Jakie okulary do lornetki APM 82x45 ED APO?

PostCitisus | 25 Gru 2017, 19:09

Witam wszystkich astromaniaków.....to mój pierwszy post, choć czytam forum od dawna.

Korzystając ze świątecznej promocji zamówiłem w APM-ie lornetkę 82mm 45* ED APO.
Lornetka ma stokowe okulary 18mm (26x). Chciałbym mieć jeszcze powiększenie ok. 50x i 100x. Upatrzyłem sobie okulary ES-y 4,7 i 8,8 mm.
Lornetka będzie służyć do obserwacji 50/50% ziemskich i "nieziemskich" :-))
Głównie planety, co większe DSy ....ogólnie do przeglądu nieba.
Montaż AZ-4.
Pytanie do forumowiczów mających podobny sprzęt co byście polecali, jakieś opinie.

Pozdrawiam świątecznie
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

PostJanusz_P. | 27 Gru 2017, 12:41

Zakup lornetki nawet na promocji do planet to tak delikatnie mówiąc średni pomysł :arrow: :wink: :mrgreen:
Tego typu sprzęt od biedy nadaje się do powiększeń rzędu do 40 a od wielkiego dzwonu 50x bo potem aberracja sferyczna i chromatyczna dosłownie zjadają obraz a dokładniej jego jakość gdyż lornetka nie jest projektowana do wyższych powiększeń i i jej optyka z wieloma pryzmatami po drodze normalnie nie wydala do takich powerów :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaxx | 27 Gru 2017, 13:07

Ta lorneta to fluorytowe APO na FPL53 , wiec do 160x spokojnie da rade ;-)

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postkk | 27 Gru 2017, 13:11

Popieram, miałem 100-kę. Co prawda jest na nieco gorszym szkle niż 82-ka ale nie szkło jest tu problemem. Te lornetki moim zdaniem kompletnie nie nadają się do dużych powiększeń, co więcej nie nadają się też do typowo lornetkowych niskich bo niemiłosiernie uwydatniają się wtedy niedociągnięcia w konstrukcji (odblaski, duchy i inne cuda) no chyba że ktoś nie spodziewa się wiele w takim sprzęcie to można szaleć.

PS. Max do Kowa to tej daleko (oj bardzo)
Ostatnio edytowany przez kk, 27 Gru 2017, 18:11, edytowano w sumie 1 raz
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostCitisus | 27 Gru 2017, 16:21

Janusz_P. napisał(a):Zakup lornetki nawet na promocji do planet to tak delikatnie mówiąc średni pomysł :arrow: :wink: :mrgreen:
Tego typu sprzęt od biedy nadaje się do powiększeń rzędu do 40 a od wielkiego dzwonu 50x bo potem aberracja sferyczna i chromatyczna dosłownie zjadają obraz a dokładniej jego jakość gdyż lornetka nie jest projektowana do wyższych powiększeń i i jej optyka z wieloma pryzmatami po drodze normalnie nie wydala do takich powerów :roll: :oops:

Hmmm, zdania użytkowników na CN są odmienne. :? Poza "duszkami" nie wykazują większych wad. Zaskakująca ostrość do 90% pola. Zresztą nikt nie będzie oglądał z powiększeniem pow. 100x. A przegląd nieba na niskich powiększeniach ponoć rewelacja.
Pytanie czy ktoś ktoś ma doświadczenie z okularami do tych lornetek?
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

PostMaxx | 27 Gru 2017, 16:22

Na 100% chodzi tu o te lornetę
https://www.astroshop.pl/apm-lornetka-26x82mm-45d-ed-apo-1-25-/p,53074

Na sąsiednim forum jest obszerna recenzja lornety APM 100 mm , co prawda na nieco gorszym szkle bo nie FPL 53 , ale warto poczytać co potrafi ten sprzęt.
https://astropolis.pl/topic/52672-apm-100mm-ed-apo-45/

W wersji APM 82 mm mamy szkło FPL53, czyli dokładnie to samo jakie "siedzi" choćby w ED SW Black Diamond czy Equinox.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostJanusz_P. | 27 Gru 2017, 16:50

Jeśli to obiektywy na szkle FPL-53 a pryzmaty nie skaszaniły obrazu swoim nierównym ułożeniem, odblaskami i winietą to może być z niej jaki taki pożytek tak do 80-100x i tu sugerowałbym okulary Ortoskopowe odpowiednie do obserwacji planetarnych:
http://astrokrak.pl/244-ortoskopowe
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCitisus | 27 Gru 2017, 17:20

Maxx napisał(a):Na 100% chodzi tu o te lornetę
Na sąsiednim forum jest obszerna recenzja lornety APM 100 mm , co prawda na nieco gorszym szkle bo nie FPL 53 , ale warto poczytać co potrafi ten sprzęt.
[url]https://astropolis.pl/topic/52672-apm-100mm-ed-apo-45/[/url

Maxx

Dzięki.
Dla uzupełnienia recenzja z CN
https://www.cloudynights.com/topic/5857 ... mm-ed-apo/
A tu opis lornetki:
http://www.apm-telescopes.de/de/ferngla ... ahme2.html
Pozdrawiam
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

PostMaxx | 27 Gru 2017, 17:31

Ze swojej strony proszę, jak już przetestujesz tą lornetę - koniecznie napisz kilka słów na temat obrazów i jej możliwości.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostCitisus | 27 Gru 2017, 17:53

Maxx napisał(a):Ze swojej strony proszę, jak już przetestujesz tą lornetę - koniecznie napisz kilka słów na temat obrazów i jej możliwości.

Maxx

Niewątpliwie napiszę. Zastanawiam się jeszcze nad okularami Baader Hyperion Zoom. Ponoć się sprawdzają na ziemskie obserwacje.
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

Postjerzej | 28 Gru 2017, 16:46

Gratuluję wymarzonego sprzętu!
Sam myślę nad zakupem 100 mm wersji. To co przewija się na CN to informacje że te lornetki dobrze znoszą powiększenie max dające 1mm źrenicy wyjściowej - tu powinno być zupełnie bezpiecznie. Oczywiście koledzy donoszą też o znacznie większych powiekszeniach ale trzeba się liczyć ze stopniową degradacją obrazu. Podobno wspaniałe są okulary doctera 12.5 mm ale ich cena jest iście kosmiczna. Dobre opinie są na temat delosow i pentaxow. Może warto też rozważyć dedykowane apm?
Na stronie apm znajdziesz też krótsze ogniskowe okularów takahashi, ale generalnie nie przesadzałbym z powiekszeniami, w tym celu pewnie znajdą się inne bardziej dedykowane sprzęty.

Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam. I tak jak wyżej czekam na recenzję!
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostCitisus | 28 Gru 2017, 20:09

jerzej napisał(a):Gratuluję wymarzonego sprzętu!
Sam myślę nad zakupem 100 mm wersji. To co przewija się na CN to informacje że te lornetki dobrze znoszą powiększenie max dające 1mm źrenicy wyjściowej
Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam. I tak jak wyżej czekam na recenzję!


Dziękuję. Zobaczymy jak będzie w praktyce.
APM 100 mm jest teraz też w promocyjnej cenie. Bo jak Markus wypuścił lornetki 120 mm to setki przestały schodzić. :D
Jak piszą na CN jedynym problemem lornetek APM są "duszki" od silnych źródeł światła typu Księżyc. Z tym, że jedni to zauważają innym to nie przeszkadza. :)
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

Postjerzej | 28 Gru 2017, 22:24

Różne są hobby. Jedni lubią szukać DS inni szukać wad optycznych :)
Oczywiście żartuje bo każdemu z nas przydałby się instrument idealny.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostCitisus | 07 Sty 2018, 15:52

Przesyłka z APMu (z małymi problemami) dotarła :D
Porządnie zapakowana w podwójny karton + sporo folii i pianki. Do lornetki dołączony certyfikat z Wellenform (sprawdzone z TV Nagler 3mm i powiększenie 117x) i gwarancja kolimacji do 100x.
Z zewnątrz wszystko OK, żadnych zadrapań, szkła czyste w lekkim zielonym odcieniu. W środku wyczernione, choć nie jest to głęboka matowa czerń .....raczej czerń w odcieniu ciemno popielatym.Mogło być lepiej, zwłaszcza kanty bafli.
Mechanicznie bez zastrzeżeń - wszysko płynnie z lekkim oporem. Okulary spasowane idealnie.

Niestety....chmury, deszcz, śnieg.....chmury, deszcz, śnieg.....czyli sorry, taki mamy klimat.
Wstępnie pooglądałem tylko po okolicznych drzewach i domach z dołączonymi kitowymi okularami z APMu ( 18 mm ultra flat 65*/26x).
Obraz b. przyjemny, ostry prawie do samego brzegu. Zero AC. Niestety dość znaczna dystorsja poduszkowa, tak od 70%.....w sumie nie przeszkadza.....ale jak spojrzeć na sztachety w płocie to :D
Mam jeszcze okulary ES 4,7 mm, ale na okolicę są za silne.

No cóż, czekam na ciemność i czyste niebo. Wieczorna prognoza pogody obowiązkowa :)
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

Postkk | 07 Sty 2018, 16:21

Zrób proszę zdjęcie lewego i prawego wyciągu okularowego bez zaślepek naturalnie z obiektywami skierowanymi np w stronę jasnego okna. Można poprosić?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postmichaś | 07 Sty 2018, 16:29

Maxx napisał(a):Ta lorneta to fluorytowe APO na FPL53 , wiec do 160x spokojnie da rade ;-)

Maxx

Może się czepiam ale fpl-51 i fpl-53 to szkła "fluorytowe" ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Maj 2017, 11:38

 

PostCitisus | 07 Sty 2018, 17:24

kk napisał(a):Zrób proszę zdjęcie lewego i prawego wyciągu okularowego bez zaślepek naturalnie z obiektywami skierowanymi np w stronę jasnego okna. Można poprosić?


Spróbuję zrobić. Jak na szybko to są zdjęcia na CN.
https://www.cloudynights.com/topic/5857 ... apo/page-3
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

PostKrzysztof_P | 07 Sty 2018, 18:01

Witajcie.

Bez urazy , ale jak są duchy to dla mnie osobiście Lipa i Księżyc jak i jasne Planety odpadają , osobiście sobie nie wyobrażam Księżyca z odblaskami czy też np. duchy od Jowisza goniące po polu widzenia , widać sprzęt nie dopracowany a mało nie kosztuje. Pamiętam duchy i odblaski jakie generują okulary TV Radian , dla mnie osobiście nie do przyjęcia.Planety Piękne ale Łysy nie do przyjęcia.
Moim zdaniem pozostają tylko Dsy o ile faktycznie jest tak w praktyce z tymi odblaskami i duchami.
Ponadto Lornetki ze względu na dużą ilość szkła nie są dedykowane do oglądania Planet i Księżyca , owszem na dobrym szkle zarówno obiektywów jak i pryzmatów można używać średnich powiększeń , ale podejrzewam że po przekroczeniu żrenicy 1 mm obraz zacznie się kaszanić , Dsy owszem na pewno wypadną znakomicie , kolorki gwiazd , itp. Reszta czyli Planety i Księżyc moim zdaniem tylko do średnich powiększeń a to często za mało , tutaj potrzeba dobrego Refraktora lub co najmniej Dobrego Maka.
Powodzonka i też czekam na relacje.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 08 Sty 2018, 07:56, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostCitisus | 07 Sty 2018, 18:34

Z tymi duchami jest różnie.....na CN jest wiele opinii. Duchy występują we wszystkich lornetkach, w jednych mniej, w innych więcej. Powstają od odbić od ścian pryzmatów. Można je ograniczyć zmniejszając przelot.....tylko czy to ma sens?
Generaln są bardziej dokuczliwe jak kto operuje w pobliżu Księżyca (5-8 stopni od osi) gdy ten zejdzie z widoku. Jeżeli kto celuje w konkretny obiekt i patrzy to .....nigdy tych duchów nie obejrzy :D .Zresztą kto operuje przy pełni Księżyca? Wg opinii posiadaczy na planetach nie jest to dokuczliwe, odbicia są słabe i leżą z boku osi widoku.....trzeba ich poszuka.

Zgadzam się, lornetki nie są do dużych powiększeń....max 100-120x i źrenica 0,8-1 mm. Ale to dotyczy większości sprzętu. Za to przyjemność patrzenia dwuocznego bezcenna :P
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

PostKrzysztof_P | 07 Sty 2018, 18:43

Szczerze , do obuocznego patrzenia na DSy wolał bym Dobrą większą Lornetę Tryplet Semi APO z dobrymi okularami np. Panoptic 24 mm niż Lornetę ED która daje odblaski i kosztuje 10K.Na Dsach i tak AC nie zobaczymy w Lornecie Semi APO jedynie na jasnych gwiazdach Księżycu i Planetach do których Lorneta nie jest dobrym wyborem. Moim zdaniem za entuzjastycznie podchodzicie do tej Lornety za jej kwotę zakupu można mieć dużo lepszy sprzęt.Ponadto obiektywy nieco powyżej 80 mm to trochę za mało , przynajmniej 100 mm i wtedy już jest to co powinno być nawet w Dobrym Semi APO , przykro mi jeżeli Cię uraziłem ale to jest moje zdanie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostCitisus | 07 Sty 2018, 19:08

Ależ absolutnie mnie nie uraziłeś. Kupuję z pełną świadomością wad i zalet.
Mieszkam w dużym mieście, i to po północnej stronie......"przepięknie" oświetlone centrum na pd niebie :( Nawet drogi mlecznej nie widać. Tak więc mobilność przede wszystkim. Z tego powodu zrezygnowałem z 100 mm. Do tego sporo podpatruję różną "gadzinę" w terenie.

Rozpatrywałem też jakiegoś tripleta 100-120 mm + nasadka bino....ale jest bardziej kłopotliwy w terenie. Zobaczymy...może się jeszcze na coś zdecyduję, ale już gdzieś z 8".

Pozdrawiam
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

Postkk | 07 Sty 2018, 19:29

Citisus napisał(a):Spróbuję zrobić. Jak na szybko to są zdjęcia na CN.
https://www.cloudynights.com/topic/5857 ... apo/page-3

Wolałbym gdybyś ty zrobił i ocenił bo wyglądasz mi na rozsądnego po tym co piszesz. No i bez okularów w wyciągu poproszę :)
Ja swoją setkę nabyłem właśnie po ochach i achach na CN i Adama. Szczerze powiem że jeszcze się tak bardzo na sprzęcie astro nie zawiodłem jak na tej dwururce chociaż muszę też powiedzieć że najlepszą M31 właśnie w tej lornecie widziałem.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostCitisus | 07 Sty 2018, 19:57

kk napisał(a):
Citisus napisał(a):Spróbuję zrobić. Jak na szybko to są zdjęcia na CN.
https://www.cloudynights.com/topic/5857 ... apo/page-3

Wolałbym gdybyś ty zrobił i ocenił bo wyglądasz mi na rozsądnego po tym co piszesz. No i bez okularów w wyciągu poproszę :)
Ja swoją setkę nabyłem właśnie po ochach i achach na CN i Adama. Szczerze powiem że jeszcze się tak bardzo na sprzęcie astro nie zawiodłem jak na tej dwururce chociaż muszę też powiedzieć że najlepszą M31 właśnie w tej lornecie widziałem.

Dzisiaj już nie dam rady, ale na 100% zrobię.
Ja na tą 82 mm czekałem z rok. Zwłaszcza na opinie użytkowników. Kwestią jest to czego oczekujemy po takiej lornetce. Bo inaczej będzie tak jak kto kupuje sprzęt i myśli, że zobaczy mgławice kolorowe jak na zdjęciach. Zasad fizyki się nie przeskoczy. Nowego sprzętu też nie powinno się kupować w emocjach, lepiej poczekać .........bo będzie jak ktoś powiedział na CN " niecierpię być testerem beta" :mrgreen:

Pozdrawiam
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

Postkk | 07 Sty 2018, 20:33

Nie śpieszy się, będę wdzięczny po prostu jeśli nie zapomnisz.
Nie chce się rozpisywać na temat mojego doświadczenia ale wiem dobrze czego można się spodziewać zarówno w 100mm jak i 80mm, ponadto wiem jak pracuje mózg+oko zarówno jedno jak i dwa. W przypadku lornety którą miałem trudno mi było uzasadnić sobie jej koszt zdając sobie świetnie sprawę że w całym tym zestawie magię tworzy moja głowa a nie ten sprzęt który tak naprawdę zachowywał się jak przeszkoda...
Wracając do twojego głównego pytania mogę polecić TV Delos. Trochę duże jak na lornetkę ale zdecydowanie były lepsze niż te APM-owe.
Życzę tobie pozytywnych doświadczeń.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostCitisus | 07 Sty 2018, 20:50

Dlatego ja czekałem na obniżkę ceny....co się stało przed świętami. Cena poszła o 400€ w dół stając się bardziej rozsądną. Tak na marginesie to 100-tka też poszła mocno w dół.
Na razie oglądam ptactwo w ogrodzie.....i nie jestem rozczarowany...

Pozdrawiam
 
Posty: 14
Rejestracja: 25 Gru 2017, 18:51

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat