zakup Tała 100

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postwiechu | 24 Lis 2017, 18:24

Nieśmiało wtrącę, że nasadkę 1,25", którą kupiłem z tymże Tałem w komplecie, sobie zostawiłem i jest to najlepsza nasadka 1,25" jaką widziałem. Nie wiem, czy to produkt made in Russia, czy USA (zero oznaczeń), ale pod względem chromatyzmu itd. obrazy w PZO 68/380 są identyczne z nasadką, jak i bez niej.

A Krzysztofowi tak napiszę: tak jak nikt nie uwierzy "na słowo", że Mak-Newton Intesa daje tak dobre obrazy w porównaniu z chińskim Newtonem, tak samo nikt na słowo nie uwierzy, że konkretnie ten Tał (miałem go, wiem co piszę) daje też obrazy o klasę albo więcej, lepsze od współczesnych achromatów. Sam to przechodziłeś w swoim temacie o MN, a teraz "się czepiasz" ;) :) Na obrazy w refraktorze muszą wpływać m.in. dobór idealnych kawałków szkła, jakość szlifu, czy choćby składniki kleju - i tu jest podstawowa różnica, bo Chinole teraz na bank nie robią tego z taką dokładnością jak Rosjanie 20 lat temu, do tego w zakładach produkujących to samo na użytek wojskowy, tam się liczy zdecydowanie jakość, a nie wielkość produkcji. Przypomnę na dodatek, że ten konkretny Tał pochodzi z USA, więc jego jakość musi być najwyższa. Inny przykład, który stale podaję przy takich okazjach, to mój Newton Celestrona 127/760 z okresu made in Japan (na oko ma ok. 20 lat), który pokazuje np. więcej gwiazd w M13 od nowiutkiego N SW 150/750, o niebo lepiej ją rozbija i przepięknie pokazuje kolory gwiazdek.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 24 Lis 2017, 18:30

Cześć Jarku.

Gdyby TAL 100 mm miał F przynajmniej 15 to byłby sens porównywać poziom AC z Refraktorem 100ED , choć wynik raczej byłby przewidziany.
Refraktor TAL to zapewne dobry sprzęt , ale pisanie na siłę pewnych stwierdzeń nie służy wszystkim dobrze którzy czytają ten wątek , ja w 100ED nie widziałem nigdy AC na Planetach i Księżycu a jak są wzmianki o takowych pojawieniach czy porównaniach z Refraktorem 80 mm AC który wypada pod tym względem lepiej to już dla mnie osobiście dalsze drążenie tematu pod tym względem mija się z celem.Nawet 120 ED F:7,5 jest pod tym względem znakomity a co dopiero 100 mm ED F9.

W takim układzie obecne EDKI 100 mm przebiły jakością korekcji AC dawne Zeissy i Tały.
Z miłą chęcią bym popatrzył przez ten Refraktor w konfrontacji na Jowiszu ze 100 ED. :D Ale osobiście jestem pod tym względem sceptycznie nastawiony. :D Maki to inna konstrukcja i tu chodzi o przeszkodę centralną , powłoki i przede wszystkim dokładność optyki , korekcja AC to inna sprawa , wątpię aby Flint i Kron przy F10 w układzie Fraunhofera przy F10 miał tak doskonałą korekcję jak Refraktor na szkle ED , ale może kiedyś będę miał okazję się o tym przekonać.
Mam doświadczenie z Refraktorem Zeissa 110 mm F bodajże 17,5 lub 15 , dokładnie nie pamiętam i tu faktycznie było doskonale.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 24 Lis 2017, 18:38

Krzysztof_P napisał(a): jak są wzmianki o takowych pojawieniach czy porównaniach z Refraktorem 80 mm AC który wypada pod tym względem lepiej to już dla mnie osobiście dalsze drążenie tematu pod tym względem mija się z celem.

NIE UWIERZĘ w to, że użyto identycznych, a tym bardziej tych samych akcesoriów i dlatego porównanie nie może być miarodajne, pisał o tym Endriu i tu się z nim muszę absolutnie zgodzić - jakość nasadki, konkretny okular - MUSZĄ wpływać na obrazy, nie ma na to bata :!:
A poza tym przeczytaj Krzysztofie mój poprzedni post, tam się rozpisałem trochę o TALe :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostMaxx | 24 Lis 2017, 18:45

Hej Krzysztofie :wink:

Ja myślę, że najważniejsze by aktualny właściciel był zadowolony z zakupu i czerpał radość z obserwacji po adaptacji obiektywu do nowej tuby.
Testy i porównania , wiadomo są przydatne i są ważną częścią tej pasji , bo pozwalają Nam ocenić dane konstrukcje w kryteriach jakość / cena - zatem co warto kupić w danym przedziale cenowym.
Byle tylko te testy same w sobie nie były istotą astro , bo najważniejsze jest by po prostu patrzeć i cieszyć się sprzętem i nocnym niebem ...

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKrzysztof_P | 24 Lis 2017, 20:02

Witajcie.

Zasięgnąłem opinii kolegi który mia okazję oglądać swego czasu przez taki Refraktor TAL i już praktycznie wiem z pewnego żródła co chciałem się dowiedzieć na temat korekcji AC.
TAL wypada pod tym względem bardzo dobrze i jego korekcja kształtuje się na poziomie Refraktora ED ale na szkle FCD1 czyli jest słabiej niż w EDKU 100 mm na szkle FPL53 , ale bardzo dobrze. Dlatego zakup był udany ze względu na cenę zakupu , choć ten TAL niestety jest słabszy pod tym względem od Refraktora 100 ED.
Wyobrażam sobie jak jest , gdyż miałem parę Refraktorów ED na tym szkle i pomimo tego że jest dobrze to jednak nie tak dobrze jak w 100 ED na FPL53.
Dla przykładu powiem wam że Refraktor MEADE 127 mm ED wypadł słabiej przy moim ówczesnym 120 ED i doszukałem się w nim AC , czego trudno mi było się doszukać w EDKU 120 mm , ponadto przez to obraz Jowisza był bardziej kontrastowy i tym samym ostry jeżeli chodzi o widoczny detal jak i bardziej zbliżony kolorystycznie do ideału w Refraktorze 120 ED.Obydwa Refraktory posiadały Dobrą kolimację , stały obok siebie i były porównane z tymi samymi akcesoriami , ta sama złączka kątowa i te same okulary , były również jednakowo wychłodzone stojąc cały dzień na moim zadaszonym częściowo balkonie.
Zatem , może kiedyś naocznie przekonam się o bardzo dobrej jakości tego Refraktora AC TAL , ale tak jak przypuszczałem , niestety pod tym względem jest słabszy od 100ED , może niewiele , ale jednak.

P.S.
Tak samo jak wy szukam "Złotego Grala" w dobrej cenie i dlatego jestem bardzo sceptycznie i ostrożnie nastawiony do wszystkich opinii i porównań czego Proszę nie miejcie mi za złe , jeżeli kogoś uraziłem to Przepraszam.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 24 Lis 2017, 20:23

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Zasięgnąłem opinii kolegi który mia okazję oglądać swego czasu przez taki Refraktor TAL i już praktycznie wiem z pewnego żródła co chciałem się dowiedzieć na temat korekcji AC.
TAL wypada pod tym względem bardzo dobrze i jego korekcja kształtuje się na poziomie Refraktora ED ale na szkle FCD1 czyli jest słabiej niż w EDKU 100 mm na szkle FPL53 , ale bardzo dobrze. Dlatego zakup był udany ze względu na cenę zakupu , choć ten TAL niestety jest słabszy pod tym względem od Refraktora 100 ED.
Wyobrażam sobie jak jest , gdyż miałem parę Refraktorów ED na tym szkle i pomimo tego że jest dobrze to jednak nie tak dobrze jak w 100 ED na FPL53.
Dla przykładu powiem wam że Refraktor MEADE 127 mm ED wypadł słabiej przy moim ówczesnym 120 ED i doszukałem się w nim AC , czego trudno mi było się doszukać w EDKU 120 mm , ponadto przez to obraz Jowisza był bardziej kontrastowy i tym samym ostry jeżeli chodzi o widoczny detal jak i bardziej zbliżony kolorystycznie do ideału w Refraktorze 120 ED.Obydwa Refraktory posiadały Dobrą kolimację , stały obok siebie i były porównane z tymi samymi akcesoriami , ta sama złączka kątowa i te same okulary , były również jednakowo wychłodzone stojąc cały dzień na moim zadaszonym częściowo balkonie.
Zatem , może kiedyś naocznie przekonam się o bardzo dobrej jakości tego Refraktora AC TAL , ale tak jak przypuszczałem , niestety pod tym względem jest słabszy od 100ED , może niewiele , ale jednak.

P.S.
Tak samo jak wy szukam "Złotego Grala" w dobrej cenie i dlatego jestem bardzo sceptycznie i ostrożnie nastawiony do wszystkich opinii i porównań czego Proszę nie miejcie mi za złe , jeżeli kogoś uraziłem to Przepraszam.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Drogi Krzysztofie to co piszesz z AC to tylko jedna strona medalu , druga strona medalu wg. mnie to poziom aberracji sferycznej ,mający bezpośredni wpływ na czytelność detalu , a tu Tal jednak stoi bardzo wysoko.
Dla ścisłości dodam ,że Tal wyszedł w trzech wersjach , i ta pierwsza z fioletowymi MC była najlepsza.
Ten Tal na bank nie będzie lepszy od ED 100, może tylko zbliżony co do AC i kontrastu, ale również ważna jest ostrość obrazu w obu refraktorach , i tu przydało by się porównanie na Jowiszu. A jeszcze lepiej na rozdzielaniu ciasnych układów podwójnych.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 24 Lis 2017, 20:39

Cześć.

Może kiedyś nadarzy się okazja abym pooglądał przez ten Refraktor , nawet bez porównań do innego Refraktora to z miłą chęcią chciałbym zobaczyć co pokazuje ten TAL. :D

Przy okazji polecam poczytać w necie o Bardzo Dobrym Refraktorze Vixen ATLUX 150 ED F9-1350mm , który wyszedł w niewielu egzemplarzach , był za dobry i wycofali go z seryjnej produkcji , gdyż stwarzał nie do przejścia konkurencję dla ówczesnych innych Refraktorów.
Odkąd przeglądam zachodnie giełdy to spotkałem go może dwa razy i szybko zniknął od razu sprzedany a przeglądam zachodnie giełdy od jakichś 10 lat.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 24 Lis 2017, 22:54, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 24 Lis 2017, 20:47

Najwyższy czas odpalić tokarkę w garażu .
Ostatnio edytowany przez endriu624 24 Lis 2017, 22:02, edytowano w sumie 2 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postanatol1 | 24 Lis 2017, 20:56

To już się robi prawie, że sekta użytkowników i fanów ED100. Ale to budzi złe skojarzenia, może nazwijmy to "zakonem mistrzów ED100". Na forum jest zresztą osobny wątek na ten temat. Oczywiście bez urazy dla fanów tego refraktora. :-)
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostJanusz_P. | 25 Lis 2017, 12:39

Patrzyłem wielokrotnie w życiu przez obie wersje Tala 100/10 ale to tylko bardzo dobry achromat o militarnym pochodzeniu który 20 lat temu był szczytowym osiągnięciem w dodatku dostępnym w cywilu ze szczątkowym chromatyzmem i zażółceniem obrazu z rosyjskiego szkła który nie rzucał się w oczy ale przy ED 100 to wymięka w przedbiegach bo szkło FPL-53 w dobrze dobranej parze ma ten chromatyzm przy 100/9 o rząd wielkości mniejszy, jest lżejszy i o wiele lepiej wykonany począwszy od wyciągu, obejmy aż po akcesoria wię Tal 100 to solidna luneta ale już zabytkowa i porównywanie jej ze współczesnym 100 ED SW na FPL-53 nie ma większego sensu :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJOKER | 11 Gru 2017, 13:56

Tez myślę,ze krzyżowanie achromatu z semi APO to taki sobie pomysł ale osobiście i tak bym skrzyżował obie tubki :mrgreen:
Pamiętam jak 10lat temu? a może więcej ludzie dawali na Tala 100r po 240x - Jowisz, Saturn, obraz był jak żyleta :wink:

100ED jako semi apo ma chyba bliżej do pełnego Apochromatu niz achro ? ... a wiec może porównać z refractorem -102 na fluorycie np.Takahashi ? :lol:

ciekawe gdzie by wypadła większa różnica AC,AS : w 100ED & 100Tal czy 100Tak & 100ED ? ... 8)

Powiem szczerze, ze mój znajomy raz popatrzył przez Tak-apo 100refractor i mówi, ze obraz przez jego 100ED nie są już w obrębie jego zainteresowania :).

Proponowałbym mini zjazd 3 scopów o ile to jest możliwe i zrobienie sensownego porównania popartego zdjęciami : planet,Księżyca ,punktowosci gwiazd ,etc.

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postendriu624 | 11 Gru 2017, 15:39

Z tym, że są różnice w samych edkach SW, i jak postawi się obok siebie kilka edków o tej samej apreturze 100 czy 80 to purysta zauważy różnice w obrazach,
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJOKER | 11 Gru 2017, 17:49

W Talach 100 tez sa różnice,jedynie wTAK- APO na fluorycie takich r. moje oko nie uchwycilo.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postendriu624 | 11 Gru 2017, 19:14

Bo nie da się zbudować dwóch identycznych obiektywów,
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJOKER | 11 Gru 2017, 19:57

To jak robia lornetki ? :mrgreen:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postendriu624 | 11 Gru 2017, 20:14

JOKER napisał(a):To jak robia lornetki ? :mrgreen:

Przy małym powiększeniu pewnie nie widać różnic, gdyby lornetka powiększała np. 50x to pewnie trzeba by parować obiektywy.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postbolid25 | 11 Gru 2017, 20:46

A co z lornetkami z wymiennymi okularami? Tam uzyskuje się powiększenia ponad 50x
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postendriu624 | 11 Gru 2017, 21:18

Kiedyś miałem dwa edki 80 z różnicą czasową ok. 1 rok, a w produkcji ze 2-3 lata ,oba miały znaczek Schot, pierwszy miał MC jasnozielone, a ostatni już zieleń wpadającą w brąz, w pierwszym księżyc w pełni dał obraz bez otoczki fioletu, a ostatni , nowy kupiony w sklepie już pokazał lekki fiolet wokół księżyca w pełni, okular w obu edkach ten sam egzemplarz LET 28 mm, oraz ta sama nasadka 2 cale dielektryk, pozostałość po edku 100, i nikt mi nie wmówi, że edki SW mają identyczny obraz i jakość wykonania optyki.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKarol | 11 Gru 2017, 23:26

bolid25 napisał(a):A co z lornetkami z wymiennymi okularami? Tam uzyskuje się powiększenia ponad 50x


Mózg "uśrednia" obraz.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postszary | 11 Gru 2017, 23:54

Karol napisał(a):
bolid25 napisał(a):A co z lornetkami z wymiennymi okularami? Tam uzyskuje się powiększenia ponad 50x


Mózg "uśrednia" obraz.


Dokładnie tak jest jak pisze Karol. Najlepszy przykład to nasadki binokularowe. Większość z nich, przynajmniej w klasie budżetowej różni się jasnością obydwu torów optycznych, tj. ewidentnie widać przy patrzeniu oddzielnie na poszczególne tory od strony pryzmatów, że jeden z nich jest np. o 20% ciemniejszy od drugiego. Jednak przy jednoczesnym patrzeniu dwuocznym przez taką binonasadkę te różnice są zupełnie niewidoczne.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostJOKER | 12 Gru 2017, 08:37

Nie sadze żeby bino Fuji 100mm lub 150mm miały rożnej jakości obiektywy, być może jest to w przypadku tanich lornetek o duzych parametrach...

Mózg wszystko "zrekompensuje" nawet jak tory optyczne będą przesunięte :) trochę łeb będzie bolał ale da się wytrzymać .


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postastrofan | 12 Gru 2017, 21:20

Witam. Chciałem tylko dodać jako były posiadacz Tal-a 100RS iż mój był z roku 2006 i posiadał ciemno fioletowe powłoki. Widać posiadałem model po lifcie z 2" wyciągiem ale ze starymi dobrymi powłokami. Gdzieś jeszcze mam zdjęcie telepa wraz z numerem seryjnym, datą produkcji i podpisem odbioru stęplem przez Saszę. :D
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postwfifiak | 27 Sty 2019, 21:39

Hej!!!!
To ja też wtrącę swoje trzy grosze. Zabieram ze sobą niezmotoryzowanego Scaitera na wyprawy obserwacyjne od trzech lat. Znam bardzo dobrze jego achro Vixena 80/1200. Nawet obecnie zimuje ono w mojej szafie oczekując na sezon. Miałem okazję wielokrotnie patrzeć przez tę tubę. Obiektywnie muszę przyznać, że obrazy daje genialne. Nigdy nie udało mi się zaobserwować AC. Jakość szczegółów i kontrast wzorcowe. Przy powiększeniach rzędu 200x obraz pociemniony ale cały czas ostry, kontrastowy i pełen szczegółów. Do tych 200x razy mojemu makowcowi Bressera 127 f15 ustępował jedynie jasnością obrazu, co na planetach czy Łysym jakby nie ma znaczenia. I co bardzo istotne obrazy z tego achro były dużo milsze od tych z maka. Takie cieplejsze i bardziej pastelowe. Czy wierne? Nie wiem, na pewno ładniejsze. Nakręcony powyższym, w zeszłym roku nabyłem na Allegro TAL’a 100RS wersję BOX. Tubę, mont, statyw, okulary, i masę dupereli. Mont zgroza, statyw spoko, z okularów fajny tylko 25mm, duperele ok. Tuba ma bardzo przyjemne niebieskie warstwy i fajny szukacz. Wyciąg 2” R&P o płynnej pracy i sztywności, której życzę każdemu forumowiczowi. Całość tuby robi dość dobre wrażenie i nie czepiał bym się drobnych niedociągnięć z których słyną Rosjanie. Jak dla mnie sprzęt do użytku bez większych modyfikacji. Jakie obrazy? No dla mnie ekstra. Do 200x obraz brzytwa. Fantastyczny kontrast. 160x sam róg Łysego a czerń za terminatorem i na brzegu tarczy smoliście czarna. Bez poświaty. Szczegóły jak wycięte żyletką. AC praktycznie niewidoczna. Na Łysym w pełni powyżej 100x lekkie i cienkie niebieskie zabarwienie (takie którego trzeba się dopatrywać) ale tylko poza centrum obrazu. W centrum niezauważalne. Nie mam pojęcia czy wnosi je obiektyw czy okulary. Nawet na Wenus zgaszonej filtrami polaryzacyjnymi zakolorowanie minimalne. Jowisz, Saturn, Mars bez zauważalnej AC do 200x. Powyżej nie sprawdzałem. Wyraźne szczegóły typu: WCP, Cassini, czapa polarna. Ogólnie świetny sprzęt a nabyty za śmieszne pieniądze. Kapitalne uzupełnienie makowca 127 na czas jego chłodzenia i do patrzenia jednym okiem. Nigdy nie patrzyłem przez tuby ED (mam ATM 80 z obiektywu Samyanga ale ten nie powala) więc nie będę się wymądrzał nad wyższością TAL’a. Moim zdaniem jeśli ktoś nie jest chory na ED-APO-manię to takiego TAL’a może śmiało zakupić jako sprzęt docelowy.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 784
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostJanusz_P. | 28 Sty 2019, 15:54

Zgadza się z konkluzją tego wątku bo taki Vixen 80/1200 to niewielki refraktor ale z wysokiej jakości optyką na pokładzie:
viewtopic.php?p=478810#p478810 a nie jakaś tam masowa chińszczyzna :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postendriu624 | 28 Sty 2019, 16:55

wfifiak napisał(a):Hej!!!!
To ja też wtrącę swoje trzy grosze. Zabieram ze sobą niezmotoryzowanego Scaitera na wyprawy obserwacyjne od trzech lat. Znam bardzo dobrze jego achro Vixena 80/1200. Nawet obecnie zimuje ono w mojej szafie oczekując na sezon. Miałem okazję wielokrotnie patrzeć przez tę tubę. Obiektywnie muszę przyznać, że obrazy daje genialne. Nigdy nie udało mi się zaobserwować AC. Jakość szczegółów i kontrast wzorcowe. Przy powiększeniach rzędu 200x obraz pociemniony ale cały czas ostry, kontrastowy i pełen szczegółów. Do tych 200x razy mojemu makowcowi Bressera 127 f15 ustępował jedynie jasnością obrazu, co na planetach czy Łysym jakby nie ma znaczenia. I co bardzo istotne obrazy z tego achro były dużo milsze od tych z maka. Takie cieplejsze i bardziej pastelowe. Czy wierne? Nie wiem, na pewno ładniejsze. Nakręcony powyższym, w zeszłym roku nabyłem na Allegro TAL’a 100RS wersję BOX. Tubę, mont, statyw, okulary, i masę dupereli. Mont zgroza, statyw spoko, z okularów fajny tylko 25mm, duperele ok. Tuba ma bardzo przyjemne niebieskie warstwy i fajny szukacz. Wyciąg 2” R&P o płynnej pracy i sztywności, której życzę każdemu forumowiczowi. Całość tuby robi dość dobre wrażenie i nie czepiał bym się drobnych niedociągnięć z których słyną Rosjanie. Jak dla mnie sprzęt do użytku bez większych modyfikacji. Jakie obrazy? No dla mnie ekstra. Do 200x obraz brzytwa. Fantastyczny kontrast. 160x sam róg Łysego a czerń za terminatorem i na brzegu tarczy smoliście czarna. Bez poświaty. Szczegóły jak wycięte żyletką. AC praktycznie niewidoczna. Na Łysym w pełni powyżej 100x lekkie i cienkie niebieskie zabarwienie (takie którego trzeba się dopatrywać) ale tylko poza centrum obrazu. W centrum niezauważalne. Nie mam pojęcia czy wnosi je obiektyw czy okulary. Nawet na Wenus zgaszonej filtrami polaryzacyjnymi zakolorowanie minimalne. Jowisz, Saturn, Mars bez zauważalnej AC do 200x. Powyżej nie sprawdzałem. Wyraźne szczegóły typu: WCP, Cassini, czapa polarna. Ogólnie świetny sprzęt a nabyty za śmieszne pieniądze. Kapitalne uzupełnienie makowca 127 na czas jego chłodzenia i do patrzenia jednym okiem. Nigdy nie patrzyłem przez tuby ED (mam ATM 80 z obiektywu Samyanga ale ten nie powala) więc nie będę się wymądrzał nad wyższością TAL’a. Moim zdaniem jeśli ktoś nie jest chory na ED-APO-manię to takiego TAL’a może śmiało zakupić jako sprzęt docelowy.

Pozdrawiam Wojtek.

A mi zarzucali że kupiłem stary rosyjski szajs z 2000 roku i że trzeba było kupić Edka 100 , że pozamiata on tego Tala 100R pod dywan, a teraz szukam takiego drugiego do bino.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat