Altair Wave Series 125 EDF F7.8 APO Refractor.

PostKrzysztof_P | 06 Sie 2017, 19:59

Witam.

Jest konkurencja dla naszych 120 ED , ciekaw jestem jak sprawdzi się w praktyce , specyfikacja podaje szkło FPL 53 , więc jest szansa że będzie tak dobry jak Edek 120 mm , Światło F-7,8 , więc całkiem dobre jak do tego Dubletu i może mieć dobrą korekcję AC jak 120 ED F-7,5.Obiektyw widać posiada kolimację a to Bardzo Dużo Ułatwia w poprawnym ustawieniu obiektywu , wyciąg też całkiem całkiem.Ponadto co istotne to w opisie podają ze ostrzy z Bino gdyż jest możliwość redukowania długości o 55 mm.Byłby to koniec Brzeszczotowego skracania ATM 120 ED. :D

Zapowiada się Dobra Maszynka. :D

https://www.harrisontelescopes.co.uk/ac ... l#SID=1706

Szkoda tylko że to nie przynajmniej D-130 mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 06 Sie 2017, 22:37, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostAndrzej.Ch63 | 06 Sie 2017, 20:22

Tylko żeby nie okazało się że z tych 125 mm zrobi się w praktyce raptem 120 mm .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 797
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostKrzysztof_P | 06 Sie 2017, 20:36

Witam.

Przeczytałem właśnie opis , warto to zrobić , zapowiada się Bardzio Dobrze bez rozrzutu jakościowego jak w obecnych Edkach SW czy Orion i Equinox ze względu na indywidualne numery seryjne soczewek obiektywu jak i Diagram z indywidualnym numerem seryjnym każdego Egzemplarza , wyciąg 3,7". Warto przeczytać opis może nie leją wody? Aktualnie są zapisy na Wrzesień i Refraktory są indywidualnie zamawiane jak 140 ED F-7 FPL53 swego czasu w APM u M.Ludesa.
Stosunkowo nadal lekka tubka o przystępnej długości.
Czekam z niecierpliwością na pierwsze Recenzje.Może w końcu będzie przyzwoity Edek , który pozwoli na Pow.200X na Jowiszu bez utraty subtelnego detalu jak w obecnym 120 ED , gdzie całkowity max. do Jupka bez utraty subtelnych szczegółów to 180X.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 06 Sie 2017, 22:11

apm 140 tez rzekomo recznie dobierany/testowany a na cn zdarzajà sie niezadowoleni uzytkownicy.

kazda alternatywa dla ed120 jest dobra dla nas klientow bo tworzy konkurencje i presje na cenę.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 06 Sie 2017, 22:30

Witam.

Dokładnie tak jest im większy wybór tym ceny stają się konkurencyjne i mamy większe możliwości wyboru w zakupie.
Osobiście myślę że to będzie Dobry Refraktor ED o ile Optyka będzie jak należy.
Muszę poczytać o tych 140 ED z APM od M.Ludesa , dawno nic w tym temacie nie czytałem , skoro wspominasz że są też niezadowoleni użytkownicy to muszę doczytać co jest powodem ich niezadowolenia.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 07 Sie 2017, 15:38

Krzysztofie to co zabija detal w jasnych APO przy dużym powerze to aberracja sferyczna a ta maleje szybo ze spadkiem światłosiły, generalnie im większe jest APO tym musi być ciemniejsze aby mieć pełną korekcję aberracji sferycznej, ta zależy od krzywizny soczewek i chromatycznej ta zależy od doboru gatunków szkła, oczywiście poniżej wymaganego minimum deformacji czoła fali L/4 dla refraktorów czysto dyfrakcyjnych więc nie spodziewaj się że jakiś Edek 125/7,8 tylko dlatego że z innej stajni będzie o niebo lepszy od ED 120 F/7,5 SW bo to ta sama klasa jakości optyki zważywszy na parametry ogniskowej i średnicy oraz światłosiły, podpowiem Ci że czysto dyfrakcyjne APO o średnicy 125 mm musi mieć minimum F/10 czyli 1250 mm ogniskowej abyś mógł z niego wyduszać power 2D przy obiektach wysoko położonych nad horyzontem i przy bardzo dobrym seeingu bez widocznej utraty kontrastu obrazu :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 07 Sie 2017, 16:46

Cześć Januszu.

Spodziewam się jakości 120 ED ze względu na parametry , nie sądzę aby to był jakiś Hit Optyki. :D O czym też napisałem że powinno być dobrze jak w 120 ED , liczę też na mniejszy rozrzut jakościowy ze względu na podane dane.A to iż będzie to jakaś konkurencja dla 120 ED to już inna sprawa.
Mam tylko nadzieję że te 5 mm więcej pozwoli mu na Pow.2F czyli przy tej ogniskowej około 195X z takim efektem jak w Edku 120 mm przy 180X , zawsze to jednak troszki więcej i widoczność drobnego detalu się poprawia.Ja i tak zostaję przy swoim Maku gdyż obrazy Planet i nie tylko mam Świetne , dla mnie i np. Zbyszka widocznie lepsze od 120 ED.Podejrzewam iż dopiero Bardzo Dobry Refraktor 130-140mm ED mógłby rywalizować pod tym względem z moim obecnym Makiem.
Zapewne APO 120-130mm było by już lepsze , przynajmniej jakiś TMB 130 mm lub Takahashi np. FS 128 mm , ale na takiego mnie nie stać a Maka też mam zdecydowanie lepszego do Dsów od wspomnianych Refraktorów.Taki mobilny , bardzo dobry , "Uniwersalny" Maczek 180 mm , F10. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 08 Sie 2017, 09:35

Janusz_P. napisał(a):Krzysztofie to co zabija detal w jasnych APO przy dużym powerze to aberracja sferyczna a ta maleje szybo ze spadkiem światłosiły, generalnie im większe jest APO tym musi być ciemniejsze aby mieć pełną korekcję aberracji sferycznej .......... podpowiem Ci że czysto dyfrakcyjne APO o średnicy 125 mm musi mieć minimum F/10 czyli 1250 mm ogniskowej abyś mógł z niego wyduszać power 2D przy obiektach wysoko położonych nad horyzontem i przy bardzo dobrym seeingu .......


tu bym troszke polemizował. Bywają dublety (seria Taka FS) i tryplety (TEC, AP czy CFF) o aperturze 130 i więcej z bardzo solidnie wykonanymi soczewkami i niestraszna im sferyczna.
TEC i CFF robią na bieżąco 180mm refraktory ze światłosiłą 7 z dobrymi osiągami, ale za niemałe sumy. Sami szlifują soczewki i nakładają warstwy antyodblaskowe.

Ręczna mozolna robota w przeciwieństwie do chińskiej taśmówki z poprodukcyjną incydenalną kontrola jakości.

Kto zna angielski niech przeczyta jakie podejście do jakości soczewek ma ich producent pod marką CFF. Wyjaśnienie przyczyny opoznienia w produkcji soczewki 185mm pod wczesniej złożone i opłacone zamówienie:
"Dear Richard and Matt,

I am sorry, but I have to inform you that we are in a small delay with the manufacturing of the 185mm APO lens, that will be built into the telescope that you kindly ordered.
Unfortunately, it is not always possible to tell in advance how much time the making of a lens will take. We move on to the next phase only when the lens meets the our quality criteria, never earlier. This way, all the lenses that finally leave us, have practically identical optical quality ... but the manufacturing time differs for every lens.
We do our best to finish the lens ASAP ... but I believe we agree, that optical quality is the most important factor and we do NOT want to make a compromise here. A few weeks of delay is still better than an optically imperfect APO that has to be returned for optical repair...
Sorry for the delay again and I assure you that we handle this case with top priority. We will do our best to move ahead with the manufacturing of the lens with the highest speed that the glass material allows us.

Kind Regards,
Pal Gyulai"
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 08 Sie 2017, 17:18

Witam.

Wszystko OK ale nie na takim tanim szkle FPL 53 tylko na konkretnym Fluorycie lub Dobry Tryplet na FPL 53 , albo Tryplety lub Dublet Fluorytowy taki jak Tak FS 128 , dublety aby osiągnąć taki sam poziom korekcji AC na szkle FPL53 muszą mieć stanowczo mniejsze światło F8, F9 , F10 , przykładem jest najlepszy z Edków pod tym względem 100 ED F9 a i tak wiele brakuje mu do Taka czy też TMB , chodzi przede wszystkim o gatunek szkła użyty do konkretnego projektu-obiektywu.
Nie wspomnę już o pseudo APO na jeszcze gorszym szkle FPL51 czy FK61 , to aby uzyskać podobne parametry musiały by być jeszcze ciemniejsze F12 -F15.Np. Tryplet MEADE , czy ES 127 mm na FPL51 to Lipa do Edka 120 mm na FPL 53 , wiem bo porównywałem je obok siebie w domu i ES jak i MEADE czy inne marki Refraktorów na tym kiepskim szkle dają widoczną AC na brzegu Planet i Księżyca tym samym ostrość jest gorsza i nie pokazują tak detalu na Planetach jak mniejszy 120 ED na FPL53.
Janusz dobrze wie co pisze i ja też o tym wiem co potwierdziłem w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 11 Sie 2017, 03:51

Witam.

Odnośnie Refraktora to jeżeli faktycznie Edek 120 mm ma przyciętą aperturę to jeżeli w tym nowym modelu Refraktora nie będzie występować ten Feler to zaczyna się robić bardziej ciekawie.Czynnej apertury 125 mm mogło by się okazać widoczną różnicą przy oglądaniu szczegółów Planet i nie tylko.

Pozdrawiam Krzysztiof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2017, 08:58

Tylko że większa, czynna apertura przy tej samej światłosile oznacza większą i silniejszą aberrację sferyczną :arrow: :roll: :oops:
Z aberracją sferyczną walczy się dodając do układu dodatkowe soczewki, wtedy krzywizny soczewek składowych są mniejsze i maleje znacząco jego aberracja sferyczna :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Sie 2017, 10:39

Cześć Januszu.

Oczywiście masz rację , pamiętam naszą rozmowę odnośnie Edka 140 mm z APM u Ciebie w Firmie , polecałeś mi wtedy zakupić go wraz z dedykowanym Flatenerem APM z którym jego parametry optyczne wypadały znacznie lepiej. O ile się zdecyduję na jego zakup.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2017, 10:45

Tak ale wtedy rozmawialiśmy o dedykowanym teleskopie z flattenerem do astrofogtafii który daje duże, płaskie pole, konieczne do zdjęć DS ale w centrum zwykle gorzej skorygowane niż klasyczne planetarne teleskopy, nie mieszajmy astrografów z teleskopami wizualnymi bo mają one inne charakterystyki i stopień korekcji pod zupełnie inne wymagania... :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Sie 2017, 10:52

Cześć.

Oczywiście , pod względem astrofoto , wizual to inny temat.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMichał N. | 12 Sie 2017, 10:54

Cześć, a co powiecie o refraktorze APO TV 101 ? On ma chyba F 5.5 czy na Jowiszu i jasnych gwiazdach jest widoczna jakaś szczątkowa aberacja?
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

PostKrzysztof_P | 12 Sie 2017, 11:00

Witam.

Refraktor Tele Vue to projekt APO-Petzwal , całkiem inna Liga niż opisane tu w temacie Edki Dublety na szkle FPL53 , to konstrukcja znacznie lepiej skorygowana pod względem wszelkich aberacji , to Doskonały Refraktor bez widocznej AC , wymienione tutaj Edki mają się kiepsko do Twojego wymienionego Refraktora Tele Vue. Tele Vujek to Reprezentant Najlepszych Refraktorów APO.Ponadto cena sama mówi za siebie i mam nadzieję że wiesz że właśnie za tą jakość się tyle płaci.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2017, 12:52

Krzysiu, nawet ten TV 101 daje na fotkach niebieskie otoczki halo przy jasnych gwiazdach więc jego korekcja daleka jest od ideału pod wzgledem aberracji sferycznej i chromatyzmu:
https://www.quora.com/Which-of-these-tw ... hotography
Oglądałem nim swego czasu planety i też mnie nie zachwycił, power rzędu 180x przy F/5,4 to wszystko co z niego można sensownie wycisnąć czyli jakieś 1,8D bo to klasyczny, jasny astrograf typu Petzvala a nie teleskop sensu stricte planetarny, ma też poważną wadę jest strasznie ciężki, pewnie za 2x cięższy o Edka 100/900 i wielokrotnie droższy czyli to dla mnie żaden ideał... :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Sie 2017, 13:30

Cześć.

No to mnie zaskoczyłeś , wiedziałem że jest dedykowany do astrofoto jako astrograf ze względu optyczną budowę , ale byłem święcie przekonany iż jego AC jest na max. niskim poziomie jak i aberacja sferyczna , dobrze wiedzieć na przyszłość , zatem Taki i TMB górą jako strikte planetarne Refraktory , stosunkowo Nowe Refraktory CFF te w wersji o mniejszym świetle też powinny byc Rewelacyjne pod tym względem , są bowiem sprzedawane w dwóch wersjach ogniskowych przy danej średnicy i ta dłuższa ogniskowa zapewne lepiej sprawdzi się przy oglądaniu szczegółów Planet i nie tylko.
Taki Refraktor CFF APO 160-180 mm to byłby chyba Najlepszy wybór jako jeszcze Refraktor do przewiezienia samochodem poza miasto na montażu Klasy EQ6.Przynajmniej 140 mm CFF APO to na pewno.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat