Wymiana sprzętu Celestron Edge HD8" na GSO 10" RC

PostJanBielanski | 01 Sie 2018, 14:45

Witam szanownych forumowiczów. Obecnie posiadam teleskop Celestron EdgeHD 8", montaż Sky-Watcher N-EQ 6 Pro oraz dwie kamery astrofotograficzne QHY10 i QHY168C cały szereg akcesoriów. W najbliższym czasie planuje sprzedaż części sprzętu, którego obecnie nie używam bądź używam bardzo sporadycznie (odpowiednie posty pojawią się w sekcji sprzedam-kupię w stosownym czasie). Zastanawiam również nad wymianą samej tuby optycznej na większą, moją uwagę skupił teleskop systemu Ritchey-Chretien GSO 10" RC ze względu na:
- średnicę 254 mm (50 mm więcej niż Celestron EdgeHD 8")
- światłosiła F/8 - lepszy do fotografowania mgławic i innych DSO (w Celestronie F/10)
- waga około 16kg (nie powinienem przeciążyć jeszcze montażu, szczególnie że kamera QHY10 ma tylko 400g)
- układ optyczny RC
- micro-focuser w zestawie
są też wady jak obstrukcja 42% (http://www.astrokrak.pl/ritcheychretien ... arbon.html)

Z samego teleskopu Celestron EdgeHD 8" jestem zadowolony, szczególnie dobry jest przy obserwacjach wizualnych. Przy astrofotografii jest różnie szczególnie
że potrzebuje około 10 min czasu na pojedynczą ekspozycję (5 min czasami nie wystarczają i ciężko jest usunąć światło tła oraz inne defekty,
a niestety przy dłuższych czasach już zaczyna się zabawa z auto-guidingiem). I tutaj właśnie powinno
trochę pomóc większe lustro jakie jest w Ritchey-Chretien GSO 10" RC (powinienem uzyskać trochę lepsze efekty w krótszym czasie).
Zastanawiam się czy zyski z przejścia na teleskop Ritchey-Chretien GSO 10" RC nie będą zbyt małe, oraz czy ktoś z szanownych forumowiczów
jest w posiadaniu tego typu sprzętu i może podzielić się doświadczeniami?
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postwampum | 01 Sie 2018, 15:51

Witaj skoro już podsunałeś wątek zamiany swoic sprzętów i masz SCT 8" to mam pytanie z drugiej strony.
Cały czas się zastanawiam nad wymianą (docelowo) swojego refraktora 6" na coś większego typu SCT 8 lub 10".
I tutaj pytanie do Ciebie, ogólnie teleskop w obserwacjac wizualnych predysponowany jest bardziej do planet, Księżyca i Słońca. A jak to się ma do obiektów głebokiego nieba? - jak wyglada jakośc widzianego obrazu, jak z polem obesrwacji (tam jest chyba wąsko)?.
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJanBielanski | 01 Sie 2018, 18:31

Na początek zamieszczam link do trzech zdjęć z teleskopu Celestro EdgeHD 8", które zrobiłem w ostatnim czasie:
Jowisz (z dnia 22.04.2018, niestety przy kiepskim seeing-u) [ + soczewka barlowa 3x] (niestety dobre warunki do obserwacji planet są ale na przeciwnej półkuli np. w Australii)
Księżyc (24.03.2018) [+ reduktor ogniskowej 0.7]
Księżyc (06.02.2018) [+ soczewka barlowa 3x, mozaika z kilkunastu zdjęć]
Ogólna zasada to im większy teleskop tym lepiej, ponieważ więcej światła można zebrać co przy obiektach DSO jest bardzo ważne.
Co do pola widzenia jest wąsko ale można się z tym uporać stosując okular o długiej ogniskowej (np. 30mm dobry do DSO) lub przy fotografii reduktor ogniskowej ja mam 0.7.
Polecam program Stellarium, można tam wykonać symulację pracy teleskopu.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 02 Sie 2018, 17:58

Każdy RC jest Aplanetem a więc jest wolny od komy z definicji ale jego krzywiznę pola trzeba koniecznie skorygować odpowiednim korektorem bo bez tego ostre gwiazdki wyjdą tylko na małych chipach tak do 10x10 mm :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkjacek | 02 Sie 2018, 19:37

wampum napisał(a):Witaj skoro już podsunałeś wątek zamiany swoic sprzętów i masz SCT 8" to mam pytanie z drugiej strony.
Cały czas się zastanawiam nad wymianą (docelowo) swojego refraktora 6" na coś większego typu SCT 8 lub 10".
I tutaj pytanie do Ciebie, ogólnie teleskop w obserwacjac wizualnych predysponowany jest bardziej do planet, Księżyca i Słońca. A jak to się ma do obiektów głebokiego nieba? - jak wyglada jakośc widzianego obrazu, jak z polem obesrwacji (tam jest chyba wąsko)?.
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.


Pozwolę sobie odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Mam obecnie SCT8. Teleskop zakupiłem tu na giełdzie.
Niestety był mocno zakurzony i rozkolimowany. 'Renowacja' trwała długo i gdy do mnie wrócił były już białe noce.
Teraz próbuję go ćwiczyć. I jestem mile zaskoczony.
Do DSów stosuję korektor f6.3. I zamiast F10 mam F6.3.
Za jasno jeszcze na sensowne obserwacje. Ale gromadki wyglądają bardzo ładnie. Planety są tak nisko, że masakra, nie ma warunków do obserwacji. Mars mimo, że duży i śliczny kolorek bez szczegółów ze względu na burzę.
Saturn też bez rewelacji ze względu na położenie.
Nie mogę na razie nic więcej powiedzieć oprócz tego, że gdy SCT jest dobrze skolimowany daje ładne obrazy.
Kupiłem go aby sprawdzić jak będzie się sprawdzać w obserwacji DSów. Jako uzupełnienie TS 102/714 ED i malucha Astrotech 72/430 ED.
Jeśli chodzi o korektor f6.3 to mam Meade. I chyba wolę go od okularów o dłuższych ogniskowych. Nie leżą mi jakoś.
Jesienią będę mógł powiedzieć więcej.
Tuba jest lekka ale jej studzenie długo trwa. Chcę zrobić izolację tuby ale na razie nie było czasu.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postdark | 02 Sie 2018, 21:06

kjacek napisał(a):Jeśli chodzi o korektor f6.3 to mam Meade. I chyba wolę go od okularów o dłuższych ogniskowych. Nie leżą mi jakoś.

Zauważyłem to samo. Myślę że korektor nieco wypłaszcza obraz
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postwampum | 02 Sie 2018, 22:50

kjacek napisał(a):
wampum napisał(a):Witaj skoro już podsunałeś wątek zamiany swoic sprzętów i masz SCT 8" to mam pytanie z drugiej strony.
Cały czas się zastanawiam nad wymianą (docelowo) swojego refraktora 6" na coś większego typu SCT 8 lub 10".
I tutaj pytanie do Ciebie, ogólnie teleskop w obserwacjac wizualnych predysponowany jest bardziej do planet, Księżyca i Słońca. A jak to się ma do obiektów głebokiego nieba? - jak wyglada jakośc widzianego obrazu, jak z polem obesrwacji (tam jest chyba wąsko)?.
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.


Pozwolę sobie odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Mam obecnie SCT8. Teleskop zakupiłem tu na giełdzie.
Niestety był mocno zakurzony i rozkolimowany. 'Renowacja' trwała długo i gdy do mnie wrócił były już białe noce.
Teraz próbuję go ćwiczyć. I jestem mile zaskoczony.
Do DSów stosuję korektor f6.3. I zamiast F10 mam F6.3.
Za jasno jeszcze na sensowne obserwacje. Ale gromadki wyglądają bardzo ładnie. Planety są tak nisko, że masakra, nie ma warunków do obserwacji. Mars mimo, że duży i śliczny kolorek bez szczegółów ze względu na burzę.
Saturn też bez rewelacji ze względu na położenie.
Nie mogę na razie nic więcej powiedzieć oprócz tego, że gdy SCT jest dobrze skolimowany daje ładne obrazy.
Kupiłem go aby sprawdzić jak będzie się sprawdzać w obserwacji DSów. Jako uzupełnienie TS 102/714 ED i malucha Astrotech 72/430 ED.
Jeśli chodzi o korektor f6.3 to mam Meade. I chyba wolę go od okularów o dłuższych ogniskowych. Nie leżą mi jakoś.
Jesienią będę mógł powiedzieć więcej.
Tuba jest lekka ale jej studzenie długo trwa. Chcę zrobić izolację tuby ale na razie nie było czasu.


Dziekuję za konkret.
Torchę mnie zmartwiłęś planetami.
Ja w swoim achro SW150/1200 oglądam planety i jest dobrze.
Co do Marsa się zgodzę, prawie cały czas widać jedynie pomarańczowo-czerwony rozgrzany placek. Czasami tylko coś tam ciemniejszego zamajaczy na powierzchni gdy użyję filtra czerwonego, lub polaryzacyjnego.
Saturn - ten refraktor chyba jest stworzony do niego. Cassini bez problemu bardzo wyrażny, i zawsze widoczny jeden centralny pas chmur.
Jowisz- już jest naprawdę nisko ale też trzy dni temu nadal widziałem dwa pasy centralne i pociemnienia biegunowe.

Pytanie na ile wrażliwy jest to SCT na temperaturę, bo ja trzy dni temu oglądałem obrazy przez unoszące się fale gorącego powietrza z niższych trzech pięter bloku i dach Biedronki centralnie przede mną w kierunku południowym, a i tak widzałem to co napisałem powyżej. Więcej! nagrałem dla wszystkich planet aviki i chyba to najlepsze materiały jak do tej pory, ale tutaj w końcu miałem barlowa (dedykowanego) do rozdzielczości kamerki.
Zresztą sami zobaczycie niedługo.

Hmmm....czy mi się opłaca przechodzić z 6" czystego szkła na 8" szkła/lustra? przesłoniętego LW?
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJanBielanski | 03 Sie 2018, 11:35

Wracając do mojego pytania dotyczącego zamiany Celestron Edge HD8" na GSO 10" RC mam wątpliwości dotyczące montażu.
O ile sama zamiana tuby optycznej powinna wyjść korzystnie (większe lustro, światło siła f/8, itd.) to problem jest z montażem tzn. obawą przed jego przeciążeniem.
Tuba optyczna: TS-Optics 10" Ritchey-Chrétien Pro RC (Carboon) - 14,6 kg [ wersja standardowa jest 1kg cięższa (według: https://www.teleskop-express.de)]
Szukacz: Stellarvue 10x60 F060M2 - 0,5 kg
Koło filtrowe: ZWO EFW 8 x 1,25" / 31,7 mm - 0,4 kg
Kamera: QHY10 - 0,4 kg
Kamera do szukacza: QHY5-II Modo - 0,045 kg
Wyciąg: ???
Łącznie: 16 kg - 18 kg
Wszystko przy montażu Sky-Watcher NEQ 6 PRO [gdzie optymalne dla astrofotografii dla tego montażu jest 15 kg]
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postwampum | 04 Sie 2018, 10:21

Przepraszam Ciebie Janku za wtracenie w Twój post.
Jak dla mnie, ciężar tuby jest graniczny i chyba musiałbyś pomyśleć o mocnym statywie i takiej nakładce typu "pier", słup itp.Są rakie na stronie teleskop -express.Na to dopiero jakąś głowicę.Czyli niższe zwarte nogi na to słup i dopiero głowica od EQ6 lub coś w podobie.Powyżej EQ6 to juz zabawki typu Ioptrona itp...ale mobilne to to nie będzie. Co do obrazów sie nie wypowiem, nie oglądałem nigdny przez RC,tylko przez Newtona 10" oraz przez SCT6" i obraz z SCT bardziej mi pasuje (lubię kontrastowe obrazy).
Pytanie czy pomiędzy 8calowym SCT a 10" RC będzie aż taka różnica żeby bylo warto?Pozostawiam otwarte....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJanusz_P. | 04 Sie 2018, 11:24

dark napisał(a):
kjacek napisał(a):Jeśli chodzi o korektor f6.3 to mam Meade. I chyba wolę go od okularów o dłuższych ogniskowych. Nie leżą mi jakoś.

Zauważyłem to samo. Myślę że korektor nieco wypłaszacza obraz

On dokładnie do tego służy, wypłaszacza obraz i usuwa komę z systemu SCT czyniąc go sensownym i jeszcze poręcznym astrografem F/6,3 w pełni obsługującym matryce klasy APS-C :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanBielanski | 04 Sie 2018, 12:25

Przepraszam Ciebie Janku za wtracenie w Twój post.
Jak dla mnie, ciężar tuby jest graniczny i chyba musiałbyś pomyśleć o mocnym statywie i takiej nakładce typu "pier", słup itp.Są rakie na stronie teleskop -express.Na to dopiero jakąś głowicę.Czyli niższe zwarte nogi na to słup i dopiero głowica od EQ6 lub coś w podobie.Powyżej EQ6 to juz zabawki typu Ioptrona itp...ale mobilne to to nie będzie. Co do obrazów sie nie wypowiem, nie oglądałem nigdny przez RC,tylko przez Newtona 10" oraz przez SCT6" i obraz z SCT bardziej mi pasuje (lubię kontrastowe obrazy).
Pytanie czy pomiędzy 8calowym SCT a 10" RC będzie aż taka różnica żeby bylo warto?Pozostawiam otwarte....

Prawda że będzie lekko przeciążony, ale N-EQ6 Pro ma maksymalna nośność 25kg (dla astrofotografii zalecane 15kg) według opisu na astrokrak.
Na szczęście nie jest to nowa nowa wersja N-EQ6 R, gdzie maksymalna nośność jest obniżona do 20 kg.
Co ciekawe na teleskop-express.de sprzedają jako zestaw TS-Optics 254-mm-f/8-Ritchey-Chrétien-RC-Teleskop auf EQ6-R GoTo Montierung.
Więc jakoś to działa, tylko kwestia czy działa jakoś czy dobrze. I tu bym miał pytanie do eksperta Pana Janusza, bo lepiej przemyśleć wszystkie za i przeciw aby sobie potem w kolano nie strzelić.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 04 Sie 2018, 13:04

Jak dla siebie to wybrałbym klasyczny SCT 11 z korektorem F/6,3, spokojnie pojedzie na EQ-6.
Teleskopy RC się kupuję jak ma się w planie pracę w ultrafiolecie co z Polski praktycznie odpada :arrow: :wink:
Dobranie do RC dobrego korektora i dobra kolimacja teleskopu to też duża sztuka, większość znajomych co sie na to porwała sprzedała RC i postała z klasycznymi refraktorami które przy RC są praktycznie bezobsługowe w astrofotografii DS :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanBielanski | 11 Sie 2018, 21:43

Jak dla siebie to wybrałbym klasyczny SCT 11 z korektorem F/6,3, spokojnie pojedzie na EQ-6.

Faktycznie SCT 11 się dobrze prezentuje.
Nie jest to EdgeHD (ale EdgeHD nie dość że jest drogi 22 000 zł to jeszcze można w nim tylko sensownie stosować korektor pola od Celestrona, który sam w sobie jest kosmicznie drogi prawie 4400 zł na Delta Optical) i czy korzyści wynikające z EdgeHD są warte wzrostu ceny o prawie 200%.
Zastanawia mnie jak bardzo widać defekty (koma/krzywizna pola) przy fotografii w nie pełnej klatce APS-C , przy SCT 11 i porównanie tego z EdgeHD 11.
Druga sprawa dotyczy korekcji ostrości w SCT odbywa się za pomocą pokrętła w tylnej ścianie, którego wykonanie jest kiepskie w EdgeHD8 po zamianie tego na
Feathertouch SCT MicroFocuser zaczęło to działać sensownie. Podejrzewam że w SCT 11 jakość pokrętła pod względem wykonania będzie podobna, tylko czy lepiej
wymienić wtedy pokrętło na nowy Feathertouch SCT MicroFocuser kompatybilny z SCT 11 lub zamontować wyciąg Crayforda z microfocuse-rem kompatybilny z SCT 11?
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postendriu624 | 12 Sie 2018, 08:32

Trzeba by było przeliczyć poziom prze-ogniskowania SCT 11 o długość wyciągu , tym bardziej jest to ważne przy używaniu dodatkowo nasadki bino z dodatkowym wyciągiem, bo należy pamiętać że znaczne prze-ogniskowanie może spowodować pogorszenie korekcji obrazu, co sam zauważyłem w maku 127, SCT jest chyba bardziej wrażliwy na takie zjawisko niż Mak.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2018, 11:22

Mikro-focuser na gałkę pokrętła regulacji ostrości jest ideowo o wiele lepszym rozwiązaniem niż wyciąg który powoduje niekorzystne pod względem aberracji sferycznej prze-ogniskowanie systemu :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanBielanski | 16 Sie 2018, 01:57

Zakup C11-A XLT niesie parę drobnych zakupów przy okazji (ale i tak wypada 50% taniej niż EdgeHD 11 z dodatkami):
- Microfocuser: FTM-C11 (NOT CPC1100) lub FTM-CPC11 (nie wiem który jest odpowiedni do tej tuby)
- Korektor pola: Starizona SCT Corrector II - 0.63X Reducer/Coma Corrector najbardziej sensowny jaki znalazłem (lepszy niż korektor Celestrona, back focus 90mm) jest jeszcze wersja na pełną klatkę, ale przy matrycy kamery CCD APS-C raczej nie będzie potrzebna
Tylko jak wygląda dostępność tego sprzętu w Polsce?
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat