Marzenie dzieciństwa na 30 urodziny - teleskop na prezent

PostPanKokos | 28 Lip 2017, 18:23

Cześć,

Chciałabym kupić na prezent mężowi teleskop. Doświadczenie w obserwacji jak do tej pory żadne ale interesuję się astronomią i ogólnie eksploracją kosmosu (wszystkim co z tym związane). Zawsze chciał mieć teleskop. Do tego jakąś książkę o podstawach obserwacji nieba.

Kryteria:
* budżet - 800+ zł
* miejsce obserwacji - początkowo pewnie głównie balkon + rzadziej tereny podmiejskie. Wyjazdy poza przewidziane ale w tym momencie rzadko (jak dzieci podrosną to częściej)?
* głównie obserwacja układu słonecznego, fajnie jakby można było zobaczyć coś na dalej na tyle żeby nakarmić wyobraźnię

Mąż lubi mieć dobry sprzęt lub żaden więc wiem że z tym budżetem może być ciężko ale może coś się znajdzie? Np coś co można trochę rozbudować? Osobiście uważam że mimo wszystko taka wersja "rekreacyjna" powinna wystarczyć ;) Mile widziana możliwość robienia zdjęć i/lub podpięcia czegoś elektronicznego (jakby to jeszcze można było samemu oprogramować to w ogóle wypas :P )
 
Posty: 1
Rejestracja: 28 Lip 2017, 18:08

 

PostAstroAmator79 | 03 Sie 2017, 20:22

Witaj na Forum!

Jako, że pytanie pozostaje bez odpowiedzi i temat nie chce się rozwinąć (sezon wakacyjny - pewnie dlatego :) ), to odpiszę pierwszy. Na początek, poczytaj uważnie chociażby te wątki:
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=45750
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=45388
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=44819
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=44567
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=44471
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=44434
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=42894
W dużym skrócie: poniżej tych sprzętów, które są polecane w powyższych wątkach, nie ma co schodzić, bo to tylko strata pieniędzy. Trzeba też Ci wiedzieć, że za kwotę ok. 800 zł z przeznaczeniem do planet możesz kupić raczej tylko sprzęt używany (dotyczy to zarówno teleskopu, jak i okularu planetarnego). Jeżeli w grę wchodzi sprzęt nowy, kwotę tę należy przemnożyć przynajmniej przez 2.
Rzecz w tym, że pewne rzeczy, o których piszesz, trochę się niestety wykluczają, chociażby:
budżet - 800+ zł
i
Mąż lubi mieć dobry sprzęt lub żaden
oraz
Np coś co można trochę rozbudować
Mile widziana możliwość robienia zdjęć i/lub podpięcia czegoś elektronicznego (jakby to jeszcze można było samemu oprogramować to w ogóle wypas
i
mimo wszystko taka wersja "rekreacyjna" powinna wystarczyć
budżet - 800+zł

W razie pytań, pisz śmiało :D .
SW150/750(EQ3-2), SW MAK 90/1250
BPC20x60, BPC8x30
Meade26/60*, ES24|20|16/68*, SW-WA20|15|9/66*, LVW13|8|5/65*, Stratus13/68*, ES11|4,7/82*, LV6/45*, TS-HR5/58*, TMB5/58*
OrionVariablePolarizer1,25", BaaderLaserColliMarkIII
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 27 Paź 2016, 20:08

 

Postzontal | 04 Sie 2017, 09:54

Witam.
Skoro twierdzisz, że małżonek nie ma doświadczenia w obserwacjach i nie lubi badziewia, to na początek polecam lornetkę, bo chyba każdy obserwator z tego forum od tego zaczynał. Do tego żuraw (statyw), atlas nieba i tabele Wimmera (które znajdziesz w necie) i jest co robić przez długi czas. Jak złapie obserwacyjnego bakcyla, to sam będzie wiedział jaki teleskop będzie dla niego najlepszy, a lornetkę i tak zawsze będzie miał ze sobą, bo to świetny sprzęt do przeglądu nieba i w tej kwocie już można kupić fajne szkiełko. Ja mam Nikona Action EX 10x50 i jestem zadowolony a to sprzęt z tej półki cenowej.
Pozdrawiam :)
12" na Dobsie, kilka ES-ów, Lumicon O-III 2", Astronomik UHC 2" i trochę innych drobiazgów,
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 22
Rejestracja: 15 Lis 2014, 20:56
Miejscowość: Kluszkowce k. Nowego Targu

 

PostBenedykt | 04 Sie 2017, 11:58

PanKokos napisał(a):[...]Kryteria:
* budżet - 800+ zł
* miejsce obserwacji - początkowo pewnie głównie balkon + rzadziej tereny podmiejskie. Wyjazdy poza przewidziane ale w tym momencie rzadko (jak dzieci podrosną to częściej)?
* głównie obserwacja układu słonecznego, fajnie jakby można było zobaczyć coś na dalej na tyle żeby nakarmić wyobraźnię

Mąż lubi mieć dobry sprzęt lub żaden więc wiem że z tym budżetem może być ciężko ale może coś się znajdzie? Np coś co można trochę rozbudować? Osobiście uważam że mimo wszystko taka wersja "rekreacyjna" powinna wystarczyć ;) Mile widziana możliwość robienia zdjęć i/lub podpięcia czegoś elektronicznego (jakby to jeszcze można było samemu oprogramować to w ogóle wypas :P )


800 zł to zbyt mało, by kupić dobry sprzęt, ale wystarczająco, by kupić sprzęt który może dać dużo radości z obserwacji.
Zanim coś zaproponuję, to kilka uwago do Twoich kryteriów:

1. Balkon nie jest najlepszym miejscem do prowadzenia obserwacji. Zwykle występuje podczas obserwacji balkonowych jakiś problem lub kilka z problemów:
- widoczność tylko na jedną stronę nieba,
- drgania powietrza przy ścianie budynku degradujące obraz,
- zaświetlenie nieba lampami miejskimi utrudniające lub nawet uniemożliwiające prowadzenie obserwacji,
- drgania płyty balkonowej,
- jeśli balkon jest mały - trudności ze zmieszczeniem sprzętu i prowadzeniem komfortowych obserwacji.
Mimo wszystko nie wykluczałbym obserwacji balkonowych, jednak sugeruję odwrócenie kolejności: mobilny teleskop na wypady pozamiejskie, czasami balkon.

2. Na razie zapomnij o zaawansowanej astrofotografii, to poziom dużo wyższy niż obserwacje wizualne. W kilku słowach wyjaśniam: w obserwacjach wizualnych najważniejszym elementem jest teleskop, w astrofotografii - solidny i stabilny montaż z prowadzeniem. Co nie zmienia faktu, że nawet prostym teleskopem można sfotografować jasne obiekty - Księżyc, Saturna, Jowisza.

3. Ze względu na Twój budżet zapomnij o jakiejkolwiek elektronice.

Ja na Twoim miejscu poszedłbym w kierunku małego mobilnego refraktora na montaży azymutalnym AZ-3. Wybór takiego rozwiązania ma szereg wad, ale żeby je zminimalizować, trzeba by zwiększyć budżet. Ile? Myślę, że dwa, a najlepiej razy. Tak więc, proponuję Ci rozważenie zakupu jednego z poniższych:
http://astrokrak.pl/709-teleskop-sky-wa ... 5az3-.html
http://astrokrak.pl/622-teleskop-sky-wa ... 4az3-.html
Ten pierwszy jest teleskopem zbierającym dużo więcej światła, niż drugi (na czym w przypadku obserwacji bardzo nam zależy). Dlatego brałbym ten pierwszy. Jeśli jednak budżet Ci nie pozwoli - ostatecznie nr 2 tez może być.
Dodam, że oprócz szeregu wad, takich jak:
- mała średnica obiektywu (apertura)
- spora aberracja chromatyczna
- takiej sobie jakości okulary
- montaż azymutalny (dużo lepszy jest paralaktyczny),
sprzęt ma też kilka zalet:
- jest bardzo mobilny - bez problemu można go zapakować do samochodu i zabrać na wypad za miasto
- jest prosty w obsłudze
- jeśli mąż złapie bakcyla astronomii o zdecyduje(cie) się na większy teleskop, to taki mobilny i tak warto jest mieć w swoim arsenale (patrz wyjazdy, kiedy nie ma się dużo miejsca na teleskop).
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 854
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostCassiopea | 26 Wrz 2017, 12:10

Mój mąż miał podobny pomysł, żeby mi kupić teleskop na 30 urodziny, jednak on nie interesuje się astronomią i im więcej czytał tym mniej wiedział co mi kupić więc po prostu mi o tym powiedział i wybrałam sobie prezent sama. Tak też zrobiłam, dołożyłam też trochę swoich pieniążków + składka od innych członków rodziny i mam to co widać w stopce :D
Mimo, że nie było może efektu niespodzianki to prezent cieszy bardzo bo sama pewnie bym się nie zdecydowała nigdy, więc może w ten sposób?
teleskop: SW 200/1000 HEQ5Pro SynScan
okulary: SW Super 25mm i 10mm, HR PLANETARY 5MM 1,25" - 60°, SW Barlow 2x
filtry: SkyGlow 1,25", GSO polaryzacyjny(1,25”)1-40%
aparat: OLYMPUS PEN E-PL7
lornetka: Celestron Skymaster 15x70
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 Lut 2017, 09:56
Miejscowość: Stargard

 

Postrosomak19 | 13 Paź 2017, 22:04

Ja w końcu dzisiaj spełniłem swoje marzenie z dzieciństwa i po dłuższym czasie zakupiłem sobie na 33 urodziny :) Sky Watcher-a 200/1200 jest w miarę przystępnej cenie. Narazie stoi dumnie złożony, bo niestety niebo szczelnie zakryte.
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostOrzech | 13 Paź 2017, 22:35

Nic dziwnego. Nie znasz klątwy nowego zakupu sprzętu astro? Kupujesz coś = 2 tygodnie chmurw i niepogody ;)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postrosomak19 | 14 Paź 2017, 11:44

Heh no coś w tym jest, może w poniedziałek będzie w końcu pogoda. Już się nie mogę doczekać. Takie pytanko, czy warto inwestować w okular ze zmienną ogniskową? Czy daję w miarę przyzwoity obraz?
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostJSC | 14 Paź 2017, 17:56

To tak jak ze wszystkimi okularami - dla jednego warto dla innego nie warto :mrgreen:

Te najlepsze zoomy dają przyzwoity obraz, nie przebijają jednak dobrych okularów o stałej ogniskowej ;) Dla laika różnica pewnie będzie niezauważalna, ale oko obserwatora z nawet niewielkim doświadczeniem wychwyci różnicę.
Nie sa to okulary szerokokątne (szczególnie przy maksymalnej ogniskowej), więc jeżeli ktoś szuka 80 stopni to nie dla niego. Mnie absolutnie nie przeszkadza małe pole, a nawet wolę małe pole przy większych powiększeniach, bo oko nie rozbiega mi sie na wszystkie strony ;) , ale do Dobsona to raczej im więcej stopni tym lepiej.

Używam lantanowego zooma Vixena i bardzo mi pomaga w obserwacjach, w odszukiwaniu obiektów, dobieraniu powiększenia. Ustawiam sobie odpowiednią ogniskową i już wiem jaki włożyć okular o stałej ogniskowej. Rewelacyjnie się spisuje w odszukiwaniu ciasnych gwiazd podwójnych. Jestem nawet zaskoczony na plus jakością dawanego obrazu i transmisją, ale uwagi - patrz powyżej ;)

Test kiedyś był na Astronocach http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=26
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postrosomak19 | 14 Paź 2017, 22:38

Hmm chyba za taką kasę, to już bym wolał dozbierać te 190zł i kupić tego Williama 7.5-22.5mm , ale już nie będę namnażał postów bo poruszyłem ten temat gdzie indziej, także dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat