Dobra lornetka na początek.

PostDominik Woś | 13 Maj 2018, 14:20

forem napisał(a):Domek, a jak długo go już używasz i jak często w stosunku do innych Twoich lornetek? Czego jeszcze używasz poza Zeiss? Zajrzałem na Twoją astrofotografię, super :) Pewien właściciel 18'stki Canon IS z US, TX zobaczył nią z ręki 110 obiektów Messiera i masę innych rzeczy. Czy w PL jest to również możliwe?

Z łopaki z lokalnej grupy miłośników astro mają parę kroków ode mnie co najmniej 3 miejscówki z najlepszym SQM 21,36*. Trochę za Cze-wą jest dziura 21,73**. Czy te 0,2 lub 0,56 mag./arc sec2 będzie dla Canon 18x50 dużą różnicą? Wiadomo => https://en.wikipedia.org/wiki/Bortle_scale ;) Czy w praktyce warto jechać 40 minut dla zysku SQM z 21,17 na 21,73?


Chyba przegapiłem powyższego posta ale oczywiście odpowiem. Canona 18x50IS posiadam od jakichś 12-13 lat i jest to moja podstawowa lornetka obserwacyjna, głównie ze względu na to, że lubię trochę bardziej konkretne powiększenia i wygodę obserwacji z ręki bez statywu. Mam też Zeiss'a 20x60S od kilku miesięcy, na którego polowałem na rynku wtórnym od 10 lat (nowa kosztuje 29 tys. zł). Pod siedzeniem w samochodzie mam wrzuconą lornetkę Zeiss Jena Binoctrem 7x50, jako zawsze pod ręką ale w porównaniu do Canona i Zeiss'a 20x obserwację są jak gdyby przez studnię a do tego obraz drży w porównaniu do lornetek stabilizowanych. No cóż nie jest to lornetka szerokokątna. W garażu mam TZK 80 czyli lornetkę 10x80, z białą optyką, ale to jest bardziej egzemplarz kolekcjonerski, chociaż od czasu do czasu wyciągam ją z szafy i montuję na dedykowanym statywie. :wink: TZK fajnie obserwuje się samoloty ale obserwowałem też komety.

Co do SQM to zazwyczaj mierzy się je w zenicie przez co nie za bardzo oddaje poziom "ciemności" nieba. Wyznacznikiem może być jak widać Drogę Mleczną.

Maraton Messiera lornetką chyba byłby do zrobienia w marcu, na południu Polski w miejscówce z dobrym, odsłoniętym horyzontem. Jak sam zauważyłeś, głównie skupiam się na astrofotografii ale koledzy wizualowcy stałe przeciągają mnie na "jaśniejszą stronę mocy". :D
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postforem | 14 Maj 2018, 09:09

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i rady. Gdybym tydzień temu nie zdecydował się na założenie tematu kupiłbym prawdopodobnie Nikon EX 10x50 ;) 'Problem' miałbym szybko z głowy, ale jestem dziś przekonany, że nie byłby to dobry wybór dla mnie. Tok rozumowania, a raczej błądzenia ;), który można prześledzić we wcześniejszych wpisach, doprowadził mnie do Canon 18x50 IS AW. Uważam, że jeżeli cena dobrej lornetki używanej w idealnym stanie nie jest poniżej 70% ceny detal to lepiej jednak kupić egzemplarz nieużywany. Proszę więc jeszcze o podpowiedzi związane z najkorzystniejszym dla mnie zakupem Canona, ponieważ dopiero poznaję zwyczaje lornetkowego rynku. Na ile sprzedawcy są skłonni do negocjacji ceny? Na rynku audio, instrumentów muzycznych przy przelewie całości sumy zdecydowany klient zazwyczaj może uzyskać 15%-20% rabat, a nawet upust rzędu 30%-50% ceny sklepowej, jeżeli kupuje model wycofywany z sprzedaży. Czy na rynku lornetkowym praktykowane są wyprzedaże -23% VAT, Black Friday, na koniec roku?
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostDominik Woś | 16 Maj 2018, 08:55

forem napisał(a):Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i rady. Gdybym tydzień temu nie zdecydował się na założenie tematu kupiłbym prawdopodobnie Nikon EX 10x50 ;) 'Problem' miałbym szybko z głowy, ale jestem dziś przekonany, że nie byłby to dobry wybór dla mnie. Tok rozumowania, a raczej błądzenia ;), który można prześledzić we wcześniejszych wpisach, doprowadził mnie do Canon 18x50 IS AW. Uważam, że jeżeli cena dobrej lornetki używanej w idealnym stanie nie jest poniżej 70% ceny detal to lepiej jednak kupić egzemplarz nieużywany. Proszę więc jeszcze o podpowiedzi związane z najkorzystniejszym dla mnie zakupem Canona, ponieważ dopiero poznaję zwyczaje lornetkowego rynku. Na ile sprzedawcy są skłonni do negocjacji ceny? Na rynku audio, instrumentów muzycznych przy przelewie całości sumy zdecydowany klient zazwyczaj może uzyskać 15%-20% rabat, a nawet upust rzędu 30%-50% ceny sklepowej, jeżeli kupuje model wycofywany z sprzedaży. Czy na rynku lornetkowym praktykowane są wyprzedaże -23% VAT, Black Friday, na koniec roku?


Coś się ostatnio wydarzyło z lornetkami Canona jeśli chodzi o ich ceny. Dość rzadka sytuacja, że ceny nowych 18x50IS są u nas niższe niż w USA. Zerknij:

http://astrokrak.pl/184-lornetki-canon

w USA:

https://optcorp.com/products/canon-18-x ... binoculars

Delta Optical ma trochę wyższą cenę niż Astrokrak:

https://deltaoptical.pl/lornetki/0,canon

Astroshop ma chyba już "urealnione" ceny:

https://www.astroshop.pl/lornetki/20/m,Canon/pr,1000-0
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postforem | 16 Maj 2018, 10:15

Na forum tego nie widać, ale trwa burza mózgów na priv ;) Od poniedziałku analizowana jest sytuacja rynkowa w kontekście wprowadzonego jesienią ubiegłego roku zupełnie nowego systemu IS, odmiennego od blisko 20-letniego rozwiązania. Opinie użytkowników nowych lornetek IS wskazują, że poprawiono bardzo dużo rzeczy zaczynając od obudowy, materiałów, optyce, a na elektronice, nowych algorytmach stabilizacyjnych i zupełnie innym sposobie stabilizacji kończąc. Dwa przyciski nowego IS zdają się sugerować rozwiązanie największej wady starego IS - degradację jakości obrazu przy większych, choć ogólnie niewielkich, ruchach lornetką o dużym powiększeniu i obiektywie. Rozwiązanie już wprowadzone do serii małych lornetek z 2017, ale jakby wyraźnie dedykowane nowej serii lornetek większych. Liczę się z tym, że cena zakładanej nowej serii (*1) nie będzie tak atrakcyjna jak obecna cena serii 20-letniej, ale...

Kwestia zakupu Canon IS AW (*2) to około 5 minut rozmowy telefonicznej, lecz wydaje mi się, że warto odłożyć jeszcze tę rozmowę i poczekać na rozwój sytuacji. Szczególnie, że pojawiło się inne rozwiązanie (*3), które dodatkowo skłania mnie do chwilowego wstrzymania się z zakupem starszego modelu Canon IS AW.

Mam więc opcje *1, *2, *3 - czas pokaże lub pokarze ;)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostDominik Woś | 18 Maj 2018, 11:35

forem napisał(a):Na forum tego nie widać, ale trwa burza mózgów na priv ;) Od poniedziałku analizowana jest sytuacja rynkowa w kontekście wprowadzonego jesienią ubiegłego roku zupełnie nowego systemu IS, odmiennego od blisko 20-letniego rozwiązania. Opinie użytkowników nowych lornetek IS wskazują, że poprawiono bardzo dużo rzeczy zaczynając od obudowy, materiałów, optyce, a na elektronice, nowych algorytmach stabilizacyjnych i zupełnie innym sposobie stabilizacji kończąc. Dwa przyciski nowego IS zdają się sugerować rozwiązanie największej wady starego IS - degradację jakości obrazu przy większych, choć ogólnie niewielkich, ruchach lornetką o dużym powiększeniu i obiektywie. Rozwiązanie już wprowadzone do serii małych lornetek z 2017, ale jakby wyraźnie dedykowane nowej serii lornetek większych. Liczę się z tym, że cena zakładanej nowej serii (*1) nie będzie tak atrakcyjna jak obecna cena serii 20-letniej, ale...

Kwestia zakupu Canon IS AW (*2) to około 5 minut rozmowy telefonicznej, lecz wydaje mi się, że warto odłożyć jeszcze tę rozmowę i poczekać na rozwój sytuacji. Szczególnie, że pojawiło się inne rozwiązanie (*3), które dodatkowo skłania mnie do chwilowego wstrzymania się z zakupem starszego modelu Canon IS AW.

Mam więc opcje *1, *2, *3 - czas pokaże lub pokarze ;)


Jak będziecie mieli ciekawe informacje, to wrzućcie też na forum, może komuś się przydadzą. :D
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postforem | 20 Maj 2018, 10:17

Wybrałem Canon 18x50 IS AW, ale do czasu rozstrzygnięcia kwestii *1 i *2 skorzystałem z opcji *3, czyli jako dobrą lornetkę na początek kupiłem Nikon SE 12x50 :)

Jak już ją dobrze 'opaczę' to na jesień/zimę wezmę sobie to co będzie akurat u Canona IS na stanie, czyli albo *1 albo *2, lub też *1 i *2, aby mieć pełne porównanie. Do zakupu Nikona SE przekonała mnie najbardziej sytuacja z Canonem, następnie opinie z tego tematu, opinia Panasmarasa (dzięki!) oraz napotkane w otchłaniach forum zdanie szefa Janusza, że dobre lornetki to te, które sprawność optyczną mają od 95% wzwyż i takie należy kupować. A u Canona transmissivity ledwo 90%. Z drugiej strony te podobno dobre Nikony EDG mają sprawność też circa 90%, więc sorry... ;)

Pozostało mi odebrać lornetkę i cieszyć się dobrym wyborem :) Dam znać.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postwojt0000 | 20 Maj 2018, 10:38

forem napisał(a):A u Canona transmissivity ledwo 90%.


Dobre :) Żebyś nie doznał szoku jak kiedyś przypadkiem zerkniesz przez lornetke o sprawności 80% bo te wszystkie cyferki to najlepiej widać w specyfikacjach a przez lornetkę to już tak nie bardzo ;)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostDominik Woś | 20 Maj 2018, 10:55

wojt0000 napisał(a):
forem napisał(a):A u Canona transmissivity ledwo 90%.


Dobre :) Żebyś nie doznał szoku jak kiedyś przypadkiem zerkniesz przez lornetke o sprawności 80% bo te wszystkie cyferki to najlepiej widać w specyfikacjach a przez lornetkę to już tak nie bardzo ;)


No a te najnowsze WXy? Z tą transmisją to chyba nie najlepiej ale jak zwykle trzeba iść na kompromis aby lornetka miała doskonale skorygowane super szerokie pole. :wink: Cytat z recenzji na optyczne.pl:

"W przypadku lornetki konstruowanej bez żadnych kompromisów, najwyższa jakość musi dotyczyć też powłok antyodbiciowych. I Nikon takie właśnie deklaruje. Na wszystkich granicach powietrze-szkło mamy więc mieć najwyższej klasy powłoki wielowarstwowe, a na pryzmatach powłoki fazowe.
Pytanie, czy to wystarczy do zagwarantowania wysokiej transmisji, której oczekujemy od sprzętu adresowanego do nocnych obserwacji. Pytanie to wynika z dużej liczby granic powietrze-szkło, które mamy w WX-ach. Jeśli dobrze interpretujemy zamieszczony powyżej schemat, to tych granic jest aż 20. Najlepszej klasy powłoki, dla światła padającego na wprost i dla centrum zakresu widzialnego dają stratę na poziomie 0.2-0.3%. Załóżmy do naszych obliczeń wartość 0.25%. Przy 20 granicach strata na całym układzie wyniesie 5%. Gdy jednak uwzględnimy fakt, że skuteczność powłok maleje wraz z oddalaniem się od centrum zakresu, dla którego dokonano optymalizacji oraz dla światła padającego pod kątem (a przecież przy takim polu widzenia okularów, przy niektórych granicach kąty padania będą duże), to straty a poziomie 10% nie powinny nas dziwić.

Na tym nie koniec. W małych lornetkach o prostszej konstrukcji optycznej, gdy omawiamy transmisję, mówimy o powłokach, ale zapominamy o pochłanianiu w szkle. Jest to uzasadnione, bo współczesne szkło jest bardzo czyste optycznie, a droga światła przez szkło w małych lornetkach, jest krótka. W efekcie, pochłanianie w szkle jest o rząd wielkości mniejsze niż straty wynikające z zastosowania takich, a nie innych powłok.
W przypadku długiej i skomplikowanej konstrukcji Nikonów WX, droga światła poprzez szkło całego układu optycznego zaczyna robić się znacząca.

Nie wiemy jakiego szkła użył Nikon do produkcji swoich modeli, ale możemy założyć, że jest to szkło najwyższej jakości porównywalne z wprowadzonym ostatnio do wielu topowych lornetek szkłem Schott HT, które dla światła 400 nm charakteryzuje się pochłanianiem 0.2% na drodze 1 cm. Problem w tym, że w pryzmatach trzeba użyć szkła BaK-4, a w jego przypadku, nawet dla szkła HT, strata ta wzrasta do 0.7%. Można też wykorzystać szkło SK, gdzie pochłanianie to zmniejsza się do 0.4%.
Schemat Nikona pozwala oszacować drogę optyczną w szkle i proste przeskalowanie pikseli do centymetrów pokazuje, że światło w szkle WX-a przechodzi drogę około 13 cm, z czego połowa to droga w pryzmatach. W sumie musimy więc liczyć tutaj na dodatkowe 6-7% straty światła niebieskiego. Dla centrum zakresu i dla światła czerwonego pochłanianie jest niższe i ubytek ten będzie wyraźnie mniejszy."
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postforem | 20 Maj 2018, 11:52

wojt0000 napisał(a): te wszystkie cyferki to najlepiej widać w specyfikacjach a przez lornetkę to już tak nie bardzo ;)


A parę dni wcześniej radziłeś mi:
wojt0000 napisał(a):Zacząłbym od szukania parametrów lornetki i gdy znalazłbym docelowy, kupiłbym dopiero lornetkę o takich parametrach z wyższej półki jeżeli ma to być sprzęt na lata.

Nie żebym się czepiał ;)


Domek, co do recenzji - znam ten fach od kuchni i nie wierzę w ani jedno słowo :) Jeżeli sam nie dostaniesz egz. w ręce i sam nie sprawdzisz jak sprawy stoją to niczego się nie dowiesz.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postendriu624 | 20 Maj 2018, 12:08

Jedynie można się przyczepić o brak gwintu do stopki statywowej w tym 12x50 SE , i trzeba pomyśleć nad rozwiązaniem mocowania jak w rosyjskich Tento.

http://www.astrokrak.pl/110-zczka-staty ... 6x70-.html
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwojt0000 | 20 Maj 2018, 12:14

A co ma jedno do drugiego bo nie rozumiem? Pisząc parametr chodziło mi o powiększenie x średnica obiektywu. Sprawność to zupełnie coś innego. Jeżeli po sprawdzeniu paru modeli uznałbyś dajmy na to że np odpowiada Ci nie wiem 8x40. Wtedy szukasz takiej o najlepszej sprawności, największym i najlepiej skorygowanym polu itd itd
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostDominik Woś | 20 Maj 2018, 14:01

forem napisał(a):Domek, co do recenzji - znam ten fach od kuchni i nie wierzę w ani jedno słowo :) Jeżeli sam nie dostaniesz egz. w ręce i sam nie sprawdzisz jak sprawy stoją to niczego się nie dowiesz.


Podziel się wiedzą co z tymi testami i recenzjami (ja przywołałem z optyczne.pl) jest nie halo. :shock: Dlaczego nie wierzysz im w ani jedno słowo. To będzie naprawdę cenna wiedza i nie tylko dla mnie. :D
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postforem | 20 Maj 2018, 17:52

Nie wiem co konkretnie jest nie tak w tej recenzji, ponieważ nie mam ani wiedzy, ani egzemplarza testowego, ani egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży. Nie jestem w stanie zweryfikować deklarowanych pomiarów recenzentów, ani deklarowanych pomiarów producenta. Nie wierzę, ponieważ znam ten fach od kuchni i jest to temat, który nie rzeką, a morzem zwać się powinien* :)

ps. a propos zakończonej właśnie relacji z imprezy masowej pt. Fidelio. teraz lecę na kolejną imprezę masową: lech - legia :D wdzięczniejszy temat na niedzielne popołudnie niż opisywanie ciemnych stron biznesu.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostDominik Woś | 20 Maj 2018, 20:20

forem napisał(a):Nie wiem co konkretnie jest nie tak w tej recenzji, ponieważ nie mam ani wiedzy, ani egzemplarza testowego, ani egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży. Nie jestem w stanie zweryfikować deklarowanych pomiarów recenzentów, ani deklarowanych pomiarów producenta. Nie wierzę, ponieważ znam ten fach od kuchni i jest to temat, który nie rzeką, a morzem zwać się powinien* :)

ps. a propos zakończonej właśnie relacji z imprezy masowej pt. Fidelio. teraz lecę na kolejną imprezę masową: lech - legia :D wdzięczniejszy temat na niedzielne popołudnie niż opisywanie ciemnych stron biznesu.


Podałem wycinek konkretnej recenzji/testu z Optyczne.pl :!: Nie wiem czy dobrze zrozumiałem co napisałeś, ale miałbym polegać tylko na własnych testach danego egzemplarza zamiast na opisach doświadczonych kolegów, mających "track record" testów podobnych instrumentów optycznych? :shock:

Coś mi się wydaje, że albo wykażesz błędy, niedociągnięcia, nadużycia w mertoryce przeprowadzonych testów WX-a albo stracisz twarz, poprzez ohydne oczernianie osób, które w te testy włożyły być może dużo czasu i wysiłku (abstrahuję czy im za to ktoś zapłacił). A o Twoje zajęcia weekendowe poza tematyką sprzętu astronomicznego to ewentualnie ... w innym wątku poproszę. 8) Czekam na konkretne zarzuty albo publiczne przeprosiny dla serwisu Optyczne.pl.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postforem | 20 Maj 2018, 20:32

Ohydne oczernianie osób, dobre, dobre, hehe :D Ciekawe tylko gdzie. Domek, mam prośbę - wyluzuj. Cieszę się, że znalazła się dobra lornetka na początek dla mnie, wszystko gra :)


ps. zresztą obserwowałem sobie (23:40) przez ostatnie 3 godziny z fotela na tarasie pożyczonym starym i ciemnym Berkutem (20x) szmat nieba, Jowisz i 4 księżyce, satelity bez minuty przerwy przemierzające niebo, krzyżujące i przecinające swoje trajektorie, Księżyc z setkami kraterów, konstelacje widoczne gołym okiem i przeskok na tysiące gwiazd widoczne przez lornetkę, nawet ISS pojawiła się na chwilę, kilka samolotów. Doskonaliłem technikę trzymania lornetki, minimalizowałem wpływ pulsu i jestem zadowolony z postępów. Z 12x Nikona SE gwiazdy powinny być OK nawet z ręki. Myślę, że dobrze sprawdzi się jako przeglądówka. A z dużych powiększeń bino na pewno nie zrezygnuję, ale o tym będzie za jakiś czas inny temat ;)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postforem | 03 Cze 2018, 18:17

Odebrałem lornetkę i daję znać, bo od dobrych 8 godzin po raz pierwszy obserwuję otoczenie z Nikonem SE 12x50. Jak śpiewa Damien Rice w piosence 'The blower's daughter':

And so it is
Just like you said it would be
[...]
I can't take my eyes off of you x12


Porównanie jakości obrazu z Berkutem nie ma sensu, bo obraz Berkuta jej zwyczajnie nie posiada. Widzę jak ważnym parametrem lornetki jest IPD. A wystarczy 2-3 mm posunąć się dalej, a obraz momentalnie się psuje i ciemniej. Cóż, wracając w dół na 70,5 mm w pewnym momencie następuje pstryk!, jakby ktoś włączył światło w owalnej tubie obrazu i następuje spójność. Przepraszam za nieudolną próbę oddania wrażeń, nie zaznajomiłem się jeszcze z nomenklaturą. Obraz jest naprawdę fajny, bliski rzeczywistemu. Małe wady oczywiście są: dekle, minimalna aberracja chromatyczna, mała utrata jakości obrazu na jego skrajach. Ostrość obrazu ogólnie jest w porządku i bez wrażenia sztuczności, piękne barwy bliskie naturalnym - tutaj imho mocny punkt. Czekam teraz, aż się niebo rozpogodzi, by sprawdzić ją w astro :) Lornetka od pierwszych sekund leży bardzo fajnie w ręku. Przyłożyłem ją do oczu pierwszy raz i wszystkie pokrętła były co do milimetra pod palcem tam gdzie powinny. Obraz z ręki lekko mi podskakuje w rytm pulsu, ale nie ma pomiędzy pulsem minidrgań obecnych w Berkucie 20x50. Przy okazji już wiem, że jego 20x to tylko na papierze, a w rzeczywistości to raczej 16-18x.

Jestem zadowolony po pierwszych godzinach, bo Nikon SE 12x50 to lornetka na solidną szkolną ocenę dobrą z plusem (4+) za oddanie barw. Być może moja ocena nieco się zmieni, gdy oko się przyzwyczai do tej optyki, ale nie wiem czy na plus czy minus - czas pokaże. Szukałem dobrej lornetki na początek i myślę, że ją znalazłem. Bez Waszej pomocy prawdopodobnie miałbym też Nikona, lecz EX zamiast SE :) Jakoś tego nie żałuję.

Dziękuję chłopaki!
Załączniki
Dobra lornetka na początek.: WP_20180603_01.jpg
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postwaldixs | 20 Sty 2019, 19:22

wojt0000 napisał(a):Może Waldixs by się wypowiedział na temat Canona bo chyba widziałem u niego w stopce.
Ja jednak patrząc na to co ta lornetka ma w środku brałbym chyba Nikona ;) (nie wiem czy jest jeszcze dostępny ten co był na giełdzie bo nowy nie do zdobycia)
https://www.youtube.com/watch?v=T9zNtA4j3Eo

Ale może Canon to Canon i takie rzeczy się nie psują :)


Co do Canona 15x50 IS, no cóż mam tą lornetkę obecnie najdłużej ze wszystkich jakiem miałem. Dlaczego? Bo tylko ona spełnia moje oczekiwania.
Mała AC, ostrość i kontrast, jakość obrazu, zwarta budowa ale nie długa, no i wszechstronność! ASTRO, PTAKI ,SAMOLOTY, WODA itd.
Każdy kto patrzył przez 15 razy wie, że obraz lata i tu nic nie pomoże tylko statyw. Ale sami wiecie jaka jest ze statywami trzeba to nosić mocować uważać itd.

Lornetkę biorę pod pachę czy też na pasku. I jest FUN!
pole widzenia 4,5 st jest bardzo przyzwoite
źrenica wyjściowa 3.3mm niby nie za duża ale!! Uwaga obrazy daje jak rasowa 60-70 mm

Pozdrawiam
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

PostJanusz_P. | 22 Sty 2019, 12:15

Reasumując, do takich potrzeb obserwacyjnych potrzebujesz lornetki do ręki rzędu 10x50 do max 12x50 przy podpartych łokciach z dobrą optyką i centralną regulacją ostrości dla wygody obserwacji :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postforem | 22 Sty 2019, 12:50

Dokładnie tak, dla mnie akurat 12x okazało się optymalnym wyborem. Po pół roku użytkowania jestem bardzo zadowolony z tej lornetki i nie odczuwam potrzeby posiadania systemu IS. Co innego gdybym wybrał lornetkę o powiększeniu 15x lub 18x. Tutaj już zdecydowanie wziąłbym model z stabilizacją obrazu. Uzupełniłem Nikona małą turystyczną 8x32. Optyka może nie klasy SE, bez field flattenera, ale mimo wszystko z obrazem dobrej jakości. Znakomity stosunek jakość/cena i pole widzenia 8,25*. Trzecią lornetką będzie lornetka 100/120mm 90* do szerokich pól 8)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat