Gdzie znaleźć Monocentryki?

Sklepy, giełdy, okazje, porady, pierwszy teleskop...

Postkk | 05 Paź 2017, 13:32

Cześć
Szukam możliwości nabycia monocentryka, ogniskowe poniżej =<10mm. Gdzieniegdzie przewija się informacja o TMB ale nigdzie nie mogę znaleźć takowych do zakupu.
Będę wdzięczny za sugestię gdzie można takowe okulary nabyć.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Posttowerfox | 05 Paź 2017, 13:54

Też łasiłem się na te TMB, jednak póki przeglądam giełdę jeszcze ich nie widziałem. Jedyna chyba opcja to zagraniczne giełdy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postwiechu | 05 Paź 2017, 13:55

TMB to wyłączny producent monocentryków. W Europie CHYBA nie dostaniesz, tylko jułesej. W sumie ciężko cokolwiek znaleźć poza Astromartem. Czasem, rzadko, bywają tutaj:
http://www.apm-telescopes.de/de/secondh ... elder.html
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostSiofor | 05 Paź 2017, 22:23

Kiedyś robiliśmy wspólny zakup w Siebert Optics
http://www.siebertoptics.com/Mono.html
Valar Morghulis

AT72ED, APM/TS80/480 i TS115/800 triplety APO, AT Voyager i AYO2 na Berlebach, Canon 12x36ISIII, Bushnell Legend UHD 8x42, Siebert Opt.4.4, Meade82/5.5, ES82/8.8;ES68/24, Lunt XWA100*9mm, Morpheus-komplet; Baader Zoom IV, Paragon35
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 30 Paź 2011, 03:44
Miejscowość: Gliwice

 

Postwiechu | 06 Paź 2017, 00:34

Siofor napisał(a):Kiedyś robiliśmy wspólny zakup w Siebert Optics
http://www.siebertoptics.com/Mono.html

I na podstawie orto Sieberta 5.4, które wtedy kupiłem, nie wiem czy pchałbym się w Mono. Gdybym nie miał całej serii UO orto, chyba kupiłbym te Sieberty, są znakomite, w sensie obrazy w ścisłej światowej czołówce okularów planetarnych, przed UO, BGO i wszystkim, co miałem w wyciągu. Do tego NAWET MNIE trochę odstrasza pole Mono... ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postkk | 06 Paź 2017, 09:25

Chciałbym spróbować mimo wszystko. Na co dzień używam tv delos, chociaż różnicę na planetach i księżycu w baaderowskich bco i bgo (tego miałem tylko jednego) widzę. Bardzo jestem ciekaw monocentryków po przeczytaniu opinii w sieci. Pole mi nie straszne, mogę patrzeć przez słomkę :)
Te z Siebert Optics na 12.5mm się zaczynają, trochę dużo jak na moje ~f5.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Post_Wojtek_ | 06 Paź 2017, 09:41

kk napisał(a):Cześć
Szukam możliwości nabycia monocentryka, ogniskowe poniżej =<10mm. Gdzieniegdzie przewija się informacja o TMB ale nigdzie nie mogę znaleźć takowych do zakupu.
Będę wdzięczny za sugestię gdzie można takowe okulary nabyć.


Cześć

Jeżeli nie wykluczasz używanych okularów to tu masz 4 mm http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbthreads/ubbthreads.php/topics/1303557/Okulare_TMB_monocentric_4mm_,T#Post1303557 a tu 10 mm http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=216168
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

Postkk | 06 Paź 2017, 10:09

Łał!
Wojtku piękne dzięki!
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Post_Wojtek_ | 06 Paź 2017, 10:31

Proszę bardzo :) Jeżeli kupisz któryś z tych okularów (a może oba) to daj znać czy są zauważalnie lepsze od innych konstrukcji.
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

Postkk | 31 Paź 2017, 13:20

Przytuliłem 4-kę tylko.
Za wiele powiedzieć nie mogę, 2 obserwacje w kiepskich warunkach. Saturn był zawsze dla mnie wdzięcznym obiektem do testowania okularów z małą źrenicą - ma bardzo subtelne detale atmosfery. Niestety jest tak nisko że nie ma co już na nim oglądać. Na księżycu też lekko niema bo atmosfera szaleje ale wczoraj obserwując krater clavius, a dokładniej rzecz biorąc skupiając się na „O” (najmniejszy oznaczony jaki znalazłem, 4km średnicy, 3” rozmiar kątowy) zauważyłem że obraz jest wyraźniejszy i ostrzejszy w monocentryku i łatwiej dostrzec takie maleństwa. Nadal jednak nie są to udane obserwacje, warunki za kiepskie aby wyciągać sensowne wnioski.
Co mogę powiedzieć napewno to to że pole wcale nie jest odczuwalnie jakieś wyjątkowo małe, jest tak samo komfortowe jak w ortoskopach (BCO, BGO) no i obserwacje wbrew pozorom są dość komfortowe w porównaniu z tym co pamiętam z ortoskopów (na które tak na marginesie nigdy nie narzekałem). W BGO5mm pamiętam że starałem się nie mrugać bo było blisko soczewki, tutaj też jest blisko ale mrugać mogę do woli.
Testy na 150/740 wykonuje także ~185x, źw ~0.8mm
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostJSC | 31 Paź 2017, 14:18

Mógłbyś podać jaka jest średnica soczewki/górnego otworu? Nie musi być dokładnie - tak z dokładnością do 0,5mm.

Widzę, ze monocentryki mają wypukłe soczewki od strony oka - coraz bardziej się do takiej konstrukcji przekonuję, a kiedyś mnie wzdrygało ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkk | 31 Paź 2017, 19:56

Około 2.5mm średnicy.
A co w tym takiego magicznego że jest wypukła?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostJSC | 31 Paź 2017, 20:13

A wiec chyba mniej niz w orciakach, Plosslach i Kellnerach...

Obraz przy wypukłej soczewce wydaje się bardziej przestrzenny, ale też łatwiej skupic się na jakimś szczególe, a właściwie nie tyle łatwiej, co okular to wymusza, oko nie omiata tak pola, aczkolwiek wydaje mi sie to bardziej męczące dla oka.
Pole wydaje się większe niz jest w istocie.
Kiedys nie lubiłem takich okularów z uwagi na pływanie obrazu, ale jak sie skoncentrujesz, to tak jak pisałem, pomaga to w obserwacji szczegółów. Im dłuższa ogniskowa tym te "efekty specjalne" sa większe, chociaz moze to zalezy po prostu od wielkosci soczewki przy oku. Takie soczewki sa jeszcze charakterystyczne dla RKE i Plossli TALa
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2017, 22:00

Cześć.

Plossle Tal to bardzo dobre Symetryczne konstrukcje , dają świetne obrazy i piękny kolorek na Planetach , miałem swego czasu całą seryjkę. Monocentryki 10 mm i 4 mm widziałem teraz na jednej z giełd po około 1700-1800 zł przeliczając na złotówki , ich akurat nigdy nie testowałem , ale to tylko kwestia czasu. :D
Osobiście Polecam spróbować S-Plossle MEADE Japan S4000 te z żółtymi napisami i dwiema kropkami nad literą "O" , są oryginalnie bez muszli ocznej , to najlepsze konstrukcje MEADE do Planet , Księżyca i nie tylko , to pięcioelementowe konstrukcje pseudo Masuyama ze świetnymi warstwami , posiadam z tej serii ogniskową 9,7 mm , kupiłem w USA za około 350 zł , miałem farta gdyż te okulary od razu znikają z zachodnich giełd jak tylko się pojawią i nie żałuję zakupu i wydania sporej sumki , Planety i Księżyc są pięknie ostre i rewelacyjnie kolorowe w tych okularach.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 31 Paź 2017, 22:11

Drogie te monocentryki, ale pewnie by mi pasiły.
Strasznie załuję, ze kiedys sprzedałem Plossla TALa... :cry:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2017, 22:16

Cześć.

Ja też żałowałem że się pozbyłem tych Plossli TAL w USA kosztują nowe ponad 70$ za sztukę , ale to było parę lat temu jak przerzucałem wszystkimi okularami z tygodnia na tydzień , teraz już znam większość okularów i wiem co zatrzymywać dla siebie i na co polować.Te Monocentryki jak i Orto Zeissa zapewne zaliczę niebawem i jak mi przypadną do gustu to zostaną na stanie w osobnej walizeczce z planetarnymi perełkami. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 31 Paź 2017, 22:36

Mam 20-tkę Tala (SPL), jakoś mi nie podpasował, w przeciwieństwie do 18tek Ultimy (5 el.) Celestrona i UO ortho, stale na nich "jadę", od chyba już 14 lat. Meade 4000 uważam za nieco gorsze, jeśli chodzi o transmisję, ale z kolei kiedyś wychodziły bardzo fajnie cenowo.

Z kolei jakoś tak jestem zwolennikiem rozwiązań ekonomicznych i wybieram tańsze okulary.
Z tych tańszych, planetarnych szkiełek mam np. RKE Edmunda, UO ortho, Plossle Tele Vue. Wszystkie zawsze mieściły się w czołówkach list okularów planetarnych. To, co było od nich wyżej, było już zdecydowanie droższe i ciekaw jestem, czy pokazałoby jakiekolwiek różnice np. w chińskim Newtonie czy jakimkolwiek achro. Natomiast komuś zdesperowanemu radziłbym spróbowanie opisywanych już przeze mnie wyżej okularów Sieberta, zdecydowanie tańszych od mono czy Zeissów, a moim zdaniem depczącym im po piętach w rankingu. Nie porównywałem ich między sobą, ale coś, co jest lepsze od UO ortho (z reguły miały 4-6 miejsce w tych rankingach - szkła Masuyamy!), po prostu musi siłą rzeczy niewiele odbiegać od tych najdroższych. Widziane przeze mnie rankingi były robione przed wprowadzeniem Siebertów. I ta jakość mi wystarcza, zwłaszcza gdy podzielę ją przez parametr "cena" :D

Natomiast kupowanie krótkich ESów, LVW, Hyperionów itd. jako okularów planetarnych to moim zdaniem nieporozumienie, chyba że fascynacja polem przewyższa chęć zobaczenia szczegółów.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2017, 23:00

Cześć.

O Siebertach też czytałem dobre opinie na zachodnich forach , UO Orto Japan posiadam , RKE Edmunda też , i Orto Antaresa Japan z tej samej fabryki co Orto UO HD , mają też świetne warstwy i dają takie same obrazy jak Orto UO HD , mam tego MEADE S4000 Japan 9,7 mm i kolorystycznie na Planetach i Księżycu oraz pod względem ostrości obrazu jestem zadowolony , namówiłeś mnie na te Sieberty i na nie zapoluję , przed TMB Super Mono i Orciakami Zeissa.Miałem całą serię TV Plossli Smoothie i też były bardzo dobre , zresztą czego to ja już nie posiadałem , chyba tylko Orto Zeissa , TMB Super Mono i tych Siebertów , reszta zaliczona i przerobiona w praktyce.Ostatnio kupiłem TV De Lite 4 mm wychwalany na zachodzie i faktycznie pomimo sześciu elementów to świetny okular do Planet i Księżyca , kosztuje nie mało ale naprawdę warto , pole 62* i 20 mm ER , porównywałem go na Księżycu z UO ORTO 4 mm i LV Vixena 4 mm , Vixen wypadł najsłabiej ale i tak dobrze a Orto UO 4 mm i TV De Lite 4 mm dał bym w sumie remis z plusem dla TV za pole i ER.Muszę je jeszcze porównać na Jowiszu i to będzie najlepszy test , ale niestety trzeba na niego poczekać jeszcze jakiś czas.Z Plossli TAL 10 mm pamiętam był bardzo dobry.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 31 Paź 2017, 23:17, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 31 Paź 2017, 23:11

Jeśli zamawiałbyś przypadkiem Sieberty u producenta, to chętnie poprosiłbym o jednego dla mnie ;)
W każdym razie serio warto. Kiedyś Joker pożyczył mojego na testy. Potwierdził, co o nich pisałem, porównywał m.in. z UO - czyli jest nas dwóch, co o dobre imię Sieberta dbać tu będą :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 31 Paź 2017, 23:12

Tak w temacie jak ważny jest okular:
Image
Własnie widac to na takich "smaczkach" jak zaprezentowano na tej grafice.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2017, 23:21

Cześć.

Jest tak faktycznie , przynajmniej podobnie w praktyce jak na zamieszczonej grafice , dobry okular wyciąga detal na pierwszy rzut oka ze znakomitą ostrością i kontrastem , tym samym jego widocznością na wprost a kiepskawy okular daje miękki obraz detalu który często zlewa się z planetą i jest dopiero widoczny jak wcześniej zobaczymy go przez lepszy okular i wiemy gdzie się znajduje , miałem tak często z białymi owalami w pasach Jowisza , i tranzytami jego księżyców a nie cieni na tle tarczy planety , wpierw orto do wychwycenia a potem dla porównania np. jakiś Nagler czy inny szerokokątny pieron.
Odnośnie Siebertów skoro Jacek Yoker potwierdza i Ty Wiechu to wierzę wam na słowo i wezmę je na serio pod uwagę , raczej zapoluję na używki w dobrym stanie , jak się takowe pojawią na zachodnich giełdach to postaram się przytulić o ile ktoś mnie nie podkupi. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 01 Lis 2017, 00:07, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 31 Paź 2017, 23:26

JSC napisał(a):Tak w temacie jak ważny jest okular:
Image
Własnie widac to na takich "smaczkach" jak zaprezentowano na tej grafice.

Ale to zobaczysz w APO, czy Maku-Newtonie Intesa, o takich różnicach zapomnij nawet w chińskim Maku, a co dopiero w achromacie. Serio.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2017, 23:32

Zgadza się np. w Moim byłym Maku na optyce Intesa MIRAGE 7 F10 te białe chmury na Jowiszu za WCP widziałem w postaci kłębiastych chmurek na wprost , były rewelacyjne w wizualu , jak kłębiaste chmury na naszym niebie tylko w miniaturce. :D Normalnie nie do uwierzenia co można było zobaczyć przy bardzo dobrym seengu w dobrym okularze przynajmniej ORTO. :wink:Kolega który miał innego Maka 180 mm który stał zaraz koło mojego Intesa jak porównał obrazy w tych samych okularach i powiększeniach na Jowiszu to od razu pozbył się swojego Maka którego zawsze uważał za doskonałego.Tak było na serio , różnica ewidentna , bez dwóch zdań.Śmiało mogę napisać Przepaść. :wink:

Wiechu a co sądzisz o okularach Vernonscope Brandons? Ponoć też dobre szkiełka?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 01 Lis 2017, 00:24, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 31 Paź 2017, 23:44

#1 tubka
#2 seeing
#3 okular (DSowy -mydełko w całym polu; planetarny - żyleta na osi a na brzegach mydło)

Podpowiedzcie lepiej jakiś cel do testów bo mi planety się pochowały... przecież na Neptuna i Urana nie będę patrzył :D
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2017, 23:55

Cześć.

Można próbować na widoczności drobnych kraterów i ich ostrości na Księżycu , tak samo na cieniach gór , jak są czarne w stosunku do otoczenia i kontrast obrazu w różnych porównywanych okularach , widać te różnice , choć nie tak ewidentnie jak na detalach Planet.Tak samo na intensywności świecenia szczytów czy stref na Księżycu , na ich intensywności świecenia w różnych okularach , na brzegu tarczy Księżyca są często wystające góry w przestrzeń "poza Księżyc" na tle czarnego nieba i one również posiadają małe czarne cienie gdyż mają półki skalne , lubię czasem na nie spoglądać , wyglądają w dobrych okularach znakomicie i tak naturalnie i są super ostre w dobrym szkiełku oraz dobrym sprzęcie.Szczeliny w Kraterach czy na równinach to też dobry test.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat