zakup Tała 100

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostKrzysztof_P | 28 Sty 2019, 17:02

Endriu bo EDEK 100 dobry egzemplarz nie spaprany pozamiata ten Refraktor AC , pomimo tego iż to bardzo dobre achro. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 28 Sty 2019, 17:09

W moim ED-ku ( SW 100 Schott ) z dobrymi okularami nie mam żadnych pokolorowań obrazu, nic. Miałem bardzo dobre achro 102/1000 i w dzień na obrzeżach liści albo drutów energetycznych były fiolety.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1586
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 28 Sty 2019, 19:47

Krzysztof_P napisał(a):Endriu bo EDEK 100 dobry egzemplarz nie spaprany pozamiata ten Refraktor AC , pomimo tego iż to bardzo dobre achro. :wink:


Czytałem o rozrzucie jakości szkła ED. Ponoć jest to "trudne szkło" (a przy tym drogie) i bardzo duży procent jest ze skazami, ale serce się kraje i żal wyrzucać :D , więc ładują to szkło do bardziej masowej produkcji.
Co ciekawe np. fluoryt nie ma takiego rozrzutu jakości.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 28 Sty 2019, 22:37

Rozrzut jest to fakt , posiadałem taki niespecjalny egzemplarz 120ED , jak i inny 120ED wzorowy , z posiadanych 100ED nie stwierdziłem w sumie jakichś wad.Także w 80ED wszystko było jak należy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmaki | 30 Sty 2019, 15:07

Witam Kolegów, mój pierwszy post na tym forum:)

Ponieważ wzięło mnie po latach na astronomię, zacząłem grzebać po forach w tematach lornetkowych. Zagubiłem gdzieś swoje Tento, a że bardzo miło wspominam obserwacje bino, zacząłem czytać opinie, aby coś sensownego nabyć.

I trafiłem na ten wątek. Tak się składa że posiadam też TALa, kupionego 20 (?) lat temu, jeździłem po niego do Mińska Maz, specjalnie dla mnie w długi weekend 2 maja pani sklep otworzyła na chwilę. Trochę bardzo amatorskich obserwacji wykonanałem, potem mi przeszło, teraz chętnie wróciłbym w duecie z lornetką, ale...

Z tego co pamiętam, oryginalny montaż-statyw to jest jakaś masakra w użyciu. Jak konkretnie można sobie pomóc - kupić? dorobić? wystrugać inną kombinację? Chętnie bym kupił jakiś komplet, możliwości przeróbki też jakieś tam mam, choć nie ja bym to robił...
Co radzicie? Z sentymentu nie biorę pod uwagę sprzedaży i kupna całego instrumentu, wolałbym powiesić to co mam na nowym statywie/montażu.
Ambicje mam raczej średnie, obserwacje okazjonalne, wiem ile determinacji i zaparcia wymaga to hobby, dlatego realnie oceniam swoje potrzeby. Kupię lornetkę, a TALa chciałbym ulepszyć i wykorzystać od czasu do czasu (księżyc, planety), ale we wzglednym komforcie jeśli chodzi o stabilność.

Co myślicie?

Pozdrawiam Andrzej
 
Posty: 7
Rejestracja: 30 Sty 2019, 10:02

 

Postmaki | 30 Sty 2019, 15:10

Witam Kolegów, mój pierwszy post na tym forum:)

Ponieważ wzięło mnie po latach na astronomię, zacząłem grzebać po forach w tematach lornetkowych. Zagubiłem gdzieś swoje Tento, a że bardzo miło wspominam obserwacje bino, zacząłem czytać opinie, aby coś sensownego nabyć.

I trafiłem na ten wątek. Tak się składa że posiadam też TALa, kupionego 20 (?) lat temu, jeździłem po niego do Mińska Maz, specjalnie dla mnie w długi weekend 2 maja pani sklep otworzyła na chwilę. Trochę bardzo amatorskich obserwacji wykonanałem, potem mi przeszło, teraz chętnie wróciłbym w duecie z lornetką, ale...

Z tego co pamiętam, oryginalny montaż-statyw to jest jakaś masakra w użyciu. Jak konkretnie można sobie pomóc - kupić? dorobić? wystrugać inną kombinację? Chętnie bym kupił jakiś komplet, możliwości przeróbki też jakieś tam mam, choć nie ja bym to robił...
Co radzicie? Z sentymentu nie biorę pod uwagę sprzedaży i kupna całego instrumentu, wolałbym powiesić to co mam na nowym statywie/montażu.
Ambicje mam raczej średnie, obserwacje okazjonalne, wiem ile determinacji i zaparcia wymaga to hobby, dlatego realnie oceniam swoje potrzeby. Kupię lornetkę, a TALa chciałbym ulepszyć i wykorzystać od czasu do czasu (księżyc, planety), ale we wzglednym komforcie jeśli chodzi o stabilność.

Co myślicie?

Pozdrawiam Andrzej
 
Posty: 7
Rejestracja: 30 Sty 2019, 10:02

 

PostJOKER | 02 Lut 2019, 21:52

Nie wiem jaki masz montaz /zrob fotki / ale wszystkie m. od Tala które miałem były wyśmienite w kontekscie cena/jakosc.Nie jest to co prawda Takahashi czy Losmand ale wszystko mozna samodzielnie naprawic dorobić,wyczyscic/przesmarowac.
Masz Tala100r czy rs ?
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 02 Lut 2019, 22:18

maki napisał(a):Tak się składa że posiadam też TALa, kupionego 20 (?) lat temu, jeździłem po niego do Mińska Maz, specjalnie dla mnie w długi weekend 2 maja pani sklep otworzyła na chwilę. Trochę bardzo amatorskich obserwacji wykonanałem, potem mi przeszło, teraz chętnie wróciłbym w duecie z lornetką, ale...


Chodzi o refraktor czy Newtona TALa?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postokroj | 03 Lut 2019, 10:46

W moim Tale montaż jest super dopasowany -lekki i stabilny pod Newtona MN 120.Ale montaż ma duży luz -nie przeszkadza mi to w wizualu.Taki urok Radzieckiej technologi -chyba aluminium i się wytarło.Nie wiem.Do wizuala wcale mnie to nie martwi.
Pozdrawiam.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postastrofan | 03 Lut 2019, 15:40

Ja nabyłem dwa egzemplarze Tał- 110. Tuby optyczne w dobrym stanie a optyka perfekt. Wiadomo jak ktoś nie dba to tu zaczepi, tam obije :D . Jeden ma montaż zapieczony w osi dec. Drugi ma mechanizm zegarowy już na 12v i tego mam rozebranego do wyczyszczenia i przesmarowania. Żadnych oznak zużycia nie zauważyłem. Obydwie tubki odświeże i pomaluję i jedną w świat, bo mi żona marudzi. Mam już wszystko do budowy tała 2 na oryginalnej optyce. Tylko permamentny brak czasu :twisted: . Jak go znalazłem to grypa mnie już trzyma 2tyg. :twisted: .
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postmaki | 03 Lut 2019, 16:31

Mam refraktor, raczej 100R.

Ten montaż, no ja nie wiem... Gibało mi się wszystko przy powiększeniach rzędu 100 przy najmniejszym trąceniu... Prowadzenie mocno średnie, ciężkie jak nieszczęście, a mało stabilne. Porównania nie mam, ale jestem dziwnie przekonany że można dużo lepiej za całkiem normalne pieniądze.
Nie wiem czy były inne wersje montaż/statyw, mój kupiony... 20 lat temu???

Coś w tym guście:

Image

Image

Może się czepiam??

Pozdrawiam Andrzej
 
Posty: 7
Rejestracja: 30 Sty 2019, 10:02

 

PostJSC | 03 Lut 2019, 17:38

Krzysztof_P napisał(a):Endriu bo EDEK 100 dobry egzemplarz nie spaprany pozamiata ten Refraktor AC , pomimo tego iż to bardzo dobre achro. :wink:

Poniżej w linku piszą , że raczej jest odwrotnie w niektórych przypadkach (krótkie EDki zjada aberracja sferyczna, być może tez kwestie termiczne...)- swoja droga ciekawy test tej aberracji tam zaprezentowali:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... agic-r1960

"Jak wygląda porównanie z innymi achromatami i ED Apos o podobnej specyfikacji? Tal 100R równie dobrze podzielił podwójne gwiazdy (jeśli nie nawet odrobinę lepiej) niż kilka dubletów ED, które miałem przyjemność przeglądać. Z pewnością była to inna liga niż niektóre z chińskich 4-calowych refraktorów F / 10, z których korzystałem. Ostrość obiektywu Tal 100R jest imponująca. Jeśli lubisz dzielić bliskie podwójne gwiazdy, to mogę uczciwie zauważyć niewielką przewagę w porównaniu do modelu Apo. Ale co z lepszą korektą kolorów tego ostatniego? Sądzę, że zawsze możesz mentalnie "dodać" więcej fioletu i głębokiej czerwieni do koloru gwiazdy, którą widzisz przez okular - ale przynajmniej dla mnie to nie jest problem!"


maki napisał(a):Mam refraktor, raczej 100R.

Ten montaż, no ja nie wiem... Gibało mi się wszystko przy powiększeniach rzędu 100 przy najmniejszym trąceniu... Prowadzenie mocno średnie, ciężkie jak nieszczęście, a mało stabilne. Porównania nie mam, ale jestem dziwnie przekonany że można dużo lepiej za całkiem normalne pieniądze.
Nie wiem czy były inne wersje montaż/statyw, mój kupiony... 20 lat temu???

Może się czepiam??

Pozdrawiam Andrzej

Piękny klasyk. Ja bym próbował ten montaż jakos dopracowac, podokrecać, przesmarować.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postendriu624 | 03 Lut 2019, 18:29

To ja jeszcze raz pokażę fotkę porównawczą z Tal 100R i Mak 150 SW , zrobione lustrzanką Nikon D3100 w ognisku, Warunki oświetleniowe były podobne. z Tal 100R fotka o większej rozdzielczości , a z Mak 150 była zmniejszona do mniejszych rozmiarów. Jak widać na fotce, ten rosyjski obiektyw nie wykazuje cech zażółcenia obrazu .
Aberracja AC jest na poziomie Maka 150 , dodam że Nikon D 3100 nie ma możliwości automatycznej korekcji AC.
Załączniki
zakup Tała 100: Tal%20100r%20(2).JPG
zakup Tała 100: Mak%20150.jpg
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmaki | 03 Lut 2019, 19:24

Nie wiem, moim zdaniem jest przejście na 1.25". I tak było w oryginale, nikt nic nie przerabiał. Tak to wygląda:

Image

Image

No niby mogę go przesmarowac i podokrecać, ale czy to dużo pomoże?
Wolałbym jednak może kupić coś nowego z możliwością zamontowania napędu.
Jakieś pomysły?

A d3100 może przy konwersji do jpg serwować usuwanie CA bez żadnych zapowiedzi.

Pozdrawiam Andrzej
 
Posty: 7
Rejestracja: 30 Sty 2019, 10:02

 

Postendriu624 | 03 Lut 2019, 19:37

To mi wygląda na wersję 100 RS , ta lepsza wersja z fioletowymi powłokami MC miała wyciąg 1.25 cala i szukacz mocowany na tubusie. Dodatkowo wersja 100R miała tubus stalowy , a 100 RS już aluminiowy.

Jakby Kolega mógłby pokazać fotki obiektywu swojego Tal-a , to wszystko będzie wiadomo.



Tak wyglądają powłoki MC w Tal 100R
Załączniki
zakup Tała 100: WP_20171117_14_44_53_Pro.jpg
zakup Tała 100: IMG_20180121_132113.jpg
Ostatnio edytowany przez endriu624, 03 Lut 2019, 19:58, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJSC | 03 Lut 2019, 19:54

maki napisał(a):No niby mogę go przesmarowac i podokrecać, ale czy to dużo pomoże?
Wolałbym jednak może kupić coś nowego z możliwością zamontowania napędu.
Jakieś pomysły?

Generalnie to jest tak, że im lepszy montaż tym cięższy. Jaki ciężar byłbyś skłonny zaakceptować? Gdzie będziesz obserwował, czy będziesz daleko przenosił czy przewoził, czy jedno i drugie? I najważniejsze ile pi razy oko chciałbyś wydac kasy?
Czy wolisz AZ czy EQ? Rozumiem, ze jeśli chcesz napędy (jeden czy dwa?) to EQ. Najlepiej na stalowych nóżkach (ale drewniane wcale nie sa gorsze, a moze nawet lepsze, szczególnie niedzielone drewniane :) ).

W każdym razie na pewno warto reanimować tego achromata :)

endriu624 napisał(a):Jakby Kolega mógłby pokazać fotki obiektywu swojego Tal-a , to wszystko będzie wiadomo.


Koniecznie! Zawsze miło pooglądać takie cacka :) I to niezależnie od tego czy jest to ten bardziej czy mniej fioletowy ;)

PS On ma kątówkę lustrzaną czy pryzmat?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmaki | 03 Lut 2019, 21:37

JSC napisał(a):
maki napisał(a):No niby mogę go przesmarowac i podokrecać, ale czy to dużo pomoże?
Wolałbym jednak może kupić coś nowego z możliwością zamontowania napędu.
Jakieś pomysły?

Generalnie to jest tak, że im lepszy montaż tym cięższy. Jaki ciężar byłbyś skłonny zaakceptować? Gdzie będziesz obserwował, czy będziesz daleko przenosił czy przewoził, czy jedno i drugie? I najważniejsze ile pi razy oko chciałbyś wydac kasy?
Czy wolisz AZ czy EQ? Rozumiem, ze jeśli chcesz napędy (jeden czy dwa?) to EQ. Najlepiej na stalowych nóżkach (ale drewniane wcale nie sa gorsze, a moze nawet lepsze, szczególnie niedzielone drewniane :) ).

W każdym razie na pewno warto reanimować tego achromata :)

endriu624 napisał(a):Jakby Kolega mógłby pokazać fotki obiektywu swojego Tal-a , to wszystko będzie wiadomo.


Koniecznie! Zawsze miło pooglądać takie cacka :) I to niezależnie od tego czy jest to ten bardziej czy mniej fioletowy ;)

PS On ma kątówkę lustrzaną czy pryzmat?



Najlepiej byłoby jakbym znalazł papiery od niego, ale słabo to widzę. Najszybciej pod koniec roku jak będę się przeprowadzał.

W kątówce siedzi lusterko. Rozumiem że nie problem zamontować 2 cale?

Montaż w sensownej wadze jestem skłonny zaakceptować dowolny, nawet bez prowadzenia, byleby było stabilnie. Przy obecnej wadze sprzętu nie wyobrażam sobie że mógłby być cięższy. Naprawdę waży ( w wolnej chwili zważę komplet montaż/statyw), a wszystko się rusza. Jestem dziwnie przekonany że są lżejsze a stabilniejsze rozwiązania. Do 1kzl mógłbym dać jeżeli faktycznie miałoby to działać.

Co do obiektywu - jak na zdjęciach:


Image

Image

Image

Image
 
Posty: 7
Rejestracja: 30 Sty 2019, 10:02

 

PostJSC | 03 Lut 2019, 21:59

Mocny fiolet sugeruje, ze to ten najlepszy... Piękny :!:

Co do montażu - koniecznie zważ razem ze statywem, wygląda na bardzo lekki :D
Obawiam się, ze popularny EQ3.2 wcale nie bedzie wiele lepszy od tego oryginalnego. Może lepszy byłby EXOS 1 na łożyskach, (ew EXOS 2) . Tak tylko daję pod osąd tych, którzy mogą coś o nich powiedzieć. Ja mam ciężka krowę Vixen NP, o wiele za ciężką, a waży "zaledwie" 14 kg (statyw, głowica, przeciwwaga). No jest stabilny, nie ma luzów, ale cóz - coś za coś... Tak z 10 kg to może byłoby dla mnie jeszcze do przejścia ;) , ale takich chyba nie ma (mowa o tych które mają jakiś tam już bardziej konkretny udżwig).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmaki | 04 Lut 2019, 11:49

Montaż+statyw ~12kg
 
Posty: 7
Rejestracja: 30 Sty 2019, 10:02

 

Postlolak89 | 04 Lut 2019, 12:12

A ile waży tuba? Gdzieś czytałem, że z osprzętem koło 9 kg !!! Z EQ3-2 to nie ma co pochodzić do niego, EQ5 to minimum mim zdaniem. Sam mam taką długą rurę, tu potrzeba stabilnego montażu.
EQ5 na stalowych nogach kupisz za 1000 zł, było kiedyś nawet za 850 zł, sama głowica i stalowy statyw 2". Z lunetką biegunową i napędem w jednej osi przekroczy 1000 zł ale powinno być warte grzechu.

Montaż AZ do US się nie sprawdza, działa ale jest to mało przyjemne, zaletą jest zazwyczaj mniejsza waga, rozmiar i intuicyjność ruchów przy szukaniu obiektów bo przy prowadzeniu już nie jest fajnie. Mam AZ6 i EQ5 i sam nie wiem co zostawić, obydwa dobre na swój sposób ale na balkon chyba zostanie AZ6.

Moim zdaniem spróbuj poszukać EQ5. Było na giełdzie z napędami w super cenie (chyba, ze to pomyłka i jest bez elektroniki).
viewtopic.php?f=31&t=52247
Zarezerwowany ale jeśli się zwolni to jest to dobra opcja jeśli chodzi o cenę, wystarczy dokupić stalowe nogi.

Druga opcja to to EQ5/CG5:
viewtopic.php?f=31&t=52004

Kompletny, sprawny z GOTO, nogi stalowe, nosił duże bydle na sobie i śmigał sprawnie więc z TAl'em sobie poradzi bez problemu.

Trzecia opcja to moje LXD75 GOTO które należy traktować jako EQ5 z lunetką i napędem w jednej osi bo druga ma jakieś problemy ze sterowaniem (lubi się sam przestawić). To ten sam montaż co Bresser Exos, czyli znowu prawie to samo co EQ5 (przynajmniej wg nośności)

viewtopic.php?f=31&t=52090.

Opcji masz do wyboru, do koloru. Jest też kilka eq3-2 na giełdzie o ile dobrze pamiętam ale nie stawiałbym na nie, nie sprawdzą się pod tyloma kilogramami długiej rury.
lolak89
 

PostJSC | 04 Lut 2019, 12:35

Tutaj http://www.hoo-germany.de/product_info. ... r-OTA.html pisza, ze sama tuba waży 4kg. Czyli jest dobrze. Moze ta wczesniejsza tuba ważyla więcej? W każdym razie w sklepach na Zachodzie oferują go raczej z montażem klasy EQ5 (lub podobnymi).
Ostatnio edytowany przez JSC, 04 Lut 2019, 12:36, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmaki | 04 Lut 2019, 12:36

Dzięki za oferty.

Tuba z obejmami bez okulary to niecałe 5kg. Podmieniajac na 2" kątówkę + okular no to max 6kg myślę.

Domyślam się że są sprzęty na rynku, ale rodzą się pytania:

1. Jak zamontować tube na innym montażu? To jest jakiś standard, czy trzeba jeszcze dopasować/dokupić obejmy pasujące do montażu i rozmiarem do tuby?

2.
Widzę np tu:

https://youtu.be/eb36zuAJ9HE

gościa, który powiesił APMa na montażu, który stoi na jakichś takich drewnianych nogach jak moje. Czy może to oznaczać że kupując sam montaż dam radę go dopasować do mojego statywu? Nie wykluczam kiedyś zakupu lornety kątowej, może te nogi mogłyby być zamiennie w użyciu?

Pozdrawiam Andrzej
 
Posty: 7
Rejestracja: 30 Sty 2019, 10:02

 

Postlolak89 | 04 Lut 2019, 12:45

Tak czy inaczej wszyscy polecają EQ5 z tego co czytam w necie jako minimum. Nie wiem skąd mi wyszło te 9 kg, może z ATM Endriu? Nie pamiętam jednak sporo się mówiło o jego pancernej budowie. Gratuluję sprzętu, z pewnością będziesz zadowolony z widoków jak już uporasz się z montażem.

http://rusoptics.com/?module=catalog&ac ... uct&id=117

17 kg ? Odjąć montaż, faktycznie może wyjść około 5 kg z kątówką itd..
lolak89
 

PostJOKER | 04 Lut 2019, 17:53

-Rosyjskich montz. to było chyba z 3 typy ? jeden nawet z napędem w jednej osi,napęd na 220v :).
Ten montaz/zdjęcie/ jest slaby jak na taka długość i ciężar tuby ,potrzeba zmieniać wyważenie tuby w zależności od danej wysokości planety.Byc może masz jakieś luzy które trzeba by było pokasować...
Montaż ten znakomicie mi się spisywał z refraktorem 80ed- który jest krótszy i duzo lżejszy.

- AC w Makach to jest chyba zerowa ? przecież tam są lustra? no chyba ze to jakaś inna konstrukcja soczewkowo -lustrzana.
- Tal 100r czy rs tez wypuszczał wadliwe egzpl. wiele lat temu wymieniałem z kumplem w Himpolu który obecnie jest firmą D.O.
-AC w Tale 100 jest na średnim poziomie mimo f10 a skutecznie maskuje ją/AC/ "zażółcenie" szkła, które działa jak filtr wycinając duza ilość światła... ED tez ma tzw."zafarb" ale możemy go tak naprawdę zobaczyć jak i ocenić jego poziom w konfrontacji z fluorytem np. Takahashi o podobnych średnicach czynnych i ogniskowych.
Gdybyśmy porównywali możliwości dostrzeżenia najsłabszych gwiazd przez te 3 setki to Tal odpadł by duzo szybciej od pozostałych niż ED od fluorytu.
Mialem 3 Taly 100 i są to dobre refraktory - optycznie lepsze niż chińskie achro ale szkło ED w skalach dużych powiększenie udostępnieni nam więcej szczegl. niż zwykle achro... wyjątkiem mógłby by być np. Telementor Zeiss/Achro/ które definitywnie ustępują pola fluorytowi ale tego osobiście nie sprawdzałem.
Lornetka WO 22X70 na FPL 51 daje bardziej punktowe obrazy od Fuji 16x70 ,sam to widziałem a na CN jest trochę o tym postów.

Lolak, Marcin był chyba u ciebie i porównywaliście 100ed z twoja setka achro ? i z tego co pamiętam to przy małych i średnich powiększenie nie było jakieś diametralnej różnicy w dawanych obrazach, dopiero podciągniecie pod strefę wysoką do granicznej 130-180x pokazywało wysoki poziom AC w achro jak i jej skutek na dawane obrazy.


-Taly maja b.słabe warstwy!!! a ED za male tubki :)

Na najbliższym zlocie na Kudłaczach będzie 100ed a wiec jeśli posiadacze Talow 100 przybędą z tubkami to zrobimy porównanie jakiego jeszcze nie było :)


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Lut 2019, 18:55

Witajcie.

Zgadzam się z wypowiedzią Jacka.

Pozdrawiam Krzysztof.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat