maksymalnie do 30' kątowych czyli otwarty, podatny na paprochy i światło rozproszone dość ciężki w rosyjskim wykonaniu system optyczny z mikrym polem widzenia, jednym słowem żadna rewelacja, raczej optyczna ciekawostka dla kolekcjonera :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwampum | 14 Maj 2017, 09:12

Hmm...
Układy optyczne typu Klevzov-Cassegrain produkują nie tylko w Rosji.
Robią to także w USA i Japonii, chociaż tam nie ma w nazwie że to Klevzov (nazwa zastrzeżona dla produkcji Rosyjskiej?).
Co ciekawe Ci zaryzykowali i kupili mało znany typ teleskopu są (przepraszam za określenie ale pasuje najbardziej) - "osrani ze szczęścia".
Wskazują przede wszystkim na bardzo dobry kontrast zbliżony do MAKów (coś pomiędzy ED a MAK w najgorszym przypadku). Mobilność - lekka, krótka, otwarta tuba optyczna. Szybkość chłodzenia, w przybliżeniu 50% wartości dla SCT. Bardzo dobra korekcja pola. Uniwersalność z F10 poprzez zastosowanie korektora ogniskowej dostajemy około F6.

To wszystko można wyczytać w największych i najpopularniejszych forach zagranicznych i odnosi się do konstrukcji z USA I Japonii ( o ruskich nie czytałem).
W zestawieniu z tym co pisze Janusz - sprawa staje się mocno zagadkowa.Tak czy tak czy siak teleskop mam zarezerwowany i za najpóźniej 30 dni będzie u mnie, wtedy zobaczymy na co go stać.

Bardziej się zastanawiam nad montażem, kątówką i okularami, ale chyba odegram rolę partyzanta i wszystko trzeba będzie dobierać na zasadzie prób i błędów.
Pozdrawiam.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postastrofan | 14 Maj 2017, 11:21

Cześć. Można wiedzieć jakiej firmy jest tubka którą zamówiłeś? Podejrzewam iż to Vixen ale może oprócz japońców i ruskich może coś mi umknęło. :roll:
Jeżeli to vixen to czekam z niecierpliwością gdyż nie znalazłem ani jednej recenzji po polsku z aperturą 200mm i więcej. Gdzieś tam przewinął się tylko asferyzowany vixen 110mm ale to tylko problem później jak trza będzie nowe alu nanieść.
Sam miałem chęć na vmc 200L ale trochę zniechęciła mnie obstrukcja na poziomie ok 40% jak i pająk o grubości 5mm. Toż to tarantula :D .
Mimo tego czytałem bardzo pozytywne rzeczy na zagranicznych forach. Podobno ostrość ma lepszą niż sct ale kontrast już zbliżony. Wykonanie na wysokim poziomie. Brak mirror shiftu itd(ale za to miejsze możliwości pracy np.
z nasadką).
Osobiście widzę jednak więcej plusów niż niedomagań. Cena już mniej atrakcyjna jeżeli porównać sct.
Musi być ktoś pierwszy i sprawdzić co taki sprzęt jest wart.
Pozdrawiam :D
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postwampum | 14 Maj 2017, 13:27

astrofan napisał(a):Cześć. Można wiedzieć jakiej firmy jest tubka którą zamówiłeś? Podejrzewam iż to Vixen ale może oprócz japońców i ruskich może coś mi umknęło. :roll:
Jeżeli to vixen to czekam z niecierpliwością gdyż nie znalazłem ani jednej recenzji po polsku z aperturą 200mm i więcej. Gdzieś tam przewinął się tylko asferyzowany vixen 110mm ale to tylko problem później jak trza będzie nowe alu nanieść.
Sam miałem chęć na vmc 200L ale trochę zniechęciła mnie obstrukcja na poziomie ok 40% jak i pająk o grubości 5mm. Toż to tarantula :D .
Mimo tego czytałem bardzo pozytywne rzeczy na zagranicznych forach. Podobno ostrość ma lepszą niż sct ale kontrast już zbliżony. Wykonanie na wysokim poziomie. Brak mirror shiftu itd(ale za to miejsze możliwości pracy np.
z nasadką).
Osobiście widzę jednak więcej plusów niż niedomagań. Cena już mniej atrakcyjna jeżeli porównać sct.
Musi być ktoś pierwszy i sprawdzić co taki sprzęt jest wart.
Pozdrawiam :D


Trafiłeś w sedno, chociaż chciałem zrobić Wam małą niespodziankę w formie recenzji tego "egzotycznego" teleskopu i nie zdradzać jeszcze nazwy :wink:
To będzie VMC200L - ma wady i zalety o których wspomniałeś powyżej, jednak zalet jest więcej niż wad. Obstrukcja duża, ale przy tej budowie optycznej nie da się tego ominąć. Co do pająka, jak będzie mocno przeszkadzał to go przefrezuję (gdzieś już czytałem recenzję ze zdjęciami - facet przefrezował pająka do grubości bodajże 1,5mm).

Teraz przybywa mi siwych włosów na głowie, raczej z powodu doboru montażu i ewentualnie statywu, okularów, kątówki i co tam jeszcze okaże się potrzebne....

Boję się jeszcze jednego - kolimacja. Podobno jest więcej roboty niż przy standardowym newtonie. Najchętniej wysłałbym go do kolimacji w jednym z Naszych krajowych sklepów (pytanie czy potrafią), bo kupuje oczywiście używkę i po transporcie spedycją prawdopodobnie będzie to konieczne.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postastrofan | 14 Maj 2017, 13:55

Witam. Trafiłem z vixenem bo tak naprawdę oprócz tała i vixene nic innego nie widziałem. Kolimację te tuby trzymają dobrze a to z racji własnie grubego pająka. Przefrezowanie go do zaledwie 1,5mm to w przypadku odlewu, napraszanie się o kłopoty. Pamiętaj że ten pająk ma co dzwigać. Jest tam lusterko sporych wymiarów jak i korektor bodajże 2 soczewkowy a same soczewki też cienkie nie są. Prędzej pokusiłbym się o zrobienie nowego w cnc w jakimś innym materiale i wtedy można spróbować z nawet 1mm ale z szerokimi piórami. Można też sfrezować delikatnie zewnętrzną osłonę LW o ile grubość ścianki na to pozwoli. Nawet 2mm na średnicy to już coś a i kontrast na tym zyska.
Pozdro.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJanusz_P. | 16 Maj 2017, 20:35

Tyle że potem takie poprzerabiane teleskopy są dużo mniej warte w odsprzedaży niż oryginalne czyli przeróbki zaniżają ich wartość rynkową :arrow: :wink: :mrgreen:
Miałem przez rok takiego Vixena 8": http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... v-OTA.html w użytkowaniu od Kolegi, teleskop ważył koło 6 kg i jechał na EQ-6 i z tym korektorem: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... C260L.html pokrywał obrazem matrycę Canona 350D przyzwoitej jakości obrazem :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat