Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 11:41

Akceptowalne max. powiększenie w danym Refraktorze to dobry wyznacznik jego ogólnej jakości. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 21 Sty 2018, 12:11

Zakup Tal 100R okazał się strzałem w 10 , to wyjątkowo dobrze skorygowany achromat, ASC praktycznie skorygowana do perfekcji , Prace ATM powoli się rozwijają,
Fotki nowej celi, dla celi Tal-a, czyli cela wchodzi w celę, cela jest kolimowalna , stanowi ona również dodatkowe zabezpieczenie oryginalnej celi.
Załączniki
Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?: IMG_20180121_110037.jpg
Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?: IMG_20180121_105958.jpg
Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?: IMG_20180121_105924.jpg
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 12:20

endriu624 napisał(a):Zakup Tal 100R okazał się strzałem w 10 , to wyjątkowo dobrze skorygowany achromat, ASC praktycznie skorygowana do perfekcji , Prace ATM powoli się rozwijają,
Fotki nowej celi, dla celi Tal-a, czyli cela wchodzi w celę, cela jest kolimowalna , stanowi ona również dodatkowe zabezpieczenie oryginalnej celi.


A można zapytać skąd tak pozytywne wnioski? Czy były jakieś porównania z innym Pewnym sprzętem aby potwierdzić tą dobrą jakość?
Jeżeli tak jest w istocie to bardzo dobrze i szkoda że to zaledwie D-100mm. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 21 Sty 2018, 12:32, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 21 Sty 2018, 12:32

Ciekawy pomysł z celą w celi ... , wagowo nie przeszkadza ?
Kiedyś chciałem mieć refraktor z możliwością kolimacji obiektywu. Po latach jakoś postawiłem na osiowe wykonanie. Tokarz , frezer co prawda w moim przypadku to dość kosztowna sprawa, ale jak wszystko fachowo zrobione, a sam tylko skręcam i wyciąg nazwę bez luzowy to nie potrzebna kolimacja, może nawet szkodzić ..bo pozwala ustawić nie tak .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 21 Sty 2018, 14:07

Krzysztof_P napisał(a):
endriu624 napisał(a):Zakup Tal 100R okazał się strzałem w 10 , to wyjątkowo dobrze skorygowany achromat, ASC praktycznie skorygowana do perfekcji , Prace ATM powoli się rozwijają,
Fotki nowej celi, dla celi Tal-a, czyli cela wchodzi w celę, cela jest kolimowalna , stanowi ona również dodatkowe zabezpieczenie oryginalnej celi.


A można zapytać skąd tak pozytywne wnioski? Czy były jakieś porównania z innym Pewnym sprzętem aby potwierdzić tą dobrą jakość?
Jeżeli tak jest w istocie to bardzo dobrze i szkoda że to zaledwie D-100mm. :wink:


Przecież kiedyś było pisane na ten temat i to sporo. Czyżby już skleroza dokuczała, :shock:


viewtopic.php?f=10&t=46976
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 14:10

Z tego co pamiętam według opisów to wysiadał przy 100 ED z poziomem AC , więc dlatego pytam , może coś było robione z samym obiektywem , kolimacja , zmiana przekładek , itp. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 21 Sty 2018, 14:44

Krzysztof_P napisał(a):Z tego co pamiętam według opisów to wysiadał przy 100 ED z poziomem AC , więc dlatego pytam , może coś było robione z samym obiektywem , kolimacja , zmiana przekładek , itp. :wink:

Wszystko jest fabrycznie ustawione , soczewki nie były wymontowywane z celi, są fabrycznie zabezpieczone klejem.
To błąd w rozumowaniu że ED 100 zmasakruje ten obiektyw, bo to różne obiektywy o nieco innych właściwościach, trzeba patrzeć ile detalu pokaże na Jowiszu ED 100 i ten Tal 100R ,i w jakim stopniu detal będzie kontrastowy na tarczy Jowisza, i na bank zwycięzcy tu nie będzie, bo jedni powiedzą że w Tal Jowisz bardziej im się podoba z bardziej subtelniejszym detalem i lepszą kolorystyką chmur i czerwonej plamy, a inni znowu że ED 100 pokazuje bardziej zharmonizowany detal Jowisza o umiarkowanej kolorystyce. Przewertowałem cały Internet na zachodnich forach ,w poszukiwaniu konkretnych porównań , i nasuwała się tam jedna myśl , że to jednak klasyk w achromatach i warto mieć go w swoich zapasach sprzętowych obok soczewki ED FPL53.
Co ciekawe, sama AC Tala była pomijana w testach porównawczych w porównaniu do ED 100, a jedynie jakość widocznego detalu ,gdzie Tal miał tyle samo zwolenników co ED 100. Brak było opinii że jeden jest gorszy od drugiego , czy lepszy od drugiego.
Załączniki
Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?: IMG_20180121_132113.jpg
Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?: IMG_20180121_132010.jpg
Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?: IMG_20180121_131943.jpg
Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?: IMG_20180121_131909.jpg
Natura światła i jej konsekwencje dla refraktorów. Co kupić?: IMG_20180121_131841.jpg
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMaxx | 21 Sty 2018, 14:53

Bez wątpienia Andrzeju, jeśli ktoś się wychował na kultowej dawnej optyce,
zaczynał przygodę astro wiele lat temu to ma sentyment do starej dobrej optyki.
Warto włożyć wysiłek by zaaplikować ten obiektyw w nową tubę, a jak Cię znam to jestem
100% pewny że ATM będzie konkretny w Twoim wydaniu.
Nie ważne czy nowe EDki lepsze , takie same czy gorsze ... ważne by znajdować w tym radość
i tego Ci życzę.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 15:04

Zatem czekamy na pomyślne zakończenie prac i jakieś wrażenia z oglądanka. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 21 Sty 2018, 15:13

Krzysztof_P napisał(a):Zatem czekamy na pomyślne zakończenie prac i jakieś wrażenia z oglądanka. :wink:

Księżyc był już zaliczony , Orion , i po pierwszym światełku zapadła decyzja że ta soczewka zostaje na stałę u mnie, Co do ATM to praktycznie mam wszystkie potrzebne materiały skompletowane,Cela obiektywu już gotowa , pozostało jedynie jej malowanie, ale to dopiero po skończonym ATM, bo jeszcze sporo mam do przemyślenia nad niektórymi rozwiązaniami.
Dlatego wolę dłużej robić ATM, bo materiał mam ograniczony i nie da się nic tu zepsuć , bo trudno będzie ponownie go skompletować. Tym bardziej że mam jeszcze Omni 150 XLT ,który również generuje bardzo dobre obrazy, tak więc nie jestem bez oczu na niebo.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJSC | 21 Sty 2018, 15:41

Zdaje się, ze Krzysztof pisał, iż TAL 100 to ma trochę inne szkło, niż klasyki BK7/F2. Jakies FCD1 , jesli dobrze pamietam... Jesli to w ogóle jest na 100% potwierdzone (?)
FCD1 to kron (crown) https://refractiveindex.info/?shelf=gla ... &page=FCD1 i ma troche inne współczynniki od BK7 https://refractiveindex.info/?shelf=gla ... age=SCHOTT
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwiechu | 21 Sty 2018, 16:24

Krzysztof_P napisał(a):A można zapytać skąd tak pozytywne wnioski? Czy były jakieś porównania z innym Pewnym sprzętem aby potwierdzić tą dobrą jakość?
Jeżeli tak jest w istocie to bardzo dobrze i szkoda że to zaledwie D-100mm. :wink:

Takie wnioski są stąd, że kiedyś był moim refraktorem i możliwości porównań było f te i wef te łot gruma ;) Z różnymi Syntami, Messierami itd. Tyle, że z achromatami. No i z MN 5".
Ale fakt, 100 mm, bez względu na rodzaj sprzętu, to taka mała rureczka.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 16:30

Cześć Wiechu.

A Pamiętasz może jak TAL 100 wypadał na Planetach w porównaniu do INTESA MN56 F6 którego posiadasz , 127/762 mm?
Posiadałem też swego czasu INTESA M56 i bardzo dobrze go wspominam , ale nie porównywałem go specjalnie z Refraktorami , to co utkwiło mi w pamięci to , piękne szerokie pola wspaniałych punktowych i kolorowych gwiazd na czarnym Refraktorowym tle nieba. Z Naglerem N31 był normalny opad szcz... :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwiechu | 21 Sty 2018, 17:18

Wtedy musiałem wybrać jeden teleskop, uczciwie - z powodów finansowych. Najpierw był Tał, MN pojawił się po jakimś tam czasie. Dość dokładnie posprawdzałem i MN po prostu wymiótł Tała. O ile obrazy Jowisza, Saturna i kulek w Tale były piękne, o tyle MN dorzucił sporo szczegółów, kompletnie inaczej pokazał kolory (w Tale jednak jest ten delikatny żółtawy zafarb), MN dawał możliwość powerowania wyżej niż Tał bez wpływu na obrazy. No i szersze pole, większa plastyka odwzorowania nieba w MN. Tym niemniej z chińskimi obiektywami Tał wyraźnie wygrywał - i to już na pierwszy rzut oka.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 17:21

Dzięki za info , tak w sumie myślałem ale sam nie porównywałem z żadnym Refraktorem. Ponadto kolorki pasów i detalu na Jowiszu są Bomba w każdym MN INTESA mój obecny MN66 152/912 mm F6 mnie normalnie chwilami "rozbija". :D
W dziale "Recenzji" wstawiłem linka do zachodniej strony z masą "Reviews" wszelakich sprzętów w tym Refraktorów , warto przetłumaczyć i poczytać. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 21 Sty 2018, 18:00

wiechu napisał(a):Tym niemniej z chińskimi obiektywami Tał wyraźnie wygrywał - i to już na pierwszy rzut oka.

Zależy z którymi chińskimi? Gdzieś był test porównawczy TALa z TS102/1100. TS miał małą przewagę.

Znalazłem - tu jest http://astrourbano.blogspot.com/2012/06 ... 00-de.html

Ciekawe jak by wypadły TAL i TS z Bresserem 102/1350? :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 18:11

JSC napisał(a):
wiechu napisał(a):Tym niemniej z chińskimi obiektywami Tał wyraźnie wygrywał - i to już na pierwszy rzut oka.

Zależy z którymi chińskimi? Gdzieś był test porównawczy TALa z TS102/1100. TS miał małą przewagę.

Znalazłem - tu jest http://astrourbano.blogspot.com/2012/06 ... 00-de.html

Ciekawe jak by wypadły TAL i TS z Bresserem 102/1350? :)


W końcu powłoki aktualnie mamy dużo lepsze co też na pewno przekłada się na efekt końcowy , TS 102 to też F11 i w sumie biorąc pod uwagę że nie zażółca obrazu to może być lepszym Refraktorem od Tala 100.Mechanicznie tak jest na pewno , sam wyciąg z microfocuserem dodaje komfortu i precyzji ostrzenia , biorąc wszystko pod uwagę Refraktor TS 102 jest jak widać wyrobem na poziomie jak należy.Chętnie porównał bym go z Edkiem 100 mm na Jowiszu , może by tak pozytywnie zaskoczył?

Jest okazja , może ktoś skorzysta:
https://www.cloudynights.com/classified ... -achromat/

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 21 Sty 2018, 19:54

Dodam tylko, że wtedy w pierwotnym tubusie Tal, oryginalne diafragmy wchodziły w światło obiektywu niesymetrycznie , było też obcięcie apertury, niestety w rosyjskiej rurze nie ma możliwości poprawić tych wad, widać to było wyraźnie w źrenicy okularów, gdzie była ona przycięta z powodu niesymetrycznie osadzonych bafli. Bafle po prostu mają przesunięte otwory względem tubusu, i były dodatkowo za blisko obiektywu, a sam tubus zwijany z blachy był krzywy o ok.5 mm , bo tyle miał bicia na tokarce w środkowej części, jak go zamontowałem na kły tokarki. Nowsza wersja 100 RS pod tym względem jest lepiej wykonana.
Obecnie nowa rura aluminiowa jaką kupiłem ma przelot 112 mm, a same bafle będą precyzyjne wytoczone i rozmieszczone i będzie ich 5 sztuk , fi 100 mm, 95 mm, 90 mm, 85 mm i 80 mm.
Sam obiektyw na pewno wart jest tego ATM i będzie służył jeszcze długie lata, i będzie dobrym uzupełnieniem innych teleskopow,

Wracając do samych powłok MC w Tal 100R, to są one takie jakie być powinny i ten obiektyw nie potrzebuje lepszych, Te najnowsze wielowarstwowe powłoki MC na obiektywach, nie do końca spełniają swoje zadanie jak należy.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 20:13

Endriu , ale co jest nie tak z tymi nowymi powłokami? Dlaczego takie stwierdzenie , skoro Refraktory wypadają w opisach jak należy? Owszem Twój obiektyw jest warty pracy ATM , ale z drugiej strony jak przeliczysz wszystko , to jest to mało opłacalne w porównaniu z zakupem np. Refraktora TS 102 mm z porządnym wyciągiem , lepszym obiektywem , itp. z drugiej ręki , chyba że jesteś koneserem starszych wyrobów i budujesz ten Refraktor z czystego sentymentu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 21 Sty 2018, 20:26

Z tymi powłokami MC to różnie jest, posłużę się linkami, nie chce mi się po prostu rozpisywać.

http://www.brayebrookobservatory.org/Br ... s.html#TOP

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.ph ... 28#p433628
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 20:35

Myślę że to odosobnione przypadki kiedy powłoki są nieodpowiednio dobrane do danego gatunku szkła i wtedy mogą wystąpić jakieś ujemne aspekty , ale generalnie wszystkie firmy zajmujące się dystrybucją i sprzedażą sprzętu jakoś go sprzedają i takie doniesienia są wyjątkiem od reguły , nie jestem specem od tych spraw , ale nie wyolbrzymiał bym tego za nadto i myślę że nowe powłoki działają bardziej na plus niż na minus. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 21 Sty 2018, 20:43

Krzysztof_P napisał(a):Myślę że to odosobnione przypadki kiedy powłoki są nieodpowiednio dobrane do danego gatunku szkła i wtedy mogą wystąpić jakieś ujemne aspekty , ale generalnie wszystkie firmy zajmujące się dystrybucją i sprzedażą sprzętu jakoś go sprzedają i takie doniesienia są wyjątkiem od reguły , nie jestem specem od tych spraw , ale nie wyolbrzymiał bym tego za nadto i myślę że nowe powłoki działają bardziej na plus niż na minus. :wink:

Bo powłoki MC powinny być dobrane do danego gatunku szkła, i tak w ED100 powłoki MC nie mogą być takie jak w klasycznym achromacie i na odwrót.
Bo powłoki MC ich ilość itp. musi być ściśle dopasowana do danego gatunku szkła i jego współczynnika załamania światła.
Dlatego wcześniej napisałem że obiektyw w Tal 100R ma odpowiednie powłoki MC dla tego gatunku szkła, czyli idealnie dobrane.
Podobnie ED 100 ma idealnie dobrane MC dla szkła fpl 53.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 21 Sty 2018, 20:49

Nie wiem ile Twój Obiektyw ma lat , ale technologia powłok po 2000 r. poszła sporo na przód , przykładem były okulary ORTO BGO , dużo lepsze od starszych wersji Orto ze starymi powłokami , lepsze właśnie o te zastosowane nowsze powłoki dające zdecydowanie lepszą sprawność i tym samym mniejsze straty światła.Doskonałym porównaniem są nowe Lornety w stosunku do starszych wyrobów Zeissa , mamy aktualnie zdecydowanie lepszą sprawność ze względu na powłoki. I wyroby Zeissa pomimo bardzo dobrej jakości optycznej pod względem dokładności wykonania samej optyki pozostają sporo w tyle ze względu na słabsze warstwy , to ogólnie znane fakty nie od dziś i nie od wczoraj.
W takim układzie stosunkowo nowe Refraktory jak TS 102 też na pewno mają odpowiednio dobrane powłoki do użytego gatunku szkła i w czym tkwi problem? Jeżeli by popełniono jakiś technologiczny błąd to zapewne został by szybko wykryty i zweryfikowany. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 21 Sty 2018, 20:55, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 21 Sty 2018, 20:53

endriu624 napisał(a):...Wracając do samych powłok MC w Tal 100R, to są one takie jakie być powinny i ten obiektyw nie potrzebuje lepszych, Te najnowsze wielowarstwowe powłoki MC na obiektywach, nie do końca spełniają swoje zadanie jak należy.

Rosjanie robią achromaty z tanich szkieł, walczyli z aberracją w fiolecie poprzez specjalne powłoki które odbijały jego większość jak w przypadku lunety ZRT 457 i danie tam nowoczesnych warstw MC spowoduje zepsucie końcowej korekcji obiektywu lunety :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJSC | 21 Sty 2018, 20:54

Z tymi powłokami to jest tak, że albo maja wysoką transmisję, albo wysoką punktowość. Stare niebieskie powłoki miały małą transmisję, ale dużą punktowość. Coś za coś - jak to zwykle bywa ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat