Okulary długoogniskowe do refraktora

PostOrzech | 20 Lis 2017, 16:05

Też uważam jak Krzysztof ale z drugiej strony z ogromna ciekawością bym zerknął przez jakiś okular z super transmisją i małą ilością szkła. Zapewne pierwsze co by mi się rzuciło w oczy to malutkie pole :lol:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJSC | 20 Lis 2017, 16:14

Orzech napisał(a):Też uważam jak Krzysztof ale z drugiej strony z ogromna ciekawością bym zerknął przez jakiś okular z super transmisją i małą ilością szkła. Zapewne pierwsze co by mi się rzuciło w oczy to malutkie pole :lol:


Własnie nie! Pierwsze co się rzuca w oczy to jasność :) , potem punktowość (ale to juz pewnie zależy tez od światłosiły).

Małe pole jest w niektórych konstrukcjach niezauważalne - jesli masz na mysli "efekt sutdni" - to wszystko zalezy od konstrukcji optycznej np. w RKE 28,7mm (Edmund) nie widać nic poza soczewką. Tam gdzie sie kończy soczewka tam zaczyna się obraz bez powiekszenia (bez czarnej obwódki). Tak jak byś miał samą soczewkę zawieszona w powietrzu, w ogóle nie odczuwa się, że to ma tylko 45 stopni.
Ostatnio edytowany przez JSC, 20 Lis 2017, 16:54, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwiechu | 20 Lis 2017, 16:43

To znów kwestia tego, co chce się wyciągnąć z obserwacji. Gdy robiliśmy na jednym ze zlotów porównanie orto UO 18 z Naglerem 17 mm w Taurusie 410 na M13, większość lukających (po sugestii co zobaczą w obu okularach) zbierała kopary z trawy po zobaczeniu jak do szczętu jest rozbite centrum gromady w orto, te tysiące maleńkich gwiazdeczek, ale części bardziej podobało się "zawieszenie jej w otchłani" w Naglerze, mimo że większa powierzchnia M13 przypominała kleks z mleka. Kwestia upodobań, gustu - jeden woli blondynki itd. :)

Co do SWANa, przypomnę może słowa które ładnych parę lat temu napisał tu na forum Ignisdei (po lukaniu moim okularem 33 mm w swojej Syncie 12"): mgławice w nim wyglądają jak z użyciem filtra względem obrazów z innych znanych mu wówczas okularów. Tak sobie to zdanko zapamiętałem 8)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 20 Lis 2017, 16:59

wiechu napisał(a):To znów kwestia tego, co chce się wyciągnąć z obserwacji.

No własnie - ja mam na przykład podejscie takie zegarmistrzowsko-aptekarskie. Cos tam konkretnego chcę wyłapać - jakis kłaczek, jakis odcień, jakąś gwiazdkę.
Ale zauważyłem, ze inni maja podejście bardziej artystyczne, podoba im sie widok, kompozycja, przestrzeń...

I to jest właśnie to w okularach, ze każdy niestety musi sam sobie je dobrać do własnych upodobań.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwiechu | 20 Lis 2017, 17:05

JSC napisał(a):
wiechu napisał(a):To znów kwestia tego, co chce się wyciągnąć z obserwacji.

No własnie - ja mam na przykład podejscie takie zegarmistrzowsko-aptekarskie. Cos tam konkretnego chcę wyłapać - jakis kłaczek, jakis odcień, jakąś gwiazdkę.
Ale zauważyłem, ze inni maja podejście bardziej artystyczne, podoba im sie widok, kompozycja, przestrzeń...

I to jest właśnie to w okularach, ze każdy niestety musi sam sobie je dobrać do własnych upodobań.

No to niestety masz to, co ja. Musisz zbierać tanie okulary, inne do galaktyk i mgławic, inne do gromad i gwiazd. No i musisz pamiętać, że tani jest JEDEN okularek, ale dwa worki kosztują już duuużo więcej niż komplecik 100-stopniowych ESików :D
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 20 Lis 2017, 17:34

Witajcie.

Znam takie i takie okulary , owszem np. centrum M13 będzie lepiej rozbite z dobrym np. Orto niż z Naglerem , ale ja zmierzałem do czego innego. Widok całej M31 w szerokim polu widzenia przy małym pow. jest piękny , kiedy widać ramiona , ciemne przerwy , itp. a wszystko we wspaniałym szerokim polu , galaktyka zawieszona w przestrzeni , tego ne zobaczycie w ORTO , RKE czy innym okularze tylko właśnie w Naglerze , Pentaxie XW 40 mm czy Panopticiu 41 mm.Dlatego mam takie i takie okulary , walizka z Naglerami i druga z Japończykami Orto , RKE , TV Plosslami i innymi dobrymi okularami.
A najlepszą M31 to widziałem w Lornecie kątowej 100 mm z Panopkami 19 mm , była piękna , zawieszona w dużym polu widzenia wraz z ramionami majaczącymi w przestrzeni wokół jądra galaktyki ze sporym zapasem pola.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 20 Lis 2017, 17:43

Krzysztof, ale jak porównasz jakie cuda na M31 wyjdą w takim RKE Soligora to niekoniecznie będzie ci się chciało wrócić do Naglera itd. RKE tak pokazuje pasma pyłowe, strukturę ramion, że można stać przy telepie i wywalać ślepia w nieskończoność. Okulary napakowane szkłem pokażą ogólny obraz tego, co choć w mniejszym polu, fragmentami, ale z ogromną przewagą detali wyrzuci dobrej klasy Kellner, Plossl, Erfl. Oczywiście, mówimy o niebie ca 7 mag.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 20 Lis 2017, 18:00

Cześć.

Oczywiście jak chcemy się skupić na detalach to masz rację natomiast jak chcemy mieć cały obiekt w polu widzenia zawieszony w przestrzeni to szerokie okulary są niezbędne i nic nie zastąpi nam do tego celu np. N31 czy E21. Oczywistą sprawą jest że np. dobre RKE wyłuskuje super detal , itp. jak chcemy sięgnąć po detal to używamy takich okularów a jak chcemy się delektować całym obiektem w szerokim polu to używamy szerokiego Naglera. Dobrze wiem o czym piszesz. Ja np. uwielbiam oglądać kulki w szerokich polach ze średnimi powiększeniami , kiedy widać gwiazdki jak iskiereczki napakowane w gromadzie otoczonej dużym polem widzenia ze sporym zapasem , wtedy taka gromada i jej widok ogólny znakomicie prezentuje się na tle wielkiej przestrzeni.
Kiedy chcę oglądać jej rozbite centrum to przejdę np. do dobrego Orto UO który pokaże mi to lepiej niż Nagler o mniejszej ogniskowej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat