Synta 12" vs. GSO N-203/800 M-CRF OTA

Postsylwior | 18 Sie 2017, 01:07

Witam Was bardzo gorąco, mam nadzieję że się nie powtarzam tematu - choc przeczytałam wiele Waszych wątków.
Zwracam się do Was z prośbą w zwiazku z doborem teleskopu.

Byłam w posiadanu mniejszych brzdąców ale teraz uzbierałam sobie na porządniejszego przyjaciela, z którym chciałabym się nauczyć fotografować. Myślałam nad Syntą 12" ale ze względu na Dobsona rozmyślam nad opcją kupna platformy paralaktycznej. Czy ktoś kombinował w tym kierunku?
Opcją numer dwa byłby montaż paralaktyczny Sky-Watcher HEQ5 PRO + GSO N-203/800 M-CRF OTA (model 600) - tutaj mi się nasuwa pytanie do pasjonatów astrofotografii - czy duże przybliżenie ma znaczenie w robieniu zdjęć? Kierowałam się wcześniej jak największym przybliżeniem chociaż zauwazylam ze przy astrofotografii liczy się jednak montaż.

1) Jakie polecacie montaże i tuby (lub teleskopy) Do obserwacji/astrofotografii a) Planet b) DS?
2) Jakie powiększenie jest najlepsze jeśli chodzi o obserwacje/fotografię a)Planet b)DS?
3) Jaka optyka jest najdokładniejsza jesli chodzi o obserwacje/fotografię a) Planet b)DS?
4) Jesli chodzi o obserwacje DS to polecacie teleskopy jedynie z systemem GoTo?

Bardzo dziękuję z góry za pomoc :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 17 Sie 2017, 23:18
Miejscowość: Rzeszów

 

PostJanusz_P. | 18 Sie 2017, 18:05

W sensownej astrofotografii DS obowiązuje bezwarunkowo zasada piramidy, czyli potężny i sztywny montaż za 2/3 ceny zestawu jako jej podstawa czyli tutaj EQ-6 i niewielki i dobrze skorygowany teleskop który ten montaż uprowadzi czyli tutaj 200/800 z korektorem minimum MPCC Baadera i dobrymi złączkami dla zachowania osiowości optyki , sam takim zestawem pracowałem ponad 6 lat z dobrym skutkiem :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmkowalik | 19 Sie 2017, 08:53

Do astrofoto na montażu HEQ5 PRO ludzie wieszali co najwyżej Newtony 150/750. Jak chcesz większe 8" lustro powiesić to musisz lepszy i droższy montaż kupić.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKarol | 19 Sie 2017, 10:06

W astrofotografii rozmiar obiektywu nie ma aż takiego dużego znaczenia jak w obserwacjach. Ważniejszy jest montaż, dobrze skorygowany optycznie teleskop z dobrą mechaniką.
Na sam początek proponuje poczytać fora (to, astropolis, forumastronomiczne) i zdobyć trochę wiedzy teoretycznej.
Chcesz focić czy obserwować ? Bo jedno z drugim nie bardzo da się pogodzić. Albo to albo to.
Napisz ile masz pieniędzy na ten cel.
Napisz jaki sprzęt miałaś i jakie masz doświadczenie.

sylwior napisał(a):1) Jakie polecacie montaże i tuby (lub teleskopy) Do obserwacji/astrofotografii a) Planet b) DS?
2) Jakie powiększenie jest najlepsze jeśli chodzi o obserwacje/fotografię a)Planet b)DS?
3) Jaka optyka jest najdokładniejsza jeśli chodzi o obserwacje/fotografię a) Planet b)DS?
4) Jesli chodzi o obserwacje DS to polecacie teleskopy jedynie z systemem GoTo?


Na samo pytanie 2 można rozpisać się sporo ale z grubsza - nie ma takiego czegoś jak najlepsze powiększenie. To trzeba rozpatrywać w bardziej konkretnych sytuacjach.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postsylwior | 20 Sie 2017, 09:55

Dziękuję bardzo Wam za błyskawiczną odpowiedz!

Panie Januszu, Dziękuję za tak dokładną odpowiedz - wezmę pod uwagę Pana radę i pomyślę nad kupnem takiego sprzętu. Czy mogłabym gdzieś urjrzeć Pana zdjęcia? :)
Niestety nie znam dużo stron z podobnymi zdjęciami tylko takie: http://astroexpo.pl/ i http://www.astrobin.com/

mkowalik Dziękuję Panu bardzo za odpowiedz! Tak myslalam nad czymś większym do zawieszenia ;)

Dziękuję Panie Karolu za równie szybką odpowiedz i rady :) oczywiście czytam często te fora i staram się strawić informacje i segregować potrzebne mi fakty. Wiem że obserwacja nieba i astrofotografia nie idą w tym samym kierunku jeśli chodzi o dobór sprzętu - dlategoteż pytałam pierwszorzędnie o typowo astrofotograficzny kierunek.
Jestem w stanie przeznaczyć ok 4 tys ale jeśli cena wyjdzie wyżej tj. 6tys to nie ma problemu. Zależy mi bardziej na w miare dobrym statywie/sprzęcie.
Patrząc na Wasze doświadczenie - moje w porównaniu z Waszym jest naprawde nikłe. Astronomia przewija się u mnie w życiu od 13 roku życia.W ten czas uczyłam się odszukiwać podstawowe konstalacje gołym okiem. Miałam dwie takie zwykłe teleskopy z Celestrona na początku moich dziecięcych zabaw z astronomią. Jezdziłam czasem na małe zjazdy gdzie inni używali lepszych, mocniejszych optyk (nie na terenie Polski) i mnie to jeszcze bardziej podkręcało aby skończyć szkołę i zarobić sobie na swój, lepszy sprzęt. W wiekszosci zerkałam przez Synte 8" z tego co pamiętam.
Mimo że połknęłam wiele książek o mapach nieba i nie tylko - uważam że jestem nadal czystym amatorem na początku swojej drogi. Nie jestem typowym przypadkowym miłosnikiem astronomii "z dnia na dzien"- ale amatorem który wreszcie ma okazje wydać bez oszczędzania na w miare dobry sprzęt i lepiej przestudiować niebosłkon. Proszę mi wybaczyć prostolinijność, chciałabym się bardziej podszkolic pod wzgledem technicznym a w tej dziedzinie jestem zielona.

Przeszła mi przez głowe myśl - abym najpierw zakupiła dobry teleskop do obserwacji a z czasem go sprzedała i wymieniła na dobry statyw i tubę aby móc zająć się astrofotografią. Wiem, ze powinno się raczej po kolei kroczyć i nie przeskakiwać pewnych etapów. W ten czas długo zastanawialam się nad kupnem Synty 12" ale statyw dubsona wprowadzał wiele wątpliwosci ponieważ co mi z dobrego przybliżenia do obserwacji jeśli statyw jest dubsona..Co Pan myśli w tej kwestii? (pytanie kieruję do Pana Janusza jak i zarówno p.Karola i pana mkowalik'a)
Dziękuję bardzo za Wasz czas!! Gorąco pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 17 Sie 2017, 23:18
Miejscowość: Rzeszów

 

PostKarol | 20 Sie 2017, 10:24

Obserwacje to dobry pomysł - nauczysz się podstaw, co, jak, gdzie i po co. Potem będziesz wiedzieć w jakim kierunku chcesz "iść" (a jest ich sporo).
Newton 12" to świetny sprzęt ale z dużym ALE. To sprzęt duży i ciężki (około 1,5 m wysokości i 45 kg wagi).
Czy masz aż tyle siły albo czy masz kogoś kto pomoże nosić albo czy masz jakiś garaż czy coś w tym rodzaju by on tam stał (i wytaczać go na jakiś kółkach) ?
Do tego trzeba kupić okulary i filtry a to swoje kosztuje (np. filtr UltraBlock używany 450 zł a okular z 700zł ).
Mieszkasz na wsi ?

PS. Na forum przyjęła się forma mówienia sobie po imieniu (choć to nieprzymusowe).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postsylwior | 20 Sie 2017, 10:36

Dziękuję Karolu :) będe mówić po imieniu!

Zdaję sobie sprawę że teleskop jest prawie moich wymiarów ale mam osobę która mi pomoże w większych przemieszczeniach sprzętu.Żałuję że nie jestem wyższa i nie mam siły mężczyzny :D
Nie mieszkam na wsi ale mam mozliwosc przechowywania sprzętu na wsi bez problemu -zapewne tam będe prowadzić pierwsze obserwacje ze względu na lepszą widoczność. Podstawy z kołkami nie mam - czy takową mozna sobie zakupić czy też powinnam raczej sama sobie taką zbudować?
Jeśli chodzi o dodatkowe wydatki tj. filtry czy okulary to nie ma problemu, będe dokupywać wszystko sobie. Jaki okular polecasz?
Dzieki raz jeszcze za błyskawiczną odpowiedz!

ps. Czy Dobson nie jest wadą Synty 12"? Czy warto kupić zwykłą Synte czy z systemem GoTo?
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 17 Sie 2017, 23:18
Miejscowość: Rzeszów

 

Postendriu624 | 20 Sie 2017, 10:51

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru kamery , czy ma być to lustrzanka , bo typowe lustrzanki maja filtr przed matrycą które ograniczają w pewnym stopniu astro-foto. Stare Canony EOS mają możliwość podmiany takiego filtra.
Czy raczej ma być to kamera mono z zestawem filtrów LRGB, która da najlepsze efekty astro-foto, ale to już zabawa dla bardziej zaawansowanych fotografów , bo tu trzeba naświetlać dany obiekt w każdej barwie z osobna, a potem to poskładać.
Jeżeli chodzi o sam teleskop do astro-foto to najlepszy efekt i satysfakcję powinien dać tu ED 80/600 , bo tubka jest mala i lekka i obsłuży ona już duże pola nocnego nieba, podobnie będzie z newtonem 150/750 , gdzie powinny zmieścić się na matrycy szerokie pola , ale z racji dużej komy wymagany jest do niej kolektor komy. Z racji kosztów takiego zestawu do astro-foto, i gdy zaczniemy liczyć pieniądze , ED 80/600 niestety odda swoje miejsce newtonowi 150/750 + kolektor komy, bo spory budżet pochłonie sama kamera , nie wspominając o montażu, a N 150/750 z racji niskiej ceny i dobrej jakości fotek okaże się najlepszym astrografem biorąc również pod uwagę jego małe gabaryty.
Liczenie kasy na taki setup, zaczął bym właśnie nie od teleskopu, ale od samej kamery i montażu , i nie sugerował bym się efektami astro-foto innych użytkowników , bo to b. ciężka praca ,okupiona długimi godzinami zbierania materiału i jego obróbką. Zadał bym sobie też pytanie, jak takie astro-foto ma wyglądać, z punktu osiąganych efektów, bo im lepszy efekt tym więcej pracy należy tu włożyć, lustrzanką nie osiągniemy takich efektów, co kamerą mono+ LRGB.
N 150/750 pozwoli na astro-foto, te proste jak i te zaawansowane , pozwoli też na obserwacje wizualne , i cena znacznie niższa niż ED80 , ale znowu edek 80 da obrazy bardziej kontrastowe, a fotki gwiazd będą pozbawione spajków.

Wizual to z kolei inna bajka i kładzie się nacisk na jak największą aperturę, oczywiście w granicach rozsądku, uzależnioną od stałego miejsca obserwacji. Na wyjazdy z teleskopem, co do apertury, też to powinno być przemyślane, postawił bym tu na Syntę rozsuwaną Flex, jako stacjonarno-wyjazdowy teleskop.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 20 Sie 2017, 11:11, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postdark | 20 Sie 2017, 11:09

Witaj "sylwior" na naszym forum. Jeśli możesz wydać nawet 6000 i chcesz zacząć od obserwacji to celuj w coś takiego. https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t300-2/ lub https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t330-2/. Możesz napisac w dziale kupię że szukasz takiego teleskopu a na pewno ktoś odpowie i cena będzie mniejsza od sklepowej, a teleskop lżejszy niż Synta 12". Rozłożysz i złożysz w pięć minut. Astrofotografia to trudne zajęcie i warto je poprzedzić doświadczeniem w obserwacjach. Możliwe też, że do astrofotografi w ogóle nie podejdziesz a obserwacje dużym lustrem są wspaniałe. Pozdr.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1750
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKarol | 20 Sie 2017, 13:12

Jak masz kogoś kto umie trochę majsterkować to niech Ci zrobi taką platformę z kółkami. Pewnie będzie wiedzieć jak.

Okulary to coś z ogniskową 24-28 mm, 12-16 mm i do planet 5-7 mm.

24-28 mm
ES 24 mm 82* lub 68*, Maxvision 24 mm 82* lub 68 lub wersje 28 mm z polem 68*
https://www.astrozakupy.pl/okular-explo ... opni/1902/
http://www.astroshop.pl/explore-scienti ... 2-/p,44867 (tylko nie wiem czy można go dostać w sklepach, jak nie to używka)

12-16
ES 14 mm 82* lub Meade 14 mm
https://www.astrozakupy.pl/okular-meade ... -14mm/455/
http://www.astrokrak.pl/explore-scienti ... mm-82.html

5-7mm
HR Planetary
http://astrokrak.pl/162-okulary-ts
TV Radian
http://astrokrak.pl/search.php?orderby= ... ery=radian

Filtr
Orion UltraBlock (to jest UHC) - używany 450 zł
z OIII np. Astronomik

Rozważ opcje darka - taki teleskop jest dużo lżejszy.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postsylwior | 20 Sie 2017, 13:36

Jesteście niesamowici i bardzo pomocni!
Zapoznam się dokładnie z parametrami Taurusa i linkami od Ciebie Karol - dziękuję Ci bardzo za tak szczegółowe i dokladne podejście do tematu! Doceniam ;)

Jeśli chodzi o inne plusy Taurusa 13"(pomijając wiekszą mobilność) w stosunku do przykładowej Synty tuby 12" czy ktoś coś?
Słyszałam że jesli chodzi o Taurusa to jest mniej odporny na np. zewnętrzne światło, rosę - i jest uciążliwe rozkładanie w zimie ponieważ zostały one początkowo stworzone do obserwacji na terenie Australii i innych rejonów gdzie zima nie zagląda. Czy to prawda? Czy optyka i mechanizm Taurusa jest dobra? Jeszcze przez takiego nie spoglądałam i mam wiedze zerową. Z ciekawosci jakie moze miec max przybliżenie Taurus 13tka?

Nie ukrywam że mniejsza waga Taurusa mnie przekonuje ponieważ jest lżejszy niemalże o połowę od Synty 12tki.
A jeśli chodzi np o aberracje?

Pójdę za Waszym głosem doświadczenia i przejdę na trase "doszlifowania" obserwacyjnego z dobrym nawet uzywanym teleskopem - a potem rozważę astrofotografię. Z całym szacunkiem do tych którzy sie juz zajmują astrofotografią musi to byc bardzo pracochłonny proces który wymaga sporo wiedzy i doswiadczenia więc podejdę do tematu bardziej pokornie i wezme sie za szlifowanie terenów na niebie aby czuć się swobodniej w tych rejonach :) Pozostaje kwestia doboru dobrego teleskopu gdzie sie wciaż zdaję na Wasze doświadczenie i wiedzę
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 17 Sie 2017, 23:18
Miejscowość: Rzeszów

 

Postwojt0000 | 20 Sie 2017, 14:04

Witam,
Zastanów się przede wszystkim ile chcesz wydać i czy ma to być kwota na cały zestaw czy chcesz kupić sam teleskop a później dokupić z czasem osprzęt.
Taurusy na giełdzie bywają rzadko a nowy 13" to wydatek 5600zł. Teleskop nie ma nawet szukacza więc wszystko do niego trzeba dokupić. Zakładając że Twój budżet to 6 tyś zł (tak pisałaś) to będzie ciężko.
Wiem że im większe lustro tym lepiej ale nie wiem czy nie lepiej zacząć np od synty flex 10"
Teleskop nowy można dostać w okolicach 2300zł a na giełdzie trafiają się egzemplarze w okolicach 1500-1700zł

https://fotozakupy.pl/product-pol-3859- ... uwana.html

W zestawie masz wszystko żeby zacząć obserwacje a na giełdzie spokojnie upolujesz sobie zestaw okularów i filtry.
Dodatkowo teleskop jest jeszcze w miarę mobilny i rozkłada się go dużo szybciej niż taurusa. Poza tym raczej nie wymaga każdorazowej kolimacji (choć nie wiem jak to jest z taurusem ale przypuszczam że trzeba go kolimować, niech tutaj wypowiedzą się użytkownicy).

Pozdrawiam!
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postdark | 20 Sie 2017, 14:08

Taurusy mają osłonę na kratownicę i po jej założeniu funkcjonują jak te z pełną tubą. Nie wiem skąd masz info, że skonstruowano je dla australijskich terenów. :shock:
Spoglądałem przez T16" i T11" oraz Pablitusa 22.
To nasze rodzime i bardzo dobre konstrukcje.
Aberracje jak przy każdym Newtonie.

Rozkładanie takich teleskopów jak dojdziesz do wprawy to kilka minut i to samemu.
Tak wygląda mój własny wytwór.
Synta 12" vs. GSO N-203/800 M-CRF OTA: 20170430_182522.jpg

Karol podał przykłady okularów typowych dla światłosilnych teleskopów.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1750
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostMaxx | 20 Sie 2017, 14:10

Witam.

Temat jak zwykle w 99% zmierza w kierunku wielkiego Newtona jako
"jedynej słusznej konstrukcji" z założenia ...
Ufam że autorka tematu ma pełną świadomość gabarytów i całej logistyki związanej z takim wyborem , jeśli nie zdecydowanie proponuję obejrzenie na żywo takiego teleskopu i spokojna analizę czy to jest TO.

Zaraz pewnie wielkie działa na mnie wytoczą zwolennicy "im większy tym lepszy"
ale tak często jak duży Newton daje satysfakcję z obserwacji, tak też często bywa dla pewnej części ludzi uciążliwy.
Zmierzam tylko do tego że nie koniecznie trzeba patrzeć w 12 calowego Newtona by czerpać radość z obserwacji nocnego nieba.
Są jeszcze inne konstrukcje, których atutem jest jakość optyki, wygoda użytkowania i mobilność i bywa że te cechy są dla wielu obserwatorów ważniejsze.

Podejrzewam jednak, czytając ten watek, że koleżanka "sylwior" wie na co się pisze idąc w kierunku 12 cali , więc moje pisanie wywoła tylko nie potrzebne emocje, tych którzy ponad komfort i wygodę cenią aperaturę ...

Każdy ma prawo wybrać to co mu odpowiada , ja mając za sobą spory arsenał optyki różnej wielkości , wybrałem to co widać poniżej.

Życzę więc dobrego wyboru i zadowolenia - bo to jest najważniejsze.

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postdark | 20 Sie 2017, 14:17

Masz rację Maxx. Jednak koleżanka w temacie zaznaczyła 12" na dobsie do obserwacji vs 8" do astrofoto dlatego trzymamy się tematu co nie znaczy, że nie można doradzić innej konstrukcji :wink:
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1750
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKarol | 20 Sie 2017, 14:23

Newton nie ma aberracji chromatycznej. Ma za to komę (to też rodzaj aberracji).
Po za niską wagą zaletą jest mobilność (można złożyć teleskop do małych rozmiarów), szybsze chłodzenie luster.
Powiększenie to i pewnie z 600-800x wyciśnie się z 13" ale może raz na rok. Z reguły to będzie 200-300x. Mówię o planetach. DS-y to co innego.
Jak dasz ogłoszenie to pewnie ktoś zgłosi się z ofertą sprzedaży.
Jeśli nie jesteś zbyt wysoka to pomyśl czy na pewno chcesz 13" gdyż wyciąg będzie gdzieś na wysokości 140-150 cm i by się nie okazało, że musisz stawać na jakiś paletach jak ja kiedyś na śliskiej skrzynce przy 20" :lol:

Tak jak pisze maxx, masz też opcje - mniej zobaczyć ale dużo ładniej. Twój wybór. Ale z tego co piszesz, patrzyłaś 8" i wiesz mniej więcej jak mgławice, galaktyki wyglądają w teleskopie ?
Ostatnio edytowany przez Karol, 20 Sie 2017, 16:11, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postsylwior | 20 Sie 2017, 14:44

wojt0000, mój budżet może się śmiało wahać o ile nie mówimy różnicy 10tys zł. Zdaję sobie sprawe ze to nie jest jednorazowy wydatek i jestem skłona dopłacać w miare mozliwosci aby dopieszczać sprzęt.

dark, na temat Taurusa czytałam jedynie na forach - gdzie nie wszystkie zrodla sa prawdomówne. Pewien uzytkownik napomknął o minusach Taursa podreślając ze nie są stworzone do rozkładania w zimie a osłona nie dorównuje typowym tubom. Jak pisałam - nie miałam do czynienia z Taurusami więc ufam tym, którzy takowe posiadają :) Chcialam jedynie rozważyć za i przeciw.
Jesli do skladania mozna wejsc w wprawę zatem super nowina. Twoj sprzęt wygląda potężnie i swietnie sie prezentuje :) Składanie musi być nizłą frajdą dla astromaniaka!

Maxx, oczywiście ze wiem jakie ma rozmiary - zapoznałam się z tematem dość wcześniej. Dla mnie wygoda nie jest numerem jeden ponieważ zalezy mi na jakości obrazu bardziej niż wygodzie.
Są jeszcze inne konstrukcje, których atutem jest jakość optyki, wygoda użytkowania i mobilność i bywa że te cechy są dla wielu obserwatorów ważniejsze.

np. jakie polecasz?

Podejrzewam jednak, czytając ten watek, że koleżanka "sylwior" wie na co się pisze idąc w kierunku 12 cali , więc moje pisanie wywoła tylko nie potrzebne emocje, tych którzy ponad komfort i wygodę cenią aperaturę ...

Jak pisałam wyzej wiem na co się piszę ponieważ zapoznalam się z wymiarami tego olbrzyma. Nie jestem zwolennikiem im wiekszy tym lepszy - zalezy mi na dobrej optyce na pierwszym miejscu.

Karol, Dziekuje za info :D niestety mam 160cm więc zdaje sobie sprawę że mam związane ręce jesli chodzi o niektóre wymiary. Mam osobę która pomogłaby mi z przenoszeniem ale pozostaje wciąż kwestia długości tuby :) Mniej więcej wiem jak wyglądaja mgławice w 8". Moje niezdecydowanie krąży wokół rozmiarów a optyki. Zalezy mi na dobrej optyce (niekoniecznie duzym wymiarze/ciężarze) ale jesli są teleskopy z dobrą optyką ale wieksze niż ja - zatem dylemat powraca :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 17 Sie 2017, 23:18
Miejscowość: Rzeszów

 

PostKarol | 20 Sie 2017, 15:02

Jeśli się nie mylę to na styk do 12" sięgniesz, z 13" raczej nie.
Może napisz skąd jesteś lub poszukaj na forum osób z okolicy i zobaczysz jak się patrzy z większego lustra. Porównasz też widok do np. refraktorów ED czy Maków.

Przykładowo - ED 100 to koszt 3 000 zł (plus montaż) a 12" jakieś 3500 zł. ED pokaże Ci ładniejszy obraz, Newton gorszy ale dużo więcej.

Tu przykład:
ED 100 http://irapoz0105.narod.ru/img/ya.jpg
Synta 12" https://astropolis.pl/uploads/post-1693 ... 409048.jpg (osoba mniej więcej Twojego wzrostu)
Taurus 12"
https://www.youtube.com/watch?v=XfKL4GP2kso
https://astropolis.pl/uploads/post-776- ... 109074.jpg
https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q= ... 0609998297

Ja bym na Twoim miejscu brał Newtona - jak największego. Tylko zrobić platformę z kółkami, mały podest (lub krzesło odpowiednie). Pokaże Ci planety z dużą ilością szczegółów, DS z najlepszym detalem względem kosztu teleskopu.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostOrzech | 20 Sie 2017, 15:07

Jako użytkownik Taurusa 13" może trochę się wypowiem :wink:
Nie mam go długo, bo ledwie miesiąc (wcześniej Synta 10" flex) ale był ze mną już przynajmniej na 5 obserwacjach. Więc rozkłada się go szybko, ok 5 min i w jedną osobę, nawet dość kruchą :wink:
Osłona jest ok ale w moim już długo używanym egzemplarzu, trochę się "odkleja" od magnesów przy lustrze i potrafi zasłonić kawałek lustra (będę to modyfikował). Generalnie spełnia swoją rolę w odseparowaniu światła zewnętrznego i jako odrośnik na lustro główne.
Kolimację trzeba sprawdzać za każdym razem po rozłożeniu ale zazwyczaj wymaga minimalnej poprawy - nie zajmuje to więcej niż 1 minutę jak się pozna co i jak.
Patrząc w zenicie wyciąg jest spokojnie na 150-160 cm i to może być max dla Ciebie. Reszta jest intuicyjna i generalnie cała konstrukcja jest rewelacyjna i sporo lżejsza i mniejsza po złożeniu niż moja poprzednia Synta 10" (najdłuższymi elementami po złożeniu są rurki ok 130 cm, całość mieści mi się do małego bagażnika mojego hatchbacka).
Pamiętaj też, że ten teleskop uwielbia ciemne niebo. Możesz sobie sprawdzić czy takowe koło siebie masz na tej stronie
https://www.lightpollutionmap.info
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postsylwior | 20 Sie 2017, 15:16

Dziekuje Ci Karol za tak klarowne przedstawienie sytuacji! Jesteś niezmiernie uprzejmy!
Dokładnie jestem z Rzeszowa :) Jeszcze techniczne pytanko: czy w wiekszych powiekszeniach potrzebowałabym systemu goto? Czy spokojnie mozna sobie poradzić bez? wow dzięki Ci wielke za tyle linków, jestem wdzięczna za tak rzetelne informacje.

Orzech, Dziękuję Ci za dokladne przyblizenie mi sytuacji! Wiele to wyjaśnia!Stronka się przyda, będe musiała wyjezdzac pewnie dalej Rzeszowa na wieksze obserwacje :) Co do kolimacji to myślę ze powoli się nauczę to robić, nie powinno to stanowić większego problemu. Możesz mi blizej opisać widoki przez optykę Taurusa 13"?Jak finansowo się przygotować? Byłabym bardzo wdzięczna
Awatar użytkownika
 
Posty: 10
Rejestracja: 17 Sie 2017, 23:18
Miejscowość: Rzeszów

 

Postwojt0000 | 20 Sie 2017, 15:26

mój budżet może się śmiało wahać o ile nie mówimy różnicy 10tys zł. Zdaję sobie sprawe ze to nie jest jednorazowy wydatek i jestem skłona dopłacać w miare mozliwosci aby dopieszczać sprzęt


Radziłbym założyć jednak jakąś graniczną sumę chyba że pieniądze nie mają tu znaczenia ;)
Ja sam przekroczyłem sporo swój założony budżet a dalej sobię wmawiam że w sumie to mam takie niezbędne minimum ;) Niestety w tym hobby jest tak że ciągle chcę się zobaczyć więcej/lepiej a ma to bezpośrednie przełożenie na cenę :)
Już nie wspomnę o tym że na jednym teleskopie może się nie skończyć. Ja np ostatnio zatęskniłem za małymi powiększeniami których w dużym newtonie nie można uzyskać i zatoczyłem koło bo wróciłem do małego refraktora 80/400 od którego zaczynałem. Ale dopiero teraz widzę że te teleskopy tak naprawdę się uzupełniają :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostMaxx | 20 Sie 2017, 15:27

Jest kilka konstrukcji które mają znacznie lepszej klasy optykę od typowych "Newtonów"

Przede wszystkim refraktory apochromatyczne tzw APO , poza tym wysokiej klasy optykę posiada konstrukcja zwana Mak-Newton.
O ile refraktora APO nie będę Ci proponował ponieważ po pierwsze te większe aperatury tej konstrukcji są bardzo drogie , a po drugie jeśli poza jaśniejszymi obiektami DS, Twoim celem są też te słabsze obiekty wymagające zebrania dużej ilości światła to aperatura rzędu 150 mm w wypadku kosztownego APO i tak okaże się za mała.

Prawda jest taka że w chwili gdy stawiamy na jakość obrazu oznacza to kompromis aperatury i wówczas mamy sytuację taką że rezygnując z tych słabszych DSów , zyskujemy ładniejsze obrazy tych jaśniejszych.
Atutem teleskopów APO czy Mak-Newtona jest ostrość , kontrast oraz znacznie lepsza transmisja - co przekłada się na jakość obrazu obserwowanego obiektu.
Trzeba wiedzieć że nie ma jednego idealnego teleskopu do wszystkiego.

Nie chce za wiele zbijać Cię z tropu i w żadnym razie sugerować zakupu APO bo sam takie mam, bo zaraz ktoś zarzuci mi że wpieram każdemu to co mnie odpowiada.
Odpisuje bo zapytałaś i czuje się zobowiązany odpowiedzieć, ale to Ty decydujesz.

Proponuję Ci jedynie przeczytać trochę na temat teleskopu Mak-Newtona,
link do tematu podaję tutaj https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=20&t=17292

Jest to tuba która jest cenowo do przeskoczenia i oferuje naprawdę znakomitą optykę.
Mam nadzieję, że tradycyjni "Newtonowcy" mi wybaczą , ale Maxx już tak ma, że ceni jakość optyki ponad aperaturę ;)
A jak nie wybaczą - to dostanę po uszach i trudno ... :)

pozdro / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKarol | 20 Sie 2017, 15:32

Jeszcze Ci Orzech nie napisał, że w tej mapie używasz warstwy (po prawo włącza się) VIIR S 2017, która pokazuje źródła świateł (czyli wiesz w którym kierunku i jak silna będzie łuna nad horyzontem) i ATLAS 2015, która pokazuje jasność nieba (czyli jak jasno świeci niebo) - im mniejsza wartość Ratio tym lepiej.

Tu masz resztę: viewtopic.php?f=3&t=45563

Myślę, że jak popatrzysz trochę to nauczysz się śledzić obiekty i nawet przy 1000x :P

Ja patrzyłem kratownicami 12,5", 16" i 20" i moim zdaniem obraz nie odbiega praktycznie od pełnych tub.

Finansowo to jeśli chodzi o akcesoria to tak samo jak w innych teleskopach typu f/5 (czyli stosunek ogniskowej lustra/soczewki do jego/jej średnicy). Po za tym to tylko ten podest kupisz i chyba nic więcej. Nie wiem tylko jak jest z kwestią wilgoci itp. więc tu niech inni się wypowiedzą (ja dopiero będę kupował taki rodzaj teleskopu).

Z Rzeszowa masz niedaleko do Bieszczad a tam niebo super. 60 km masz już niebo Ratio 0,17 (okolice Tokarni).

Przemyśl też to co pisze maxx. Nie każdy lubi słabe DSy. Dobry kompromis daje SCT - http://astrokrak.pl/173-tuby-optyczne-ota

PS. Od tego jest forum by pomagać, dziękuje za miłe słowa - nie ma za co, to dla mnie przyjemność doradzać a jeszcze większa radość jeśli będziesz zadowolona. Trochę posłodziłem :lol:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostOrzech | 20 Sie 2017, 16:08

Co do powiększeń to u nas w kraju rzadko kiedy można wyjść z powiększeniem powyżej 300-400 razy (choć z lektury forum można wywnioskować, że lokalnie występują jakieś super warunki) i zazwyczaj kończy się max na 200-250 (zapoznaj się też z tematem źrenicy wyjściowej viewtopic.php?f=3&t=1036). No może na Księżycu więcej ale trzeba wiedzieć, że duży Newton to nie jest stricte planetarny czy księżycowy teleskop choć oczywiście z powodzeniem można je obserwować tak jak i w innych konstrukcjach można obserwować DSy :)
Okulary musisz miec takie minimum klasy ES, Meade, LVW ale tu wyżej Karol dobrze temat opisał :)
Co do propozycji Maxxa to ja tylko napiszę, że duży może i trzeba znać plusy, minusy i możliwości każdego sprzętu, w tym dużego Newtona. Oczywiście każdy ma swoje preferencje ale ja jadę 110 km w jedną stroną pod ciemne niebo i obserwuje DSy czy mgławice jasności 13 mag i więcej, których w 8" czy mniej się nie zobaczy i nie ma wtedy dla mnie znaczenia jakość optyki :wink: Może kiedyś jakiś EDek 80/100 ale prędzej jako drugi teleskop jako uzupełnienie powiedzmy 16" :lol:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postdark | 20 Sie 2017, 18:05

Ja tak jak kolega Orzech preferuję słabe obiekty mgławicowe szczególnie galaktyki. Ostatnio buszowałem wokół C30 czyli NGC 7331 i bez mojej czternastki galaktyk 15.15mg na pewno bym nie wypatrzył. Za to w okularach stawiam wygodę ponad pole widzenia i jestem zwolennikiem Pentaxa i LVW.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1750
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat