Gdzie znaleźć Monocentryki?

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postwiechu | 01 Lis 2017, 01:31

Krzysztof_P napisał(a):Wiechu a co sądzisz o okularach Vernonscope Brandons? Ponoć też dobre szkiełka?

Mam jednego Brandona 2", to chyba coś w stylu Kellnera (nie rozbierałem) opisanego jako UltraWide 26. Hmmm... robi za zatyczkę do wyciągu, bo do niczego innego się nie nadaje, jest serio gorszy optycznie od chińskich kitowych Kellnerów :D Ale wiem, że te Vernonscope mają dobre opinie wśród ludzi obytych ze sprzętem, tyle że miałem do czynienia daaaawno temu z jakąś jedną sztuką na zlocie... nie pamiętam, sorry.

Podpowiedzcie lepiej jakiś cel do testów bo mi planety się pochowały... przecież na Neptuna i Urana nie będę patrzył

ESKIMOS. Poza tym różnokolorowe podwójne, jest ich trochę.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2017, 04:15

Cześć.

Jako krótkoogniskowe z dobrymi warstwami na dobrym szkle myślę że też mogą być dobre jako planetarne szkiełka , ceny ich są stosunkowo wysokie na zachodnich giełdach , więc chyba też warto sprawdzić , ale wcześniej poczytam w sieci jakieś zachodnie recenzje , jest tyle tego szkliwa do sprawdzenia przede mną że jeszcze sporo wiosenek upłynie zanim zaliczę wszystko. :D
Tych nowych chińskich wynalazków raczej nie biorę już pod uwagę , gdyż często i gęsto są to badziewia w stosunku do starszych porządnych japońskich czy rodowitych z USA na japońskim szkle wyrobów.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 01 Lis 2017, 11:07

wiechu napisał(a):
JSC napisał(a):Tak w temacie jak ważny jest okular:
Image
Własnie widac to na takich "smaczkach" jak zaprezentowano na tej grafice.

Ale to zobaczysz w APO, czy Maku-Newtonie Intesa, o takich różnicach zapomnij nawet w chińskim Maku, a co dopiero w achromacie. Serio.


Ja mam achromata i serio widac takie róznice pomiedzy orciakami (chyba nawet lepiej Kellnerami), a np. jakimis zwykłymi Plosslami i to własnie na tych pasmach chmur Saturna. One sa nie dodostrzezenia w zwykłym Plosslu (+ mój achromat 80/1200 oczywiscie), a w orciaku i Kellnerze (nie miałem jeszcze wtedy RKE) coś tam juz majaczy. Mowa o tych samych ogniskowych (lub bardzo zblizonych, bo nie zawsze to co jest napisane na okularze pokrywa się z rzeczywistą ogniskową). Z drugiej strony te pasma chmur widoczne były z róznymi ogniskowymi Kellnerów - i orciaków.
Ostatnio edytowany przez JSC, 01 Lis 2017, 11:13, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2017, 11:13

Cześć.

Przy takim F i tej średnicy obiektywu masz już tak niski poziom AC że faktycznie możesz mieć bardzo dobre obrazy z tego Refraktora a okulary dedykowane do obserwacji planetarnych na osi pokazują znacznie więcej od okularów wieloelementowych z innym przeznaczeniem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 01 Lis 2017, 11:59

Spotkał się ktoś z okularem o stalej ogniskowej w centralnym polu widzenia i mniejszej ogniskowej poza tym polem ?
Takie coś na Księżycu dużo więcej pokaże. Patrząc prosto widzimy np jakiś krater, coś uwagę w nim zwróci i wystarczy tyci w bok i mamy większy power . Nawet pas przejściowy ogniskowej pozwala wyciągnąć coś co poprzednio niewidoczne . Kiedyś bawiłem się szkiełkami i tak i mi wyszło, ale musiałem ostrość ustawiać
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 01 Lis 2017, 13:03

Soczewki jak z okularów Bifokalnych raczej nie sprawdzą się w astronomicznych zastosowaniach bo ogniskują w rożnych odległościach od obiektu i dawały bo rozmazania i nieostrości w astronomicznych obrazkach czyli nie tędy droga ale idąc takim tokiem rozumowania :wink: już bliski jesteś odkrycia prochu na nowo i wymyślenia okularów typu Zoom :arrow: :wink: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwiechu | 01 Lis 2017, 14:48

JSC napisał(a):
wiechu napisał(a):
JSC napisał(a):Tak w temacie jak ważny jest okular:

Własnie widac to na takich "smaczkach" jak zaprezentowano na tej grafice.

Ale to zobaczysz w APO, czy Maku-Newtonie Intesa, o takich różnicach zapomnij nawet w chińskim Maku, a co dopiero w achromacie. Serio.


Ja mam achromata i serio widac takie róznice pomiedzy orciakami (chyba nawet lepiej Kellnerami), a np. jakimis zwykłymi Plosslami i to własnie na tych pasmach chmur Saturna. One sa nie dodostrzezenia w zwykłym Plosslu (+ mój achromat 80/1200 oczywiscie), a w orciaku i Kellnerze (nie miałem jeszcze wtedy RKE) coś tam juz majaczy.

Oj, to przecież oczywiste, że dobrej klasy okulary (najlepsze szkło, spasowanie, wyczernienie etc.) pokazują o wiele więcej niż takie "trzepane z kija". OK, wyjaśnię dokładnie o co mi chodzi.
Pisząc, że w achromacie (i w domyśle każdym innym popularnym sprzęcie, poza dobrym APO i MN Intesa (może jeszcze tu powinny dojść jakieś inne wypasione konstrukcje) nie zobaczysz takich różnic, patrzę na obrazki lewy i środkowy. Tzn. nie będzie takiej różnicy między SuperMono a Pentaxem SMC.

Teraz różnica między obrazkami środkowym a prawym, podpisana jako różnica między SMC a "każdym innym". Tu w błąd wprowadza określenie "każdy inny". Sugeruje, że idealnie to samo zobaczysz w orto Zeissa, orto UO volcano top, orto UO HD, RKE (etc.) ale też w Syncianym kitowcu Kellnerku, czy plasticzanym Huygensie od Bressera.
Tymczasem ten podpis powinien brzmieć "każdy inny wysokiej klasy okular planetarny, jaki miałem do dyspozycji". I pytanie: jakie te okulary były w dyspozycji? Znając inne opinie nt. orto 1,25" Zeissa, one powinny dawać lepszy obraz niż Pentaxy, tylko o ile, czy bliżej Mono, czy bliżej SMC? Czy autor miał reklamowane przeze mnie Sieberty, czy nie? Widząc to "All Others" sądzę, że nie, bo na pierwszy rzut oka transmisja jest lepsza niż w UO (i HD, i volcano), czyli nie można ich wpakować do jednego worka. Tak samo w MN widzę różnicę w UO HD i UO volcano. Natomiast w Newtonach i moich achromatach te różnice są na poziomie pomijalnym, przynajmniej dla mnie, wydaje się, że obraz jest identyczny.

OK, skracam jak mogę. W każdym razie stwierdzenie, że widzisz różnicę między wysokiej klasy okularem, a kiepskim jest tak samo oczywiste, jak stwierdzenie, że zobaczysz proporcjonalną różnicę w tych samych okularach między swoim achro (skądinąd dobrej klasy) a wypasiastym mega APO. Natomiast sprzęt wysokiej klasy pokaże istotne różnice między czołówką okularów planetarnych, a sprzęt niższej klasy - będzie te różnice zamazywał. Jeśli skompletujesz zestaw typu: Mono, Zeiss, RKE, Pentax SMC, Takahashi LE, Ultima Celestron (5-el.!), Clave Plossl, różne konstrukcje Sieberta, Kasai Orto, Leica 7-21, Nikon 7-21, Meade 4000, Tał SPL, Plossl Tele Vue, Vernonscope Brandon itd., to w APO możesz je szeregować na podstawie widoczności szczegółów, a gdy zaraz po nich w wyciąg wsadzisz Hyperiona, LVW, ESa, Naglera, kitowca made in China, czy cokolwiek z "niższej planetarnej półki", to od razu z tegoż wyciągu wyrzucisz. Natomiast w swoim achro zobaczysz wyraźne różnice między tą "wyższą", a "niższą" półką planetarną. Zobaczysz też różnice między częścią okularów z półki "wyższej" i osobno z "niższej". Ale różnice w transmisji teleskopu, obecności choćby śladowej AC, kontrastu itd. spowodują, że zobaczysz te różnice jako dużo mniejsze i w wielu przypadkach różnic nie zobaczysz, tymczasem w APO - będą oczywiste. Dlatego pchanie się w takie Mono za 1400 do Newtona, achro, SC itd. jest moim zdaniem niepotrzebne, jeśli różnice w obrazach między nimi a np. Siebertami, RKE Edmunda, czy innymi wyraźnie tańszymi, a będącymi nadal na planetarnym topie będą kosmetyczne, lub (niemal) niewidoczne.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2017, 19:17

Cześć.

Zgadzam się w 100% i potwierdzam że w słabych sprzętach nie dedykowanych do oglądania Planet i słabych optycznie , itp. różnice w okularach planetarnych są mniej widoczne niż w doskonałych Teleskopach czy Refraktorach i jest też faktem że się zacierają w słabym teleskopie czy Refraktorze , potwierdzam to z własnej praktyki. Podstawa to Dobry Sprzęt Planetarny , Seeng i wtedy możemy porównywać czasem tylko niuanse a czasem wyrażne różnice w dawanych obrazach i widocznym detalu z danym okularem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 01 Lis 2017, 19:38, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 01 Lis 2017, 19:34

Jak to sie mówi nic dodac nic ująć. A żeby było jasne całkowicie o co chodziło dokładnie z tym obrazkiem Saturna (bo ja go wkleiłem tylko pogladowo) to cały artykuł dla zaintersowanych w linku https://www.cloudynights.com/articles/c ... ison-r1865

wiechu napisał(a):Tymczasem ten podpis powinien brzmieć "każdy inny wysokiej klasy okular planetarny, jaki miałem do dyspozycji". I pytanie: jakie te okulary były w dyspozycji?


Masz rację - ten "badziew" "All Others" to m.in. TeleVue Radian, University Optics Ortho, Baader Genuine Ortho... :D

Siebertów w teście nie mieli, nie mieli tez Edmundów RKE, a w/g mnie (co sie nie liczy) i wdeług Chrisa Lorda (co sie juz liczy) są bardzo dobre - lepsze od BGO, Circe T, Circle V i wszystkich Plossli oraz Kellnerów, które miałem (zaznaczam, ze wsród niech nie było Plossli TV).

PS
Tak a propos Plossli (mam na mysli Antaresa)- zauważyłem, że w średniej klasy achromatach (klasy Sidgwick) działają na planetach (przynajmniej u mnie tak było) chyba nawet lepiej niz orciaki BGO, natomiast w achro klasy Conrady było już odwrotnie. Sprawa oczywiscie nie na 100% do potwierdzenia, bo nie robiłem pod tym kątem testów ustawiając obok siebie teleskopy, ale takie mam wrażenie. Dlatego jak bym miał teraz achro 100/1000 to spróbowałbym najpierw jakiegoś dobrego Plossla TV lub TALa (czy tam własnie Antaresa).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 66 gości

AstroChat

Wejdź na chat