Lornetka 10x50 dla początkującego

Lornetka 10x50 dla początkującego:

Nikon Action EX 10x50 CF
17
59%
DO Extreme 10x50 ED
8
28%
DO Discovery 10x50
4
14%
 
Razem głosów : 29

Postdexter77 | 16 Sty 2018, 09:38

Tak wiem, milion razy było wałkowane, ale jak co do czego to człowiek i tak ma milion wątpliwości. Łatwiej się doradza, niż wybiera samemu.

Zacznę od początku.
Kilka lat temu nosiłem się z zamiarem kupna ówcześnie polecanej lornetki Nikon Action VII, życie jednak tak się potoczyło, że zamiłowanie do astronomii zeszło zupełnie na bok i wręcz zostało zapomniane. Kolejna zmiana nastąpiła niedawno, kiedy to przypadkiem znów między nami zaiskrzyło. No i się zaczęło. Powiedziałem sobie, że tym razem nie odpuszczę. Doprowadzę sprawę do końca i zakupię lornetkę :wink:

Obecnie chce odświeżyć sobie wiedzę teoretyczną, co gdzie się znajduje na niebie, jak szukać obiektów itp. itd. - odpowiednia literatura już zgromadzona, lektura rozpoczęta. Na razie chciałbym podszkolić się z obserwacji wzrokowych bez żadnego sprzętu.
Jak już biegłość zostanie odzyskana, za pewien czas chciałbym zakupić dobrą lornetkę 10x50. Przez kilka lat wiele się zmieniło - Nikon Action VII odszedł już do lamusa, pojawiła się natomiast wielbiona na forach lornetka Nikon Action EX 10x50 CF.

Kilka słów o niebie jakie mam pod ręką i w jaki sposób mają być prowadzone obserwacje.
Spoglądanie w niebo będzie się odbywać z miejsca położonego 20 km na południe od Poznania. Widok w stronę południową praktycznie bez oświetlenia - pola uprawne (screen z Light Pollution Map poniżej). W 5 mim jestem w stanie przedostać się do punktu, gdzie najbliższe źródło światło latarni znajdzie się w promieniu 1 km. W razie potrzeby mam do dyspozycji tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego lub tereny przy Warcie w okolicach Rogalina. Szału nie ma, ale lepiej nie będzie.

Bardziej planuję jednak prowadzić obserwacje z "doskoku", tzn. są warunki biorę lornetkę i wychodzę na 30 min. Podobnie jeśli chodzi o wyjazdy - chciałbym, aby lornetka trafiała do plecaka. W razie potrzeby posiadam bardzo dobry mobilny statyw fotograficzny, który mogę wykorzystać w dowolnym miejscu. Wolałbym jednak prowadzić obserwacje z ręki.

Przez ostatnie lata na co dzień dysponuję radzieckim zabytkiem 7x35, przewinęło się również kilka pożyczonych budżetowych 10x50. Wydaję mi się, że dobra 10x50 będzie najbardziej uniwersalna (szkice z obserwacji mnie bardzo zadowalają), chociaż jestem otwarty na inne lornetki przy podaniu przekonujących argumentów.

Podsumowując, zastanawiam się nad kupnem:

1. Nikon Action EX 10x50 CF
2. Delta Optical Extreme 10x50 ED
3. Inna?

Budżet dość elastyczny w granicach rozsądku odnośnie zapotrzebowania. Chciałbym mieć przyzwoitą lornetkę, która posłuży na lata. W chwili obecnej na pewno nie planuje kupna teleskopu.
Nie wiem czy warto kierować się w ogóle w stronę DO, ale to pytanie już do bardziej doświadczonych użytkowników, których w tym momencie bardzo proszę o pomoc :wink:

Niech dyskusja się rozpocznie :arrow: :arrow: :arrow:
Załączniki
Lornetka 10x50 dla początkującego: Screenshot.png
Screenshot.png (12.3 KiB) Obejrzany 10495 razy
Ostatnio edytowany przez dexter77 23 Sty 2018, 10:40, edytowano w sumie 4 razy
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postkjacek | 22 Sty 2018, 23:59

Nie jestem znawcą lornetek.
Mam Nikona 10x50 ex. Lornetka jak lornetka. Nie jest zła. Jakość wykonania mogłaby być lepsza. Jest mocno przereklamowana. Dużo plastiku. Dla mnie to jest OK, dzięki temu jest lżejsza.
Ponoć trzeba uważać, bo jak upadnie może się rozkolimować. Nie wiem czy to prawda.

DO Extreme. Chyba cięższa. Jakby lepiej wykonana. Czytałem, że lepsza.

Ale takich informacji szukaj u znawców.
Mi do tej pory najbardziej podobał się obraz z 15x70.
To pierwsza uwaga.

A druga - lornetka na statywie niezależnie od jej wielkości pokaże znacznie więcej szczegółów nieba, bo obraz po prostu nie lata. Fajny jest żuraw lornetkowy. Polecam. Dość łatwo można go zrobić samemu.

Jednak najczęściej korzystam nie z lornetki, ale z refraktorka Astrotech 72/430 ED. To inna jakość i całkiem inna zabawa.
Bardzo dobrze wspominam refraktorek achromatyczny SW 80/400. Jak dla mnie lornetka ma sporo ograniczeń.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postdexter77 | 23 Sty 2018, 09:41

Dzięki za odpowiedź :)

Na chwilę obecną 15x70 nie wchodzi w grę - przy takim rozmiarze do sensownych rozmiarów już musi być statyw. W przypadku 10x50 można być zadowolonym i bez tego (statyw posiadam, ale mimo wszystko wiem, że moje obserwacje będą prowadzone raczej "przy okazji", spontaniczne - lornetkę mieć przy sobie żaden problem, ze statywem już gorzej). Inny sprzęt niż lornetka w tej chwili odpada.

Generalnie na 99% decyzja padła na Nikona (poza obserwacjami astronomicznymi chciałbym mieć lornetkę w teren/na wycieczki, a przy BA8 może być więcej zabawy + waga), ale jeszcze zwlekam z kupnem - może pojawi się inna sugestia. W rozmowach z innymi użytkownikami padały propozycje 7x50, 12x50, czy też 8x42, ale wydaje mi się, że 10x50 w moim przypadku będzie najlepszym wyborem.

Kilkanaście razy w roku jestem jakieś 50 km od Zatomia, także myślę, że ma to również znaczenie przy obserwacjach - przy dobrych wiatrach można będzie odwiedzać to miejsce.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postszary | 23 Sty 2018, 10:30

Patrzyłem kilka razy przez Nikona EX 10x50 kolegi, zarówno w dzień jak i w nocy i szczerze powiedziawszy mnie nie powalił. W dzień przeszkadzał mi trochę lekko zażółcony obraz, a w nocy uporczywe odblaski od jasnych obiektów, a zwłaszcza od Księżyca. A ja bardzo lubię oglądać Łysego przez lornetkę. Porównywałem tego Nikona bezpośrednio z Ecotone/Kamakurą WP 2 10x50, którą miałem. I chociaż Kamakura jest tańsza od Nikona i w Polsce mniej znana, to jeśli chodzi o jakość dawanych obrazów jednak zrobiła na mnie trochę lepsze wrażenie. Jakość wykonania na podobnym poziomie, natomiast wizualnie bardziej podoba mi się Nikon. Jednak lornetkę kupuje się po to, aby patrzeć przez nią a nie na nią :wink: Gdybym miał wybrać jedną z nich, to zdecydowanie wybrałbym Kamakure 10x50. Natomiast gdybym miał wybrać między Kamakurą 10x50 a Nikonem EX 8x40, to raczej skłaniałbym się ku tej drugiej lornetce. Po prostu parametry 8x40 są moim zdaniem bardziej uniwersalne jeżeli chodzi o obserwacje lornetkowe. Taka lornetka 8x40 ma wprawdzie mniejsze powiększenie niż 10x50, ale mniejsze drgania obrazu (z powodu mniejszego powiększenia i zazwyczaj mniejszej wagi) w mojej ocenie niwelują tę różnicę. To, co robi różnicę, ale na korzyć 8x40 to z reguły dużo większe, a tym samym przyjemniejsze pole widzenia w porównaniu z często klaustrofobicznym polem większości lornetek 10x50. No i łatwiej jest ją zmieścić w plecaku. Reasumując, gdybym miał wybrać jedną lornetkę uniwersalną, to zamiast 10x50 zdecydowanie wybrałbym lornetkę 8x40. Jednak dobrej 7x35 też bym nie skreślał.
Ostatnio edytowany przez szary 23 Sty 2018, 10:44, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postdexter77 | 23 Sty 2018, 10:36

Zastanawiałem się nad Kamakurą, faktycznie wypada podobno bardzo dobrze: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=118
Jednak moja obawa to ewentualny problem z późniejszą odsprzedażą.

Podobno DO Titanium 8x42 jest bardzo dobra.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postjerzej | 23 Sty 2018, 21:35

Miałem kiedyś WO10x50. Dawała bardzo fajne obrazy (oczywiście korekcja brzegowa dużo gorsza od Fuji ale to też nie ta klasa cenowa). Dawała wspaniałe kolory gwiazd. DO Extreme to porównywalny model. Lornetka jest ciężka i na pewno wymaga statywu. Dla mnie nie jest to wadą gdyż preferuje obserwację na statywie. Nie lubię drgających gwiazd i nawet w powiększeniu 7-8 jest to dla mnie irytujące. Małe apertury typu 30-35 mm.. hmm wolę już spoglądać na DM bez żadnej lornetki i mieć pełen zakres widzenia bez ograniczeń. Lubię spojrzeć w atlas później znowu na obiekt itd, statyw ogranicza wolność ale z drugiej strony gdy już jesteś na miejscowce pomaga w obserwacjach, może poza zenitem..Ale to już zupełnie inny temat. Od dłuższego czasu lornetki są dla mnie podstawowym sprzętem a nie tylko używane jako przegląd nieba. Pomyśl nad tym statywem i ewentualnie 15x70, to lekki zestaw, bardzo mobilny. Jeśli jesteś znawcą nieba możesz mieć lekki sprzęt do ręki, jeśli nie zalecam korzystanie z atlasu i użycie statywu...wtedy lornetki dają dużą satysfakcję, możesz wyłuskać naprawdę słabe obiekty z dużą satysfakcją. Nie daj się ulec zludzeniu że lornetka to taki ubogi kuzyn teleskopu który można traktować jako start dla początkującego..przejrzyj relacje obserwacyjne naszych mistrzów, pomoże ci to wybrać model i zorientujesz się co widać. Nie myśl o sprzęcie uniwersalnym, to naprawdę rzadko się sprawdza..
Oczywiście to moja subiektywna opinia i zawsze trzeba potestować co nam odpowiada.

Cieszę się że myślisz o zakupie lornetki, powodzenia!
Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Postdexter77 | 24 Sty 2018, 09:54

Dziękuję za odpowiedź, czy masz na myśli jakiś konkretny model 15x70? Biorąc pod uwagę statyw mobilność tutaj bardzo się komplikuje. Tak jak pisałem wcześniej - statyw posiadam.

Co zobaczę przez daną lornetkę wiem, widziałem sporo szkiców, zapoznałem się również z takimi pozycjami jak Bojan Kambic - Viewing the Constellations with Binocular, czy też Gary Seronik - Binocular Highlights.

Nie zależy mi na dużych przybliżeniach, chcę mieć uniwersalny sprzęt do przeglądu nieba, wydaje mi się, że jest to realny cel. Sprzęt nie ma być najlepszy, ale po prostu dobry. I tak doszedłem do wniosku, że albo Nikon EX 10x50 albo Kamakura 10x50. Każda z nich ma swoje plusy i minusy (jedna lepiej sobie radzi z odblaskami, druga jest wypełniona azotem itd.).

Z drugiej strony zastanawiam się, czy to nie są już detale wynikające ze zbyt dogłębnej analizy i czytania dziesiątek stron na różnych forach. Im więcej się czyta, tym więcej pytań i wątpliwości - zaczynam schodzić w techniczne aspekty zamiast po prostu kupić sprzęt i cieszyć się z obserwacji.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postendriu624 | 24 Sty 2018, 12:47

Wybrał bym taką, która daje jak najbardziej punktowe gwiazdy na skraju pola widzenia , co do EX to odblaski powstają w okularach , na pryzmatach już dużo mniej , W EX wystarczy nieco zmienić kąt patrzenia aby odblaski się zmniejszyły , szczególnie w dolnej części obrazu. Dziwię się że Nikon jeszcze do tej pory nie poprawił tej wady , bo to praktycznie nie podniosło by kosztów produkcji.
Np. w Celestron 25x100 jest zero odblasków , a samo pole widzenia daje bardziej punktowe gwiazdy na skraju pola niż Nikon EX.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postdexter77 | 09 Lut 2018, 10:23

Dzięki wszystkim za porady, Nikon 10x50 EX już jest u mnie :) Obserwacje zaliczone, jestem zadowolony :)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postendriu624 | 09 Lut 2018, 10:50

dexter77 napisał(a):Dzięki wszystkim za porady, Nikon 10x50 EX już jest u mnie :) Obserwacje zaliczone, jestem zadowolony :)

Gratuluję wyboru , w tej cenie trudno o lornetkę aby dawała idealnie ostry obraz w całym jej widocznym polu widzenia,obrazy są z tej lornetki ostre i kontrastowe , jest też bardzo dobra do nocnego nieba.
Osobiście nie planuję jej sprzedaży i zostanie u mnie , a jej wady już dawno zakceptowałem.
No chyba że trafi się coś lepszego w podobnej cenie , ale wątpię w taką okazję , bo dobre lornetki , rzadko trafiają na giełdę.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postdexter77 | 09 Lut 2018, 12:05

Wczoraj testowałem 30 min na podmiejskim niebie, gdyby nie smog byłoby idealnie.
Ale zaliczyłem bez problemu M31, M42, Chichotki, czy też Pjejady, które dopiero teraz ukazały swoje piękno :wink:

Dla takiego amatora nocnego nieba jak ja takie widoki to po prostu bajka i wielkie zadowolenie :wink:
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postadaher | 13 Lip 2018, 14:30

Witam. Czy ma ktoś z Wielkopolski coś ze stajni UO (BA8) TS Optics, Orion Resolux, Oberwerka Czy inne 10x50? Deltę Extreme testowałem i jak dla mnie ER za krótkie, a z kolei z muszlami wywiniętymi rzęsy o soczewkę ocierają... No więc zastanawiam się czy w innych jest to samo, a najbliższe sklepy w Warszawie i Krakowie, do których to miast w najbliższym czasie się nie wybieram... Może któryś z Kolegów Wielkopolan miałby coś takiego do pomacania? Z góry dziękuję i pozdrawiam!!!
EL SV 10x50 oraz inne od 8x30 do 16x50, ZRT-457-mod. GSO MT-800, LVW-22, 8, 3.5, Canon 40D, EF 300 mm f/4L IS
 
Posty: 16
Rejestracja: 22 Sty 2010, 20:28
Miejscowość: Śrem

 

Postdominik605 | 09 Lut 2019, 09:24

witam a legacy bushnell 10x50wp będzie na początek?
 
Posty: 1
Rejestracja: 09 Lut 2019, 09:19

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat