TSApo60f6 vs FC-60CB

Postkk | 15 Lis 2017, 14:42

Cześć
Od długiego już czasu poszukuje krótkoogniskowego sprzętu do mojej kamery z "znaczkiem" pocztowym jak to określa MateuszW (pozdrawiam!).
Obiektywy przerabiałem - to nie jest w ogóle dla mnie. Potrzebny mi refraktor.
Od niedawna na rynku pojawił się ciekawy dublet - TS APO 60 f6, markowany także przez Astro-Tech. Opinie na CN są bardzo budujące no i co najważniejsze można tam wyczytać że aberracji chromatycznej dosłownie nie ma. Ile w tym prawdy wie tylko ten kto używał. Szkła nie byle jakie - FPL53/lantan.
Jest też druga strona medalu, alternatywny topowy Tak FS-60CB. Tylko że tutaj wszędzie piszą że to wcale nie jest apochromat.
Potrzebne mi porady. Chińczyk będzie znacznie tańszy ale czy będzie wdzięczniejszy? Czy nie lepiej wysilić się na BabyTak i zaakceptować go takim jaki jest?
Kamera SX-825, chip CCD ICX825, przekątna ~11mm, pixel 6.45um.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postzbignieww | 16 Lis 2017, 00:03

Tez by mnie to baaaardzo interesowalo, poniewaz planuje kupic TS 60mm ( red ) :)
Ale juz mnie pocieszyles, ze - mimo to, ze jest to dublet FPL53 - ma dobra opinie na CN.

Wiec czekamy juz we dwojke, moze ktos cos....

Pozdrawiam !
zbignieww
 

PostKrzysztof_P | 16 Lis 2017, 00:50

Witam.

Tak jest w istocie TAK FS-60CB jak i Tele Vue 70 mm Refraktor to bardzo dobre Achromaty Fraunhofera.
Dopiero np. większy brat TV 76 mm to Refraktor ED.
Jeżeli ten obiektyw jest na szkle FPL53 to przy tych parametrach 60/360 mm F6 może być faktycznie bardzo dobry ze znikomą AC.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkrzysiek.p | 16 Lis 2017, 02:14

Takahashi FS 60cb - nigdy bym na to nie wpadł, że to achromat.
+ Sony Nex f3 + Surowe jpg.
Załączniki
TSApo60f6 vs FC-60CB: DSC00047.jpg
TSApo60f6 vs FC-60CB: DSC09935.JPG
TSApo60f6 vs FC-60CB: DSC09900.JPG
TSApo60f6 vs FC-60CB: DSC09907.JPG
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Postkk | 16 Lis 2017, 02:52

Krzysztofie byłbyś tak dobry i strzelił nim fotkę Wenus?
Albo Vega, także rozogniskowana przed i za ogniskiem.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Posttomeczz | 16 Lis 2017, 07:32

Krzysztof_P napisał(a):Witam.


Jeżeli ten obiektyw jest na szkle FPL53 to ...

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


... to nie jest achromatem. Jest na fluorycie wiec tez nie jest achromatem frauenhofera ani zadnym innym achromatem.

po zakupie taka minie Cię ochota na jakiekolwiek zmiany sprzetowe. jesli masz wybór jak w temacie to sie nie zastanawiaj ;)
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 16 Lis 2017, 13:30

Cześć.

To chyba jest już logiczne , skoro jest na szkle FPL53 to że będzie to dobry Edek. :D
Ale może też być konstrukcją Fraunhofera jak i Petzwal którą np. stosuje w swoich niektórych wyrobach firma Tele Vue , użyte szkło wcale nie wyklucza tego Refraktora przed takim projektem obiektywu.Fraunhofer to przecież dublet z przerwą powietrzną między dwoma elementami obiektywu a nie klejony obiektyw i odpowiednio dobraną przerwą i promieniami soczewek obiektywu , itp. , tyle że użyte szkło to Flint i Kron.
Zatem wszystko wskazuje na to że warto.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 16 Lis 2017, 13:43

kk napisał(a):Jest też druga strona medalu, alternatywny topowy Tak FS-60CB. Tylko że tutaj wszędzie piszą że to wcale nie jest apochromat.


Nie ma nic lepszego niz fluorytowy dublet (o odpowiedniej światłosile). Tak sie utarło, ze "APO" to co najmniej trzy soczewki, co wcele nie znaczy, że będą one lepsze od dubletu.
Ostatnio edytowany przez JSC, 16 Lis 2017, 13:50, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 16 Lis 2017, 13:50

Cześć.

Oczywiście , Dublet Fluorytowy np. Takahashi to Świetna maszynka , lekka , szybko się chłodzi , same zalety , świetna korekcja , osobiście bym Polecał Taka FS 128 mm , ale oczywiście nie jako mały trawelerek tylko sprzęt do Planet.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 16 Lis 2017, 14:26

A co do samej definicji APO - jest kompletnie pokręcona i bezsensowna.
Wystarczy sobie zobaczyc np. na ortoapo , gdzie, zadna linia sie nie przecina - a jest najlpeszy. Poza tym zobaczcie gdzie te linie sie przecinaja - nie ma takiego, który miałby przecięcie na osi optycznej, zawsze gdzieś poza nia.

Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkk | 16 Lis 2017, 14:31

Nie to żebym był jakimś specem ale w tej recenzji np.
http://www.scopeviews.co.uk/TakFS60Q.htm
która nosi znamiona doświadczonego obserwatora jest wyraźnie napisane że
We’ll begin with a quick review of the FS-60C optics, since the FS-60Q is based on them: it’s an F5.9 doublet that has the fluorite element (yes, it’s actually fluorite, not a high-fluoride glass – see above) at the front. Technically this makes it a Fraunhofer design, compared with the FC-60’s (and recent FC-76’s and FC-100’s) fluorite-at-the-back Steinheil.

czyli że FS-60C to dublet z soczewką fluorytową na froncie co technicznie kwalifikuje go jako dublet Fraunhofer'a. Stare FC-60 miały soczewkę fluorytową z tyłu co już kwalifikuje go jako dublet Steinheil'a. Tak gwoli ścisłości nie ma to dla mnie kompletnie znaczenia, to tylko konstrukcja nie gwarantująca o ile mi wiadomo kontroli chromatyzmu. Najlepszy przykład - ED100 f9, dublet - czy to jest achromat? Nie.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 16 Lis 2017, 14:35

Cześć.

Gdyż nigdy nie będzie ideału a operując w pewnym zakresie czy przedziale tych odchyłek mieścimy się już w na tyle doskonałej korekcji że jest ona w praktyce wystarczająca i jest na pograniczu wykrycia ludzkim okiem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 16 Lis 2017, 14:43

To jest kwestia światłosiły. Nie potrafię tego opisać, brak mi fachowego słownictwa ale nazwałbym to „grubością płaszczyzny ostrości”. Wtajemniczeni powinni wiedzieć o co chodzi.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 16 Lis 2017, 15:48

Cześć.

Ja bym sobie z miła chęcią też zakupił taki trawelerek 60/360 mm F6 na FPL53 , ale zakup musi poczekać , są inne priorytety.
Generalnie miłe maleństwo i miejmy nadzieję że jest tak dobre jak byśmy tego oczekiwali.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 16 Lis 2017, 17:11

Ja również kiedyś myślałem o takim małym refraktorku 60mm jako bardzo mobilnym travelerku, ale doszedłem do wniosku, że nie miałoby to większego sensu. Do planet i większości DS-ów taki mały refraktor się zupełnie nie nadaje, a do przeglądu nieba przyzwoita lornetka ze standardowymi obiektywami 50mm zdeklasuje go w przedbiegach. Żaden mały teleskop nie da takiej przestrzenności obrazu jak obserwacje dwuoczne w 2x50mm, nie mówiąc już o porównaniu mobilności refraktora na statywie i lornetki w rękach.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 16 Lis 2017, 17:34

Ja rozważałem aby zawiesić go na dużej tubie jako szukacz w obejmach z regulacją , ale jednak moje dwa kątowe szukacze ATM 60 mm na bazie Obiektywów Fraunhofera do tych celów mi wystarczą. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 16 Lis 2017, 17:37

Ja mysle, ze taki refraktorek nie jest do wizuala, ale do zabawy w astrofoto. Bino podlaczone do tej malizny - tez bez sensu, chyba na Ksiezyc. Rozdzielczosc mizerna...to jest zabawka do focenia szerszych pol .
zbignieww
 

PostJanusz_P. | 16 Lis 2017, 17:49

To niestety źle myślisz :wink: bo do focenia szerszych pól na niebie to potrzeba minimum Kwadrupletu z dużym, płaskim polem i pełną korekcja obrazu do rozmiaru matrycy rzędu 24 x 36 mm :arrow: :idea:
Do tego refraktora nawet nie dobierzesz dobrego flattenera do matrycy APS-C bo to mały, trawelerek, krótkoogniskowa zabawka w teren z dużą krzywizną pola a nie żaden tam szeroko-polowy astrograf :arrow: :wink: :mrgreen: :lol:
Krzysiek P zaprezentował tu odpowiednie podejście :idea: to materiał na wysokiej klasy szukacz dla wymagających :arrow: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 16 Lis 2017, 18:02

Cześć Januszu.

Miałem taką przymiarkę , gdyż F6 jest bardzo dobre w szukaczach z dłuższym okularem , mamy wtedy ładne punktowe gwiazdy w całym polu widzenia a nie wpadają nam w obraz komety jak to w standardowych szukaczach.Mam taki szukacz ATM 60/350 mm F:5,8 na bazie obiektywu MEADE Fraunhofera z kątówką 2" GSO i obrazy daje bardzo dobre jak i szerokie pola ładnych punktowych gwiazd , dlatego emki od razu się wyróżniają nawet na brzegach pola widzenia i są przez to łatwo rozpoznawalne.
Nawet Plejadki i Chichotki , tak samo Praesepe Super wyglądają w tym szukaczu a buszowanie nim po niebie to sama przyjemność.Ponadto oglądałem nim też Jowisza przy około 100X i był bardzo ładny z niewielkim chromatyzmem i o niebo lepszy pod tym względem od SW 80/400mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbignieww | 16 Lis 2017, 18:36

Nie mysle zle, tylko inaczej... potraktowalem ten refraktorek jako zabawke do focenia szerszych pol...jako zabawke. A nie profesjonalny sprzet ! I nikogo tym nie wprowadzam w blad, bo nowicjusze powinni potraktowac refraktorek jako zabawke ( ale zadawac sobie i innym pytania, DLACZEGO to jest zabawka a nie solidne narzedzie do astrofoto ), matadorzy - jako dobry szukacz. A Ty strzelasz od razu z grubej rury/dubeltowki, dodajac przy tym mnostwo ikonek...po co, na co ???
Duuuuuuzo osob juz wie, wie to chyba caly astro-swiatek, ze jestes WIELKI I ZDOLNY, do roznych zreszta rzeczy - nie musisz tego akcentowac 10 ikonkami !
HOWGH :)
Ostatnio edytowany przez zbignieww 17 Lis 2017, 16:04, edytowano w sumie 3 razy
zbignieww
 

Postkrzysiek.p | 16 Lis 2017, 23:22

Janusz_P. napisał(a):To niestety źle myślisz :wink: bo do focenia szerszych pól na niebie to potrzeba minimum Kwadrupletu z dużym, płaskim polem i pełną korekcja obrazu do rozmiaru matrycy rzędu 24 x 36 mm :arrow: :idea:
Do tego refraktora nawet nie dobierzesz dobrego flattenera do matrycy APS-C bo to mały, trawelerek, krótkoogniskowa zabawka w teren z dużą krzywizną pola a nie żaden tam szeroko-polowy astrograf :arrow: :wink: :mrgreen: :lol:
Krzysiek P zaprezentował tu odpowiednie podejście :idea: to materiał na wysokiej klasy szukacz dla wymagających :arrow: :mrgreen:


I dokładnie mój egzemplarz został odkupiony przez kolegę z forum do pełnienia roli takiego Super Szukacza na Tak-u 130.
Również z tego co wiem, sprawdza się z klinem Herschela. Wysokiej jakości, lekka i bardzo mobilna luneta z kątówką pryzmatyczną do obserwacji naziemnych.To ma sens.

W sieci można zobaczyć jakie zdjęcia generuje z flattenerem. Nie znam się, więc nie oceniam ;-)

Generalnie to też fajny sprzęt, poglądowy do Księżyca i do planet. Przy pow. 111x .daje ostre i kontrastowe obrazy.
Dawał mi też świetne widoki przy pow. 50x .
Obraz Jowisza przestrzenny ( ale to chyba właśnie zaleta refraktorów ), ostry, kontrastowy, brak AC i b.dobrze widoczne dwa brązowawe pasy równikowe.
Bardzo mała wrażliwość na seeing ze względu na aperturę.
Obraz lepszy niż w Mak-u 100mm.
A jak ładnie wyłowił M57 i odciął od tła.Zdziwiłem się wtedy, że takie maleństwo..
Mgławica M42 i trapez rozdzielił kontrastowo i ostro. Gwiazdy szpilki.

Odbiegając od tematu.
Myślę, że u nas w PL patrzy się na Tak-a 60cb przez pryzmat jego ceny niestety ( bo to jednak sporo jak za 60mm szkła )
Jeśli np.jego cena by była na poziomie ED 80/600, to ja ponownie nie miałbym wątpliwości co wybrać :-)
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Postkk | 17 Lis 2017, 00:14

Nawet gdyby fc-60 był w cenie 80/400 to po dokupieniu złączek i akcesoriów i tak będzie przebijał ed120 :D
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostSebastian Ś. | 17 Lis 2017, 01:29

Ode mnie trochę bardziej pytanie niż odpowiedz ;) Za jakiś czas rozważałem kupno refraktora TS 65 f6.5 quadruplet do krótkoogniskowego astrofoto. Czy to nie będzie jeden z potencjalnych dobrych wyborów do tego celu?
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postkrzysiek.p | 17 Lis 2017, 01:30

Z Takahashi to jest tak,że za akcesoria wołają dużą kasę. Począwszy od obejmy..Ale to nie jest problem.
Niby Fc 60 nieostrzy z niczym innym jak tylko z oryginalną kątówką 1.25" Tak-a za ponad 6 stów.
Mi spokojnie wyostrzył z WO 1.25" 99%.
A nowemu właścicielowi służy też z kątówką 2"..co niby wg Tak-a nie powinno działać.

Złączki..?
Janusz pewnie wytoczy każdą potrzebną.

Flattener kosztuje ponad tysiąca.I to jest największy koszt.Ale to tylko wtedy gdy zechcemy nim robić zdjęcia.Mnie to nie dotyczyło.
Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie:
Czy za te pieniądze szukamy soczewki 60mm czy jednak 120 ;)
Do czego chcemy go używać. I jakie efekty chcemy nim osiągnąć.
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostDominik Woś | 17 Lis 2017, 03:00

Pozwolę sobie dorzucić trzy grosze do dyskusji. :wink: Podstawową różnicą pomiędzy markowym Takiem FS60CB F6 i TSApo60 F6 będzie oczywiście cena nabycia tego sprzętu, ale ... gdybyś chciał później te refraktorki odsprzedać na giełdzie to FS60 pójdzie bez straty lub naprawdę z minimalną, a TS-y sprzedają się pewnie za ok. 50% ich wartości nabycia (jak to popularne sprzęty budżetowe). :wink: Poza tym ja byłbym raczej spokojny o jakość optyki FS60 a TS60 to już trzeba liczyć raczej na szczęście aby trafić taką o najwyższej jakości. Co prawda na poniższej stronie nie ma testów optyki refraktorów o tak malej aperturze ale jest sporo innych wartych porównania:

http://interferometrie.blogspot.com/

Mam Takahashi FS60C, którego głównie używam z filtrem Solarmax 60 do obserwacji Słońca ale zawsze miło jest wziąć tego Taka w ręce i zerknąć na szkło obiektywu, którego prawie nie widać. :wink: Mam też Zenistara 66SD, ktory jest lżejszy od FS60 i używałem go od czasu do czasu z okularem 2-4mm (powiększenie 190x-95x) do pokazywania na szybko planetek (Jowisz, Saturn, Wenus) oraz Księżyca i żadnej aberracji chromatycznej nie zaobserwowałem. O ile się nie mylę to takim Zenithstarem zrobił trochę zdjęć Franz (a nawet napisał kiedyś recenzję na forum) i wychodziły bardzo ładnie. Jeśli chodzi o FS60 to na jasnych obiektach, podobnie jak również FS90 pokaże trochę słabszą korekcję dla koloru niebieskiego.

Na szukacze, refraktorki APO trochę się nie nadają - są za ciężkie mimo wszystko. :wink: No chyba, że ktoś ma taką fanaberię to może sobie jako szukacz powiesić nawet 100mm APO. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

AstroChat

Wejdź na chat