Zakup Dobsona 10

PostJulekD | 04 Mar 2018, 22:25

Dzień Dobry wszystkim.

Od kilku miesięcy poważnie myślę nad zakupem Synty 10 na Dobsonie jednak mam pytanie jak to wygląda naprawdę? sprawa jest taka mieszkam około 1km od małego miasta na wsi. według Light pollution map mieszkam w zielonym czyli klasie 4 rural/suburban transition :) i jak sprawdzi się teleskop w takich warunkach czy pokarze mi np. ramiona spiralne czy delikatne szczegóły mgławic. delta pisze "ramiona spiralne widoczne" jednak nie piszą oni w jakich warunkach czy muszą to być odludzia czy może w średnio zanieczyszczonych światłem miejscach też da sie coś zauważyć? i czy w tych warunkach w ogóle przyda mi sie ten teleskop
czy może nic przez niego nie zauważę? i czy nie lepiej będzie kupić synte 8


Teleskop:synta 8 na dobsonie
Ostatnio edytowany przez JulekD 09 Kwi 2018, 07:19, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 Mar 2018, 21:48

 

PostJanusz_P. | 05 Mar 2018, 11:15

Ramiona spiralne to raczej domena większych luster pod Bieszczadzkim niebem i a i tam wyglądają jak duchy świetlne a nie jak na zdjęciach galaktyk jako wyraźne i ostre twory.
Nie napalaj się na te ramiona spiralne od razu bo to wisienka na torcie obserwacyjnym z Bieszczad do której dojdziesz z czasem po jego konsumpcji w podstawowej postaci na podmiejskim niebie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkurp | 05 Mar 2018, 11:31

Cześć. Jedno tylko powiem, nie sugeruj się fotografiami DS-ów bo to z wizualem nie ma nic wspólnego. Tylko wielkie lustra 14" i większe oferują w miarę widoczne i rozpoznawalne szczegóły niektórych galaktyk i to trzeba mieć naprawdę ciemne niebo. Radzę poczytać na ten temat , spotkać się z właścicielem takiego teleskopu a jeszcze lepiej jechać na jakiś zlot astronomiczny i naocznie zobaczyć co i jak.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1586
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJanusz_P. | 05 Mar 2018, 11:33

Jak widać galaktyki i mgławice w teleskopie dobrze pokazuje dział szkice astronomiczne :arrow: :idea:

viewtopic.php?f=19&t=21359

viewtopic.php?f=19&t=45632
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwiechu | 05 Mar 2018, 13:05

Nie muszą być od razu Bieszczady, bo miejsc z naprawdę ciemnym niebem jest w Polsce jeszcze trochę. Ale na pewno trzeba mieć te 7 mag nad głową, żeby myśleć o sensownych obrazach. I nie musi być 14 cali, wystarczy 12, ale 10" z kolei mocno ograniczy ilość takich galaktyk i da obrazy trudniejsze do wyłapania - więcej zabawy z technikami obserwacyjnymi - obserwacja zerkaniem itp. sprawy. A na pewno wymagana całkowita adaptacja wzroku, bez jej psucia używaniem komórek, laptopów, laserków itd. Ja palę papierochy i wiem że i blask zapalniczki, jak się nie uważa na to co się robi, potrafi rozwalić poważniejsze obserwy. Cóż, musiałem sobie opracować "astronomiczną metodę podpalania" :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostOrzech | 06 Mar 2018, 17:58

Tak jak piszą wyżej. Ramiona spiralne to subtelne detale widoczne w dużych teleskopach i to nie takie jak na fotografiach.
Natomiast zielony kolor na mapie LP to już całkiem niezłe niebo a na takowym 10" będzie dobrze "grało". Pamiętaj tylko, że to ciężar i duża rura, którą trzeba nosić. Jeżeli masz dom to jesteś, że tak napiszę, w "domu"
Pamiętaj też, że to światłosilny teleskop, który potrzebuje dobrych okularów a te kosztują (minimum 500 zł sztuka - a potrzeba przynajmniej ze 3). Więc sam koszt teleskopu to początek albo precyzyjniej - połowa wydatków :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostGaber | 06 Mar 2018, 21:24

JulekD napisał(a):
Od kilku miesięcy poważnie myślę nad zakupem Synty 10 na Dobsonie


A zastanawiałeś się nad GSO 10"? Może warto

Temat był już poruszany wielokrotnie. GSO ma troszkę lepsze wyposażenie na start w tym okular 30mm 2" który daje całkiem nieźle obrazy, ale nie zmienia to jednak faktu, że inwestycja w inne okulary nie jest wskazana. Na początku jednak powinno wystarczyć. Z czasem sam zdecydujesz.

Generalnie jest tak, że im większe lustro tym lepiej - 8" nie bierz jeżeli masz takie warunki LP, bo z czasem będziesz miał lekki niedosyt. 10 to moim zdaniem minimum pod warunkiem, że masz siłę na targanie tej małej "Frani" tam i z powrotem :lol:

Gdyby nie to że mieszkam w bloku i na obserwacje muszę to znosić z 2 piętra to kupiłbym 12".

Zanim się zdecydujesz czytaj, szukaj i porównuj oba te teleskopy bo to zakup na kilka dobrych lat.
Bresser NT 203/1000 EXOS 2, Baader Scopos 30mm, Baader Hyperion 13mm, Baader Hyperion 8mm, SW UWA 5mm, GSO Plossl 4mm, GSO Plossl 26mm, Barlow SW 2x, Barlow ES Focal Extender 3x, ZWO ASI 120MC-S, kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 36
Rejestracja: 11 Lut 2018, 12:59
Miejscowość: Ornontowice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat