SCT10"

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 15:17

Cześć Darku.

Gratuluję zakupu tubki SCT 10" i potwierdzam że to mój montaż HEQ5 SW a nie EQ5 , ponadto nie wiem od kogo kupiłeś tą tubę , ale przypomina mi ona moją byłą SCT 10" pod pewnymi jak mi się wydaje małymi cechami , ale mogę się mylić.Miałem taką identyczną z doskonałą optyką , Jowisz był w niej znakomity tak samo jak i Saturn i Mars.
Swoją obecną też okleiłem czarną okleiną carbon taką jak Twoja tuba jak i wymieniłem wszystkie śrubki na nowe. W Astrokraku będąc ostatnio przejazdem wyczerniłem dodatkowo stożek odcinający boczne światło od LW gdyż oryginalny plastik strasznie odbijał światło i prawie świecił. :D . Pozostało mi wyklejenie tuby czarnym flockiem , montaż dovetaila w standardzie Vixena i smarowanie smarem z AK z granulkami tulei po której pracuje LG. Optykę mam perfekt i składam niebawem sprzęt.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 26 Lis 2017, 15:44

Oklejanie welurem wnętrza tuby, znacząco wydłuża czas chłodzenia , jeżeli jest tam na tyle miejsca to lepiej wstawić bafle.
W moim byłym Mak 150 welur wydłużył czas chłodzenia niemal dwukrotnie, a kontrast praktycznie się nie podniósł , dopiero odrośnik w maku poprawił kontrast, ale tylko w dziennych obserwacjach i na Księżycu, bo na planetach i Ds takie wyczernienie nie ma większego znaczenia.
Welur to bardzo gruba okleina, jedna z najgrubszych oklein samoprzylepnych, z dobrą izolacją termiczną, więc lepiej pozostawić wnętrze tubki w oryginale , lub dać bafle.
Natomiast refraktor czy newton z welurem pracuje doskonale., bo jego chłodzenie jest nieco inne niż SCT czy Mak.
Ostatnio edytowany przez endriu624 26 Lis 2017, 15:53, edytowano w sumie 2 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 15:50

Cześć.

Właśnie chodzi mi o Księżyc , ponadto SCT ma cieniutki korektor Schmidta w porównaniu do grubego Menisku w Maku i dlatego można śmiało wyklejać tuby SCT bez nadmiernego wydłużenia czasu wychłodzenia tuby. Ponadto montuję wewnątrz trzy wiatraczki co 120* pod LG bez otworów na zewnątrz aby dobrze mieszały powietrze w tubie i nie tworzyła się bańka powietrza w górnej części tuby o innej temp. co też znacznie poprawi pracę teleskopu , na zewnątrz wypuszczę tylko gniazdo pod zasilanie a tuba pozostanie w środku nadal czysta bez nawiewania do środka pyłów unoszących się w powietrzu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 26 Lis 2017, 15:56

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Darku.

Gratuluję zakupu tubki SCT 10" i potwierdzam że to mój montaż HEQ5 SW a nie EQ5 , ponadto nie wiem od kogo kupiłeś tą tubę , ale przypomina mi ona moją byłą SCT 10" pod pewnymi jak mi się wydaje małymi cechami , ale mogę się mylić.Miałem taką identyczną z doskonałą optyką , Jowisz był w niej znakomity tak samo jak i Saturn i Mars.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Kupiłem ją od pewnego astromaniaka z Czech. Całkiem możliwe, że to twoja dawna tuba. Obrazy dzienne są bardzo dobre co mam nadzieję przełoży się na dobre obrazy nocnego nieba. Jest to niebieska tuba z wcześniejszych wyrobów Meade.
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostDominik Woś | 26 Lis 2017, 16:34

Patrząc na tego SCT10" ze zdjęcia aż serce z żalu ściska jak można było tak pogorszyć (może nawet zniszczyć) fajnego SCT. :( To flokowanie tuby w środku oraz jak się domyślam dodatkowe obklejenie z zewnątrz na pewno nie poprawi możliwości szybkiego chłodzenia optyki, szczególnie w przypadku nocy ze znacznymi spadkami temperatury. Optyka w takich wypadkach może nie nadążać za spadkiem temperatury otoczenia a słabo wychłodzony SCT zazwyczaj daje bardzo kiepskie obrazy. Teleskop fajnie wygląda na zdjęciach ale jego wartość użytkowa zmniejszyła się drastycznie. Fabrykę można poprawiać ale trzeba to robić z zachowaniem pewnych reguł.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postbolid25 | 26 Lis 2017, 17:12

Domek święte słowa,tubus jeśli był porysowany i obity to powinno się go pokryć nowym lakierem a nie oklejać okleinami z tworzywa.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 18:21

Witam.

SCT to nie Mak. i cienki korektor błyskawicznie w stosunku do Menisku Maka się termicznie zmienia , jakie święte słowa i jakie zniszczenie SCT. :D To zamknięta konstrukcja i gorzej działa różnica temperatur wewnątrz tuby niż różnica między wnętrzem a otoczeniem , miałem kilka SCT i wszystkie pracowały Bardzo Dobrze wyflokowane i oklejone czarnym Carbonem.Maki owszem dłużej się chłodzą ale nie teleskop stojący dłuższy czas na zewnątrz.Czas chłodzenia może się przedłużyć po wystawieniu go na zewnątrz ale nie zepsuć teleskop.A przy szybkim np. spadku temp. liczy się przede wszystkim co dzieje się w zamkniętej tubie a nie jaka jest różnica temp. wewnątrz i na zewnątrz teleskopu. Gorsze są różnice wewnątrz zamkniętej w środku konstrukcji gdzie światło przechodzi trzy razy niż różnica między wnętrzem a otoczeniem , trzeba to zrozumieć i rozróżniać a nie pisać teorii wyssanych z palca.Dlatego montuję m.in. wewnętrzne wentylatory.
Proszę o konkrety z praktyki a nie domysły.Czy ktoś porównał pod tym względem lakierowane SCT a oklejone aby tak pisać?Konkretny przykład z porównania Proszę a nie domysły.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Lis 2017, 18:30, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 26 Lis 2017, 18:29

Wszelkie tworzywa stuczne i materiały w tym wypadku samoprzylepne działają jako izolator,tu nie trzeba żadnych przykładów bo wynika z praw fizyki.Zastosowanie tych materiałów powoduje słabsze chłodzenie teleskopu które powinno odbywać się nie tylko przez korektor ale i calą powierzchnie tubusa.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 18:36

Widzę że dalej nie rozróżniasz tego co napisałem i gorsza jest różnica temp. panująca wewnątrz tuby po jej długości niż różnica wynikająca z otoczenia.Światło przechodzi trzy razy w konstrukcji SCT w Newtona dwa a w Refraktorze raz , dlatego Refraktory są pod tym względem najlepsze.Fizyka to akurat mój atut więc Dziękuje ale nie ma potrzeby mnie pod tym względem uświadamiać.W pochylonym zamkniętym SCT bąbel ciepłego powietrza ląduje przy korektorze i trzeba go wymieszać z dołem chłodniejszego powietrza i po to montuje się wentylatory a w otwartych konstrukcjach działa to inaczej. :wink:
Większy wpływ ma to co dzieje się wewnątrz niż to co między wnętrzem a zewnętrzną temperaturą , gdyż chodzi o to aby zachować "jednolitą pracę szkła" przy zmianie temperatury A jak stosujemy grzałki np. na korektorze i zmieniamy jego temperaturę to co się dzieje?
To są dalej domysły a nie fakty z praktyki , więc Proszę o konkrety z porównać dwóch takich teleskopów.
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Lis 2017, 18:45, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 26 Lis 2017, 18:44

Krzysztof_P napisał(a):Witam.

SCT to nie Mak. i cienki korektor błyskawicznie w stosunku do Menisku Maka się termicznie zmienia , jakie święte słowa i jakie zniszczenie SCT. :D To zamknięta konstrukcja i gorzej działa różnica temperatur wewnątrz tuby niż różnica między wnętrzem a otoczeniem , miałem kilka SCT i wszystkie pracowały Bardzo Dobrze wyflokowane i oklejone czarnym Carbonem.Maki owszem dłużej się chłodzą ale nie teleskop stojący dłuższy czas na zewnątrz.Czas chłodzenia może się przedłużyć po wystawieniu go na zewnątrz ale nie zepsuć teleskop.
Proszę o konkrety z praktyki a nie domysły.Czy ktoś porównał pod tym względem lakierowane SCT a oklejone aby tak pisać?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztofie, nie wątpię, że masz duże doświadczenie praktyczne z różnymi teleskopami i nie tylko. :D Miałem kiedyś SCT 11", oczywiście bez flokowania i okleiny na zewnątrz, a i tak w miesiącach letnich nie nadążał za spadkiem temperatury w trakcie nocy. Do głowy raczej nie przyszłoby mi aby teleskop, w którym tubus pełni rolę dodatkowego radiatora odprowadzającego ciepło z wewnątrz tuby na zewnątrz oklejać materiałem izolującym od wewnątrz i dodatkowo okleiną izolującą od zewnątrz. :wink: Z tego co pamiętam Astrokosmo kiedyś kombinował coś z flockowaniem SCT 8" + dodatkowo baflowanie i raczej nie wyglądało to pozytywnie według informacji, które do mnie dotarły.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 18:55

Przy "gwałtownych" spadkach temp. owszem następuje stanowcze pogorszenie widoczności co jest zrozumiałe gdyż szkło zmienia gwałtownie swoją geometrię a czasem nie nadąża jak jest grube , tu się zgodzę , lustro i korektor w SCT są stosunkowo cienkie a w Maku najbardziej gruby Menisk daje popalić pod tym względem i to jest przyczyna że w Makach wentylatory powinny być obowiązkowo jak stosuje się to w wyrobach Intesa z APM , przynajmniej w tych większych Makach. Różnica temp. wewnątrz tuby jest gorsza niż różnica temp wewnątrz a zewnątrz , gdyż proces adaptacji szkła przebiega a nie wymieszane powietrze wewnątrz pozostaje nadal w złym stanie z różnicą temp. wewnątrz gdzie światło zmienia "Ośrodki" związane z różnicą temp. i do pracy optyki to jest właśnie najgorsze dla pracy SCT i MAKA.
Po oklejeniu tuby owszem czas się wydłuży i nie ma nawet nad czym dyskutować , ale lepiej zaingerować w to co się dzieje wewnątrz zamkniętej konstrukcji gdyż to jest gorsze od małej różnicy temp. wewnątrz a zewnątrz teleskopu.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 26 Lis 2017, 19:01

Zawsze mi się wydawało że ocieplanie domu styropianem ma na celu zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku przez izolacje termiczną murów.Jakieś nowe karty w dziejach fizyki Krzysztof piszesz :lol:
Przypominam że dyskutujemy o wpływie oklejania teleskopu na czas chłodzenia optyki!
Ostatnio edytowany przez bolid25 26 Lis 2017, 19:13, edytowano w sumie 2 razy
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 19:03

Dlatego stosuję Carbon i Flock a nie styropian. :D
Aby dokładnie przedstawić cały proces wypadało by przeprowadzić badania i przedstawić je na wykresie jak ma się oklejenie tuby Carbonem i flockiem i pracy szkła przy dodatkowym wyizolowaniu tuby w stosunku do nie oklejonej.Krzysztof proponuję wam abyście z Grzegorzem też zainstalowali sobie wewnętrzne wentylatory do poprawy różnicy temp. i jego wymieszania wewnątrz teleskopu a sami się przekonacie jak to poprawi waszą dobrą widoczność przez wasz SCT. :D
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Lis 2017, 19:07, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 26 Lis 2017, 19:04

Rozwiąże wasz problem. Właśnie skończyłem pierwsze testy. Teleskop schłodził się trochę nieco ponad godzinę. Obrazy Księżyca to bajka jak i rozdzielanie układów podwujnych przy powiększeniu 500x. M57 to cudowny obważanek jakiego jeszcze nie widziałem a M13 wygląda jak rozsypane diamenty.
Niestety mam problem z montażem paralaktycznym. Po wielu latach używania Dobsona ten typ montażu to najgorsze co mogłem sobie zafundować. Inna rzecz to przyzwyczajenie do obrazów z dużego lustra. Pewnie pomimo ładnych obrazów i bardzo punktowych gwiazd setup u mnie długo nie zagości.
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postendriu624 | 26 Lis 2017, 19:08

Chodzi o to , aby płyta korekcyjna/ menisk chłodziła się w równym tempie razem z lustrem głównym, jeżeli zaflokujemy tubus to zwiększymy czas chłodzenia LG, w tym wypadku czas chłodzenia płyty korekcyjnej jest pomijalny.
Podobne zjawisko mamy w BM 152/760 lub 127/630 petzval , gdzie obiektyw jest gotowy do pracy a układ petzval jeszcze nie doszedł temperaturą do obiektywu.
Podobnie było z Mak 150 ,wyflokowanie tuby nie miało żadnego wpływu na chłodzenie menisku ,tylko na LG ,sam to przerabiałem i odradzam wszystkim posiadaczom maka czy SCT flokowanie wnętrza tuby, które i tak wiele nie wnosi w wyczernienie. Dopiero odrośnik z baflami w maku 150 dał oczekiwany efekt. Powtórzę jeszcze raz ODROSNIK Z BAFLAMI.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 26 Lis 2017, 19:11, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 19:11

Darku , opanujesz powoli obsługę montażu i potem korzystanie z niego będzie dla Ciebie samą przyjemnością , trochę cierpliwości i poświęcenia na to czasu okaże się pozytywnym końcowym efektem i przyjemnym oglądaniem masy obiektów podczas jednej nocki. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 26 Lis 2017, 19:12

Krzysztof a przecież to nie jest żaden karbon tylko zwykła okleina z tworzywa stucznego.Co do wentylatorów to może kiedyś coś takiego zamontujemy,narazie to trzeba wykonać podstawowe testy które do dziś dnia jeszcze się nie odbyły.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 19:16

Oczywiście to tylko kolor czarny Carbon. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 26 Lis 2017, 19:31

Krzysztof_P napisał(a):Darku , opanujesz powoli obsługę montażu i potem korzystanie z niego będzie dla Ciebie samą przyjemnością , trochę cierpliwości i poświęcenia na to czasu okaże się pozytywnym końcowym efektem i przyjemnym oglądaniem masy obiektów podczas jednej nocki. :wink:

Nie jestem pewien. Łatwość w namierzaniu obiektów Newtonem na Dobsonie to coś czego nie mogę przecenić. Tutaj w EQ zawsze miałem problem.
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postdark | 26 Lis 2017, 20:12

Właśnie luknąłem na M31, 81, 82. Prezentują się pięknie. Kocie oko zielone jak nigdy. Ale namierzanie dla mnie kiepskie. Gdyby tak zamontować ten teleskop na jakimś azymucie?
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 20:27

Jest opcja pracy bez GO-TO doczytaj w instrukcji i montaż śledzi każdy indywidualnie wyszukany obiekt , ponadto ustaw go na północ i sprawdż kąt pochylenia osi. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 26 Lis 2017, 20:29

dark napisał(a):Właśnie luknąłem na M31, 81, 82. Prezentują się pięknie. Kocie oko zielone jak nigdy. Ale namierzanie dla mnie kiepskie. Gdyby tak zamontować ten teleskop na jakimś azymucie?

Można wykonać montaż widłowy i wtedy będziesz miał operowanie teleskopem jak z dobsona.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postdark | 26 Lis 2017, 20:46

Krzysztof_P napisał(a):Jest opcja pracy bez GO-TO doczytaj w instrukcji i montaż śledzi każdy indywidualnie wyszukany obiekt , ponadto ustaw go na północ i sprawdż kąt pochylenia osi. :wink:

Tutaj Krzysztogie daję radę. Poprostu samo operowanie nim podczas poszukiwań jest upierdliwe.
Luzowanie potem szukanie ręką tych zatrzasków w osiach to nie moja domena.
bolid25 napisał(a):Można wykonać montaż widłowy i wtedy będziesz miał operowanie teleskopem jak z dobsona.

Tak byłoby dla mnie najlepiej.
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostKrzysztof_P | 26 Lis 2017, 20:48

Ale po co popuszczać osie jak wystarczy opcją RATE zmienić prędkość na żądaną i montaż hula szybko lub wolno w zależności od podania mu cyfrą od 1-9 odpowiedniej prędkości. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 26 Lis 2017, 21:09

Nic już z tego nie rozumiem , bo to dopiero pierwsze światło z tego SCT.

viewtopic.php?f=33&t=47168
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat