Dobson SW 14 albo 16 goto a może coś innego

Postmichaś | 15 Sty 2018, 11:44

Tomaszu, jeszcze trzeba przyszlifować i na stole optycznym ustawić
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Maj 2017, 11:38

 

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2018, 13:18

Witajcie. :D

Żarty , żartami , ale pewnych wad obrazu jeżeli występują już w tak ogromnym wydaniu po prostu nie da się nie widzieć a Ciebie Karolu przywołuję o wnikliwszą analizę obrazu z danym okularem a nie sugerowanie się tylko obrazem w centrum pola widzenia. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 15 Sty 2018, 14:03

Najlepiej na antenkach - od razu widać jak są pokrzywione na skraju pola , zaaberowane kolorem lub rozmazane :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKarol | 15 Sty 2018, 23:08

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie. :D

Żarty , żartami , ale pewnych wad obrazu jeżeli występują już w tak ogromnym wydaniu po prostu nie da się nie widzieć a Ciebie Karolu przywołuję o wnikliwszą analizę obrazu z danym okularem a nie sugerowanie się tylko obrazem w centrum pola widzenia. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Jeśli piszesz na poważnie - dlaczego mam robić analizę obrazu ? Czy mam tak robić bo inni tak robią ? Że tak powiem, dlaczego mówisz mi jak ma żyć ? :P Bez urazy ale tak to wygląda.

Z wad które mi przeszkadzają to np. dystorsja za dnia, żółtka obwódka na granicy pola widzenia i pewnie jeszcze coś ale jakie to ma znaczenie ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 16 Sty 2018, 02:07

Cześć. :D

Zatem nie będę Cię uczył życia , chciałem Ci oszczędzić podśmiechujek ze strony użytkowników Forum , ale Twoja wola i zakup sobie trzy Kellnety GSO 2" , 40 mm , 32 mm i 26 mm. :D
Przy okazji korzystania z tych Kellnerów zasięg ze względu na małą ilość szkła i bardzo dobre warstwy wzrasta więc jest szansa odkryć masę Komet w brzegowych partiach obrazu i abyś ich nie zgłaszał jako nowo odkryte gdyż one tam od zawsze są. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 16 Sty 2018, 10:47

Można kupić kolektor komy np. GSO i cieszyć się obrazem z tanich kelnerów i podziwiać ich transmisję.
Właśnie mam w planie kupno takiego kolektora komy do mojego Omni 150 XLT aby wykożystać pozostałości szkiełek po maku 127.
Załączniki
Dobson SW 14 albo 16 goto a może coś innego: pobrane.jpeg
pobrane.jpeg (3.44 KiB) Obejrzany 10711 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 16 Sty 2018, 11:29

Ten korektor nie usuwa aberacji własnych i innych wad okularów i niewiele się tu zda przy Kellnerach , co najmniej okulary: ES , MEADE UWA lub Naglery. :idea:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 16 Sty 2018, 15:32

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie. :D
Żarty , żartami , ale pewnych wad obrazu jeżeli występują już w tak ogromnym wydaniu po prostu nie da się nie widzieć


Krzysiek, Ty chyba razem z Wiechem (o ile pamięć mnie nie myli) to "widzieliście" w Newtonach gwiazdy w formie naleśników lub placków, czy jakoś w tym duchu. Więc podsumuję to tak: przygadywał kocioł garnkowi.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 16 Sty 2018, 15:43

Oczywiście w porównaniu do obrazów gwiazd z Refraktora czy Dobrego MN to obrazy samych gwiazd z Newtona są przeciętne nawet na osi a my tu o korekcji brzegowej , przede wszystkim o tym że jest astygmatyzm własny okularu , którego ten Korektor GSO nie wyleczy. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 16 Sty 2018, 16:24

Ja słowo "przeciętne" dla newtonów zastąpiłbym słowem "dobre", a bardzo dobre dla MN i celujące dla refraktorów ED/APO.

Chciałem tylko zwrócić Wam uwagę, że doszukiwanie się wad na siłę, tak jak ich kompletne pominięcie jest takim samym "nadużyciem". Ale taki jest świat, że to co jednemu nie przeszkadza, to drugiego doprowadzi do szaleństwa.

Wczoraj na południu gwiazdki było ładnie widać, ale trapez w Orionie gotował się niemiłosiernie, więc pogody życzę, bo bez niej to i refraktor za 1mln $ nie pomorze :-)
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 16 Sty 2018, 16:30

Cześć.

Nikt tu nie szuka nic na siłę , tylko stwierdzam fakty oczywiste które zna większość doświadczonych miłośników nieba , to że obrazy samych gwiazd z Newtona do Refraktora wypadają blado to wie prawie każdy , natomiast aby wypowiadać się na temat obrazu gwiazd z MN z maleńkim LW to wpierw trzeba przez takowego spojrzeć a nie pisać na podstawie nie wiem czego. :idea:

Pogody Wszystkim Życzę. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 16 Sty 2018, 16:53

endriu624 napisał(a):Można kupić kolektor komy np. GSO i cieszyć się obrazem z tanich kelnerów i podziwiać ich transmisję.
Właśnie mam w planie kupno takiego korektora komy do mojego Omni 150 XLT aby wykorzystać pozostałości szkiełek po maku 127.

Kupić oczywiscie można ale radzę z wolna i ostrożna bo ten korektor koryguje komę, które jest ledwo widoczna a 90% nieostrości w Kelnerze czy RKE w jasnym Newtonie to astygmatyzm okularu którego ten korektor nie uleczy :arrow: :roll: :oops:

Obrazowy przykład:

Jeśli masz Naglera 26 czyli okular z w pełni skorygowanym astygmatyzmem i włożysz go do Newtona 150/750 to w pierwszej chwili będzie wooow, ale ostrość, ale szpileczki z gwiazd a dopiero po chwili jak się dokładniej przeglądniesz gwiazdom na brzegu pola to zobaczysz komę, bo koma Newtona jest ledwo widoczna w okularze i trzeba się jej doszukiwać :arrow: :wink:
Za to wady brzegowe Kelnerów, RKE czy wszelkich Erfli w jasnym Newtonie są wręcz kosmiczne na brzegu i te kalafiory, brokuły i naleśniki z gwiazd nadal pozostaną w nich nawet po włożeniu korektora komy czyli nie zakup korektora za 300 zł a zakup dobrego okularu za 1000- 2500 zł jest tu potrzebny do efektu Woow a Suer Woow będzie po zakupie Naglera i korektora komy, wtedy masz szpileczki z gwiazd w praktycznie całym polu widzenia i to się nazywa Astronomia Estetyczna, droga tak samo jak chirurgia estetyczna ale dająca pełne zadowolenie z uprawianego hobby :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKarol | 16 Sty 2018, 17:08

Czy przypakiem nie jest tak, że każdy innaczej postrzega wady ?
Krzysztofie, owszem gwiazdy w moim ED w dużym powiększeniu są ładne itp. ale to znaczy, że mam na siłę szukać brzydkich w Newtonie ? Dla jednego to szukanie na siłę a dla drugiego fakt oczywisty.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 16 Sty 2018, 17:13

Myślę że dość już odbiegania od tematu przewodniego wątku i zapraszam do dyskusji i propozycji sprzętu z podanego w tytule zakresu średnic 14-16" :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 16 Sty 2018, 17:16

Odnośnie Tematu wątku to już parokrotnie Polecałem Taurusa T330 mm jako Bardzo Dobry Wybór teleskopu do wyszukiwania i oglądania obiektów DS i nadal go Polecam. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 16 Sty 2018, 17:19

Janusz_P. napisał(a):
endriu624 napisał(a):Można kupić kolektor komy np. GSO i cieszyć się obrazem z tanich kelnerów i podziwiać ich transmisję.
Właśnie mam w planie kupno takiego korektora komy do mojego Omni 150 XLT aby wykorzystać pozostałości szkiełek po maku 127.

Kupić oczywiscie można ale radzę z wolna i ostrożna bo ten korektor koryguje komę, które jest ledwo widoczna a 90% nieostrości w Kelnerze czy RKE w jasnym Newtonie to astygmatyzm okularu którego ten korektor nie uleczy :arrow: :roll: :oops:

Obrazowy przykład:

Jeśli masz Naglera 26 czyli okular z w pełni skorygowanym astygmatyzmem i włożysz go do Newtona 150/750 to w pierwszej chwili będzie wooow, ale ostrość, ale szpileczki z gwiazd a dopiero po chwili jak się dokładniej przeglądniesz gwiazdom na brzegu pola to zobaczysz komę, bo koma Newtona jest ledwo widoczna w okularze i trzeba się jej doszukiwać :arrow: :wink:
Za to wady brzegowe Kelnerów, RKE czy wszelkich Erfli w jasnym Newtonie są wręcz kosmiczne na brzegu i te kalafiory, brokuły i naleśniki z gwiazd nadal pozostaną w nich nawet po włożeniu korektora komy czyli nie zakup korektora za 300 zł a zakup dobrego okularu za 1000- 2500 zł jest tu potrzebny do efektu Woow a Suer Woow będzie po zakupie Naglera i korektora komy, wtedy masz szpileczki z gwiazd w praktycznie całym polu widzenia i to się nazywa Astronomia Estetyczna, droga tak samo jak chirurgia estetyczna ale dająca pełne zadowolenie z uprawianego hobby :arrow: :idea: 8)

Dzięki Janusz za fachowe wyjaśnienie problemu.
Praktycznie zakup tego kolektora komy ma tylko sens tylko do lustrzanki, gdzie powinien się dobrze sprawdzić nawet w fotkach plenerowych , tylko pytanie, czy ten korektor komy GSO dobrze wypadnie w porównaniu z wyższej klasy kolektorami, bo ma typowe okularowe mocowanie. Dodam, że chcę focić również ptaszki tym N 150/750, bo to mały i zgrabny newton.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postchavez1976 | 16 Sty 2018, 19:52

Z tego mocowania okularowego wykręca się soczewkę (podobie jak w barlowie 2" 2x ED) i łączy z lustrzanką przez krótki adapter M48-T2.
Co ciekawe ta soczewka korektora komy 1.1x GSO pozwala także zogniskować nasadki bino bez barlowa, przynajmniej w moim newtonie z wyciągiem niskoprofilowym oraz lustrzanki w standardowym wyciągu bez podnoszenia lustra (sprawdzane z GSO10).
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostKarol | 11 Kwi 2019, 09:32

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie. :D

Żarty , żartami , ale pewnych wad obrazu jeżeli występują już w tak ogromnym wydaniu po prostu nie da się nie widzieć a Ciebie Karolu przywołuję o wnikliwszą analizę obrazu z danym okularem a nie sugerowanie się tylko obrazem w centrum pola widzenia. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Trochę odgrzewam temat ale pamiętałem o Naszej dyskusji a, że miałem możliwość popatrzenia to piszę.
Patrzyłem ostatnio SWAN-em 33 mm w Newtonie 14" F/4,5. Źrenica wyjściowa 7 mm przy 50x powiększenia i polu 1,44 st. Jak dla mnie obraz bardzo O.K. ! Da się patrzeć, nieostrość czy inne wady nie spowodowały ostrej reakcji w postaci wyrzucenia go w pole :mrgreen: Może kilka słów napisze lolak89 ?
Ludzie są różni. Może dla Was obraz był by słaby ale mi bardzo pasował. Mam nadzieje, że popatrzę nim dłużej i będę mógł ostatecznie wystawić mu moją subiektywną ocenę.

A nie mówiłem, że tak będzie ;)
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postlolak89 | 11 Kwi 2019, 10:02

Nie aż taki stary kotlet, ledwie rok :)

Też patrzyłem tym pożyczonym SWAN 33 bo koledze dubluje się z Naglerem 31 więc siłą rzeczy leżał i się kurzył a u mnie ma zastosowanie bo w F11 jest ostry do 90-95%.

Moje wnioski? Spodziewałem się czegoś znacznie gorszego :) Miałem w głowie kalafiory jak w kitowym 25 mm plosslu (czy tam kellnerze) wsadzonym do 150/750 na początku mojej astroprzygody a okazało się, że ten SWAN pokazał świetny kawał nieba gdzie centrum było przepysznie ostre a gwiazdki w M13 czy ciemne wżery w Cygarze wręcz przyprawiały o mimowolny uśmiech. To prawda, że obraz się psuł bliżej brzegu i ja bym powiedział, że 55 stopni pola jest normalnie użyteczne, pozostałe pole nie gryzie w oczy.
Co do Naglerów i ESów to miałem tylko ES 14 82, Maxvision 24 82 i patrzyłem wielokrotnie przez Naglera 31. Niestety ale światłosilne lustro ma dużą komę więc nawet Nagler nie jest ostry do brzegu :)
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat