Zakup teleskopu mobilnego

Postgalipette | 25 Sty 2018, 09:51

Przede wszystkim chciałbym się przywitać. Witam wszystkich, mam na imię Jacek i trafiłem na to forum ponieważ powoli zaczyna mnie wciągać otaczające wokół niebo.... :D Jednak gołe oko i jakaś tam lornetka już nie wystarcza. Kiedyś kolega pokazał mi piękne niebo przez jakiś marketowy teleskop i mnie to zafascynowało. Nawet przy odrobinie wysiłu i działającej wyobraźni widziałem galaktykę co prawda dość małą ale miałą wyraźne zarysy spiralne
Od jakiegoś czasu siedzę sobie i czytam wszystkie możliwe fora i mówiąc krótko mam już trochę mętlik. Tak sobie myślę skoro widziałem fajne zajawki w takim plastikowym teleskopie to czemu wszyscy na forach objeżdżają te wszystkie teleskopy po 300, 400, 500 zł i nawet droższe wykonane często o wiele lepiej niż te marketowe?. Czyżby producenci brali kasę za markę i robili celowo takie buble?? Czy po prostu chodzi o to że większość ludzi już siedzących w temacie są tak wymagający że faktycznie widzą w nich wszystkie wady.....?? Sorki za te rozważania ale siedzi mi to w głowie i nie daje spokoju.
Oczywiście wszędzie pojawia się ogólna zasada im drożej tym lepiej. Jednak jak wiadomo zawsze są jakieś ograniczenia. Chciałbym o nich napisać i poprosić szanowne grono o pomoc w wyborze pierwszego teleskopu. Teleskopu używał będę ja i syn który też ma zaszczepione już zajawki i mam nadzieję że dzięki temu zakupowi rozwiniemy to w pasję.

A więc po kolei.
lokalizacja:
1. Balkon na 2 piętrze w mieście - tam będzie prowadzonych większość obserwacji
Balkon zabudowany z każdej strony więc nie wpada tak dużo światła jak w całkowicie otwartych. Oczywiście niedaleko kilka latarni. Widok na północ
2. Druga lokalizacja to taras na ostatnim piętrze na małym osiedlu poza miastem (przed nosem sciana lasu i dość ciemno lub 2 okna dachowe (tylko obserwacje z taką samą temperaturą na zewnątrz i wewnątrz) Możliwość obserwacji w weekendy. kierunek zachodni.
3. Domek poza miastem bez większego oświetlenia zewnętrznego. Obserwacje kilka razy do roku. Wszystkie kierunki.

Druga sprawa to finanse. Kwota ok 400-600 zł na sprzęt używany (nowy) lub ew 1000 zł i rozłożenie części na raty (wolałbym tej opcji uniknąć)
Co do wymogów jakości oglądanych obiektów to nie będę tu pisał bo to mija się z celem. Każdy ma inne odczucie jakości odbioru i jak gdzieś wyczytałem to nauka patrzenia w niebo też wymaga doświadczenia,sporej wyobraźni i czasu. Jakbym chciał pooglądać super wyraźne galaktyki w kolorze to bym sobie pościągał fotki z netu. :D
Sprawa kolejna wynikająca z 3 opisanych lokalizacji to mobilność.
Do tego pewno dojdą z czasem eksperymenty z podpięciem kamerki ale to już drugorzędna sprawa.

Po krótce chodzi o najbardziej optymalny zakup teleskopu, który pociągnie za sobą dalej całą tą ciekawość i zamieni w fascynację (mam nadzieję) i przede wszystkim nie zniechęci mnie i syna. Oczywiście trzeba mieć na uwadze że nie zatrybi i ważne jest też żeby mógł dośc łatwo potem odsprzedać (tej opcji nie biorę pod uwagę ale róznie to bywa)

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc. :wink: :)
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

PostJanusz_P. | 26 Sty 2018, 17:06

Serdecznie witamy na forum :arrow: 8)
Masz nie najlepsze warunki do obserwacji, tan zabudowany balkon od PN to prawdziwa porażka ale jeśli widać z niech horyzont to przynajmniej Zorze Polarne czy Obłoki Srebrzyste Cię nie ominą :arrow: :wink:
Ważne czy masz środek transportu zwany samochodem bo od tego silnie zależeć będzie dalszy wybór teleskopu który trzeba będzie wozić na pozostałe miejscówki :arrow: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postgalipette | 26 Sty 2018, 18:28

Oczywiście na początek mała wpadka. Widok mam na południe. 2 piętro. Przed nosem kilka domków jednorodzinnych za nimi skarpa i dolina wisły. Dalej widać idealnie horyzont i widoczność ok 15-20 km. Sorki za pomyłkę. Transfer księżyca idealnie od lewej strony do prawej.
Image
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

Postromek1000 | 26 Sty 2018, 18:57

Musisz mieć dwa teleskopy,jakiś refraktor 100-120 do szerokich pól i maka najlepiej 127 do planet i księżyca plus nasadka bino.
To takie minimum,poobserwujesz tym nie tylko nocne niebo ale i samoloty oraz przyrodę,teleskopy wzajemnie się uzupełniają.
Ja mam taki zestaw i jestem zadowolony,wiadomo że nie jest to jakiś ful wypas ale amatorsko wystarczający.
Załączniki
Zakup teleskopu mobilnego: wre.jpg
SW 102/500 , SW MAK 127 ,BINO SW, ES 4,7-6,7-8,8-11-14-18-24 /82 ,Maxvision 28-40/68 ,BCO 2x10-18 , BGSZ 2,3x40 , BPC5 8X30 ,BPC2 7x50 ,BPC2 12x45M
 
Posty: 111
Rejestracja: 20 Lut 2017, 01:02
Miejscowość: Radomsko

 

PostJSC | 26 Sty 2018, 20:23

galipette napisał(a):
Tak sobie myślę skoro widziałem fajne zajawki w takim plastikowym teleskopie to czemu wszyscy na forach objeżdżają te wszystkie teleskopy po 300, 400, 500 zł i nawet droższe wykonane często o wiele lepiej niż te marketowe?

Odpowiedź jest prosta - zaczynali od Synty 8", nie patrzyli przez małe teleskopy i wyobrażaja sobie, że skoro w takim Newtonie ledwo co widac, to w refraktorku 70mm nie widac juz nic. :mrgreen: :wink:

A tak bardziej poważnie... Jeśli zafascynowały cie obrazy z jakiegos plastkiowego teleskopu z marketu, to dobrze rokuje. Bo poczatkujący dzielą się na tych, którzy nie będą zadowoleni nawet z 20cm APO a są i tacy, który wciągnie do granic możliwości oglądanie obiektów przez mały teleskop o średnicy 50mm.

Wybór teleskopu (lub lornetki) zależy od Twoich upodobań.
Ja osobiście z moimi upodobaniami (mieszkający troche w mieście, trochę za miastem i trochę wyjeżdżajacy z teleskopem na lepsze miejscówki) za taką kwotę jaką przewidziałeś, to kupiłbym jedynie długi refraktor (minimum f/10). I nie daj sie nabrać na jakiś krótki achromat do mgławic jako jedyny teleskop - no chyba, ze jedynie nimi sie interesujesz. Nie jest tez tak, że przez mały refraktor achro f10 nie zobaczysz obiektów mgławicowych - bo to nie jest prawda - zobaczysz je, aczkolwiek mniej niż w 12 calowym teleskopie.

Jakiej szerokosci masz balkon? U mnie co prawda wchodzi "refraktorek" o długosci 1200mm na balkon o szerokości 100cm, ale wygodnie nie jest - trzeba patrzeć z boku w kątówkę- jak się chce to jednak mozna :) Widoki Księzyca zwalają z nóg. Mozna studiować szczegóły planetrane na Jowiszu, Marsie, Saturnie... rozdzielac gwiazdy podwójne, a i oglądac jasne DSy - to wszystko w teleskopiku, który mam w podpisie poniżej.

Mozna jeszcze rozważyć na początek zakup maka 100mm - mozliwe, ze z jakims tanim montażem (takim stojakiem z głowicą ;) ) uda sie go zdobyć na giełdzie za mniej niz 1000zł. Potem ewentualnie dokupisz krótki achromacik do mgławic i szerokich pól zastępujący nieco lornetkę - jak Ci to opisał kolega powyżej.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 26 Sty 2018, 23:51

Cześć.

Odłóż finanse i nie pakuj się w maleństwa , kup np. SCT 8" i będziesz miał wszystko w jednym , lekka i mobilna tuba , w sam raz na balkon w mieście. Jest tak lekka i kompaktowa że niektórzy używają jej na montażach klasy EQ3-2 SW.
Zawsze zobaczysz nią lepiej i dużo więcej niż przez inne maluchy , ponadto parametry tego Teleskopu jako sprzęt "uniweraslny" i jeszcze nie tak drogi jak Dobre Refraktory czy Maki są idealne do miasta co sam mogę potwierdzić. Ja aktualnie śmigam na balkonie w mieście SCT 10" MEADE na EQ5 i jest Gitara. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 27 Sty 2018, 00:10, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostTomasz Obserwator | 26 Sty 2018, 23:59

Nie zaczynaj od synty 8 cali jesli chcesz to drezc z 2-giego pietra na zewnatrz
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

Postzbyszek | 27 Sty 2018, 00:15

W/g mnie Mak 127 na montażu azymutalnym Cie zadowoli , a na ciemniejsze niebo Synta 200/1200 na Dobsonie
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostTomasz Obserwator | 27 Sty 2018, 00:28

Szczerxe dobson sie sprawdza 8 cali jak go sie wynosi po dosłownie kilku schodkach na zewnatrz jesli bym miał mieszkac na 2-gim pietrze i to nosic szybko bym sie poddał i sprzedał.
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

PostKrzysztof_P | 27 Sty 2018, 00:33

Moim zdaniem Mak 127 mm to całkowite minimum i jeżeli bym miał decydować między Syntą 8" to wybrał bym Syntę. Zależy też jak duży jest Twój balkon i jak wysoko masz balustradę , trzeba to brać pod uwagę , gdyż Teleskopem na montażu Dobsona może się okazać że masz np. bardzo ograniczone pole manewru. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postgalipette | 27 Sty 2018, 09:28

Dzięki za odpowiedzi wszystkim, każda jest cenna :!: . Co do balkonu to wymiary ok 130 x 250 cm. Rozważałem syntę 6" lub 8" ale to mebel i raczej nie będę miał gdzie trzymać. Ogłoszenia przejrzane już kilkdziesiąt razy i raczej ciężko o coś ciekawego w tym momencie z moim budżetem.
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

Postendriu624 | 27 Sty 2018, 09:42

galipette napisał(a):Dzięki za odpowiedzi wszystkim, każda jest cenna :!: . Co do balkonu to wymiary ok 130 x 250 cm. Rozważałem syntę 6" lub 8" ale to mebel i raczej nie będę miał gdzie trzymać. Ogłoszenia przejrzane już kilkdziesiąt razy i raczej ciężko o coś ciekawego w tym momencie z moim budżetem.

Można pomyśleć o tubce newtona 150/750 , idealna do miasta , polecił bym tubkę Celstrona np. C6N , lub nowszą Omni 150 XLT z lepszymi powłokami o sprawności 96% , Kupiłem ostatnio taką za grosze , i jak zobaczyłem jaki obraz ona generuje to wyleczyłem się z maka 127, lepsza ostrość obrazu i kontrast od maka 127, obstrukcja na tym samym poziomie co mak SW. LW Celestrona 150 ma tylko 47 mm.
Dawniej miałem C8N i obraz również był żyleta, lecz apertura za duża na moje mejskie warunki. Optyka w tych Celestronach to pierwsza liga, a trwałość optyki na całe życie. Niech Kolega nie wierzy w przekonania innych Kolegów, że optyka w SW to jest to samo co w Celestronie, to są zupełnie innej jakości lustra.

Tu zaoszczędzi Kolega na kasie przy zakupie maka 127 czy 150, a obraz będzie od nich lepszej jakości, sama tubka jest mała i poręczna , oraz uniwersalne zastosowanie , Ds i planety.

https://astropolis.pl/classifieds/item/ ... taw-astro/
Ostatnio edytowany przez endriu624, 27 Sty 2018, 09:58, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postgalipette | 27 Sty 2018, 09:56

endriu624 napisał(a):Można pomyśleć o tubce newtona 150/750 , idealna do miasta , polecił bym tubkę Celstrona np. C6N , lub nowszą Omni 150 XLT z lepszymi powłokami o sprawności 96%.....


jest na olx https://www.olx.pl/oferta/teleskop-celestron-omnixlt150-i-montaz-cg-4-CID767-IDr8mnP.html taki jak polecasz ale ma braki w postaci okularów. Czy warto za te cenę. Wiem, że sam montaż może tyle kosztować ale wydaje mi się, że jest to rozwiązanie przyszłościowe. Niestety też jest spory.....
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

Postendriu624 | 27 Sty 2018, 10:03

galipette napisał(a):
endriu624 napisał(a):Można pomyśleć o tubce newtona 150/750 , idealna do miasta , polecił bym tubkę Celstrona np. C6N , lub nowszą Omni 150 XLT z lepszymi powłokami o sprawności 96%.....


jest na olx https://www.olx.pl/oferta/teleskop-celestron-omnixlt150-i-montaz-cg-4-CID767-IDr8mnP.html taki jak polecasz ale ma braki w postaci okularów. Czy warto za te cenę. Wiem, że sam montaż może tyle kosztować ale wydaje mi się, że jest to rozwiązanie przyszłościowe.

Warto , właśnie taką tubkę mam z powłokami XLT , tylko trzeba by ją obejrzeć przed zakupem czy lustra są całe i w jakim stanie jest montaż , czyli przekładnie ślimakowe,itp.
Dokładność optyki taka sama jak starsza wersja C6N , lecz jakość powłok w tym Omni 150 XLT jest nieco lepsza 96% co przekłada się na lepszy kontrast obrazu.

LW w tych Cestronach 150/750 ma 47 mm , typowe pod wizual, lub foto matrycą APS-C , natomiast analogiczny SW 150/750 ma już LW 52 mm. i standardowe pokrycie tlenkiem glinu, natomiast XLT ma wielowarstwowe pokrycie tlenkiem tytanu co daje sprawność 96% ,a lustra w SW mają sprawność 86% , o ile dobrze pamiętam to C8N i C6N mają sprawność optyczną 92%.
Natomiast GSO 150/750 ma duże LW chyba 60 mm , przez co dużą obstrukcję.
Na niemieckim forum czytałem , że użytkownicy SW 150/750 zamieniają LW na mniejsze aby poprawić kontrast planet w wizualu.
Co ciekawe, w moim Omni 150 XLT po mimo małego LW 47 mm, widać w wyciągu całe LG z małym zapasem, z trzema łapkami mocującymi oczywiście.

Wracając do maka, to sprzęt typowo planetarny , i musiał by być uzupełniony o coś o szerszym polu widzenia, Natomiast mając Omni 150 XLT lub C6N o maczku można spokojnie zapomnieć, to moje zdanie oczywiście , ale moje oczy mnie nie oszukują i wiem co piszę.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 27 Sty 2018, 10:42, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postromek1000 | 27 Sty 2018, 10:39

Reasumując, co byś nie kupił i tak to będzie trochę kosztować, każdy z teleskopów ma zalety i wady,z czasem będziesz dokupował lepsze kątówki , okulary ,filtry a pogoda w Polsce jest jaka jest, za dużo nie poobserwujesz , dlatego ja jestem za w miarę tańszym mniejszym i bardziej mobilnym sprzęcie.
Z czasem, jak uznasz że warto i ma to sens , możesz rozejrzeć się za czymś konkretnym.
SW 102/500 , SW MAK 127 ,BINO SW, ES 4,7-6,7-8,8-11-14-18-24 /82 ,Maxvision 28-40/68 ,BCO 2x10-18 , BGSZ 2,3x40 , BPC5 8X30 ,BPC2 7x50 ,BPC2 12x45M
 
Posty: 111
Rejestracja: 20 Lut 2017, 01:02
Miejscowość: Radomsko

 

Postendriu624 | 27 Sty 2018, 10:49

Kilka starych fotek z Nikona D3100 jedna klatka w ognisku Celestrona C8N , Dodam tylko że już z Maka 127 i 150 oraz z ED 80 i ED 100 te fotki nie miały takiej jakości jak z tego C8N.
Załączniki
Zakup teleskopu mobilnego: DSC_0004.JPG
Zakup teleskopu mobilnego: DSC_0021%20-%20Kopia.JPG
Zakup teleskopu mobilnego: DSC_0011.JPG
Zakup teleskopu mobilnego: DSC_0009.JPG
Zakup teleskopu mobilnego: DSC_0008.JPG
Ostatnio edytowany przez endriu624 27 Sty 2018, 11:52, edytowano w sumie 2 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkjacek | 27 Sty 2018, 11:28

Witaj. To i ja dorzucę swoje 3 grosze.
Kwota 1000zł to absolutne minimum jak na start.

- Tachanie dobsona z newtonem z drugiego piętra jest słabe.
- Długi refraktor potrzebuje raczej mocniejszy montaż (inaczej będzie latać na wietrze), sam jest dość drogi a montaż też swoje kosztuje, więc też odpada ze względu na ograniczenia finansowe.
- mak 127... Mały, lekki, mobilny. Niby najlepszy kandydat. Ale ze względu na swoją ogniskową nie zobaczysz szerokich pól a one są niesamowite. To fajny teleskop jeśli masz jeszcze drugi.
- SCT 8 wychodzi poza budżet + jeszcze montaż

Moim zdaniem masz następujące opcje:

- jednak 8 calowy Newton na dobsonie (tani, dużo pokaże, ale... mało mobilny, to są dwie osobne części, każdą przenosisz osobno; do Newtona dochodzi jeszcze potrzeba kolimacji zwłaszcza po transporcie: waży to trochę; potrzebuje miejsca na balkonie). Przemyśl to jednak. Ja bym go nie brał na początek do takich warunków.
A mały newton jak 150/750... Może.

Teraz z drugiego końca skali - jakiś refraktorek.
Możliwości są w zasadzie dwie przy tym budżecie.
- maleństwo Sky Watcher 80/400 na montażu AZ4. Miałem i dobrze wspominam.
- refraktorek 120/600 też na AZ4. Jeszcze lepiej.
- może jeszcze zmieści Ci się w tym budżecie 150/750 używany, tylko jeszcze montaż...
To są te refraktorki, o których kolega JSC pisał, żebyś nie dał się na nie nabrać. Rzeczywiście mają wady i ograniczenia. Najbardziej chyba irytuje niektórych aberacja chromatyczna.
Jednak mi ona nie przeszkadza. Ta nie występuje na DSach. I mieszczą się w zakładanym budżecie.

Refraktor o takich samych parametrach jak Newton jest jednak lepszy. Ale wprowadza aberację chromatyczną.

W zależności od rodzaju teleskopu jaki wybierz, będziesz potrzebował okularów. One potrafią sporo kosztować. Ale na początek wystarczą te kitowe. Poczytaj o Źrenicy Wyjściowej.

Są dwa rodzaje montaży. EQ i AZ. Ja osobiście do takiego amatorskiego, szybkiego oglądania nieba preferuję montaż AZ (azymutalny). Jest bardziej intuicyjny. AZ4 to bardzo dobry montaż, stabilny i wytrzymały. Z tym zgodzą się chyba wszyscy.

Ostatnia sprawa. Możesz jeszcze pomyśleć o lornetce. Na statywie oczywiście. Polecam żuraw lornetkwy. Można zrobić samemu.
Lornetka to bardzo dobry sprzęt uzupełniający do teleskopu. Albo nawet sprzęt podstawowy.
Dobrze wspominam budżetową Sky Master 15x70.

Cokolwiek wybierz będzie to zawsze początek. Nie wiesz co będzie Ci odpowiadać najbardziej. Musisz sam sprawdzić. Wybierz się na jakiś zlot lub spotkanie w mniejszym gronie w okolicy.
Powodzenia.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postwiechu | 27 Sty 2018, 12:21

Moja sugestia jest inna. Zacząć trzeba od zmierzenia balkonu i podania wymiarów na forum, bo może się okazać, że żaden montaż paralaktyczny nie wlezie, bo będzie czepiał o barierkę. Dobs może wleźć na jakimś podwyższeniu, ale wiszenie za barierką żeby sięgnąć oczkiem do wyciągu to średni pomysł. Może jedynym rozwiązaniem będzie jakiś mont AZ z małą tubką i wyciągiem z tyłu teleskopu. Ale 600 zł to trochę mało, żeby kupić cokolwiek sensownego. Zresztą obserwacje balkonowe to w ogóle kiepski pomysł, ciasnota, miejskie LP plus fatalny seeing, powodowany oddawaniem ciepła przez budynek. Zdecydowanie lepiej jednak uciekać z blokowiska, zwłaszcza gdy ma się do tego możliwości (choćby ten taras)...

Swoją drogą założę się, że pytający nigdy nie próbował lukać marketowymi wynalazkami w nocy. Tym można w miarę fajnie zobaczyć (z zastrzeżeniami dotyczącymi "jakości" optyki teleskopu i "okularów") Księżyc i NIC WIĘCEJ, czyli to zabawki na tydzień.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postgalipette | 27 Sty 2018, 12:57

Uff.......dużo tego wszystkiego. Na szczęście mam czas i póki zimno mogę spokojnie szukać czegoś. Jednak niezbędne minimum czyli 1000 na chwile obecną jak na początku pisałem ciężko do osiągnięcia ale nie mówię nie. Wymiary balkonu podawałem i jest to ok 130 x 250 cm. Zdjęcia pokazane przez #endriu624 super nawet nie myślałem o takich na początek

Co sądzicie o takim na początek https://www.olx.pl/oferta/teleskop-astromaster-130-eq-CID767-IDpJxLP.html#a6ad0e43b2 i z czasem jak chwyci dokupienie czegoś poważniejszego. Ktoś ma i używa takiego teleskopu??

Wiem że będzie i tak żeby maka albo dobsona kupił ale myślę realnie. Mam już jedna pasję która pochlania spore finanse. Mianowicie jazda rowerem szosowym i mtb i jak wiadomo to też choroba która postępuje i ciągle chcę coś lepszego.... jednak jak zaczynałem kupiłem tańszy rower żeby sprawdzić czy to jest to i dopiero jak załapało to zbudowałem profesjonalny rower szosowy. Teraz jako uzupełnienie dziennej pasji rowerowej mogę wykorzystać noc i też coś ciekawego jeszcze pooglądać. Generalnie to szkoda życia na gapienie się w telewizor i myślę że lepiej popatrzeć w gwiazdy ponad wszystkim co nas otacza... :)
Ostatnio edytowany przez galipette, 27 Sty 2018, 13:35, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

Postendriu624 | 27 Sty 2018, 13:22

galipette napisał(a):Uff.......dużo tego wszystkiego. Na szczęście mam czas i póki zimno mogę spokojnie szukać czegoś. Jednak niezbędne minimum czyli 1000 na chwile obecną jak na początku pisałem ciężko do osiągnięcia ale nie mówię nie. Wymiary balkonu podawałem i jest to ok 130 x 250 cm. Zdjęcia pokazane przez #endriu624 super nawet nie myślałem o takich na początek

Niech Kolega szuka tego Celestrona Omni 150 XLT , lub C6N , bo to świetne optycznie newtony , a tubka jest niewielka do transportu , moja tubka ma długość 67 cm , i też w większości obserwuję z balkonu o podobnych gabarytach.
Z ręką na sercu , szkoda kasy na droższe maki, edki, czy inne refraktory ,ten newton jest tani i spełnia wszystkie wymagania obserwacyjne, dodatkowo jak jest lustrzanka, to wyjdą dobre fotki , czyli teleskop uniwersalny do wszystkiego.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwiechu | 27 Sty 2018, 13:36

galipette napisał(a): Wymiary balkonu podawałem i jest to ok 130 x 250 cm.

Sorry, nie zauważyłem. Czyli balkon spory, i pod paralaktyka, i nie będzie zły pod Dobsona. Ale jednak to TYLKO balkon, masz 10% tego, co pod ciemnym niebem i bez dodatkowego falowania powietrza. Ale jeśli masz takie ciśnienie na ten balkon, to sprzęt ciemny, od f/8, obojętnie co wybierzesz. Jeśli natomiast max mobilność, żeby się nauczyć nieba i polukać pierwsze DSki - lornetka i wynocha pod ciemniejsze niebo ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 27 Sty 2018, 14:30

Jak kupi Newtona f/5 to zaraz będzie szukał okularu za cenę teleskopu, bo inny nie wyrobi... jak kupi Maka lub długie achro, to wystarczy orciak za dwie stówy lub nawet Plossl za stówę.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwiechu | 27 Sty 2018, 14:44

JSC napisał(a):Jak kupi Newtona f/5 to zaraz będzie szukał okularu za cenę teleskopu, bo inny nie wyrobi... jak kupi Maka lub długie achro, to wystarczy orciak za dwie stówy lub nawet Plossl za stówę.

Nie, nie o to loto. Przede wszystkim o to, że z balkonu generalnie 90% sensownego lukania to Księżyc, planety i jasne gromady, reszta to margines. Chodzi o powiększenia i kontrastowość obrazu. Newton f/5 nigdy nie będzie się umywać obrazami tych obiektów do mniejszego od niego Maka czy choćby achromata. Mając do wyboru w takim miejscu N150 a R100, wybieram zdecydowanie tego drugiego (mając dość małe fundusze na początek). Albo Maka, chętniej 127, w ostateczności 100. Biorę do tego jakieś AZ i mam jednocześnie coś, co ma mobilność i pod ciemnym niebem fajnie (określenie DYSKUSYJNE :D ) pokaże większość Messiera i sporo innych takich tam dupereli ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostMaxx | 27 Sty 2018, 16:05

Każdy musi sobie sam metoda prób i błędów wypracować swój optymalny zestaw
na podstawie szeregu indywidualnych czynników.
Nigdy nie jest tak że ktoś kupuje pierwszy czy drugi teleskop i trafia w 10-tkę w swoje potrzeby.
Poza tym one się zmieniają z czasem - jeden dojdzie do wniosku że chce iść w stronę dużej aperatury i zupełnie mu nie przeszkadzają gabaryty i cała reszta z tym związana ...
A drugi znów po wielu testach stwierdza ze celuje w coś małego bo to się najlepiej u niego sprawdza.

Nie uniknie kolega poszukiwań , eksperymentów, testów , porównań - bo to hobby tak działa.
Dopiero po kilku latach jeśli z analiz wyciągnie właściwe dla siebie wnioski , zamknie ostatecznie temat sprzętologii i po prostu będzie spokojnie zerkał w niebo.

Kup zatem coś na co masz fundusze, sugeruje coś wygodnego na montażu AZ.
Najlepiej nieduży refraktor który pozwoli ładnie w szerokim polu podziwiać zarówno nocne niebo , jak i krajobraz.
Z czasem sobie wyrobisz swój własny target co do obserwacji i dokonasz zmian.

tyle z mojego wieloletniego doświadczenia Ci podpowiadam , tak było ze mną i myślę
że niemal każdy taką drogę przechodzi w tym hobby.

pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postromek1000 | 27 Sty 2018, 16:48

Ja bym jednak zaczął od Maka + bino,w mieście na balkonie i tak DS nie poogląda,a krajobrazy,samoloty,planety i księżyc jak najbardziej...a potem dokupić refraktor na szerokie pola i pod ciemne niebo na wyjazdy.
Osobiście nie miałem Newtonów ,ale jakoś nie mam do nich przekonania,zawsze są z nimi jakieś problemy z kolimacją ,kurzem,parowaniem luster...Maki,STC,refraktory są mniej problematyczne.
SW 102/500 , SW MAK 127 ,BINO SW, ES 4,7-6,7-8,8-11-14-18-24 /82 ,Maxvision 28-40/68 ,BCO 2x10-18 , BGSZ 2,3x40 , BPC5 8X30 ,BPC2 7x50 ,BPC2 12x45M
 
Posty: 111
Rejestracja: 20 Lut 2017, 01:02
Miejscowość: Radomsko

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat