LVW vs ES

Postcacyki | 17 Wrz 2017, 14:15

Zamierzam skompletować dobre okulary do mojego GSO 10" do mgławic. Dużo czytałem i pomyślałem o LVW 8, 13, 22 lub ES 8,8 14 i 24. Wacham się między polem esów i komfortem LVW. Duże pole fajna rzecz ale komfort może być przy wyłuskiwaniu małych galaktyk wyborem nie mniej ważnym. Pomijam tu małe różnice w kontraście i transmisji bo doczytałem że są albo maleńkie albo nie ma ich wcale. Dlatego proszę doświadczonych obserwatorów o opinię.
Ostatnio edytowany przez cacyki, 17 Wrz 2017, 14:18, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 58
Rejestracja: 06 Gru 2011, 21:22

 

PostJanusz_P. | 17 Wrz 2017, 14:18

Jak stawiasz na komfort i przyjemność z długotrwałej obserwacji to LVW a jak jesteś fanem ogromnego pola widzenia ale okupionego wklejaniem oka w okular to zdecydowanie ES 82 a nawet 100 ° :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostOrzech | 17 Wrz 2017, 16:50

A ja Ci napiszę, że to tak indywidualna kwestia, że musisz sam zdecydować, bo będziesz miał sugestie na ESy jak i na LVW i obie będą trafne. :wink:
Same okulary dają podobne obrazy z lekkim wskazaniem na LVW.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postmidimariusz | 17 Wrz 2017, 17:56

Od wielu lat trwa zacięta walka na argumenty ES kontra LVW.
Jak pojawia się taki temat to za kilka dni będzie kilka stron na temat wad i zalet obu układów.
Obie strony na siłę piszą o swoich okularach, że akurat te są najlepsze.

Najlepsza droga to ta, w której SAM OSOBIŚCIE WŁASNYMI OCZAMI sprawdzisz co będzie dla CIEBIE najlepsze.
Każdy ma nieco inny wzrok, inną percepcję, inne oczekiwania itd.
Znajdź znajomych w okolicy. Umówicie się na obserwacje, ale pojedź po prostu na jakiś astro zlot.
I OSOBIŚCIE sprawdź!

Potem skompletuj serię okularów najlepiej z tej samej rodziny.

Ja nic konkretnego nie doradzam, bo to nie ma sensu.
Mogę ewentualnie napisać, jaką ja mam serię, ale to nie musi być punkt odniesienia dla innych użytkowników.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Posttomeczz | 17 Wrz 2017, 18:02

cacyki napisał(a): Pomijam tu małe różnice w kontraście i transmisji bo doczytałem że są albo maleńkie albo nie ma ich wcale.


kontrast i transmisja znacznie lepsze w esach.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostOrzech | 17 Wrz 2017, 18:17

tomeczz napisał(a):
cacyki napisał(a): Pomijam tu małe różnice w kontraście i transmisji bo doczytałem że są albo maleńkie albo nie ma ich wcale.


kontrast i transmisja znacznie lepsze w esach.


No i właśnie :lol:
Każdy będzie pisał po swojemu :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postdark | 17 Wrz 2017, 18:29


Temat postu: Re: LVW vs ES Odpowiedz z cytatem
tomeczz napisał(a):
cacyki napisał(a):
Pomijam tu małe różnice w kontraście i transmisji bo doczytałem że są albo maleńkie albo nie ma ich wcale.


kontrast i transmisja znacznie lepsze w esach.


No i właśnie :lol:
Każdy będzie pisał po swojemu :wink:

W większości dlatego, że aby porównać trzeba mieć jednocześnie i jedne i drugie.
Przez kilka tygodni miałem okazję zmieniać w wyciągu ESy kontra LVW i Pentax (Tego ostatniego pomijam). LVW pokazały mi właściwie to samo co ESy ale komfort tych pierwszych to coś czego nie da się przecenić.
Esy dają dobry, ostry obraz, mają większe pole i są lżejsze. LVW to równie dobry obraz troszkę cieplejszy i mega przyjemność bez wpychania oka w okular aby całe pole ogarnąć.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postszelka | 19 Wrz 2017, 08:24

moim skromnym zdaniem
LVW - miałem i szczerze polecam do jasnej 10-tki

Ale jak naprawdę się wahasz, to bierz Delosy 8)
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

PostAurora | 19 Wrz 2017, 13:15

Jeśli mogę się wtrącić to z okularami jest tak, że jednemu bardziej pasują obrazy z ESów, a innym z LVW. Jest to wyłącznie indywidualna sprawa. Jedyne aby się przekonać samemu, to albo zakupić jedne i drugie (tak było w moim przypadku) lub spotkać się z kimś na zlocie kto jest posiadaczem jednych i drugich (czyli w grupie, bo mało kto posiada jedne i drugie na raz) i samemu popatrzeć przez te szkiełka i zdecydować.
Miałem sporo okularów ale ostatnio pochłonęło mnie astrofoto i ilość okularów ograniczyłem do minimum, ale wśród pozostałych na stanie mam LVW.
Prawda jest taka, że każdy ma inny wzrok i inne odczucia przy różnych okularach. Jednym przeszkadza to drugim tamto i dla tego na forach zdania są podzielone.
Szanuję opinie każdego użytkownika, jednak musiałem się osobiście przekonać jak to jest z tymi okularami w różnych teleskopach.
Z okularami o szerokim polu (82 i 100stopni) do jasnego Newtona przeżyjesz niesamowitą przygodę i będziesz miał wrażenie jakbyś był w kosmosie. Zwłaszcza ES 100stopniowe.
WARUNEK ! Kup sobie dobry korektor komy, bo bez tego będziesz rozczarowany.
LVW to wg mnie bardzo dobre okulary do planet, Księżyca, galaktyk i kulek. Czyli zwartych nazwijmy to obiektów. Dają doskonały kontrast, ostre obrazy i mają spore pole własne.
Wg mnie LVW nie wiele odbiegają jakością obrazów, od Pentaxów które mają ciut większe pole i lepszą transmisję. Przy tym są tańsze.
Może nie wiele pomogłem, ale nikt nie jest w stanie Ci pomóc, bo jak wspomniałem musisz porównać szkiełka i samemu podjąć decyzję.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Postchavez1976 | 19 Wrz 2017, 14:10

Ten pojedynek nigdy się nie rozstrzygnie bo jednemu przeszkadza mały ER a drugiemu zbyt małe pole (a to pierwsze wcale).
Dla jednego komfort oznacza wygodny ER, dla drugiego wygodne pole i przyjemny dla oka kontrast.
Każda z tych dobrych marek idzie na kompromis w odmienną stronę, każda ma zagorzałych sympatyków.
Sugerować się w tym wątku czyjąś opinią, to loteria i zgody, co do wyboru, tu nie będzie.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2017, 14:35

Witam.

Pentaxy XW to inna półka okularów niż LVW :idea: , przy dobrym seengu i pod ciemnym niebem widać różnicę że są o wiele ostrzejsze na planetach , tak samo kontrast czarne tło nieba jak i transmisja jest zdecydowanie lepsza i wyższa w Pentaxach XW , niestety ale okularom LVW brakuje do Pentaxów XW tyle samo co z nich mają.I nie chodzi tu tylko o pole , tak samo Pentaxy XW są lepiej skorygowane do samej diafragmy z wyjątkiem ogniskowych: 14 mm i 20 mm , LVW polegają pod każdym względem , miałem całą serię LVW to bardzo dobre okulary , ale do Pentaxów XW im jednak wiele brakuje pod każdym względem.Pisanie takich wniosków wprowadza w błąd czytających więc moim zdaniem należy zachować pewien dystans w swoich wypowiedziach.Są też tacy którzy powiedzą że w ogóle różnicy nie ma , więc zdania zawsze są i będą podzielone , ale liczy się większość ogółu , czyli średnia wypowiedzi oraz indywidualne wymagania i potrzeby.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostAurora | 19 Wrz 2017, 18:14

I tu mamy właśnie przykład tego jak różni użytkownicy w różny sposób postrzegają okulary :D
Pentaxy XW oczywiście były najlepsze i wspomniałem o nich bo porównywałem kilka z nich bezpośrednio w 10 calowym Newtonie z LVW.
Że przepaść jest to jasna sprawa, ale w moim odczuciu LVW nie odstawał jakoś za bardzo i to miałem na myśli a nie stwierdzenie, że są takie same.
Akurat co mnie się spodobało w porównaniu LVW 8 i Pentax XW7, to że LVW dał wyraźnie kontrastowy obraz. Był to efekt niższej transmisji światła jak mniemam.
Pentax dawał jasne klarowne obrazy i faktycznie ostre do samego brzegu, ale Pentax kosztował 1400zł a LVW 900zł i ta różnica w cenie jest jak dla mnie nieadekwatna do efektów. Takie jest moje zdanie. Ktoś powie że jest na odwrót i OK, jeśli mam budżet na okulary 10 tys to kupuję komplet Pentaxów które zaś (to znowu moje prywatne zdanie) są lepsze od niektórych Naglerów czy innych perełek od TV. Jeśli zaś mam limit na okulary, a tak jest u mnie obecnie, bo wizualem się na razie rozstałem na jakiś czas, to nie ma sensu by szkła leżały w szafie nieużywane.
Jeśli kolega chce dobre okulary to słusznie celuje w LVW i ESy, bo to na prawdę dobre szkła.
Ciężko jedynie sugerować się cudzymi opiniami.
Ja też zadawałem pytania co do okularów i zawsze rodziło to sprzeczki w opiniach.
Dopiero po zakupie i przekonaniu się na własnej skórze przekonałem się co dla mnie było najlepsze.
Przyznam, że wówczas miałem wrażenie, że niektórzy na forach powielają zasłyszane opinie a w rzeczywistości nigdy chyba nie widzieli okularu na oczy?
Takie wnioski były pewnie niesłuszne, po prostu jeden zwraca uwagę na to inny na tamto.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2017, 18:41

Cześć.

Oj pomylił byś się są tacy którzy tylko piszą co przeczytali lub usłyszeli nie mając nigdy nawet w ręku opisywanej rzeczy. :D
Oczywiście każdy dysponuje jakimś budżetem , ja zajmuję się Astronomią ponad 30 lat i dopiero w zeszłym roku przeszedłem na najwyższą półkę cenowo-jakościową , ale po drodze przerobiłem praktycznie 90% okularów z naszego rynku jak i masę zachodnich firm u nas praktycznie nie znanych a cenionych na zachodzie.
Owszem zarówno LVW jak i ESy to dobre okulary , choć osobiście preferuję MEADE UWA S5000 z którymi mam najlepsze wspomnienia i je osobiście wybrał bym jako szerokokątne gdyby nie było mnie stać na markę TV czy innych firm z najwyższej półki.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 20 Wrz 2017, 08:19, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 19 Wrz 2017, 18:54

Krzysztofie. Kiedyś kolega Okroj zakupił od ciebie Naglera 7mm pierwszej serii. Wierz lub nie ale w konfrontacji ze wszystkimi okularami 7mm jakie mieliśmy równierz xw brał górę. Mały niepozorny bez muszli ocznej a wręcz doskonały. :wink: Trafił potem do mnie i żałuję że znów trafił w inne ręce.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2017, 21:11

Cześć.

Oczywiście że go pamiętam , wyrób Japan serii T1 , śmigałem nim przez dwa lata ale jak kupiłem Pentaxa XW 7 mm to wtedy właśnie poleciłem go Krzysztofowi i go kupił jak był u mnie w Krakowie , był bardzo zadowolony i potwierdził w 100% moje wcześniejsze zapewnienia że zadowolenie będzie gwarantowane.Dostał też ode mnie Naglera 9 mm T1 Japan i też go chwalił , ER miał bardziej korzystny od N 7mm T1 i obrazy dawał też wspaniałe.Oj miałem tego wszystkiego trochę przez ten szereg lat , kupowałem testowałem jak leci , potem lądowały u nas na giełdzie.Lubię kupować i poznawać nowe szkiełka , zawsze to nowe wrażenia , przez to poznałem masę sprzętu i rozeznanie mam bardzo dobre.Tyczy się to też teleskopów i Refraktorów których zaliczyłem kilkadziesiąt różnych.Mam co wspominać i pamiętam nawet czym który teleskop i kiedy czy też Refraktor mnie pozytywnie zaskoczył.Dużo też czytam zachodnich opisów i recenzji , wygrzebuje stare bardzo dobre konstrukcje czy to okularów czy też udanych Refraktorów czy Teleskopów i staram się potem upolować jak jest okazja.Większość jest już nie produkowana ale jakość tych maszynek rodem z Japonii jest w wielu przypadkach dużo lepsza od obecnie produkowanych w Chinach czy też na Taiwanie.Pisałem nieraz o tym iż stare Naglery Japan biją jakością najnowsze aktualne niektóre wyroby renomowanych firm , pomimo starszych technologii np. warstw i tak są lepsze w praktyce.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 11 Paź 2017, 19:42

Cześć. Posiadam ES-y i mogę powiedzieć, że mają dobrą transmisję i kontrast natomiast ten post piszę dlatego, że jestem krótkowidzem i ja obserwuję bez okularów ( tych na nosie ) patrząc poprzez ES-y. I tu ciekawostka, że kompletnie mi nie przeszkadza ich ER, obserwuje mi się nimi bardzo przyjemnie i wygodnie.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat