* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
 Temat postu: Pierwszy teleskop
PostWysłany: Pią Sty 18, 2019 10:25 am 

Witam ,
Chciałbym kupic swój pierwszy teleskop. Mieszkam w domu. Obserwacje prowadził bym z podwórka. W okolicy mieszka gdzieś 3000 osób. Mieszkam niedaleko Bydgoszczy. Wypady samochodem gdzieś dalej żadko by się zdarzały. Niebo mam średnio zanieczyszczone. Zastanawiam się nad synte 8" albo mak 102 lub 150/750. Mam 13 lat dlatego nie wiem czy synta 8 nie będzie za duża. Chciałbym obserwować nie tylko planety ale równierz DS'y i inne obiekty głębokiego nieba. Ale nie wiem czy warunki mi na to pozwolą. Mój budżet to 1400 zł. Czytałem że do synty 8 i sk 150/750 będę musiał kupywać drogie okulary a w refraktorach wystarczy jakis za 200 zł. Prosze pomóżcie mi wybrać z tych albo cos innego w tej cenie.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Pierwszy teleskop
PostWysłany: Pią Sty 18, 2019 2:19 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Dobson 8" jest F/6 czyli zadowoli się okularami ze średniej półki a 8" lustra jest nie do pogardzenia przy obserwacji DS więc to moim zdaniem idealny teleskop na początek przygody z astronomią obserwacyjną :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 18, 2019 3:06 pm 

Janusz_P. napisał(a):
Dobson 8" jest F/6 czyli zadowoli się okularami ze średniej półki a 8" lustra jest nie do pogardzenia przy obserwacji DS więc to moim zdaniem idealny teleskop na początek przygody z astronomią obserwacyjną :arrow: :idea:

Ale czy w średnio zanieczyszczone niebo nie będzie przeszkadzać ? Na olx znalazłem używke za 860 zł. Lustro jest pobrudzone kurzem. Opłaca się ? I czy czyszczenie lustra jest trudne ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 18, 2019 5:47 pm 

Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka
Synta 8 spokojnie się nadaje.Mycie lustra przeprowadza się bardzo rzadko.Chyba że faktycznie jest już mocno zakurzone.Jeśli lekko zakurzone lustro to nie ma to wpływu na dawny obraz.W refraktorach(lunetach)zanieczyszczenie soczewek pływa na dawny obraz.Mycie lustra to nie problem.Poszukaj na forach.Sporo jest opisów jak to zrobić.Powinienem opanować kolimacje teleskopu newtona bo po założeniu lustra w tubie powinieneś sprawdzić koło macie czy jest ok.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sty 20, 2019 11:08 am 

Miejscowość: Psary, Ostrów-Kalisz.
Tak jak napisali poprzednicy Synta 8" (ewentualnie GSO 8") to bardzo dobry wybór na początek, ponieważ pokaże dobrze obiekty Układu Słonecznego jak i obiekty DS. Nie jest za duży ani za ciężki, spokojnie zmieścisz go do auta, gdybyś jednak chciał wybrać się pod ciemniejsze niebo.
Używkę można znaleźć od 800 do 1000 zł, jeśli chcesz przeznaczyć 1400 zł to starczy jeszcze na jakiś okular :)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Werni74 oraz 32 gości