Kolimator przydatny w astrofoto

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postrobaq | 19 Maj 2017, 15:27

Witam.
Od jakiegoś czasu bawię się w astrofotografię 6" newtonem na eq5. Do tej pory kolimowałem teleskop podstawową metodą Hamala ale nie jestem pewien, czy mam dobrze ustawione LW i offset. Ustawienie LG "na podkładke" też wydaje mi się liche.
Czy w cenie do 200zł kupię kolimator, który pozwoli mi upewnić się, że wszystkie elementy tej układanki się zgadzają? Myślałem nad zwykłym kolimatorem optycznym, ale ponoć laserowy ma więcej zastosowań w aspektach astrofoto.
Celestron 150/750, SW80/400, EQ5, Nikon Action EX 8x40 i trochę zabawek do astrofoto.
 
Posty: 6
Rejestracja: 11 Mar 2017, 17:28
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Postkk | 20 Maj 2017, 10:20

Polecam Howie Glatter. Grubo ponad założony poziom cenowy ale wraz z "dodatkami" sprawia że można sprawdzić niemalże wszystko w porównaniu do zwykłego punktowego laserka którym zrobisz/sprawdzisz tak naprawdę niewiele...
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postrobaq | 20 Maj 2017, 23:00

Minęło trochę czasu od napisania tematu i zrozumiałem już, że pudełko od kliszy lub kolimator optyczny jest potrzebny zawsze, kiedy chce się grzebać w ustawieniach LW i pająka. Pozostaje mi wyszkolić się w jego użytkowaniu. Rozumiem też chyba że prawidłowość kolimacji będzie widoczna na flacie (?), koniecznie muszę to jutro sprawdzić.
Kolimator holograficzny jest niestety poza moimi możliwościami finansowymi, chociaż przynam że chciałbym go mieć ;)
Celestron 150/750, SW80/400, EQ5, Nikon Action EX 8x40 i trochę zabawek do astrofoto.
 
Posty: 6
Rejestracja: 11 Mar 2017, 17:28
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat