Teleskop na dłuższy czas

Postwiechu | 11 Sie 2017, 20:53

maro21 napisał(a):Doradztwo jak dobrze wydać 100kpln kosztuje i ostatnim miejscem , gdzie bym szukał porady jest forum anonimowych użytkowników , trzeba wynająć Astrokinga albo Janusza P . i po sprawie .

A to niby dlaczego? Jasne, że nie doradzi prawidłowo ktoś, kto tydzień temu kupił pierwszą swoją rurkę, ale i tu jest wystarczająco ludzi ze sporym doświadczeniem, którzy doradzą sensownie. Do tego ktoś, kto handluje sprzętem, będzie raczej próbował albo sprzedać coś, co zalega w magazynie, albo nastawi się na to, co daje max prowizję - i niekoniecznie będzie to rozwiązanie optymalne.
BTW widzę tylko, że z doradzeniem będzie spory problem: nie wiemy, czy to ma być sam teleskop za tą stówę, czy wraz z wyposażeniem, jakim wyposażeniem, czy pulę można robić na 2 a nawet 3 telepy - bo ja tak zrobiłbym. Nie wiemy, na ile ma to być zabawa, na ile poważne hobby. Od tego by trzeba zacząć.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postmaro21 | 11 Sie 2017, 21:12

A to dlatego ,że wiąże się z odpowiedzialnością , co innego poradzić w zakupie sprzętu za 1000 zł ,a co innego gotowy , działający system za 100kpln . Na miejscu autora zapłaciłbym za konsultację , która w jednoznaczny rozwieje jego wątpliwości . W ankiecie robionej jakiś czas temu na astropolis ujawniło się ledwie kilku posiadaczy setupów w cenie powyżej 100000zł zatem i śmiem twierdzić ,że tego typu doradztwo może być wykonane przez ograniczoną liczbę osób w tym kraju.
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3514
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

Postmkowalik | 11 Sie 2017, 21:30

maro21 napisał(a):Doradztwo jak dobrze wydać 100kpln kosztuje i ostatnim miejscem , gdzie bym szukał porady jest forum anonimowych użytkowników, trzeba wynająć Astrokinga albo Janusza P . i po sprawie .


Pojechałeś po nas tak samo jak to zrobił GT. Oczywiście można się poradzić sprzedawcy, ale uzyskane informacje powinien zweryfikować u osób, które mają wiedzę i doświadczenie w temacie tj. np. tutaj na forum i w swoich opiniach nie będą uwzględniać ewentualnej prowizji z zakupu teleskopu. Odpowiedzi jakie GB dostał od użytkowników są różne, ale wynikają one z różnych doświadczeń obserwacyjnych i RÓŻNYCH PREFERENCJI ich autorów i uważam, że sumarycznie mają większą wartość niż opinia jednego, czy dwóch profesjonalnych sprzedawców, ponieważ na pytanie jaki teleskop kupić do 100 tyś złotych nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. A Ty kolego maro21 nie powinieneś sugerować, że opinia profesjonalnego sprzedawcy jest jakąś prawdą objawioną i należy tylko na niej opierać wybór, bo wprowadzasz go w błąd.

Do GB. Niedość, że nie masz bladego pojęcia o astronomii amatorskiej to jeszcze pokazałeś jakim ignorantem jesteś. Otrzymałeś od nas wartościowe porady, ale nimi pogardziłeś. Dodatkowo wymyśliłeś sobie, że Ci zazdrościmy tych 100 tyś. zł. Wiele osób z tego forum stać na taki drogi teleskop, albo ma w sprzęcie utopioną porównywalną kwotę. Astronomia amatorska to nie jest tanie hobby. Ale skąd masz o tym wiedzieć jak jesteś zielony w tym temacie. Wierz lub nie, ale chcieliśmy Cię uchronić przed nietrafionym zakupem. A porada w stylu jedź na zlot i zobacz sam jest najlepszą ze wszystkich jakich dostałeś i mogłeś dostać.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostMaxx | 11 Sie 2017, 21:41

mkowalik napisał(a):Wierz lub nie, ale chcieliśmy Cię uchronić przed nietrafionym zakupem. A porada w stylu jedź na zlot i zobacz sam jest najlepszą ze wszystkich jakich dostałeś i mogłeś dostać.


No też Nam tu kolega "GT" "pięknie za te najlepszą radę podziękował ... że aż zarzucę linkiem bo warto powspominać https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=424198#p424198

Nic dodać Panowie , nic ująć ... :roll:

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postmkowalik | 11 Sie 2017, 21:56

maro21 napisał(a):A to dlatego ,że wiąże się z odpowiedzialnością , co innego poradzić w zakupie sprzętu za 1000 zł ,a co innego gotowy , działający system za 100kpln . Na miejscu autora zapłaciłbym za konsultację , która w jednoznaczny rozwieje jego wątpliwości . W ankiecie robionej jakiś czas temu na astropolis ujawniło się ledwie kilku posiadaczy setupów w cenie powyżej 100000zł zatem i śmiem twierdzić ,że tego typu doradztwo może być wykonane przez ograniczoną liczbę osób w tym kraju.


A jakie to niby wątpliwości ma GB? Bo w mojej ocenie to nie ma żadnych. Oczekuje jedynie na odpowiedź w stylu: kup Pan teleskop XYZ, który jest super duper i właśnie kosztuje te 100 tyś zł i będzie Pan zadowolony.

Kolego maro21 czyżbyś sugerował, że posiadacze teleskopów za 10 tyś nie ogaraniają lepszych możliwości teleskopów za 100 tyś, bo przepaść w jakości uzyskiwanych obrazów jest nie do ogranięcia? Nikt GB nie doradzał jaki konkretnie teleskop i wyposażenie ma kupić, bo podał za mało informacji o tym jakie ma preferencje, możliwości obserwacyjne itp. A otrzymane od nas wskazówki co do dalszego postępowania, biorąc pod uwagę stan wiedzy pytającego, są na tyle dobre, że sprawdzą się przy pytaniu o zakup teleskopu za 10 tyś jak i za 100 tyś pln.
Ostatnio edytowany przez mkowalik, 11 Sie 2017, 22:13, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmaro21 | 11 Sie 2017, 22:10

mam setup za naście tyś i nikomu nie będę doradzał w kwestii zakupu montażu ASA i astrografów Officina Stellare ,bo tego nie ogarniam i nawet z bliska nie widziałem. Za to wiem do kogo się zwrócić .
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3514
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

Postmkowalik | 11 Sie 2017, 22:20

maro21 napisał(a):mam setup za naście tyś i nikomu nie będę doradzał w kwestii zakupu montażu ASA i astrografów Officina Stellare ,bo tego nie ogarniam i nawet z bliska nie widziałem. Za to wiem do kogo się zwrócić .


A czy ktoś mu tego typu porady dał? Jak się facet zdecyduje co mniej więcej chce kupić, a przedmiot zakupu opisze więcej niż jednym zwrotem "teleskop do 100 tyś.", to mu kompetentni użytkownicy forum szczegółowo doradzą.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmaro21 | 11 Sie 2017, 22:54

mkowalik napisał(a):
Pojechałeś po nas tak samo jak to zrobił GT........ A Ty kolego maro21 nie powinieneś sugerować, że opinia profesjonalnego sprzedawcy jest jakąś prawdą objawioną i należy tylko na niej opierać wybór, bo wprowadzasz go w błąd.


:mrgreen: :mrgreen: sorry ,że uraziłem dumę i godność statystycznego forumowicza
SCT C8 ,sw 80/400,ts 65q,,neq-6,
tasco 9vr 60/300 by Vixen
https://www.astrobin.com/users/maro21/
 
Posty: 3514
Rejestracja: 26 Lut 2010, 22:56
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 12 Sie 2017, 07:28

Witajcie.

Podam wam praktyczny przykład jak to jest kiedy osoba nigdy nie mająca styczności ze sprzętem kupuje teleskop w sklepie i chce nim cokolwiek zobaczyć na niebie.
Jako że znam osobiście wszystkich właścicieli firm zajmujących się dystrybucją sprzętu w kraju zostałem ostatnio polecony przez jedną z firm abym osobiście zrobił instruktaż obsługi teleskopu i pokazał jak się nim posługiwać i oglądać bezpośrednio w domu u klienta który zakupił Dobsona GSO 203/1200 mm.
Z Polecenia Firmy dostałem telefon od Pana który po mnie przyjechał , udałem się z nim do jego miejsca zamieszkania , na miejscu zastałem Dobsona GSO z poluzowanym wyciągiem tak że tuleja wpadała do środka wyciągu i nie można było w ogóle regulować ostrości , szukacz był założony odwrotnie w mocowanie. Porozmawialiśmy sobie przy kawie około godzinki o podstawach obsługi , budowie i zasadzie działania sprzętu , okularach i ich doboru , jak prowadzić i śledzić obiekty w tym teleskopie , itp. Po czym wynieśliśmy teleskop na taras gdzie na pierwszy rzut poszedł Saturn , potem M13 , M57 , Albireo , Epsilony , i na końcu Księżyc. Nowi właściciele byli w niebo wzięci ale mieli spore trudności z trafianiem samemu nawet w jasne Gwiazdy po tym jak zjustowałem im szukacz z teleskopem , szukacz nawet nie miał ustawionej ostrości jak należy i mój instruktaż był bardzo szczegółowy , sprowadzał się do najmniejszych detali i generalnie dla nas sprowadzał się do najprostszych i dla nas błahych spraw.
Właściciele okazali się Wspaniałymi ludżmi , podziękowali mi za nieocenione dla nich wskazówki i instruktaż , tak na dobrą sprawę gdybym nie pokazał im w praktyce co i jak to nic by nie zobaczyli w tym teleskopie który stał w salonie ponad miesiąc nie używany od chwili zakupu.Byłem też Bardzo zadowolony że pomogłem im złapać pierwsze światło , doradziłem im również zakup stosunkowo nie drogich okularów odpowiednich do ich teleskopu które dadzą im zadowalające dla nich obrazy nieba , pokazałem im jak się posługiwać obrotową mapą nieba , pokazałem im jaśniejsze gwiazdy i konstelacje letniego nieba , doradziłem odpowiednią literaturę na początek przygody z miłośniczą Astronomią.
Mamy teraz cały czas kontakt mailowy i obiecałem im stałą pomoc dydaktyczną i praktyczną w poznawaniu nieba.
Na koniec pożegnaliśmy się w bardzo miłej atmosferze wszyscy zadowoleni , zostałem odwieziony do domu.
Wniosek jest jeden , gdyby nie moja pomoc dydaktyczno instruktażowa , teleskop nadal stał by w koncie salonu jako ozdoba.
Zważcie na to że to banalnie prosty w obsłudze teleskop Newtona na montażu Dobsona a co dopiero fachowy sprzęt za 100K na wypasionym montażu z GO-TO , domyślam się iż też stał by w domu jako ozdoba do chwili kiedy ktoś znający się na rzeczy nie wspomógł by nowego właściciela sprzętu fachową poradą oraz instruktażem co i jak.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 12 Sie 2017, 11:12, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2017, 09:53

No bo widzisz Krzysztofie jakby ten Pan kupował teleskop w Astrokrak to dostałby go skolimowanego, z wyregulowanym, wyciągiem, instruuję zawsze jak justować i wyostrzyć szukacz oraz jak posługiwać się mapą obrotową i atlasem nieba oraz jak ustawić oś montażu paralaktycznego na biegun i po co się to robi bo zwykle połowa klientów która kupuje gdzie indziej bez instruktażu tego nie robi i walczy ze źle ustawionym paralaktykiem jak z upartym osłem mając bardziej pod górkę niż na montażu azymutalnym który chociaż jest niewygodny w astronomii to jest prosty i intuicyjny :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Sie 2017, 10:48

Cześć Januszu. :D

Oczywiście , pod tym względem doradztwa i podstawowej obsługi teleskopu przy zakupie Twoja Firma jest jedyną swego rodzaju w kraju i pod tym względem można na Ciebie liczyć. Twoja fachowa porada i instruktaż w czasie zakupu jest nieoceniona dla wielu początkujących Miłośników Nieba. Znam wielu handlowców w firmach z astro sprzętem , ale jednak nie są oni w stanie tak jak Ty dobrze doradzić i dać dobry instruktaż podczas zakupu sprzętu.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 12 Sie 2017, 11:08

maro21 napisał(a):W ankiecie robionej jakiś czas temu na astropolis ujawniło się ledwie kilku posiadaczy setupów w cenie powyżej 100000zł zatem i śmiem twierdzić ,że tego typu doradztwo może być wykonane przez ograniczoną liczbę osób w tym kraju.


Trzeba by jeszcze pomnożyc razy kilka te 100 000, aby miec możliwość bezpośredniego (w dłuzszym czasie) porównania/testu przynajmniej trzech różnych konstrukcji teleskopów, a i tak odczucia byłby tylko subiektywne - własciwe tylko dla posiadacza konstrukcji z owego testu. Obawiam się, ze nawet dobre sklepy miałby z tym trudności, aby postawić obok siebie trzy telepy po 100k.


Dla zabawy mozemy tutaj sobie podywagowac czy do glądania Jowisza i Księżyca np.:
taki dublet
http://www.astroshop.pl/agema-optics-re ... ta/p,52873

byłby lepszy od takiego tripletu:
https://www.takahashiuk.co.uk/Refractin ... at-Package

A może taki ACF
http://www.astroshop.pl/meade-teleskop- ... wu/p,17658

lub taki Niutek? http://www.astroshop.pl/hubble-optics-t ... ob/p,53630:

A moze taki Maczek? Tylko troche wychodzi poza budżet, ale moze warto dodać kilka złotych? :D
http://www.apm-telescopes.de/en/telesco ... 00-mm.html

Ja obstawiałbym refraktory fluorytowe (dublety) o średnicy rzędu 150-180mm (na nasz podmiejski seeing kilka razy w roku)... :wink: Takie mam mocne przeczucie :mrgreen:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2017, 12:41

Żonglowanie samymi tubami jest tu bezużyteczne bo teleskop to przede wszystkim montaż na którym spoczywa, tuba, która tworzy obraz i akcesoria które dopełniają całości zestawu, zły dobór którejkolwiek z tych części spowoduje zepsucie całego zestawu i brak zadowolenia używającej go osoby więc to nie takie proste jak myślisz, miewam co roku takich Klientów i najczęściej kończy sie na dużym i stacjonarnym SCT 350-400mm z GoTo w pawilonie ogrodowym z rozsuwanym dachem lub pod kopułą czyli do zabawy i niedzielnego oglądania nieba z fasonem z sąsiadami i rodziną przy grillu :arrow: :idea: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Sie 2017, 13:36

Witam.

Pod względem ceny i uniwersalności duży SCT jest chyba faktycznie najlepszym wyborem teleskopu stacjonarnego , ja wolał bym osobiście Maka MK INTESA lub ORIONA UK , ale cena tak dużego modelu to "Kosmos". :D Ponadto jak już brać SCT to moim zdaniem najlepiej F10 ACF lub HD , gdyż modele F8 mają dużą obstrukcje centralną jak Klasyczne systemy RC i bardziej dedykowane są do astrofoto niż do wizuala.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2017, 13:40

Tyle że w tym wątku rozmawiamy o uniwersalnym setupie za około 100 tysięcy w którym trzeba zmieścić montaż, teleskop, dobre akcesoria i skrywające go obserwatorium :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Sie 2017, 13:43

Cześć.

Więc faktycznie jakieś ograniczenie finansowe jest i trzeba tak dobrać poszczególne elementy całości aby zmieścić się w wymienionej kwocie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat