* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Temat postu: zakup teleskopu pod astrofoto DS
PostWysłany: Nie Maj 27, 2018 5:59 pm 

Miejscowość: Pawęzów
Witam Forumowiczów,
Od jakiegoś czasu bawię się w fotografowanie nocnego nieba, z reguły DS. Nie przypuszczałem że to takie wciągające. Trwa to już jakieś półtora roku.
W tym czasie udało mi się skompletować trochę sprzętu którym aktualnie zbieram fotony. Ale do rzeczy. Obecnie użytkuję SW8" po lekkich modyfikacjach. Mam 3 detektory ASI1600 mmc, ASI178mm i ATIK 420m i korektor komy. Całość jest ciągnięta przez EQ6-R. Do guidingu używam lunetki ZWO 40/260 mm z kamerka ASI178. Ta ostatnia czasem służy jako detektor do US. Na wyposażeniu mam także koło filtrowe i całą gamę filtrów (LRBG, narrowband i kilka innych). W 90% fotografuję z ogródka domowego z piera (docelowo pewnie jakaś astrobudka). Niestety teleskop który posiadam ma kilka wad. Od samego początku był problem z kolimacją. Nie dało się poprawnie skolimować go laserem i optycznie. Jak laser wychodził ok to optycznie oś była przekoszona i odwrotnie. Kolejnym problemem to jakiś dziwny szum w centralnej części kadru, niezależnie którego detektora używam i niezależnie czy robię klatki kalibracyjne czy nie. ciężki do usunięcia standardową obróbką. SW200/1000 nie jest astrografem i już nic więcej z niego nie wycisnę. Mój egzemplarz jest jakiś dziwny. Teleskop trzeba wymienić. I tu rodzi się pytanie na jaki. Chciałem tym samym zapytać Was o doświadczenia z różnymi konstrukcjami teleskopów. Jeżeli chodzi o mój budżet to chciałbym się zamknąć w 5.
Myślałem tutaj o kilku konstrukcjach.

1. Refraktor APO z korektorem (np. Orion EON 80mm ED APO)
2. Newton tyle że 10" z f/5 może f/4, (jakiś Orion) tutaj mam wątpliwości czy mój montaż pociągnie taką tubę w DSach, no i rozmiar LW
3. 8" Ritchey–Chretien f/8 od Oriona, jest ciemny i ma sporą ogniskową ale jest leki i nie wymaga korektorów
4. 9.25" SCT, jest jeszcze ciemniejszy, ma jeszcze większą ogniskową, tutaj nie mam kompletnie doświadczenia

Z newtonem już mam doświadczenie, wiem czego się mogę spodziewać, nie chłodzi się zbyt długo, zagadnienia kolimacji mam już dobrze opanowane, konstrukcję też, no i mam już motofocuser do Crayforda. Kusi mnie bardzo 8"Ritchey–Chretien, może nawet 10", nie wiem tylko jak z kolimacją tego teleskopu, czytałem w sieci że jest dość trudna. trzeba by dokupić reduktor ogniskowej. Refraktor nie wydaje się trudny w obsłudze a fotki z niego wyglądają obiecująco. Gwiazdki nie mają charakterystycznych kreseczek od pająka jak z teleskopów lustrzanych.
Proszę o Wasze wypowiedzi.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: zakup teleskopu pod astrofoto DS
PostWysłany: Pon Maj 28, 2018 8:39 pm 

coś cisza zaległa
pod tym linkiem są staki M51 z wczoraj. można zobaczyć te moje zaszumione pole...
https://www.dropbox.com/sh/2qa5mwvjxo9q ... Jna9a?dl=0

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 28, 2018 9:17 pm 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
Jeśli F8 jest dla Ciebie "ciemne" (cokolwiek to by nie znaczyło), to celuj w krótkie Newtony F4/F4,5 np. taki D=200 L=800, czasami się na giełdzie zdarzają.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 28, 2018 9:57 pm 

Pisząc ciemny miałem na myśli większą ilość czasu jaka będzie potrzebny do pozbierania materiału, tak to chyba zrozumiałeś. Domniemywam że zasugerowałeś teleskop RC. Masz z nim doświadczenie w astrofoto?

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 31, 2018 3:05 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
azoizo napisał(a):
...3. 8" Ritchey–Chretien f/8 od Oriona, jest ciemny i ma sporą ogniskową ale jest leki i nie wymaga korektorów

I tutaj się mocno mylisz bo RC ma skorygowaną komę ale nie krzywiznę pola a ta wymaga dobrego korektora do APS-C za dobre kilkaset złotych a dla pełnej klatki to już zdecydowanie 3" korektory bliżej 1000 € taki korektor wyjdzie :arrow: :roll: :oops:
https://www.teleskop-express.de/shop/in ... toren.html

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 03, 2018 9:20 pm 

wiem, już wiem... uświadomiłeś mnie w piątek, dziękuję za cenne uwagi specjalisty. Mimo tego korektora dalej się skłaniam ku rozwiązaniu RC choć decyzja jeszcze nie zapadła. Wiem że sugerowałeś dalszą pracę nad moim Newtonem ale mam wrażenie że sam sobie z nim nie poradzę...
Co do pełnej klatki to nie jest mi potrzebna, mój największy detektor, który jest raczej docelowy to ASI1600 mmc więc pozostaje 2". Co polecasz z refraktorów o aperturze 80-100?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 04, 2018 10:13 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Zdecydowanie dedykowane do astrofotografii z płaskim pole kwadruplety TS 65, 80 lub 100 mm średnicy :arrow: :idea:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 54 gości