Bresser Messier NT-114/500 AZ NANO

Postpleszyn | 16 Sie 2018, 14:34

Witam chciał bym zmienić teleskop na nieco lepszy, byłem posiadaczem skyluxa 35x175 obecnie znalazłem coś takiego
Bresser Messier NT-114/500 AZ NANO co myślicie o tym teleskopie dodam że jest w fajnej cenie nówka sztuka...
Prosżę o informację czy taka przesiadka ma jakiś sens?
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Sie 2011, 12:41

 

PostJSC | 16 Sie 2018, 15:55

Pierwsza sprawa - nie ma takiego SyLuxa jak piszesz. To co napisali na pudełku "35x175x" to powiększenia uzyskiwane tym teleskopem i okularami zawartymi w zestawie. Masz/miałeś SkyLuxa 70/700 (pierwsza cyferka oznacz średnice soczewki w mm, a druga ogniskową w mm)
Image

Ten Newton 114/500 pokaże pewnie jeszcze gorsze obrazy niz SkyLux 70/700. Sugeruję wybrac inny teleskop.
Co w ogóle chcesz obserwować? Podejrzewam, ze wszystko? ;)



EDIT
700zł! bożesz ty mój!!! Ale sie nie dziwie. Optyka kosztuje tu ułamek ceny mechaniki, statywu. Bardziej opłaca się w obecnych czasch zakupić większy teleskop (szczególnie z segmentu budżetowych) za niewiele wieksze pieniądze lub nawet takie same. A jesli teleskop zakupisz uzywany, to juz w ogóle nie ma co porównywać.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postpleszyn | 16 Sie 2018, 19:54

Spisałem wartości z pudełka jakie znalazłem na internecie nie pamiętam dokładnie jego parametrów jednak poznaję pudełko. Byłem zadowolony z tego co przez niego udało mi się zobaczyć, teraz chcę coś pokazać dzieciom dlatego poszukuję teleskopu a nie chciał bym iść znów w to samo ze względu na siebie na tym Skyluxie widziałem wszystko co dało się w miarę dobrze zobaczyć... Jowisz, Saturn, Księżyc całkiem fajnie chciał bym coś lepszego niż to.
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Sie 2011, 12:41

 

PostJanusz_P. | 16 Sie 2018, 19:56

W astronomii aby coś dużo lepiej zobaczyć trzeba podwoić średnicę teleskopu tego samego typu i oczywiście potroić budżet :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaciek_Cz | 17 Sie 2018, 09:20

pleszyn napisał(a):Spisałem wartości z pudełka jakie znalazłem na internecie nie pamiętam dokładnie jego parametrów jednak poznaję pudełko. Byłem zadowolony z tego co przez niego udało mi się zobaczyć, teraz chcę coś pokazać dzieciom dlatego poszukuję teleskopu a nie chciał bym iść znów w to samo ze względu na siebie na tym Skyluxie widziałem wszystko co dało się w miarę dobrze zobaczyć... Jowisz, Saturn, Księżyc całkiem fajnie chciał bym coś lepszego niż to.


No to bierz dzieciaki i Skylux-a na dwór i pokaż im chociaż Księżyc. Myślę, że będą zachwycone. Zrób kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt takich sesji obserwacyjnych z dzieciakami,
a w międzyczasie doskładaj pieniędzy na coś większego, takiego co da obrazy zachwycające Twoje dzieci.

Dzieciaki się szybko nudzą, zatem jak kupisz im tego Bressera i pokażesz im np. gromadę M13 z miasta to dzieciaki powiedzą "Tato tu widać tylko szarą plamę :( ",
a jak kupisz już Synte 6 cali albo lepiej 8 cali to powiedzą "Tato tu widać miliony gwiazd :D ". A kasy to wcale nie wydasz dużo więcej, w szczególności jeżeli kupisz teleskop używany.

Co do samego AZ NANO to mogę się już wypowiedzieć bo go mam i intensywnie używam. To jest montaż pod zdecydowanie małe przeglądowe sprzęty dla małych
i średnich powiększeń. A Ty swoim dzieciakom raczej na pewno będziesz chciał pokazać Księżyc i planety w dużych powiększeniach.
Egzemplarz który posiadam chodzi gładko bez zacięć i jest stabilny, ja jestem z niego zadowolony, a powiesiłem na nim tubę też Bresser refraktor AR90/500 :)
I taki zestaw mi służy właśnie do szerokich pól, do wyszukiwania obiektów głębokiego nieba a nie podziwiania ich szczegółów.

Zatem Skylux, którego już masz będzie takim kęsem na zachętę. A kasę powoli zbieraj i jak dzieciaki złapią bakcyla to kupisz co trzeba.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat