Najlepszy przenośny teleskop do obse.poza miastem do 50k pln

PostRav | 16 Maj 2017, 11:06

Cześć
Jeśli ktokolwiek mi odpisze pewnie będzie odradzał zakup drogiego teleskopu dla totalnego amatora, ale szukam porad, namarów na artykół o teleskopie który spełni w części moje wymagania (poniżej)
Z tego co wyczytałem rozumiem, że obserwacje astronomiczne w dużym mieście mijają się z sensem.
Sam mieszkam we Wrocławiu i mój plan to zakup przenośnego teleskopu do obserwacji w terenie, myślę o wyjazdach do izerskiego parku ciemnego nieba.
Mój budżet to kwota do 50.000 PLN (bez kompa).
Nie wiem czy są takie rozwiązania ale marzy mi się: teleskop sterowany elektronicznie z kompa + fajny program do sterowania teleskopem, ew. czy jest możliwa równiej fotorgafia cyfrowa wykonywanych w ten sposób obserwacji. Pewnie ewentualna realizacja mojego scenariusza przekracza mój budżet..

Pozdrawiam, Rafał
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 Maj 2017, 10:39

 

PostJanusz_P. | 16 Maj 2017, 20:19

A może zamiast kupować krowę zapewnisz sobie dostawę mleka i wykupisz czas w zdalnym teleskopie pod czystym, czarnym niebem :arrow: :idea: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postozi25 | 16 Maj 2017, 21:07

Nim coś kupisz
Może wpierw wybierz się na jakiś zlot

Tapatalk-uje
SW N 254/1200; SCT 6"
Plossl 25,20,10,9 SW LET 5, GSO SV 15,30, MEADE UWA 18mm, Hyperion 8mm, ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK III,Q-Barlow 2,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 663
Rejestracja: 03 Wrz 2014, 20:48
Miejscowość: Piekary Śląskie / Pierwoszów

 

PostRav | 16 Maj 2017, 21:28

Dobre rady .. zdziwiło mnie że na stronie "parku" izerskiego ciemnego nieba nie ma żadnych planowanych wydarzeń, polubiłem ich na smutnym fb - może coś wyskoczy.

Dzięki.
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 Maj 2017, 10:39

 

Postzbyszek | 17 Maj 2017, 08:54

Dobra, kupisz jakiś astrograf i ....? W ślepo będziesz namierzał ? To co chcesz jakoś wcześniej musisz wiedzieć że chcesz zobaczyć. Wrocław jest oświetlony, ale z 20-30 km w bok są wioski i tam z w/g mnie popularnym Dobsonem z lustrem 200-250 mm zobaczysz co to lukanie w niebo, czego możesz się spodziewać . W/g mnie żadna przyjemność siedzieć w aucie i w monitor patrzeć , rozstawiania sprzętu dużo więcej niż obserwacji. Do tego u nas z pogodą różnie bywa, świecący księżyc też ogranicza ilość dni do obserwacji.
Może na początek kup specjalny telep do obserwacji Słońca ? To z miasta i dobry sprzęt ciekawe sprawy pokaże.
NA forum było o takim sprzęcie...
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Post•Fish3r• | 17 Maj 2017, 12:32

Rav napisał(a):Cześć
Nie wiem czy są takie rozwiązania ale marzy mi się: teleskop sterowany elektronicznie z kompa + fajny program do sterowania teleskopem, ew. czy jest możliwa równiej fotorgafia cyfrowa wykonywanych w ten sposób obserwacji. Pewnie ewentualna realizacja mojego scenariusza przekracza mój budżet..


A) Jeśli kreci cię to żeby sterować telepa przez komp i robić foty to może najpierw popróbuj z czymś co jest już gotowe np:
http://www.itelescope.net/
http://www.icastronomy.com/
http://www.nmskies.com/

B) Jeśli kręcą cię żywe obserwacje i praca z teleskopem - kup sobie coś właśnie na początek. Z tego co piszesz chyba nie masz jak do tej pory zadnego doświadczenia z obserwacjami - więc moim zdaniem rzucanie się na start na coś w pokroju astrografu jest sporym przestrzeleniem. Znasz to powiedzenie - pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie. Najpierw liźnij trochę tematu...później z biegiem czasu bedziesz coraz bardziej wiedział czego dokładnie oczekujesz od sprzętu. Pieniądze i teleskopy ci nie uciekną.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Post•Fish3r• | 17 Maj 2017, 12:32

. zdublowany post.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostMateuszW | 17 Maj 2017, 14:40

Za 50k można kupić już bardzo dobry sprzęt zarówno do obserwacji, jak i astrofoto. Radzę Ci jednak zacząć od poczytania forum, powertowania internetu i ogólnego rozeznania się w temacie. Przeznacz na to co najmniej tydzień, a najlepiej miesiąc (tak, nie żartuje, to wciąż jest minimum!). Po tym nabierzesz jakiej takiej wiedzy i będziesz umiał choć sformułować swoje potrzeby. Zacznijmy od tego, że obserwacje wizualne i astrofotogrfia to dwie odrębne dziedziny i nie ma czegoś takiego, jak:
fotorgafia cyfrowa wykonywanych w ten sposób obserwacji.

Zrobienie zdjęcia to cały proces. To nie jest tak, że "przykładasz aparat i robisz pstryk".

Poczytaj najpierw sam, potem możesz spytać nas o pozostałe wątpliwości. Niestety, żebyśmy mogli sensownie pogadać, potrzebujesz przyswoić choć podstawową wiedzę. Bez tego to tak, jakbym chciał wytłumaczyć całkowanie komuś z przedszkola. Nie odbierz tego źle, chcę Ci pomóc, ale musiałbym napisać mnóstwo postów, żebyśmy choć nieco weszli w temat. A te informacje są już napisane, nie ma sensu ich dublować 1000x.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkurp | 31 Maj 2017, 16:54

Cześć. Na sąsiednim forum w dziale sprzedam jest teleskop do rozważenia pod ewentualny zakup.
http://astropolis.pl/topic/58207-opticon-stc-250-f15/
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat