Czyszczenie lornetki - zdjęcia

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostMichał Szczecin | 08 Lut 2018, 14:37

Cześć

Chciałbym się podzielić z Wami moimi doświadczeniami odnośnie czyszczenia lornetki. Lornetka Nikon Action Ex 10x50 CF i "Lens Pen". Jestem ciekawy waszych doświadczeń z tym "piórem". Sprzęt do czyszczenia wyglądał tak:

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: AkcesoriaDoCzyszczenia.jpg
Lens Pen + gruszka


Lornetka przed czyszczeniem:

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: Przed_1.jpg
Przed czyszczeniem 1

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: Przed_2.jpg
Przed czyszczeniem 2

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: Przed_3.jpg
Przed czyszczeniem 3

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: Przed_4.jpg
Przed czyszczeniem 4

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: Przed_5.jpg
Przed czyszczeniem 5


Lornetka po czyszczeniu:

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: Po_1.jpg
Po czyszczeniu 1

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: Po_2.jpg
Po czyszczeniu 2

Czyszczenie lornetki - zdjęcia: Po_3.jpg
Po czyszczeniu 3


Przyznam, że trochę się napracowałem Lens Penem. Kilka minut dmuchania gruszką, po czym "pędzlowania" penem i później czyszczenia węglowym "tipem". Oczekiwałem, że brud szybciej odpuści i przy pomocy mniejszej siły. Zaczynałem bardzo delikatnie, po każdym ruchu oglądając szkła. Brud łatwo się nie poddawałem. Musiałem przycisnąć dość mocno i długo czyścić. Co najmniej 5 minut do 10 na szkiełko. Ostatecznie jak spojrzałem w niebo, to zobaczyłem zdecydowanie więcej niż przed czyszczeniem. Jakoś też jest nieporównywalna.


Zastanawiam się tylko czy jeszcze nie lepiej i szybciej byłoby np. płynem Baadera albo izopropylenem. Chwilę walczyłem tym Penem z niemałym naciskiem i żadnym rys nie widzę. Wydaje mi się, że jakikolwiek płyn rozpuściłbym to jeszcze łatwiej i "delikatniej". Jakie Wy macie doświadczenia z Lens Penem? Też musieliście przyłożyć więcej siły i dość długo czyścić? Polecacie?
Ostatnio edytowany przez Michał Szczecin, 09 Lut 2018, 08:31, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2
Rejestracja: 08 Lut 2018, 13:40

 

PostJanusz_P. | 08 Lut 2018, 18:34

Lens Pena to używam okazjonalniedo czyszczenia małego dotknięcia palcem czy rzęsami szkieł okularu a przy tak permanentnie zabrudzonej lornecie to bałbym się że ją porysuję przy czyszczeniu na sucho, mówiąc krótko udało Ci się ale nie rób jej tego więcej :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkurp | 08 Lut 2018, 20:57

Płyn do czyszczdenia okularów Chemax3. Jest to płyn do czyszczenia okularów z warstwą IR. Psikasz na soczewy, które są odwrócone do dołu aby spływało na zewnątrz. Stara dobra bawełniana chysteczka do nosa i kilka kolistych ruchów. Nieraz robię to na chucha - ważne aby szkło podczas czyszczenia było nawilżone - nigdy na sucho. Soczewa jest czysta jak du...a anioła. Luźne paprochy zdmuchiwać gumowa gruchą. Uwaga gruchy kupione w aptece potrafią być wewnątrz wysypane talkiem, najpierw usunąć ten talk płukając gruchę. Starać się nie brudzić i czyścić jak najrzadziej.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJanusz_P. | 09 Lut 2018, 12:28

Nie wolno psikać na soczewy :shock: bo potem są zacieki płynu od środka i trzeba rozbierać cały okular, psikamy delikatnie na mikrofibrę i wilgotną przecieramy delikatnie soczewki :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTomasz Obserwator | 09 Lut 2018, 15:26

To az strach sie bac kupowac uzywane okulary od kogos. Czy one jeszcze powłoki posiadaja po takim czyszczeniu :D
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

Postkurp | 09 Lut 2018, 15:36

Moja 40 letnia lornetka PZO LP 11x40 po 40 latach użytkowania i czyszczenia posiada dalej powłoki w stanie bardzo dobrym.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJanusz_P. | 09 Lut 2018, 17:16

Tak uważasz :?: choć jesteś w błędzie, ona na pierwszej soczewce od frontu nie ma warstw :wink: tylko od środka jak luneta ZRT 457 :idea: i dlatego nie są jeszcze porysowane po 40 latach eksploatacji bo naprawdę ciężko porysować warstwy których nie ma co widać doskonale na przykładowym zdjęciu z OLX :mrgreen: :roll:
Załączniki
Czyszczenie lornetki - zdjęcia: PZO-lp-11-40.jpg.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMichał Szczecin | 09 Lut 2018, 18:52

Januszu. Piszesz, że lornetka posiada warstwy od wewnątrz. Rozumiem, że o warstwy wewnętrzne możemy być spokojni podczas czyszczenia, bo są wewnątrz i ich nie porysujemy (oczywiste). Narażone na uszkodzenie podczas czyszczenia są za to warstwy zewnętrzne. Oczywistym i widocznym uszkodzeniem będzie widoczna rysa. W celu uniknięcia rysy należy bardzo dokładnie oczyścić szkła przedmuchując gruszką lub/i ostrożnie miękkim pędzelkiem.

Pytanie czy rysy powstałe w wyniki zatarcia drobnego paprocha to główne zagrożenie, które czyha na nas podczas czyszczenia?
Jak duże jest ryzyko, że uszkodzimy szkła "chemicznie" stosując dany środek do czyszczenia?

W skrócie: czego najbardziej należy się obawiać i na co najbardziej uważać?
 
Posty: 2
Rejestracja: 08 Lut 2018, 13:40

 

PostJanusz_P. | 10 Lut 2018, 13:09

Największym zagrożeniem są twarde ziarenka piasku lub innych cząstek materiałów ściernych, jeśli ich nie zdmuchniemy lub nie usuniemy pędzelkiem przed myciem to prawie na pewno porysujemy warstwy na szkle a często i samo szkło bo piasek jest od niego twardszy i go brutalnie zaora :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkurp | 10 Lut 2018, 15:39

Janusz, faktycznie wygląda na to, że PZO ma warstwy położone wewnątrz soczewki. Nie zmienia to faktu, że trzeba czyścić na mokro po uprzednim usunięciu twardych ziarenek i zanieczyszczeń bo można porysować powierzchnię.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat