* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Taurus 12"
PostWysłany: Nie Gru 17, 2017 2:04 pm 
Awatar użytkownika

Michał1886 napisał(a):
.hmm tak sobie myślę, że dociążenie tyłu przeciwwagą raczej potęgowałoby ten efekt o którym piszesz..

To prawda :) Z przeciwwagą w Taurusach nie miałem do czynienia, a samego Taurusa nawet nie miałem na obserwacjach :) Obejrzałem je sobie za to dokładnie w czasie Astro Week 2017 we Wrocławiu, złożyłem i rozłożyłem 12" i 13", a że miałem też ze sobą moje krzesełko obserwacyjne, więc "na sucho" wypróbowałem wszystkie możliwe pozycje (a Adam miał ze sobą Naglera 31, więc było czym obciążać :) ). Nie pamiętam dokładnie w jakiej to było sytuacji, ale na 100% było tak, że jak wyciągałem Naglera to teleskop uciekał - mega wkurzające gdy chcesz zwiększyć powiększenie i po włożeniu krótszego okularu już nie patrzysz tam gdzie chciałeś :evil: (wiem coś o tym, bo mam GSO 10" i ciężkie okulary, a w tym teleskopie blokada nie działa tak skutecznie jak w Syntach). Więc docisnąłem o to Adama, i przyznał to co napisałem powyżej, że na życzenie montują hamulec. Ponadto jest też możliwość zmiany położenia środka ciężkości teleskopu (bodajże zmienia się to wkręcając płozy w trzy różne miejsca), no ale po ciemku nikt się nie będzie z tym bawił, to jest do zrobienia w domu.

Tak czy siak - wg mnie Taurusy są na tyle lekkie, i na tyle łatwo się obracają, że hamulce są konieczne, bo inaczej każde wyjęcie okularu, czy nawet lekkie trącenie tubusa, powoduje zmianę kierunku w który patrzy teleskop.

Lornetki: Fujinon 10x50, Fujinon 16x70 | żuraw dwulornetkowy

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 17, 2017 2:15 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze
Jest na to jeszcze inny sposób.
Mając na dobsonie enkodery DSC, nie przejmuję się zmianą okularu, chwilowym foceniem ze statywu, czy rozmową z Kolegami. Jak wrócę po np. 3 minutach nieuwagi, trącam tubę wg smartfona zamocowanego w stopce szukaczowej (SkySafari Plus) i obraz jest dokładnie tam gdzie powinien :idea:
Oczywiście dla wielu wizualowców (tych ortodoksyjnych) to nie do pomyślenia ale wygoda jest niesamowita. Nie wyklucza to przecież samodzielnego wyszukiwania DS-ów. To tylko usprawnienie.
DSC od Pablito (w moim przypadku 16k ticks) jest bardzo dokładne o ile się w miarę wypoziomuje podstawę telepa i enkodery zamontowano poprawnie w osiach symetrii.

Columbus 13", TSAPO906, HEQ5, QHY183

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 17, 2017 5:08 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Z Taurusami (i zapewne innymi "kratownicowymi") jest tak, że im większy teleskop tym lepiej chodzi, ruch bardziej płynny a przy tym mniej podatny na wiatr, przypadkowe dotkniecie, zmianę okularów itp. W moim małym Taurusie 270 oryginalnie ruch był taki właśnie trochę szarpany, to nie było takie "masełko" jak np w T400. Dlatego przy okazji innych modyfikacji (napylanie luster, nowa kolimacja LW, zmiana wyciągu) zdecydowałem się na dociążenie dolnej klatki i teraz jest o wiele lepiej :)

T300 i T330 jak najbardziej można brać na raz. Gorną i dolna klatke skreca sie ze sobą, płozy można tez wtedy przytwierdzić, a na rurki jest pokrowiec z paskiem, więc można go zarzucić na plecy.
Mirek Dymek (twórca Taurusów) wspominał mi też, że do T300 istnieje projekt plecaka, choć nigdy nie powstał żaden egzemplarz.

chavez1976 napisał(a):
Mając na dobsonie enkodery DSC, nie przejmuję się zmianą okularu, chwilowym foceniem ze statywu, czy rozmową z Kolegami.
DSC od Pablito (w moim przypadku 16k ticks) jest bardzo dokładne o ile się w miarę wypoziomuje podstawę telepa i enkodery zamontowano poprawnie w osiach symetrii.

Nigdy nie traktowałem tego poważnie, póki nie kupilem w promocji Sky Safari Plus i wtedy zmienilem zdanie :D
Możesz pokazać zdjęcia jak to jest u Ciebie zamontowane i jaki jest całkowity koszt dodania naprowadzania Enkoderami w Taurusie?

PostWysłany: Nie Gru 17, 2017 5:36 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zabrze
O kosztach musicie rozmawiać z Pablito bo minęło sporo czasu jak ten patent od niego kupiłem.
Jest genialny pod zaświetlone niebo. W górach czy na ciemnych miejscówkach to nie sztuka czesać DS-y. Tam pchają się same. Najgorzej mają Ci gdzie obiekt trzeba wyłuskiwać z łuny. Szczególnie galaktyczki, czy słabe kuleczki, których nie sposób wspomóc filtrami.
Fotki zrobię jak wrócę gdyż nadal jestem 250km od domu i mam tu tylko fon z Androidem na którym nie działa nawet dodawanie załączników na forum.

Columbus 13", TSAPO906, HEQ5, QHY183

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 17, 2017 5:38 pm 

Też mi się wydaje nieśmiało, że jakby zarzucił te firmowe pokrowce na płozy i kratownicę na plecy a w ręce wziął za fraki pokrowiec ze skręconą celą z lg i lw to by jedną rundę zrobił tylko. Był taki filmik na yt gdzie fajna Pani ogarnia cały ciężar sama:)

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Gru 17, 2017 7:31 pm 

Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)
Michał1886 napisał(a):
Też mi się wydaje nieśmiało, że jakby zarzucił te firmowe pokrowce na płozy i kratownicę na plecy a w ręce wziął za fraki pokrowiec ze skręconą celą z lg i lw to by jedną rundę zrobił tylko. Był taki filmik na yt gdzie fajna Pani ogarnia cały ciężar sama:)

Swojego T13" nosiłem w ten sposób.
Prawą ręką łapałem za kratownicę tuż przy celi a drugą brałem podstawę. przenosiłem to nawet kilkadziesiąt metrów i było ok.

Okulary: WO xwa 20mm 100*
SW Myriad 9mm 100*

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 18, 2017 12:05 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Myślenice
Piotr K. napisał(a):
Tak czy siak - wg mnie Taurusy są na tyle lekkie, i na tyle łatwo się obracają, że hamulce są konieczne, bo inaczej każde wyjęcie okularu, czy nawet lekkie trącenie tubusa, powoduje zmianę kierunku w który patrzy teleskop.

Wszystkie Taurusy 12, 16, 20 i 24" mają regulację oporu obrotu. W T300 od spodu są ukryte 3 imbusy którymi można ustawić lub nawet całkowicie zablokować obracanie wg potrzeb.
Załącznik:

"Powolne wstawanie" teleskopu bez okularu jest powszechnym zjawiskiem w lekkich dobsonach i występuje tylko w skrajnych położeniach. Oczywiście można znacząco zwiększyć tarcie by teleskop zawsze stał w punkt, ale wpłynęło by to negatywnie na lekkość i płynność sterownia. Dla tego jeśli komuś to przeszkadza lepszym rozwiązaniem jest wspomniany hamulec.

W większych teleskopach 16 - 24" ze względu na większą wagę nie ma tego efektu.

Michał1886 napisał(a):

Bez problemu weźmiesz "na raz" :wink:
Załącznik:

Marek_N napisał(a):

chavez1976 napisał(a):
Mając na dobsonie enkodery DSC, nie przejmuję się zmianą okularu, chwilowym foceniem ze statywu, czy rozmową z Kolegami.

Nigdy nie traktowałem tego poważnie, póki nie kupilem w promocji Sky Safari Plus i wtedy zmienilem zdanie :D
Możesz pokazać zdjęcia jak to jest u Ciebie zamontowane i jaki jest całkowity koszt dodania naprowadzania Enkoderami w Taurusie?

Tak to wygląda na najnowszym T330.
Załącznik:

Możemy doposażyć praktycznie każdy teleskop w system DSC. Komunikacja po bluetooth, zasilanie przez USB z dowolnego Powerbanka. Szczegóły na PW

Pozdrawiam

Taurus maker :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 18, 2017 12:17 pm 

"Bez problemu weźmiesz na raz" - dokładnie sobie to tak wyobrażałem jak na foto:))
A propo tych hamulców- jest to jakaś śruba w miarę ergonomicznie umieszczona?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 18, 2017 2:57 pm 

Ten hamulec to to pokrętło 3 od dołu licząc na pałąku systemu DSC, jak na zdjęciu T330..
Sam mam ten właśnie model - z takim samym systemem DSC - w połączeniu ze Sky Safari mega miodny sprzęt.
Hamulec w drugiej osi umieszczony jest przy jednej z trzech nóżek przy ślizgu teflonowym.
Hamulców używam tylko w połączeniu z platformą LJ i przy dużych powiększeniach - wtedy sterowanie teleskopem za pomocą pilota przy platformie w 2 osiach

Przy wymianie okularów jeden mam już w ręku, wiec telep nie zostaje sam bez podpiętego okularka - fajny i wygodny patent to złączki clickLock baadera

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 19, 2017 3:21 pm 
Awatar użytkownika

Michał1886 napisał(a):
"Bez problemu weźmiesz na raz" - dokładnie sobie to tak wyobrażałem jak na foto:))
A propo tych hamulców- jest to jakaś śruba w miarę ergonomicznie umieszczona?

Jest to pokrętło umieszczone w górnej części podstawy symetrycznie na środku. Dostęp jest wygodny i wygląda estetycznie. Niestety nie mam zdjęć. W teleskopie z DSC jest jak pisze kolega powyżej.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 19, 2017 5:08 pm 

"Jest to pokrętło umieszczone w górnej części podstawy symetrycznie na środku. Dostęp jest wygodny i wygląda estetycznie. Niestety nie mam zdjęć. W teleskopie z DSC jest jak pisze kolega powyżej." To a propo 13" a w 12" fabrycznie tylko śruby do regulacji oporu imbusem ale od spodu w podstawie? Dobrze rozumiem?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 19, 2017 10:58 pm 
Awatar użytkownika

Tak, 12" ma fabrycznie regulacje oporu obrotu imbusami od spodu. Generalnie raz ustawiasz i po sprawie. Jeśli planujesz często zmieniać ustawienia, można zastąpić imbusy pokrętłami.
T330 fabrycznie nie miał hamulców.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 22, 2017 1:07 pm 

Dzień dobry wszystkim.

Jako że od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem właśnie Taurusa 12" to się wypowiem. Sprzęt wart swojej ceny, daje piękne obrazy. Ale chciałeś uwagi czysto praktyczne i ja tylko o tym w takim razie.

1. Jest mobilny. Dla mnie to ważne bo mieszkam w środku miasta a wystarczy pojechać kilka km dalej i już mam ciemne niebo. Jak najbardziej można całość przenieść na jeden raz i spakować do małego auta. Trochę trzeba się naobracać przechodząc przez drzwii z zawieszonymi pokrowcami z tyłu ale już"główny" pokrowiec z sercem teleskopu jest serio w miarę lekki.

2. Wygodne składanie.Śruby do skręcania duże i poręczne, w rękawiczkach,w terenie spokojnie do zrobienia w kilka minut samodzielnie. Najpierw trochę trzeba potrenować w domu, żeby potem robić to odruchowo.

3.Wyważenie. Masz tu dwa położenia środka ciężkości w zależności od tego jak przykręcisz płozy do celi z lustrem głównym. W "górnym" położeniu możesz się w zasadzie uwiesić na przodzie teleskopu:) Ale już z okularami o masie<300g leci przód do góry. W drugiej opcji wyważenia jest idealnie z lekkimi okularami ale już z kilogramowym szkłem trochę opada ,tak gdzieś od 30stopni wychylenia. Dodam, że to opis przy zamontowanym szukaczu 8x50 dociążającym znacznie przód. Jak ja to rozwiązałem-zostawiłem wyważenie przystępne dla lekkich okularów i dokoptowałem taurusową przeciwwagę 0.5kg na tył. W tej konfiguracji, jak zdejmiesz osłonę lustra i założysz pokrowiec na kratownicę to jest idealnie z kilogramowym okularem i z dwustugramowym też. W każdym wychyleniu się nie porusza i to jest myślę złoty środek.

4.Podatność na wiatr. W podstawie są trzy śruby dokręcane imbusem regulujące jak ciężko ma się obracać teleskop w poziomie. Można zrobić tak, że stukniesz lekko palcem i się obraca a możesz skręcić mocno tak, że obracasz razem z podstawą:) W terenie jednak jeśli faktycznie mocno dmucha to dokręcenie jest oczywiście możliwe ale nie polecałbym nikomu takiej gimnastyki.

5.Co ja chciałbym ulepszyć jako obserwator głównie"terenowy". Z Panem Adamem ustaliłem, że po Świętach pomyślimy jak regulację docisku w osi poziomej zrobić wygodniej i jak zablokować uciekanie teleskopu do góry przy zmianie okularów. Te dwie zmiany mogą przystosować ten znakomity sprzęt na warunki polowe a i przyszłościowo mogą się przydać pod np platformę paralaktyczną o której tu też pisano.

6.Polecam, jak masz uzbieraną kasę to bierz:)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: dexter77, wojt0000 oraz 39 gości