zakup Tała 100

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostJSC | 04 Lut 2019, 19:34

Może i Exos1 dałby radę? Teraz tak przeglądam Astroshopa - Bresser wiesza na takim Exosie1 tubę 102/1350.
https://www.astroshop.pl/teleskopy/bres ... -1/p,57356
Chociaż na Exosie2 także... https://www.astroshop.pl/teleskopy/bres ... -2/p,57357
Wszystko zależy od osobistych preferencji. Kiedys wieszało się Tala100R na Astro3 od Skyluxa i tez było dobrze :mrgreen: https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... 100rs.html

A co do porównań na Kudłaczach - tylko prosze - zróbcie to profesjonalnie. Żadne tam "wydaje mi się" 8) :wink:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2019, 20:03

Cześć.

Na Kudłaczach będzie czas na spokojnie sobie pooglądać przez różnorakie sprzęty i okulary , więc postaramy się aby wszystko było przeprowadzone skrupulatnie i w miarę naszych możliwości dokładnie.
Rozmawiałem z Panią Sabiną , będę się zajmował zlotami na Kudłaczach i podtrzymywał tą tradycję jaką zapoczątkował Janusz.
Info o wszystkim pojawi się w odpowiednim czasie w Dziale Zlotów i Spotkań Na Kudłaczach.

Pozdrawiam Krzysztof.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 04 Lut 2019, 22:17

JOKER napisał(a):-Rosyjskich montz. to było chyba z 3 typy ? jeden nawet z napędem w jednej osi,napęd na 220v :).
Ten montaz/zdjęcie/ jest slaby jak na taka długość i ciężar tuby ,potrzeba zmieniać wyważenie tuby w zależności od danej wysokości planety.Byc może masz jakieś luzy które trzeba by było pokasować...
Montaż ten znakomicie mi się spisywał z refraktorem 80ed- który jest krótszy i duzo lżejszy.

- AC w Makach to jest chyba zerowa ? przecież tam są lustra? no chyba ze to jakaś inna konstrukcja soczewkowo -lustrzana.
- Tal 100r czy rs tez wypuszczał wadliwe egzpl. wiele lat temu wymieniałem z kumplem w Himpolu który obecnie jest firmą D.O.
-AC w Tale 100 jest na średnim poziomie mimo f10 a skutecznie maskuje ją/AC/ "zażółcenie" szkła, które działa jak filtr wycinając duza ilość światła... ED tez ma tzw."zafarb" ale możemy go tak naprawdę zobaczyć jak i ocenić jego poziom w konfrontacji z fluorytem np. Takahashi o podobnych średnicach czynnych i ogniskowych.
Gdybyśmy porównywali możliwości dostrzeżenia najsłabszych gwiazd przez te 3 setki to Tal odpadł by duzo szybciej od pozostałych niż ED od fluorytu.
Mialem 3 Taly 100 i są to dobre refraktory - optycznie lepsze niż chińskie achro ale szkło ED w skalach dużych powiększenie udostępnieni nam więcej szczegl. niż zwykle achro... wyjątkiem mógłby by być np. Telementor Zeiss/Achro/ które definitywnie ustępują pola fluorytowi ale tego osobiście nie sprawdzałem.
Lornetka WO 22X70 na FPL 51 daje bardziej punktowe obrazy od Fuji 16x70 ,sam to widziałem a na CN jest trochę o tym postów.

Lolak, Marcin był chyba u ciebie i porównywaliście 100ed z twoja setka achro ? i z tego co pamiętam to przy małych i średnich powiększenie nie było jakieś diametralnej różnicy w dawanych obrazach, dopiero podciągniecie pod strefę wysoką do granicznej 130-180x pokazywało wysoki poziom AC w achro jak i jej skutek na dawane obrazy.


-Taly maja b.słabe warstwy!!! a ED za male tubki :)

Na najbliższym zlocie na Kudłaczach będzie 100ed a wiec jeśli posiadacze Talow 100 przybędą z tubkami to zrobimy porównanie jakiego jeszcze nie było :)


J


Hola hola Jacku, nie bądź taki w gorącej wodzie kąpany :) ciężko jest ocenić korekcję soczewki na podstawie jednokrotnego oglądania Księżyca, który był niesamowicie nisko nad horyzontem, był jeszcze "żółty". Raczej każdy teleskop zachowa się miernie w takich warunkach a koloru nadmiarowego nie było żadnego w parce TV zoom 8-24 ustawionych na 8 mm, obraz był mydlany to fakt ale nie z winy teleskopu.
ED powisiał tylko kilka minut obok bo nie sprawdziłem drugiego siodełka, które było luźne. Nie było sensu ryzykować więc wrócił do walizki. I było to przed wschodem Księżyca więc nie mieliśmy okazji porównać. Jedynie zerknąłem z bino na wprost w ED a potem razem z barlowem SW ED 2x na M42, ED nie był raczej wychłodzony bo prosto z walizki ale też nie odstawał od TS i punktować trapezu była prawie identyczna.

Poczytaj tu viewtopic.php?p=476020#p476020
a potem tu viewtopic.php?p=477078#p477078

Wiem, że wykorzystałeś moment Marcina słabości i podwędziłeś mu ED100 ale pamiętaj, że na wiosnę bądź przełom wiosny i lata mamy do zrobienia porównanie sprzętów obok siebie, wtedy ocenimy obiektywnie jak się sprawy mają :)
lolak89
 

PostJSC | 04 Lut 2019, 22:58

Powtórzę się może, ale AC to nie wszystko i wcale nie jest jedynym wyznacznikiem dobrej optyki. Zresztą trąbią o tym prawie w każdym linku, który podałem. Bardziej wolę oglądać kolorowe obwódki niż mydło w okularze, chociaż oczywiście najlepiej jest jeżeli nie ma ani jednego ani drugiego.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2019, 23:03

To też prawda , ale z drugiej strony nawet niewielka ilość AC wpływa niekorzystnie na widok pewnego detalu Jowisza czy Marsa i wręcz uniemożliwia jego dostrzeżenie.Wszystko zależy do czego potrzebna nam jest dobra optyka w pewnym węższym tego słowa znaczeniu.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 04 Lut 2019, 23:31

Oczywiście masz rację, ze AC też wpływa na postrzeganie detalu, ale ważne jest słowo "też".
Miałem kiedys refraktorek, który nie dawał AC (długi był i w dodatku w układzie Steinheila*), a obraz był taki jak na poniższym zdjęciu po prawej
Image

*Nie mówię, ze Steinheile sa złe (sporo dubletów Taka jest w tym układzie), ale ten który miałem był po prostu skopany i mogłem sobie podziwiać co znaczy w refraktorze czysta aberka sferyczna (a może i coś jeszcze innego, ale bez AC) ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 05 Lut 2019, 02:35

Steinheil doublet tak znam , to dobre projekty , Takahashi jak się nie mylę FC-100DC , to taki projekt.Warunek wszystko jak należy i wtedy możemy się cieszyć pięknymi widokami. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 05 Lut 2019, 08:41

lolak89 napisał(a):
JOKER napisał(a):-Rosyjskich montz. to było chyba z 3 typy ? jeden nawet z napędem w jednej osi,napęd na 220v :).
Ten montaz/zdjęcie/ jest slaby jak na taka długość i ciężar tuby ,potrzeba zmieniać wyważenie tuby w zależności od danej wysokości planety.Byc może masz jakieś luzy które trzeba by było pokasować...
Montaż ten znakomicie mi się spisywał z refraktorem 80ed- który jest krótszy i duzo lżejszy.

- AC w Makach to jest chyba zerowa ? przecież tam są lustra? no chyba ze to jakaś inna konstrukcja soczewkowo -lustrzana.
- Tal 100r czy rs tez wypuszczał wadliwe egzpl. wiele lat temu wymieniałem z kumplem w Himpolu który obecnie jest firmą D.O.
-AC w Tale 100 jest na średnim poziomie mimo f10 a skutecznie maskuje ją/AC/ "zażółcenie" szkła, które działa jak filtr wycinając duza ilość światła... ED tez ma tzw."zafarb" ale możemy go tak naprawdę zobaczyć jak i ocenić jego poziom w konfrontacji z fluorytem np. Takahashi o podobnych średnicach czynnych i ogniskowych.
Gdybyśmy porównywali możliwości dostrzeżenia najsłabszych gwiazd przez te 3 setki to Tal odpadł by duzo szybciej od pozostałych niż ED od fluorytu.
Mialem 3 Taly 100 i są to dobre refraktory - optycznie lepsze niż chińskie achro ale szkło ED w skalach dużych powiększenie udostępnieni nam więcej szczegl. niż zwykle achro... wyjątkiem mógłby by być np. Telementor Zeiss/Achro/ które definitywnie ustępują pola fluorytowi ale tego osobiście nie sprawdzałem.
Lornetka WO 22X70 na FPL 51 daje bardziej punktowe obrazy od Fuji 16x70 ,sam to widziałem a na CN jest trochę o tym postów.

Lolak, Marcin był chyba u ciebie i porównywaliście 100ed z twoja setka achro ? i z tego co pamiętam to przy małych i średnich powiększenie nie było jakieś diametralnej różnicy w dawanych obrazach, dopiero podciągniecie pod strefę wysoką do granicznej 130-180x pokazywało wysoki poziom AC w achro jak i jej skutek na dawane obrazy.


-Taly maja b.słabe warstwy!!! a ED za male tubki :)

Na najbliższym zlocie na Kudłaczach będzie 100ed a wiec jeśli posiadacze Talow 100 przybędą z tubkami to zrobimy porównanie jakiego jeszcze nie było :)


J


Hola hola Jacku, nie bądź taki w gorącej wodzie kąpany :) ciężko jest ocenić korekcję soczewki na podstawie jednokrotnego oglądania Księżyca, który był niesamowicie nisko nad horyzontem, był jeszcze "żółty". Raczej każdy teleskop zachowa się miernie w takich warunkach a koloru nadmiarowego nie było żadnego w parce TV zoom 8-24 ustawionych na 8 mm, obraz był mydlany to fakt ale nie z winy teleskopu.
ED powisiał tylko kilka minut obok bo nie sprawdziłem drugiego siodełka, które było luźne. Nie było sensu ryzykować więc wrócił do walizki. I było to przed wschodem Księżyca więc nie mieliśmy okazji porównać. Jedynie zerknąłem z bino na wprost w ED a potem razem z barlowem SW ED 2x na M42, ED nie był raczej wychłodzony bo prosto z walizki ale też nie odstawał od TS i punktować trapezu była prawie identyczna.

Poczytaj tu http://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=476020#p476020
a potem tu http://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=477078#p477078

Wiem, że wykorzystałeś moment Marcina słabości i podwędziłeś mu ED100 ale pamiętaj, że na wiosnę bądź przełom wiosny i lata mamy do zrobienia porównanie sprzętów obok siebie, wtedy ocenimy obiektywnie jak się sprawy mają :)


No każdy będzie się bronił jak może :) ale nawet długo godzinne testy/porównania nie zmienia tego niestety...
zobaczymy na Kudlaczach.

100ED jest u mnie... to prawda ale na testy i nie wykorzystywałem żadnej słabości Marcina ... myślę ,ze źrenica wyjściowa 0.5mm będzie dla mnie za mala :( dlatego sprzęt prawdopodobnie wróci do właściciela...
miałem 80ed i jest to dla mnie nieporozumienie jeżeli chodzi o vizual :) zresztą Endriu miał 100 ed jak i 80ed opisywał ze częściej używał 80ed ??? a później wymienił to na Tala 100r co powoli naprowadza mnie na dobry Azymut :mrgreen:
Marcin ma mój hologram,chwalił się tym? powiem więcej - nie wykorzystał mojej słabości ... :lol: ot tak wymieniamy się zabawkami z piaskownicy .
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 05 Lut 2019, 09:18

O jasności obrazu decyduje nie tylko źrenica wyjściowa. Jeśli są dwa teleskopy o identycznej źrenicy wyjściowej i jeden ma sprawność 50% a drugi 99% to w którym obiekt będzie jaśniejszy?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 05 Lut 2019, 09:25

Hola hola Jacku, nie bądź taki w gorącej wodzie kąpany :) ciężko jest ocenić korekcję soczewki na podstawie jednokrotnego oglądania Księżyca, który był niesamowicie nisko nad horyzontem, był jeszcze "żółty". Raczej każdy teleskop zachowa się miernie w takich warunkach a koloru nadmiarowego nie było żadnego w parce TV zoom 8-24 ustawionych na 8 mm, obraz był mydlany to fakt ale nie z winy teleskopu.
ED powisiał tylko kilka minut obok bo nie sprawdziłem drugiego siodełka, które było luźne. Nie było sensu ryzykować więc wrócił do walizki. I było to przed wschodem Księżyca więc nie mieliśmy okazji porównać. Jedynie zerknąłem z bino na wprost w ED a potem razem z barlowem SW ED 2x na M42, ED nie był raczej wychłodzony bo prosto z walizki ale też nie odstawał od TS i punktować trapezu była prawie identyczna.

Poczytaj tu viewtopic.php?p=476020#p476020
a potem tu viewtopic.php?p=477078#p477078

Wiem, że wykorzystałeś moment Marcina słabości i podwędziłeś mu ED100 ale pamiętaj, że na wiosnę bądź przełom wiosny i lata mamy do zrobienia porównanie sprzętów obok siebie, wtedy ocenimy obiektywnie jak się sprawy mają :)[/quote]

No każdy będzie się bronił jak może :) ale nawet długo godzinne testy/porównania nie zmienia tego niestety...
zobaczymy na Kudlaczach.

100ED jest u mnie... to prawda ale na testy i nie wykorzystywałem żadnej słabości Marcina ... myślę ,ze źrenica wyjściowa 0.5mm będzie dla mnie za mala :( dlatego sprzęt prawdopodobnie wróci do właściciela...
miałem 80ed i jest to dla mnie nieporozumienie jeżeli chodzi o vizual :) zresztą Endriu miał 100 ed jak i 80ed opisywał ze częściej używał 80ed ??? a później wymienił to na Tala 100r co powoli naprowadza mnie na dobry Azymut :mrgreen:
Marcin ma mój hologram,chwalił się tym? powiem więcej - nie wykorzystał mojej słabości ... :lol: ot tak wymieniamy się zabawkami z piaskownicy .[/quote]

Żartowałem z tą słabością bo wiem, że już sporo czasu chcesz to ED :) a o hologram to sam go pytałem bo miałem skrócić drugie achro co mam żeby też śmigało z bino i posprawdzać potem dwie tuby odnośnie kolimacji i osiowości, także fajnie, że się wymieniliście zabawkami.

Wracając do tematu.
Nie twierdzę, że achromat o podobnych parametrach jest lepszy bądź równy EDkowi, broń od złego, wręcz sam pisałem, że ciekawi mnie czy biały nadal będzie dla mnie białym w TS gdy będziemy na przemian patrzeć rurkami. Zwyczajnie nie chcę żebyś przypadkiem przeinaczył fakty i wyciągał błędne wnioski z godzinnej obserwacji wschodzącego Księżyca i to nie Twojej własnej a zasłyszanej od kolegi :) Jak Księżyc górował to wierz mi, że ostrość była na wysokim poziomie, najlepiej jakbyś się sam przekonał. Sam nie jestem wiarygodnym źródłem bo okazji do patrzenia przez niego miałem tyle, że mogę je policzyć na palcach u rąk. Czekam na poranną dziurę w chmurach i sprawdzę co tam u Jowisza słychać.

P.S. Jednocześnie patrzyliśmy na ten sam Księżyc w WO 22x70, u siebie miałem plossle 25 mm co dawało 44x i wiesz co? Nie powiedziałbym, żeby lornetka była ostrzejsza :) Szkoda, że nie mogę zejść do powerów rzędu 25x z normalnym polem widzenia bo taka lornetka byłaby zbędna w tym układzie, bino skutecznie ją zastępuje.
lolak89
 

PostJOKER | 05 Lut 2019, 10:21

Poczytaj proszę o rozdzielczości jaka wzrasta w przypadku patrzenia 2 ocznego -lornetka i jednoocznego tzn. oszukanego/nasadka 2 oczna/.
widzisz tak na logikę, gdyby tak było jak piszesz to wszystkie lornetki : APO ,ED, itd. inne konstrukcje Swarki,Leicy,Zeiss-y,Fuji. nie miały by racji bytu... bo takie 120ed bino za 10.000 zl? zastępujesz nasadka i po sprawie...

Lornetki raczej nie są do oglądania Księżyca ? tutaj prym wiodą b.dobre refraktory zwłaszcza o duzych czynnych średnicach ,najlepiej pełne APO :)

nie ma co się spierać to jest szkło FPL 53, które niedaleko lezy od Fluorytu a wiec achromat nie ma tu czego szukać... to inna liga czy tego chcesz czy tez nie.
a AS nie jest tak podciągnięta jak w Takahashi ale o niebo lepsza od achromatow made in China.

Rozdzielczość

Dla mnie czytelniejsze obrazy: planet i księżyca przy 150x+ są z głupiej synty 200/1200 niż z dobrego APO, które jest 2 krotnie mniejszy, spowodowane to jest zapewne większa źrenicą wyjść Synta (przy 200x ma 1mm a soczewka 100mm polowe tego).
Rożnica jest kolosalna !!!

Nie przeszkadza mi : koma,spadek kontrastu ,itp. obraz jest duży,czytelny, bez dogmatów,domysłów czy coś widzę,czy prawie widzę ... dlatego myślę ,ze 100ed/które nie ma 100mm czynnej :mrgreen: / nie sprawdzi się w moim przypadku.

Młodzi obserwatorzy z czasem to rozumiejąca o ile na polu obserwacji wytrzymają te naście lat ,rozdzielczość oka maleje z wiekiem czy tego chcemy czy tez nie :D


Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 05 Lut 2019, 10:49

Mam nadzieje, ze sprawdzicie wreszcie ile widać przez dany teleskop tych kraterków w Plato :D
Bardzo możliwe, ze jest to związane z wiekiem i starszy zobaczy ich więcej w dużym, ale gorszym optycznie teleskopie, a młodszy na odwrót, w mniejszym, ale lepszym optycznie teleskopie.

Tak w ogóle to zaczałbym testy od sprawdzenia szerokości pierwszego pierścienia dyfrakcyjnego w dysku Airego i oszacowania na słabych gwiazdkach (lub np ksiezycach Saturna) zasiegu. Potem przeszedłbym do rozdzielania ciasnych gwiazd podwójnych (tych o równej i tych o bardzo zróżnicowanej jasności składników). Nastepnie kraterki Platona, moze też policzyłbym rozpadliny Gassendi. Na pewno warto by było jakąś gromadę kulistą porównać i jakąś mgławicę.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 05 Lut 2019, 11:19

Zgadzam się całkowicie co do rozdzielczości oka i źrenicy wyjściowej,
dodatkowo :miarowe oko będzie wiedzieć przy 60x to co mniej miarowe :) nie zobaczy przy 120x i wtedy będzie trzeba zwiększyć źrenice wyjściowa by mniej miarowe dogoniło to lepsze...

Zauważyłem to podczas obserwacji przez lornetki Takahashi 22x60 i Vixen 125 pierścieni Saturna, koledzy widzieli pierścień prawie oddzielony od Saturna w Tak-u a ja dopiero jak się przesiadłem na Vixena... i wtedy zapaliła mi się lampka ,ze nikt albo prawie nikt nie uwzględnia tego faktu, który jest mega istotny stanowiąc kość niezgody i niezrozumienia...

Co to testów to wybierz się z nami na Kudłacze celem przepowiedzenia kompletu badan i porównań danych sprzętów, mnie osobiście interesuje zasięg gwiazd w sprzętach o tej samej lub zbliżonej średnicy czynnej.
Co do Księżyca to myślę,ze należy poszukać kraterów itp. o granicznie malej rozdzielczości o ile takie istnieją w stosunku do dostępnych teleskopów bo być może jest tak ,ze to co jest porozdzielane setka jest prawie stale i trzeba by było użyć polmetorwki + wyśmienite warunki obserw. by się tam doszukać jakiś dodatkowych detali , które są poza rozdzielczość setki.

Łatwiej jest w stosunku separacji gwiazd... bo już głupie M42 ze swoim pięknym 5 element owym trapezikiem jest chyba nadal nie lada problemem dla 100mm APO.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 05 Lut 2019, 12:54

Bardzo boleję, ze tak daleko mieszkam. Dla mnie to wyprawa jak na Księżyc ;) Może się kiedyś zmoblizuję, na pewno warto by było chociaż raz w życiu.

Trapez chyba nie jest zbyt trudny dla "100", zelezy od oczu obserwatora, ja niestety tez już nie widzę tak jak dawniej. Pięknie go jednak obserwuje w 80mm. Separacje są duże. Problemem może być zasięg słabszych gwiazdek poza trapezem, szczególnie przy zaświetlonym niebie.
zakup Tała 100: trapez.jpg


Największym wyzwaniem dla małych teleskopów są gromady kuliste.

Co do rozdzielczości i dysków Airego. Bez problemu rozdzielam w 80mm seperacje rzędu 2", gdzie dyski Airego sa narysowane w okularze jak za pomocą cyrkla (pozdrowienia dla Hamala :P :wink: :) ). Np. Alula Australis wygląda tak:
zakup Tała 100: alula.jpeg

Ale przyznam swzczerze, ze Epsilony w Lutni sa trudniejsze, pomimo nieco większej separacji (zauważcie jednak jaki mam zasieg gołym okiem w miescie : 3,5 mag i to w porywach :cry: )
Ostatnio edytowany przez JSC, 05 Lut 2019, 13:13, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 05 Lut 2019, 13:12

Jak łapiesz "piątkę" w trapezie przez 80mm naprawdę super.

Pomyśl o zlocie, ja w zeszłym roku tez miałem być na Kudlaczach ale coś tam coś tam ... no i już z kimś się nie spotkam na tym lez padole ... :( .



J
'
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 05 Lut 2019, 20:20

No niestety... świat jest trochę źle urządzony...

Może zawitam kiedyś na Kudłacze, może nawet z jakimś dwumetrowym achromacikiem ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postendriu624 | 05 Lut 2019, 20:51

Problem się zaczyna z biegiem przypływu lat , w moim wypadku 57 lat i kupno FPL 53 lub fluorytu , to już w zasadzie kasa wyrzucona w błoto , moje oczy nie są już w stanie wychwycić tych różnic w obrazie jaki daje Tal 100R a np. ED 100 , jedynie z makiem 127 było wyraźnie widać, że ten achromat ma dużą przewagę nad makiem, bo akurat miałem je w bezpośrednim starciu, i ewidentnie mak 127 to jednak porażka do tej soczewki.
To co pamiętam z edka 100 czy 80 , to dają one bardzo zimny obraz w porównaniu do Tal 100R , co do ostrości samego obrazu , to okres między edkiem a Talem to jakieś 8-10 miesięcy , ale nie przypominam sobie aby edki dawały bardziej ostry obraz od Tala.
Dlatego warto by było porównać edka 100 z Talem, i to nie w celu udowodnienia który sprzęt jest lepszy , bo to mija się to z celem , lecz tylko po to, aby zobaczyć który teleskop pokaże lepszy detal na Marsie czy Jowiszu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJSC | 05 Lut 2019, 23:05

My tu sobie gadu gadu o EDkach achromatach, Trapezach i aberracjach chromatycznych oraz sferycznych, a na CN dokładnie to samo :D https://www.cloudynights.com/topic/6072 ... one/page-7
Warto przytoczyć co oni tam mają do powiedzenia, szczególnie ostatni akapit (przepraszam , ze z googlowego tłumacza):

"Myślę, że miałem szczęście (i mam teorię, która podzieliłaby ten wynik) z moim Antares 105/1500.

Ma łatwo najlepszą optykę 4 "refraktora, którą obecnie posiadam - lepszą niż AT111EDT, TV-102, SVR90T, ED100 itd. Przypomina mi Celestron 102mm f / 9.8 OTA, który miałem w latach 90. również wyprodukowany przez Vixen. Ten zakres miał również wyjątkową optykę z perspektywy postaci.

Moja teoria jest taka. Po pierwsze, trudniej zepsuć optykę fleksyjną f / 15 niż szybszą optykę dubletu, więc wyobrażenie obiektywu na danym poziomie jakości zajmuje mniej czasu i wysiłku. Po drugie, podejrzewam, że średni poziom jakości wytwarzany przez jednokrotnie powlekany japoński producent soczewek Vixen jest dość wysoki. Po trzecie, na dużej soczewce (4 "jest tylko w kategorii" dużych "), cokolwiek pod postacią figur jest bardziej prawdopodobne, że jest bliżej krawędzi niż w centrum (jest po prostu o wiele więcej powierzchni, aby dostać się na kończynach W przeciwieństwie do Skylight i prawdopodobnie Vixen i Vixen dla Celestronu, które działają na pełnym otworze, zakresy Antaresa mają chudą celę, która nieumyślnie zmniejsza aperturę w dół, z 105 mm do 94-95 mm. To 10 mm + trafienie, i to dużo. to zmniejsza rozdzielczość i gromadzenie światła...

Antares podbił prawie każdy inny 4-incheer, jaki miałem, lub którykolwiek z moich kolegów z klubu odłożył go na bok, widząc średnio noce lub jeszcze gorzej. W bardzo spokojne noce, trudniej jest nazwać rzucanie "trouncing". To tylko pobicie, a może walenie. Średnio widząc i pod Antares wiarygodne wykopuje E i F w Trapezie i niezawodny pokazuje Szczeniaczka (Syriusza B), gdy inne 4-inchers nie mogą. Jak na ironię, mam jedno 3-calowe (LOMO 80L), które zachowuje się podobnie, pokonując nawet 4-cale w takich warunkach na takich celach. Jest to triplet f / 7.5, więc nie sądzę, że jest to projekt, ale raczej rzecz wykonawcza.

Źle wymyślona optyka przesuwa widzialne światło spektrum z miejsca, w którym należy do obrazu, do miejsca, w którym nie pasuje (w pierścieniach). Źle wypolerowana optyka również wypiera światło z miejsca, w którym należy do obrazu, gdzie nie należy (rozproszenie). Przemieszczenie energii z jakiejkolwiek przyczyny powoduje pogorszenie jakości obrazu. Podejrzewam, że refraktory, które uderzają ponad swoją wagę, jak te dwa, są obdarzone bardzo dobrymi (wydajnymi) figurami i / lub bardzo gładkim lakierem. Oczywiście, nieostre światło wpływa również na jakość obrazu, a fałszywe kolory to nieostre światło, jeśli poszczególne części widma, ale oko nie jest tak wrażliwe na niektóre długości fal i tak długo, jak jakość obrazu jest doskonała w falach, gdzie ostrość wzroku jest wysoka, może fałszywa kolor nie ma większego znaczenia, a przynajmniej nie tyle, co sferyczne lub inne aberracje lub szorstkie powierzchnie.
"
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 06 Lut 2019, 09:01

Jasne, i tak może być w przypadku twojego Vixena made in Japan jak i na 100% jest w przypadku starych Zeiss-ow telementorow.
Jakość wykonanych powierzchni jest ważna tak jak jakość wykonania lustra dlatego nadal uważam ,ze dobrze wykonany duży Newton nadaje się do oglądania planet pomimo obstrukcji,spadku kontrastu ,itd.

Wydaje mi się /ale tu trochę teoretyzuje/ ze jeżeli będziemy mieli : b.dobrze wykonana soczewkę achro 80mm i dobrze wykonaną 100mm Semi APO to różnica w jakości obrazów może być na granicy dostrzegalności...
może Krzysztof się wypowie bo miał chyba najwięcej do czynienia z takimi "mieszankami".



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 06 Lut 2019, 09:44

Newtony pewnie, ze się nadają. Ostatnimi czasy jest jednak moda na krótkie tuby szczególnie wśród początkujących (dotyczy to również refraktorów, także APO), co niestety nie jest z pożytkiem do obserwacji wizualnych planetarki. Właściwie, to ja sam kiedyś też tak miałem. Człowiek był zielony :mrgreen: i uważał, ze krótkie tuby są lepsze, bo... są krótkie. Do głowy mi wtedy nie przychodziło, ze może wpływać to na jakość obserwacji. :D Jeśli do tego dodać niechlujną produkcję, to obraz (dosłownie) wygląda nie najlepiej.
Bardzo duze Newtony nadrabiaja jednak bardzo dużą rozdzielczością i jasnością. Pomimo, ze są swiatłosilne, to dobrze sobie radzą, szczególnie w astrofotografii planetarnej przy dobrym seeingu.
Generalnie to jednak jest jak na tych zdjęciach ponizej:
zakup Tała 100: imageproxy.jpeg


Zauważcie, że SkyLux ma kolory bardziej zblizone do Newtona niz TS - to efekt aberracji chromatycznej. TS 102/1100, pomimo, ze pokazuje ostro i szczegółowo, to jednak f/11 nie pozwala na całkowitą eliminacje AC (Skylux w tym wypadku ma lepszy współczynnik AC, pomimo, ze jest f/10).


Rozpisałem się, a w sumie nie o tym chciałem napisać... :lol:

Otóż wyczytałem, ze jakość wypolerowania powierzchni soczewek refraktorów wpływa na aberracje chromatyczną (miedzy innymi oczywiście) - rzadko się o tym mówi.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 06 Lut 2019, 10:23

Jeśli zdjecia były wykonane ta sama metoda i w tym samym miejscu to rzeczywiście 102 ukazała najbardziej klarowny obraz...
150mm jest już rozmazany /być może z racji dużego f? a być może z jakości wykonania lustra,braku prawidłowej kolimacji,turbulencje w tubie ?

Prawdę mówiąc 15O N. ukazał nie wiele więcej niż 70mm soczewka z powodu wymienionych tu czynników,obraz w 70mm soczewce jest mało ostry ,porównywalnie do Newtona ale z innych powodów w soczewce występuje słaba ostrość .
moim zdaniem jest to kresowe powiększenie dla tej soczewki tzn.70mm i dlatego jest już nie tak ostry jak w 102.

Ciekawe jest uzyskanie kolorów w 102... jeśli nie jest to celowo wprowadzone w czasie obróbki zdjecia celem podkreślenia "wyższości 102mm" .
Kolory powinny się pokazywać wraz ze wzrostem "czynnej średnicy" dla wszystkich typów teleskopów a wiec 150N mimo "rozmazania" powinien tez mieć ciemniejsze pasy ? no chyba ze wypadkowa jakości lustra 150N. jest na poziomie jakości zbiorczej 70mm soczewki SL. ,czego nie wykluczam :lol:

Dawno,dawno temu... widziałem jak Tal 100rs /przy średnim powiększeniu/ rozdzielał Epsilony a 2x większy Newton nie dawał sobie z tym rady...







J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 06 Lut 2019, 10:38

Mam nadzieję, ze test był uczciwy i starali się jak najbardziej oddać rzeczywistość 8) :wink: :) Widać, ze paski na Jowiszu są na tych trzech zdjęciach w tym samym miejscu, wiec fotki na pewno były robione w tym samym czasie (ewentualnie kilkanascie minut róznicy).
Gdyby zamiast Newtona 150/750 wstawić Newtona 150/1200 , to podejrzewam, ze szczegółowość obrazu byłaby znacznie lepsza. Może w necie gdzies jest takie porównanie tych dwóch Newtonów? Może ktoś z naszego podwórka takie porównanie wykonywał?

PS
Aberracja chromatyczna w wizualu ma chyba mniejszy wpływ na kolory niz w astrofoto, mowa oczywiście o nieobrobionym zdjęciu, bo obecnie softem można zrobic prawie wszystko (niedługo programy bedą automatycznie dorysowywać brakujące elementy na zdjęciach :lol: - to nie żart - sa juz chyba nawet takie aplikacje :idea: ).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2019, 09:45

Cześć.

Wstawiłem w Recenzjach przy opisie swojego Maczka Intesa 152mm link z porównań gdzie pisze się też o porównaniach Refraktorów 102mm F11 i TALE 100mm. Zapraszam do przeczytania , zawsze to też jakiś opis a recenzent fajnie opisuje wady i zalety w konkretnych porównaniach.Są też wypowiedzi innych miłośników nieba i przewijają się planetarne Refraktory o podobnych Aperturach.Tekst po angielsku , ja osobiście wstawiam w Translatora , gdyż nie znam tak biegle angielskiego.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 07 Lut 2019, 17:57

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Wstawiłem w Recenzjach przy opisie swojego Maczka Intesa 152mm link z porównań gdzie pisze się też o porównaniach Refraktorów 102mm F11 i TALE 100mm. Zapraszam do przeczytania , zawsze to też jakiś opis a recenzent fajnie opisuje wady i zalety w konkretnych porównaniach.Są też wypowiedzi innych miłośników nieba i przewijają się planetarne Refraktory o podobnych Aperturach.Tekst po angielsku , ja osobiście wstawiam w Translatora , gdyż nie znam tak biegle angielskiego.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

A mama mówiła, ucz się synu ucz języka angielskiego bo się przyda w życiu, Podobnie w podstawówce nauczycielka od języka Rosyjskiego mówiła że to język przyszłości , i proszę sprawdziło się, prawie wszystkie instrukcje obsługi mają ten język.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2019, 18:40

Biorę lekcje z anglika , ale znam jeszcze stosunkowo za mało. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat