Zakup teleskopu mobilnego

Postgalipette | 01 Lut 2018, 08:20

Dziękuję wszystkim za wszelkie porady.
Jedzie już do mnie teleskop SW 90/900 - udało mi się kupić za cenę 170 zł i do tego kupiłem montaż EQ3-2 (CG4) - 400 zł. Całość zamontuję na statywie geodezyjnym drewnianym (koszt 0 zł). Myślę, że na początek w zupełności powinno wystarczyć żeby zacząć przygodę z gwiazdami. Do tego poszukam jeszcze lepszych okularów i będzie fajny zestaw na start - żona zadowolona bo nie trzeba sprzedawać auta :D :!:

Jak wynikną jakieś problemy lub będę chciał uzyskać informacje pewno spotkamy się w innym dziale forum.
Astropozdrowionka :)
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

Postkjacek | 01 Lut 2018, 09:12

90/900... No to Twój wybór. Mały obiektyw, długa rura...
To F10, porządniejsze okulary raczej nie są tu potrzebne na początku. Zresztą niech tu wypowiedzą się użytkownicy tego cuda.
EDIT
Przyrody i życia nie da się oszukać ;-). Aby mieć lepszy komfort i uzyskiwane obrazy musisz mieć ciemne niebo i wydać na szkło jednak trochę więcej. W tej kolejności.
Ta podlinkowana wcześniej tuba refraktora bije na głowę ten wytwór. Mimo, że to używka i do tego skracana.
Moim zdaniem zrobiłeś bardzo kiepski zakup. Piszę tu w kontekście tuby.
Ostatnio edytowany przez kjacek, 01 Lut 2018, 09:38, edytowano w sumie 1 raz
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postmkowalik | 01 Lut 2018, 09:17

Montaż jest fajny. W przyszłości dokup do niego Newtona SW 150/750. To jest największy teleskop jaki można wygodnie i przyjemnie używać na EQ3-2. Przy zakupie zwróć uwagę, żeby tuba była w komplecie z obejmami i szyną.

SW 150/750 pokaże Ci wiecej szczegółów na tarczach planet, a obiekty głębokiego nieba też bedą lepiej widoczne.
Ostatnio edytowany przez mkowalik, 01 Lut 2018, 09:35, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postgalipette | 01 Lut 2018, 09:35

kjacek napisał(a):90/900... No to Twój wybór. Mały obiektyw, długa rura...
To F10, porządniejsze okulary raczej nie są tu potrzebne na początku. Zresztą niech tu wypowiedzą się użytkownicy tego cuda.


Oczywiście, że mój wybór po przeczytaniu kilku recenzji i patzrząc na cenę zakupu uważam, że na początek będzie ok i w końcu dowiem się jak to wygląda i czego oczekuję. Jak "chwyci" będę polował na coś ciekawszego. Ale jak już pisałem lepiej
od czegoś zacząć niż rozwiązywać dylematy na papierze..... :wink:
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

PostOrzech | 01 Lut 2018, 10:10

Będziesz zadowolony :-) Opisz koniecznie pierwsze wrażenia.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostNiebieski | 01 Lut 2018, 11:16

Cześć,
 
Wybrałem taką samą drogę, tanio na początek i powolne poznawanie wszystkich niuansów. Mój wybór 90/900 akurat całkowicie świadomy, liczyłem się ze wszystkimi wadami i ograniczeniami tego telelpa i choć mogłem kupić coś "lepszego" to wybrałem właśnie ten model. Przy jego pomocy nauczysz się bardzo dużo o niebie i o samym sprzęcie. 
Pamiętajcie, że doradzacie osobom początkującym, dla nas wszystko jest nowe, na własnej skórze możemy sprawdzić wiele rzeczy, tego nie dam nam przeczytanie nawet 1000 postów, po prostu trzeba to doświadczyć i nic tego nie zmieni. 
Wybór 90/900 w moim przypadku okazał się bardzo trafiony, nie ma mowy o rozczarowaniu czy zniechęceniu do tego "cuda". Myślę, że będziesz zadowolony, to dobry punkt wyjścia, zobaczysz co Cię interesuje i sprawdzisz czy w ogóle astronomia Cię kręci. Wymień tylko ten kitowy okular 10mm na coś innego :)

Pozdrawiam

OPTICRON 8X32
PENTAX 20X60
SW MAK 127 2" + BINO
Awatar użytkownika
 
Posty: 49
Rejestracja: 16 Wrz 2017, 23:07
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 12:42

Cześć.

Moim zdaniem będziesz zadowolony , te Refraktory są obarczone naprawdę małą AC i ładnie już pokazują obrazy nieba , wymień tylko kątówkę i okulary na lepsze a zadowolenie będzie w pełni na początek gwarantowane.

Powodzonka i przyjemnego oglądania. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 01 Lut 2018, 13:21

mkowalik napisał(a):
SW 150/750 pokaże Ci wiecej szczegółów na tarczach planet, a obiekty głębokiego nieba też bedą lepiej widoczne.


W przypadku planet, to wcale nie jest takie oczywiste :wink:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 14:01

JSC napisał(a):
mkowalik napisał(a):
SW 150/750 pokaże Ci wiecej szczegółów na tarczach planet, a obiekty głębokiego nieba też bedą lepiej widoczne.


W przypadku planet, to wcale nie jest takie oczywiste :wink:


Ten Refraktor pokaże te obiekty moim zdaniem w ogólnym ładniejszym wydaniu niż z Newtona 150 mm.
Szkoda że to nie 102 mm , ale 90 na początek to już coś. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 01 Lut 2018, 16:54

Krzysztof_P napisał(a):
JSC napisał(a):
mkowalik napisał(a):
SW 150/750 pokaże Ci wiecej szczegółów na tarczach planet, a obiekty głębokiego nieba też bedą lepiej widoczne.


W przypadku planet, to wcale nie jest takie oczywiste :wink:


Ten Refraktor pokaże te obiekty moim zdaniem w ogólnym ładniejszym wydaniu niż z Newtona 150 mm.
Szkoda że to nie 102 mm , ale 90 na początek to już coś. :wink:

Z tym że ten newton Celestron C6N ma LW 47 mm czyli obstrukcję na poziomie maka 127-150 , więc planety będą lepsze niż w newtonie SW z LW 52 mm czy GSO z LW 60 mm, Sam byłem zaskoczony jakością obrazu z Omni 150 XLT. a to prawie te same newtony co C6N.

Jak ktoś ma wątpliwości to tutaj ciekawy link.

https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 17:59

endriu624 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
JSC napisał(a):
mkowalik napisał(a):
SW 150/750 pokaże Ci wiecej szczegółów na tarczach planet, a obiekty głębokiego nieba też bedą lepiej widoczne.


W przypadku planet, to wcale nie jest takie oczywiste :wink:


Ten Refraktor pokaże te obiekty moim zdaniem w ogólnym ładniejszym wydaniu niż z Newtona 150 mm.
Szkoda że to nie 102 mm , ale 90 na początek to już coś. :wink:

Z tym że ten newton Celestron C6N ma LW 47 mm czyli obstrukcję na poziomie maka 127-150 , więc planety będą lepsze niż w newtonie SW z LW 52 mm czy GSO z LW 60 mm, Sam byłem zaskoczony jakością obrazu z Omni 150 XLT. a to prawie te same newtony co C6N.

Jak ktoś ma wątpliwości to tutaj ciekawy link.

https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search


Tak małe różnice w LW są praktycznie pomijalne , pająk od mocowania LW degraduje najbardziej obraz i to jest w tym przypadku główna przeszkoda a nie 5 mm większe czy mniejsze LW. Kto porównuje taki Refraktor 6" jak w tym linku do Newtona 6" i pisze takie wnioski to lekarza mu dajcie natychmiast.
Ten cały link z opisem to jakaś kpina , czysta propaganda puszczona dla poprawy sprzedaży masowo produkowanych teleskopów bez gwarancji jakości optyki. Normalna bajka dla naiwnych aby poprawić sprzedaż , jak ktoś wierzy w to iż coś komuś przypadnie za Free lub małych pieniądzach to niech nadal wierzy w te bajki. Takich opisów można znależć wiele.
Prawda jest taka że jakość kosztuje i nikt jej w kapitalistycznym świecie nie rozdaje za darmo , jeżeli ktoś myśli inaczej to Powodzonka w Bujaniu w Obłokach. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 01 Lut 2018, 20:17, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 01 Lut 2018, 18:33

Krzysztof_P napisał(a):
JSC napisał(a):Ten Refraktor pokaże te obiekty moim zdaniem w ogólnym ładniejszym wydaniu niż z Newtona 150 mm.
Szkoda że to nie 102 mm , ale 90 na początek to już coś. :wink:


Nie pokaże. Zaklinasz rzeczywistość. Autor porównania 150 mm newtona F/5 z 155 mm refraktorem F/9, które endriu przytoczył, wypowiada się zgodnie z tym co ja twierdziłem. Zgodzę się, że 90mm refraktor F/9 to fajny teleskop, ale newton 150mm jest lepszym teleskopem czy chcesz tego czy nie. Newton ma prawie dwukrotnie większą rozdzielczość i zbiera trzy razy więcej światła, jest "odczuwalnie" krótszy.
Ostatnio edytowany przez mkowalik 01 Lut 2018, 18:59, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 18:40

Witam.

Szkoda komentować , przedszkole. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 01 Lut 2018, 20:15, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 01 Lut 2018, 19:45

Przeginasz pałkę KrzysiekP pisząc takie teksty. NIe chce mi się z Tobą dalej dyskutować.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostJanusz_P. | 01 Lut 2018, 19:54

Krzyśku nie przesadzaj, bądź realistą, apertura rządzi pod względem zdolności rozdzielczej i ilości zebranego światła co innego mało kontrastowy detal planetarny ale tu też Refraktor nadgoni Lustro najwyżej przy 15-20% mniejszej średnicy czyli obraz z Newtona 150 i refraktora APO 120 może być co najwyżej porównywalny, oczywiście zakładając że oba instrumenty mają spełnione kryterium dyfrakcyjne 1/8L bo innych nie ma żadnego sensu porównywać :arrow: :wink: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 20:01

Panie "mkowalik" wymazałem swoje wpisy i na przyszłość nie krytykuj i nie cytuj jako błędne moich wypowiedzi co robisz od jakiegoś czasu. Czytaj i analizuj a potem dopiero komentuj a nie pisz co mi tam wpadnie do głowy.Jak popełnię jakiś błąd w opisie to sam umiem się do tego przyznać i wyprostować czy zweryfikować swoją wypowiedż.

Janusz co do twojej uwagi to zapewne tak jest , ale nie w przypadku seryjnej taniej serii z Chin aby porównywać ją z dobrym Refraktorem. Owszem apertura jest przede wszystkim parametrem wyjściowym i ona decyduje o jasności i rozdzielczości dawanego obrazu , ale kontrast z Refraktora w przypadku porównania z teleskopem Newtona to już jest ewidentnie widoczna różnica. Koleś z linka pisze że nie widzi specjalnie dużej różnicy w kontraście obrazu miedzy Newtonem 6" a Refraktorem 6" , pisze że tani Newton 6" wykonuje większość z tego co Refraktor 6" to już jest co najmniej niepoważna sprawa zauważ jaki tam jest Refraktor 6". :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 01 Lut 2018, 20:23

Krzyśku proszę też czytaj ze zrozumieniem, piszę że można sensownie porównywać instrumenty tej samej jakości 1/8L a nie odpady i wyroby pełnowartościowe bo tu wynik będzie oczywisty a wyciągnięte z takiego porównania wnioski zgoła błędne :arrow: :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 20:27

Januszu oczywiście , dobrze rozumuję , tania seria teleskopów Newtona 6" i Refraktor 6" AP Starfire USA według tego linku to moim zdaniem nieporozumienie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 01 Lut 2018, 21:18

Krzysztof , Gość z linka nic nie reklamuje szczególnie do sprzedaży, wyraźnie napisał że kupił tego Omni 150 XLT nie dla newtona, lecz tylko dla statywu eq 3-2 w wersji celestronowskiej, a recenzja tej tubki to produkt uboczny, bo tą tubkę Omni tak traktował kupując ten zestaw.
Ja też kupiłem tego Omni 150 XLT tylko dla tego wyciągu SW, bo nowy kosztuje w sklepie 300 zł + wysyłka , a ja tyle dałem już z wliczoną wysyłką z tubkę 150 XLT z wyciągiem SW.

Na szczęście ja podchodzę do opinii z pewną rezerwą i nie wierzę we wszystko co ludzie wypisują. Jak będziesz miał czas to przeczytaj jeszcze raz tą recenzję, bo gość wyraźnie pisze że to tylko 70% dla Omni z tego co pokazał ten APO 150 mm.

Dodatkowo to zacne forum cloudynights, i dawno by gościa zjedli z butami , gdyby tylko fantazjował , a jak widać opisał tylko to co sam widział na własne oczy porównując z Omni dwa refraktory.

https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMaxx | 01 Lut 2018, 21:33

Kolejny wątek w sprawie porady sprzętowej który jak zawsze musi się przerodzić w bitwę jednej racji nad drugą :roll:
To już chyba tradycja jakaś ... :?: :idea:

pozdro / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 21:34

Endriu porównaj swojego Omni z GSO i napisz nam co jest z różnicą w obrazie.

To stwierdzenie normalnie mnie rozlużnia z jego wypowiedzi na temat Refraktora AP 6" i Newtona 6":

Kiedy ustawiłem te dwa lunety obok siebie, przypomniało mi się Śródziemie Tolkiena, a mały wysoki hobbit podskakiwał obok wysokiego Lorda Elfów, jednocześnie krzycząc: "Mogę to zrobić! Ja też mogę to zrobić!" I wiesz co? Tani mały reflektor mógł zrobić większość tego, co mógł zrobić wzniosły refraktor. Większość z tego...

Nie mam po prostu pytań i nie komentuję już więcej , facet chyba nawet nie wie co powinien porównywać w obrazie , normalny Laik tu tak widać a tu prawie tak samo , czyli jest tak samo no może ale tylko trochę inaczej. To należy traktować jako opowiazdkę z oglądania i w żadnym wypadku nie sugerować się przy zakupie sprzętu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 01 Lut 2018, 21:44

Krzysztof_P napisał(a):Endru To stwierdzenie normalnie mnie rozlużnia z jego wypowiedzi na temat Refraktora AP 6" i Newtona 6":

Kiedy ustawiłem te dwa lunety obok siebie, przypomniało mi się Śródziemie Tolkiena, a mały wysoki hobbit podskakiwał obok wysokiego Lorda Elfów, jednocześnie krzycząc: "Mogę to zrobić! Ja też mogę to zrobić!" I wiesz co? Tani mały reflektor mógł zrobić większość tego, co mógł zrobić wzniosły refraktor. Większość z tego...

Nie mam po prostu pytań i nie komentuję już więcej. :wink:

Bo to właśnie ze sporów , różnych opinii i upartości ludzi we własnych przekonaniach rodzą się dobre rzeczy , i każdy coś z tego wyciągnie dla siebie.
Prawda jest taka, że trzeba przeczytać czasem setki recenzji aby wysnuć dla siebie odpowiednie wnioski.

W tym cytacie akurat Gość opisywał gabaryty tych teleskopów, a nie własności optyczne wspomnianych teleskopów, a posłużył się hobitem i lordem elfów aby porównać ich wagę i rozmiary, co ma nieco aspekt humorystyczny.
Czasem ludzie lubią cytować różne przypowieści aby być lepiej zrozumianym , co jest akurat zaletą a nie wadą.
Ja też czasem używam różnych forteli ab żonę przekonać do zgody na zakup jakiegoś ustrojstwa optycznego.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 01 Lut 2018, 21:49, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 21:49

Tani mały reflektor mógł zrobić większość tego, co mógł zrobić wzniosły refraktor. Większość z tego... :lol:

Proszę Cię... :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 01 Lut 2018, 21:52

Krzysztof_P napisał(a):Tani mały reflektor mógł zrobić większość tego, co mógł zrobić wzniosły refraktor. Większość z tego... :lol:

Proszę Cię... :wink:

Oczywiście masz na myśli różnicę w dawanym kontraście, bo w detalu reflektor dał tylko 70% tego co refraktor , wg, tego opisu z linka, ale pozamiatał mniejszego brata detalem i jasnością, czyli był w środku między nimi.
Tak wnika z recenzji tego gościa.

Co jak widać całkowicie się nie zgadzasz, z tym opisem, bo Omni powinien być na samym końcu tej listy.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 01 Lut 2018, 21:57, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2018, 21:57

Mam na myśli ewidentnie pod każdym względem. Trzeba zdecydowanie więcej krytyki , za chwilę będą porównania: LZOS , TAKA , CFF i innych świetnych 6" Refraktorów do chińskich Newtonów 6" za cenę szukaczy przy tych Refraktorach. :D
Chciałbym tak kolorowo widzieć te sprawy osobiście , wtedy nie kupował bym drogich instrumentów tylko cieszył się tanim małym Newtonem jak dawniej. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 01 Lut 2018, 21:59, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat