Fujiyama HD Ortho, RKE i inne planetarne cuda.

Postlolak89 | 04 Kwi 2018, 08:44

Witam,
Jestem bardzo ciekawy zdania użytkowników na temat czy jest szansa, że okulary planetarne jak np. Fujiyamy (Kokusai Kohki) kiedykolwiek trafią do naszych lokalnych sklepów. RKE również byłyby w zasięgu i moim zdaniem mogłyby być tańsze od Plossl TV. Fujiyamy HD to, jeśli dobrze łączę fakty, klony/następcy/przebrandowane BGO, Antaresy czy UO HD.
Szczerze powiedziawszy oprócz BCO i kilku plossli TV nie ma w Polsce okularu do którego można przykleić oko. BCO dają fajne obrazy na osi, aberrują na 10" pola przy brzegu i na Jowiszu widziałem duszka ale mają fajną muszlę oczną i w sumie je lubię. Brakuje im szeregu ogniskowych jak w normalnych ortho począwszy od 4 mm a skończywszy na 25 mm. Przy długiej ogniskowej planetarnego teleskopu ciężko dopasować sensowny okular.
Skoro BGO zostały wycofane jestem przekonany, że Fujiyamy mogłyby je zastąpić a w parze z RKE mogłyby całkowicie wypełnić luki między ogniskowymi.
lolak89
 

PostJSC | 04 Kwi 2018, 09:14

Nie wiem czy Polska, to wystarczająco duży rynek.
Zresztą... w Polsce dominują światłosilne teleskopy (na montażach AZ, w tym Dobsonach) - takie są zwykle polecane na forach - "bo inaczej to nic nie zobaczysz". A do takich teleskopów to lepiej sprawują się "wieloszkiełkowce".

Faktem jednak jest, ze jesli ich cena oscylowałaby w granicach Plossli TV w Astrokraku, to mogłoby ich jednak trochę schodzić. Nie tak dawno temu kupowałem RKE w UK i zapłaciłem więcej.

Konkludując - ja na pewno byłbym zainteresowany takimi planetarnymi okularami, bo wiem, że warto :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 04 Kwi 2018, 09:25

BGO się przyjęły i stały niejako legendą a wątpię, żeby wtedy było więcej maków czy refraktorów, aniżeli newtonów:)
Jest sporo planeciarzy w Polsce, pewnie więcej niż kiedykolwiek a to przez rozpowszechnianie się astronomii amatorskiej i chyba niestety coraz gorsze niebo.

BTW. Chyba ktoś kupował w Czechach RKE, mógłby podrzucić linka?
lolak89
 

PostJSC | 04 Kwi 2018, 10:10

Ja chciałem kupić w Czechach, ale koniec końców do transakcji nie doszło (właściciel - skądinąd przemiły człowiek - nie cierpi odbierać e-maili i się w końcu nie dogadaliśmy, bo miał akurat jakiś wyjazd... długa historia ;) ) Kupiłem bezpośrednio od producenta, z tym, że z ich europejskiej placówki. Magazyn ponoć jest w Niemczech, ale biuro w Wielkiej Brytanii - też kołomyja... Za to teraz przysyłają mi katalogi firmy RKE :)

Link do Czeskiego sklepu http://www.supra-dalekohledy.cz/vyhledavani.html?s=rke
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwiechu | 04 Kwi 2018, 11:09

Ale o czym jest ten temat? Okulary szerokokątne są lepsze bo są szerokokątne i lepsze :lol:

Sądząc po tym, co można kupić w PL, to tak właśnie odbierają osoby decydujące o imporcie. Na domiar w grę wchodzą dodatkowe zabiegi, rozmowy, umowy, w sytuacji gdy są już dawno temu przetarte ścieżki. A jak okular tani, to się nie opłaca, bo marża bezsensownie mała, a tysięcy sztuk miesięcznie się na tym rynku nie upchnie.
Gdyby Plossle Tele Vue miały ogniskowe choć 6 i 7 mm byłoby OK. Bo to serio dobre okulary. Ale najkrótszy 8 mm to okular stricte planetarny do dużego Maka/SC. Czyli do mniejszych, refraktorów i Newtków pozostają giełdy, Astromart i podobne, no ale macie ... ESiki, które są szerokokątne i lepsze, bo są szerokokątne i lepsze :lol:

Kiedyś była akcja na FA: ktoś rzucił, że chce zamawiać okularki bezpośrednio u Sieberta, że jak się zbierze iluś chętnych wyjdzie taniej, no i wyszło całkiem miło. To chyba jedyna droga, żeby odpowiednie okulary ściągnąć do PL. Ale czy te czasy nie minęły (że wspólnie, bezkonfliktowo i uczciwie)?
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJSC | 04 Kwi 2018, 11:56

Koledzy patają co i jak z tym zakupem RKE...
Ja zrobiłem to tak:
Wchodzisz na strone producenta RKE w USA
https://www.edmundoptics.com/microscopy/eyepieces/Edmund-Optics-RKE-Precision-Eyepieces/
Wybierasz u góry kraj docelowej wysyłki i jak wybierzesz Polskę to automatycznie przekierowuje Cię na placówke w UK. Zauważcie, ze ceny mają cyfrowo takie same na Europę i Ameryke, ale w Europie jest juz w Euro... czyli jesteś juz na tym etapie do tyłu. Dochodzą do tego jakieś jeszcze podatki, koszty wysyłki, przewalutowania, diabli wie co i zakup wyszedł mi prawie 600 złotych... z 85 $ na wstępie...

Edit
Odszukałem rachunek - dokładnie 131,76 € + to co sobie pobrał za przewalutowanie bank - nie pamiętam już, ale chyba z 10zł w mBanku.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 04 Kwi 2018, 12:32

Obawiam się, że MBank policzył znacznie więcej niż 10 zł. Przede wszystkim kurs wymiany w banku to nie jest kurs NBP. Będzie o kilkanaście groszy większy (15-20) przy kupnie i mniejszy o podobną wartość przy sprzedaży.
Musiałbyś poczytać o spreadach w Twoim banku. Żeby to ominąć trzeba posiłkować się np. PayU czy CurrencyFair, tam mają małe prowizje i kurs jest zbliżony do aktualnego.
Ale to nie temat do dyskusji, bo tu pierwsze skrzypce mają grać te okularki:)
Oglądał ktoś przez Fujiyama'y? Nie ma u nas co o nich poczytać.

Nie mam nic do szerokich kątów:) Oby nie były to tak szerokie kąty, że trzeba się rozglądać jak sowa żeby te kąty zobaczyć:) Ale tak na dobra sprawę mi nie przeszkadzają małe pola, mógłbym oglądać i w 30" aby obraz był tego wart.
lolak89
 

PostJanusz_P. | 04 Kwi 2018, 12:36

Jesteśmy w Europie a w Anglii jest VAT 20% i cło kilka % i już wiesz skąd się bierze wyższa o jakieś 25% cena w Europie a to że banki pobierają złodziejsko bankowe prowizje i rżną nas na przewalutowaniach to już osobna kwestia ale im na to pozwalamy to nas rolują i budują sobie coraz ładniejsze marmurowe kolumny a miesięczne pensje prezesów to nasze roczne zarobki a ich nagrody z zysku to kolejne nasze roczne zarobki :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkurp | 06 Kwi 2018, 10:36

Żal du...ę ściska jak człowiek patrzy na bogactwo wyboru, ceny i obrót na amerykańskich giełdach. Nie dość, że są o wiele zasobniejsi to jeszcze kupują to wszystko w najwyższej jakości za mniejszą cenę jak u nas. Niestety nasz fiskus jest "nienapasiony " i najnormalniej puścił by nas tylko w skarpetkach gdyby mógł. :(
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1574
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 06 Kwi 2018, 16:23

Witajcie.

Szperajcie po Ebayu a w razie czego pomogę zdobyć zacne szkiełka , grupowe zakupy jak były na forum Astropolis u Sieberta też możemy sobie zorganizować. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat