Trzy lornetki 15x70, która najlepsza?

PostJoey Magnitudo | 05 Lip 2017, 00:39

Cześć Wszystkim :!:

Przeczytałem już chyba pół internetu i przekroczyłem budżet kilkukrotnie i jeśli tak dalej pójdzie, to pójdę z torbami... Ktoś musi to zatrzymać :!: :lol: Póki co kupiłem "Miesięczny przewodnik po niebie" Ridpatha Iana i wytypowałem trzy faworytki.

1. Delta Optical Extreme 15x70 ED
2. TS Optics 15x70 MX Marine
3. Delta Optical SkyGuide 15x70

Dwie pierwsze z nich to mocno chwalone BA8, różniące się chyba jedynie ceną (około 100zł). W tej klasie cenowej - wybór niemal idealny, jednakże nie bez mankamentów. Martwią mnie negatywne komentarze pod testem na stronie http://www.optyczne.pl/index.html?lorne ... at=0&sort=. Nie wiem co o tym myśleć i w ogóle jeśli jest między nimi jakaś znacząca różnica, to bardzo proszę o jej wskazanie.

Natomiast Skyguide, to lornetka budżetowa, którą najchętniej bym wybrał (nawet pomimo negatywnych testów latarkowych). Pytanie tylko czy różnica klas w stosunku do dwóch pierwszych jest AŻ tak widoczna? Czy można procentowo ocenić o ile mniej zobaczę na swoim niebie?

Moje niebo: to Jabłonna, miejscowość tuż pod Warszawą, najbliższa latarnia około 60 metrów od domu (95% obserwacji).

Budżet: około 1500 zł.

Cel: Nauka nieba, zobaczenie licznych gwiazd (niektórych w kolorze) ,mgiełka Andromedy, Oriona, Kraba, Jowisz z księżycami (a przy cudownych warunkach nawet z lekko migoczącym chociaż jednym pasem ), Saturn z pierścieniem (może być spłaszczona elipsa). To tak w skrócie.

Na koniec refleksja, chciałem kupić lornetkę z uwagi na początek mojej przygody z astronomią, wiem że ułatwia to naukę nieba itd., ale w dobie aplikacji mobilnych, które znacząco ułatwiają czytanie nieba, może warto przejść od razu do teleskopu? Przeglądając rozliczona fora (również tutaj) często spotykałem się z opinią, że powiększenie lornetki bardzo szybko nie wystarcza, a swoisty efekt "wow" szybko się wypala, do tego stopnia, że niektórzy żałowali, iż nie kupili od razu teleskopu. Dlatego chciałbym poprosić o sugestię również w tej materii.

Mam nadzieję, że nie zanudziłem kolejnym tematem tego typu, ale bardzo proszę o wyrozumiałość i pomoc :roll:

Pozdrawiam :!: :!:
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Cze 2017, 21:15

 

PostPiotr K. | 05 Lip 2017, 10:22

Kolego, wszystko co ważne zostało już napisane w wątku w którym pytałeś o parametry lornetki Skyguide 15x70. Niestety teraz musisz spiąć poślady i samemu podjąć decyzję, bo nikt Ci nie odpowie na pytanie, co będzie dla Ciebie najlepsze. Jedni wolą lornetki, inni wolą teleskopy, jedni wolą mieć sprzęt droższy o teoretycznie lepszych parametrach, a inni wolą mieć sprzęt tańszy o teoretycznie gorszych parametrach. Rozpoczynanie kolejnej dyskusji o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi nie ma żadnego sensu, i w żaden sposób nie zwolni Cię z konieczności podjęcia samodzielnej decyzji, bo zawsze ktoś będzie miał jakieś "ale".

Jeśli masz wystarczająco dużo hajsu, to bierz DO Extreme ED, bo z trzech wymienionych daje najlepszy obraz. A czy ciężar i nieporęczność są dla Ciebie istotne czy nie, to się przekonasz dopiero "w praniu". Ewentualnie zgadaj się z innymi astromaniakami z Twojej okolicy, którzy mają lornetki i teleskopy, pojedź z nimi w teren, i sam się przekonaj przed zakupem co i jak. Jakby co, to we Wrocławiu mamy do dyspozycji Skyguide'a i DO Extreme ED (o ile robi jeszcze jej nie sprzedał), i całe stado różnych teleskopów, więc jeśli byłbyś w okolicy to wbijaj na porównanie :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2899
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostJanusz_P. | 05 Lip 2017, 10:27

Moim zdaniem zakup lornetkę klasy 10x50 Extreme lub podobną do ręki do przeglądu nieba i wytypowania obiektów do oglądania teleskopem a jak teleskop to co najmniej z obiektywem soczewkowym 100 mm najlepiej ED lub lustrem minimum 150 mm na EQ-3-2 lub 200/1200 na Dobsonie bo to takie minimum dla dorosłego aby nie było potem wielkiego zawodu :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postaza | 05 Lip 2017, 11:08

Witam Kolegę

Mieszkam w Legionowie i zapraszam.
tel.kom: 733 805 199 po południu (wizyta u lekarza).
SW 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak-90 na Dobsie ATM, Mak-127 na EQ3-2, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, UV/IR-Cut, szary, zielony, kamery i inne. Jestem też krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 
Posty: 62
Rejestracja: 23 Maj 2015, 01:13
Miejscowość: Legionowo

 

Postsimon_141 | 05 Lip 2017, 22:09

Celując w serie BA8 to bardzo dobry kierunek, w zasadzie pancerna obudowa, ale też ciężka. Dlatego w tym wszystkim nie zapomnij o statywie, bez którego zobaczysz o co najmniej połowę mniej w stosunku do tego co możesz zobaczyć w lornetce przytwierdzonej do sztywnego statywu. Tyczy się to każdej lornetki w obserwacjach astro.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostJoey Magnitudo | 06 Lip 2017, 12:18

OK :)


Wybieram Ecotone KAMAKURĘ WP2 10x50, która kosztuje 600 zł, a która według rozmaitych testów jest lepsza o kultowego Nikona 10x50 EX, na początek myślę spoko. Mam tyko nadzieję, że jej parametry są odpowiednie pod podmiejskie niebo, gdzieś czytałem, że pod takim lekko rozświetlonym niebie - lepiej sprawdza się 15x70, ale niech już będzie, zaryzykuję :D

Mam tylko do Was ostanie pytanie. :roll: Zakupu dokonam w sklepie stacjonarnym i nie wiem na co zwrócić szczególną uwagę, np. jak rozpoznać błędną kolimację?
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Cze 2017, 21:15

 

PostKrater | 06 Lip 2017, 12:52

Robisz krok w dobrą stronę, 10x50 to lornetka do wszystkiego i będzie zawsze przydatna. (wiem, że to brzmi mało fajnie).
Postaraj się też o statyw, tym bardziej, że będziesz używał "kury" jako obserwacyjnej.

Przy zakupie poproś od razu o 2-3 egzemplarze, wyjdź przed sklep i znajdź jak najodleglejszy plan.
Przyłożenie lornetki do oczu (po jej uprzednim doregulowaniu do rozstawu oczu i wyostrzeniu) nie powinno wywoływać żadnych wrażeń przejściowych, które odczuwa się jako dostosowanie oczu do lornetki a nawet jako leki zawrót głowy.
Dobrze skolimowaną lornetkę oczy przyjmują bardzo naturalnie i natychmiast podejmują współpracę.
Niewielkie rozkolimowanie oczy niestety biorą na siebie czyli kompensują małe podwójne widzenie.
Ale dzieje się kosztem dyskomfortu i szybkiego męczenia oczu.
(dopiero duże rozkolimownie rzuca się w oczy)

Dlatego liczy się pierwsze spojrzenie, przeczekiwanie daje czas oczom i one się dostosowują (ale nie o to nam chodzi).

Kiedy już obejrzysz widoki przez te dwie lub trzy lornetki to przyłóż się i postaraj znaleźć w nich jakieś mankamenty. Tak wybierzesz najlepszy egzemplarz.
W razie niechęci sprzedawcy do rozpakowywania kolejnych egzemplarzy, znajdź szybko jakiś mankament w pierwszej lornetce i wtedy dostaniesz kolejny egzemplarz.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 07 Lip 2017, 16:41

Cześć. Posiadam Stigmę 20x80 ale najczęściej używam DO Silver 10x50. Taka lornetka daje dobry obraz, nie jest zbyt ciężka i jest mobilna. Polecam 10x50. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1586
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat