Nasadka bino do maka 127.

Postlolak89 | 13 Wrz 2017, 19:31

Sensowna odpowiedź. A tak z innej beczki to jak się ma bino do rozdzielania układów gwiazd?
lolak89
 

Postauriga | 14 Wrz 2017, 21:21

Witam.

Często zdarza mi się bawić w rozdzielanie gwiazd podwójnych przy użyciu bino SW.
W skrócie, to zasadnicze wnioski są dwa.
1. W przypadku układu w którym składniki są wystarczająco jasne, nasadka bardzo pomaga i można długo i bez zmęczenia delektować się nawet bardzo ciasnymi separacjami ( w moim przypadku to graniczne 1")
2. Układy gdzie jeden lub więcej składników posiadają małą jasność lepiej oglądać przez mniejszą grubość szkła (zwłaszcza niskobudżetowego )

Generalnie bino prawie zawsze pomaga, szerokie układy wyglądają "plastyczniej" a w przypadku separacji które są wyzwaniem dla danej apertury można cierpliwie czekać na chwilę łaskawszego seingu która pozwoli zaliczyć rozdzielenie. 8)

Pozdrawiam.
SW MAK 150/1800, refl. Apollo 114/900, Tento 15/50, Taiga 11/70
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 08 Sty 2016, 21:20
Miejscowość: Ciechanów

 

Postlolak89 | 15 Wrz 2017, 07:28

auriga napisał(a):Witam.

Często zdarza mi się bawić w rozdzielanie gwiazd podwójnych przy użyciu bino SW.
W skrócie, to zasadnicze wnioski są dwa.
1. W przypadku układu w którym składniki są wystarczająco jasne, nasadka bardzo pomaga i można długo i bez zmęczenia delektować się nawet bardzo ciasnymi separacjami ( w moim przypadku to graniczne 1")
2. Układy gdzie jeden lub więcej składników posiadają małą jasność lepiej oglądać przez mniejszą grubość szkła (zwłaszcza niskobudżetowego )

Generalnie bino prawie zawsze pomaga, szerokie układy wyglądają "plastyczniej" a w przypadku separacji które są wyzwaniem dla danej apertury można cierpliwie czekać na chwilę łaskawszego seingu która pozwoli zaliczyć rozdzielenie. 8)

Pozdrawiam.


No i super, dzięki za odpowiedź. Właśnie takiej oczekiwałem bo lubię podglądać podstawowe układy podwójne.
lolak89
 

Postchavez1976 | 15 Wrz 2017, 11:28

Podpowiem jeszcze, że raz w życiu (dokładnie 13 lutego 2015 r.) udało mi się pooglądać jasną kometę C/2014 Q2 (Lovejoy) przez 13" z nasadką bino bez barlowa.
Widok kapitalny, nigdy nie zapomnę. Więc do tych 3 planetek, Srebrnego Globu i Słoneczka, w dużej aperturze można jeszcze dorzucić parę efektownych DSów a od czasu do czasu także kometkę :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostBaton | 30 Sie 2020, 21:59

Janusz_P. napisał(a):Odradzam zakupy nasadek Bino ludziom z jednym okiem wyraźnie słabszym lub chorym bo tylko wydają sporą kasę i nie mają z tego żadnego pożytku bo do pełnego wykorzystania nasadki Bino potrzebna jest para zdrowych oczu :arrow: :idea:


A ja zapytam przekornie, to znaczy, że obserwacje przez lornetkę też nie miały by sensu?
Mam małą wadę, ale własnie słabiej widzę z daleka do tego astygmatyzm (OP sph -0,50 cyl -0,50 oś:20; OL sph-0,75 cyl-0,25 oś:155), a jakoś wolę zdejmować okulary do obserwacji przez lornetkę.
Chociaż w okularach też nie narzekam, trochę muszę ustawić w osi z okularami w lornetce.

P.S.
Właśnie noszę się z zamiarem zakupu bino WO do MAKa.
SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm, nasadka GSO dielektryk 2", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm, 2x GSO PL 32mm
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro
Awatar użytkownika
 
Posty: 171
Rejestracja: 23 Cze 2016, 18:41
Miejscowość: P-ń

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat