Refraktor do DS

Postkjacek | 24 Gru 2017, 10:08

Jo, jak mówią na Kaszubach ;-).

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Dla Wszystkich.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postendriu624 | 25 Gru 2017, 15:49

Cena vs możliwości. tabelka pewnie obejmuje stare ceny.
Brakuje tu do porównań analogicznych newtonów GSO, bo pewnie lepiej wypadają ze sprawnością niż podane w tabeli SW.
Załączniki
Refraktor do DS: mozliwosci.gif
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkurp | 25 Gru 2017, 16:52

Cześć. Jak dla mnie to najlepsze widoki DS-ów widziałem w refraktorze SW150/750. Z refraktora obraz jest taki czysty i klarowny. Polecam taki refraktor do obiektów DS.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostMaxx | 25 Gru 2017, 17:20

Refraktor jako jedyna konstrukcja wykorzystuje pełną aperaturę.
Mam tu zwyczajnie na myśli fakt że zarówno w newtonach jak i makach i SCT mamy element w centrum układu optycznego który w jakimś stopniu degraduje nam obraz.
W Newtonach "pająk z lusterkiem wtórnym" , w makach i SCT również lustro wtórne umieszczone na płycie korekcyjnej.

Do obiektów DS moi drodzy zawsze najbardziej wydajny będzie teleskop o większej aperaturze bo w wypadku tych obiektów zazwyczaj trwa "walka" o każdy foton.
Zawsze będzie za mało i zawsze będzie rodziło się odwieczne pytanie - "a co bym zobaczył z większej aperatury"

Teleskopy soczewkowe czyli właśnie refraktory to układy optyczne w których światło pokonuje najprostszą i najkrótsza drogę do naszego oka , nie mamy tu odbicia wiązki od LG do LW , wiązka też nie "przechodzi" 2 krotnie czy też jak w wypadku maków , SCT nawet 3 krotnej drogi przez tubę.
Te wszystkie czynniki mają znaczenie, mają wpływ na sprawność teleskopu.
No ale tam gdzie refarktory o wysokiej sprawności ( APO ) nadrabiają optyką , tam znów Newton nadrobi aperaturą.
Analizować tak można bez końca .... ;)

Wesołych Świąt / pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat