Pytanie filozoficzne o cenę i jakość

Postcrashtest_r | 11 Lip 2017, 21:40

Witam szanownych forumowiczów, przeczytałem już dość dużo na temat zakupów teleskopu i w miarę orientuję się w ograniczeniach sprzętu.
Chciałbym prosić o pomoc w dylemacie, czy lepiej nabyć coś małego lecz zbliżonego do ideału, czy też jednak postawić na większy sprzęt lecz słabszej jakości.
Na przykład TAK 60 vs SWED100
Taka ma durna rozterka związana z niechęcią do rozczarowań.
 
Posty: 122
Rejestracja: 09 Sie 2016, 11:33

 

PostSnejk | 11 Lip 2017, 21:42

Pierwsze, podstawowe pytanie: mówimy o sprzęcie do obserwacji "własnoocznych" czy do astrofotografii? :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postcrashtest_r | 11 Lip 2017, 21:51

Astro foto jest piękne, lecz czasu na naukę mało więc zostaje tylko obserwacja wizualna.
Dziękuję za refleks :)
 
Posty: 122
Rejestracja: 09 Sie 2016, 11:33

 

PostSnejk | 11 Lip 2017, 22:25

Wobec tego nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Ci jednak większy sprzęt. Zapewne przeczytałeś już jak duże znaczenie w obserwacjach wizualnych ma średnica lustra lub obiektywu. ED 100 mm zbierze prawie trzykrotnie więcej światła od maleńkiego APO 60 mm, więc nie ma się co oszukiwać - jakość obrazu i perfekcja wykonania sprzętu nie przechyli tu szali zwycięstwa na korzyść "idealnej" soczewki. :)
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Postcrashtest_r | 11 Lip 2017, 23:05

Tak sobie myślę że szaleństwa w świecie teleskopów nie są równoważne z szaleństwami audiofilskimi :D.
Przynajmniej taką mam nadzieję.
Tak więc trochę błądząc też dochodzę do takiego wniosku wiedząc też że po portfelu przejedzie też koszt montażu tak na początek....
Stąd te rozmyślania o mniejszym sprzęcie.
Dzięki
 
Posty: 122
Rejestracja: 09 Sie 2016, 11:33

 

PostMaxx | 11 Lip 2017, 23:22

Szaleć można finansowo w każdej niemal pasji , nawet rower można kupić za kilkadziesiąt tyś. zł.
Ogranicza Nas powiedzmy kasa , a uważam też że zdecydowanie powinien ograniczać Nas zdrowy rozsądek. :wink:
Co do audiofilstwa to pozwolę sobie na małą dygresję - otóż sam 5 lat temu "padłem ofiara" tego hobby
ale na szczęście nie poniosło mnie w bezmiar głupoty z tym związany.
Mój zestaw audio kosztował niewiele więcej od zestawu astronomicznego - ok 6 tyś zł.
Miałem okazje słuchać wielu zestawów za duuużo większe pieniążki
i to mnie jednoznacznie uświadomiło jak to marketing dryluje portfele ludzi pozbawionych grama zdrowego rozsądku.

Oczywiście w optyce astronomicznej jest dość mocna zależność ceny do jakości , ale też warto
trzeźwo myśleć i nie rzucać się od razu z wypiekami na twarzy na bardzo drogie zabawki.

Rozsądnego wyboru życzę koledze i pozdrawiam :wink:

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postdark | 12 Lip 2017, 06:22

crashtest_r napisał(a):Witam szanownych forumowiczów, przeczytałem już dość dużo na temat zakupów teleskopu i w miarę orientuję się w ograniczeniach sprzętu.
Chciałbym prosić o pomoc w dylemacie, czy lepiej nabyć coś małego lecz zbliżonego do ideału, czy też jednak postawić na większy sprzęt lecz słabszej jakości.
Na przykład TAK 60 vs SWED100
Taka ma durna rozterka związana z niechęcią do rozczarowań.

Skoro poczytałeś to chyba rozumiesz, że wszystko zależy od tego co chcesz obserwować. Sześdziesięcio milimetrowy teleskop nawet o idealnej optyce nic nie da kiedy trzeba skupić dużą ilość światła. ED 100 cz ED 120 to moim zdaniem zakup do dwuch planet może trzech.
Pytanie do Ciebie:
Gdzie obserwujesz? Zaświetlony miejski balkon czy wiejska cicha i ciemna łąka?
Jakie obiekty cię interesują? Planety i Słońce czy obiekty głębokiego nieba?
Czy masz samochód lub kogoś z kim możesz pojechać na ciemną miejscówkę?
Zauważ, że wiele osób podpowiada EDka jako doskonały jedyny teleskop. Moje doświadczenia z teleskopami uświadomiły mi, że jest on narzędziem przydatnym pod warunkiem posiadania innego dużego teleskopu np. 10".
Tu niestety też są ograniczenia powiązane z miejscem obserwacji.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postcrashtest_r | 12 Lip 2017, 21:31

Wcale nie zamierzam podważać doświadczenia kolegów z forum bo ja go praktycznie nie mam jeżeli chodzi o optykę.
Na początek rozważam kupno refraktora w miarę zbliżonego do ideału i moich możliwości finansowych.
Refraktor jako urządzenie jest konstrukcją trwałą i dość prostą (oczywiście diabeł tkwi w szczegółach) i myślę że raczej się go nie pozbędę po zakupie.
Po prostu nie mam zdrowia do ciągłych poszukiwań ideału.
A półśrodki dają ćwierć efekty.
Tylko nie proponujcie mi Hubble'a :D
 
Posty: 122
Rejestracja: 09 Sie 2016, 11:33

 

PostKrater | 13 Lip 2017, 07:56

crashtest-r

Kombinujesz, jak chyba my wszyscy kiedyś, aby kupić coś raz na zawsze a przynajmniej na dłużej. I najlepiej jeden teleskop do wszystkiego.

Jeżeli ewentualnie uda Ci się to z zakupem (i będzie na dłużej) to i tak nie unikniesz ewolucji. (własnej)
Źródłem problemów a patrząc z drugiej strony motorem zmian (i postępu hobby) będziesz Ty sam.

Jeżeli kupisz teraz średnio małego EDka czy APO to wierz mi, że za rok czy dwa zatęsknisz za czymś innym, może czymś więcej i będziesz miał fazę na duże lustro albo odkryjesz lornetki, a może wkręci Cię astrofoto; możliwości jest dużo.
Zobaczysz też jak to sprzęt podąża za obiektami (jest do nich dedykowany) i, że nic nie jest dobre do wszystkiego.

Napisałeś "A półśrodki dają ćwierć efekty". Poznasz z autopsji to stwierdzenie bo tak właśnie jest z jedną tubą do wszystkiego.
Ideał, którego szukasz wynika tylko ze spełniania konkretnego zadania. (jak samochód formuły I jest dobry do wyścigów, terenówka służy do taplania w błocie po wertepach a wywrotka jest dobra do wożenia ziemi)

Toteż mam dla Ciebie propozycję jakby odwrotną, zacznij jakkolwiek (i bez wielkich stresów finansowych), poszerzaj horyzonty, zaplanuj i wybierz się koniecznie na wspólne obserwacje i zloty astronomiczne, patrz na wszystko i przez wszystko, słuchaj co inni mówią i ucz się na cudzych błędach.
A "na początek" rozważ kupowanie używek, wtedy odsprzedając je kiedyś, straty będą znikome.
(i bardzo bym chciał wrócić do tej rozmowy z Tobą za dwa lata, teraz szukaj co będzie dla Ciebie najlepsze... :D )
Ostatnio edytowany przez Krater 13 Lip 2017, 08:31, edytowano w sumie 2 razy
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostSoczi | 13 Lip 2017, 08:18

Ciekaw jestem czy on w ogóle patrzył przez porządny teleskop kiedykolwiek i ma jakieś ogólne pojęcie o możliwościach i różnicach optyki.

Są dwie drogi do wymarzonego sprzętu:
- mieć wielu astroprzyjaciół w wielu miejscach, udostępniających wielorakie konstrukcje za darmo do spojrzenia
- albo samemu kupować (najlepiej używki) stopniowo i smakować różnorakiej optyki

Ogólnie żeby wiedzieć czego się chce i wyrobić sobie własną opinię o sprzęcie, potrzeba wielu lat praktycznego doświadczenia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJanusz_P. | 13 Lip 2017, 15:54

Doświadczenie to podstawa i z mojego ponad 30 letniego doświadczenia wynika że najlepszą korekcję i obrazy planet z popularnych sprzętów daje ED 100/900 SW byle posadzony na sztywnym montażu bo nawet najlepsze APO za tysiące dolców nie jest nic warte bez sztywnego montażu bo to będzie tak jakbyś kupił Mercedesa na drewnianych kołach ze stalowymi obręczami z wozu drabiniastego, komfort obserwacji z mety diabli wezmą :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postcrashtest_r | 14 Lip 2017, 16:03

A tak montaż to właśnie lwia część wydatku na zestaw, a długi teleskop to duży moment siły od wiaterku, a także od momentu bezwładności więc masa soczewki obiektywu też nie pomaga montażowi i drgania są jak montaż na granicy wytrzymałości, a kiedy wygasną kto to wie.

Tak więc teoria teorią a w portfelu syczy wąż i małżonka grozi intercyzą :D
 
Posty: 122
Rejestracja: 09 Sie 2016, 11:33

 

PostJanusz_P. | 15 Lip 2017, 17:28

Intercyza to dobra rzecz bo jak małżonka porobi niespłacalne debety na kilku kartach kredytowych to nie będziesz za to bulił jak przysłowiowy łoś :arrow: :idea: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postaltanka | 22 Lip 2017, 02:36

I co tu gadać?
Jak na mgławice to jak największe lustro (np. 10 cali na Dobsonie). Będzie świetnie z obiektami mgławicowymi i absolutnie do d... z planetarnymi.
Jak na planety, Księżyc, gwiazdy wielokrotne, jasne mgławice i gromady kuliste to jak najlepszej jakości refraktor ale jednak nie mniejszy niż 10 cm. apertury (np. ED-100).
Kontrast, kolor, jakość obrazu i jakoś tam pojęta wygoda użytkowania wynagrodzą wszystko.
Ot i cała odpowiedź jeśli adresat nie ma super funduszy.
Jakby miał to APO o aperturze 15 cm.
Ale zakładam, że nie ma.
Pozdrowienia.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat