* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 134 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Temat postu: Re: Wybór okularu - kilka pytań
PostWysłany: Pią Gru 14, 2018 9:53 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Też mi się tak wydaje :?

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 14, 2018 3:36 pm 
Awatar użytkownika

Najlepiej to sprawę oddać do jakiegoś rzecznika praw konsumentów i on wszystko załatwi. Koleżanka miała tak kiedyś w Polsce z komputerem, jednak w chwili pojawienia się rzecznika sprawa została załatwiona od ręki.

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO. Kamerka Neximage5.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 14, 2018 6:43 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Jakby coś, to tego typu sprawy międzynarodowe można próbować załatwić tutaj:
https://ec.europa.eu/consumers/odr/main ... how&lng=PL
Jak to w praktyce się sprawdza nie wiem, bo nigdy nie korzystałem, ale przynajmniej w teorii, od tego oni są.

PostWysłany: Pią Gru 14, 2018 6:50 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Miałem już takie coś tylko z innym rodzajem sprzętu i po moich doświadczeniach nasuwa się taki wniosek. Gdyby ta sprawa dotyczyła zakupu dokonanego w USA, Australii lub Niemczech to firma ( xxx) szybciutko sprawę Jak Należy by załatwiała. Zakup do Polski z takim rynkiem jak u nas, - mają nas za cwaniaczków i dla tych kilku czy kilkunastu sztuk rocznie olewają nas ciepłym moczem a fama , że jesteśmy cwaniaczkami - dalej rośnie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 14, 2018 9:50 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Silesia Superior
Kurp, nie generalizuj proszę w ten sposób, ponieważ nie ma to najmniejszych podstaw. Przykra sprawa, lecz z ujawnionej korespondencji można zauważyć, że sprzedawca ani razu nie poruszył kwestii narodowości oraz potraktował Waty'ego na równi z szeregiem innych klientów. Ostrożność i wstrzemięźliwość w ocenach wskazana jest, gdy nie znamy wszystkich szczegółów tej transakcji.

PostWysłany: Wto Sty 08, 2019 7:05 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Waty, jakieś wieści w Twojej sprawie z cwaniakami z OO UK? Przypadkowo znalazłem ten wątek, tak sobie czytam i oczy przecieram ze zdumienia... :shock: To po prostu jest żenada. Życzę powodzenia w walce z c....mi.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 11, 2019 8:08 pm 

Zjebur napisał(a):
Waty, jakieś wieści w Twojej sprawie z cwaniakami z OO UK? Przypadkowo znalazłem ten wątek, tak sobie czytam i oczy przecieram ze zdumienia... :shock: To po prostu jest żenada. Życzę powodzenia w walce z c....mi.

Cześć! Jakiś czas temu dzwonili do mnie z UPS chyba z Łodzi, że mają jakąś paczkę, która ma status doręczona i nie wiedzą co z nią zrobić. Po wyjaśnieniu odesłali mi ją. Faktycznie oba lustra są uszkodzone. Dodatkowo końcówka tuby od strony lustra wtórnego ma kształt jaja. Protokołu szkody nie było w paczce.

Reklamacja została zgłoszona do przewoźnika z adnotacją, że nie otrzymałem protokołu szkody. Na jej rozpatrzenie jest 30 dni z czego minęło już jakieś 20...

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 19, 2019 8:31 am 

Czekając na rozpatrzenie reklamacji zastanawiam się co robić dalej w temacie obserwacji astronomicznych. Zakładając, że wszystko skończy się szczęśliwie (o ile można to nazwać szczęśliwym zakończeniem) i dostanę pieniądze z ubezpieczenia, będę mógł sobie pozwolić na zakup nowego teleskopu.

W związku z tym co się wydarzyło i zostało tu opisane miałem trochę czasu na czytanie i myślenie.

OPCJE

1. Po przeczytaniu m.in. tego tematu zacząłem rozglądać się za refraktorami. Oczywiście chciałoby się mieć jakiegoś TV, Takahashi czy chociaż Vixena ale realistycznie patrząc musiałbym się ograniczyć do produktu z Chin. I tu mam dwie propozycje:
A: Stary dobry ED 120: http://www.astrokrak.pl/1085-tuba-sky-w ... amond.html
B: Obiecująco wyglądający TS: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html
Trzeba by to posadzić na jakimś montażu. Ponieważ już sama luneta droga, musiałby to być montaż bez goto np. EQ5.

2. Czytając na temat licznych zalet refraktorów, pięknych obrazów gwiazd jakie dają i wpływu seeingu na możliwość wykorzystania apertury teleskopu, mimo wszystko przebijała co jakiś czas konkluzja, że jednak apertura to apertura. Czyli jednak newton? To może
A: Taurus np. 330: https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t330-2/
Wg opisu na stronie szkło float daje tak samo dobry obraz jak każde inne po wychłodzeniu. Samo chłodzenie to nie problem - mam możliwość przechowywania teleskopu w nieogrzewanym pomieszczeniu bądź wystawiania go na taras kilka godzin przed sesją.
Niepokoi mnie jednak w Taurusie wpis znaleziony na CN: https://www.cloudynights.com/topic/5777 ... om-poland/
Czy faktycznie nie trzyma on kolimacji? Czy problem z chłodzeniem nie polega bardziej na trudności z nadążaniem floatu za zmianami temperatur niż na samym czasie potrzebnym na wychłodzenie?

3. Wiele naczytałem się też o teleskopach SC. Niby drogie, gorsze optycznie od newtona (więcej powierzchni), mniejsze pole, większe wady optyczne. Mimo to za oceanem bardziej popularne niż newtony. Są poręczniejsze (krótsze przy tej samej średnicy), bardziej przyjazne dla użytkownika (to tylko moje zdanie: bardziej intuicyjne ze względy na wyciąg z tyłu tuby i montaż paralaktyczny). W dodatku podobno świetnie współpracują z bino, co nie jest takie oczywiste dla newtonów.
Tu także mam dwie propozycje obie na AVX i obie podobne cenowo w tej samej konfiguracji. Niby dla wizuala EdgeHD nie ma takiego znaczenia...
A: Zwykly SCT 9.25": https://fotozakupy.pl/product-pol-14914 ... 5-SCT.html (świetna cena btw).
B: Edge HD 8": http://www.astrokrak.pl/paralaktyczne/2 ... dgehd.html

4. Próba naprawienia obecnego teleskopu poprzez wymianę luster. Tylko nie jestem przekonany, że sobie z tym poradzę. Po drugie musiałbym gdzieś zamówić dobre lustra, najlepiej ręcznie robione (byle nie w OO ;-) ). Zapewne zajęłoby to najwięcej czasu a efekt byłby niepewny...

Mieszkam na wsi kilka km od 50k miasta i jakieś 30 od trójmiasta. Niebo średnie, wyjazdy na lepsze lokacje możliwe. Teleskop do wszystkiego :-) (tak wiem...)
Budżet ok 6000-9000 PLN.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady.
Pozdrawiam!

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 19, 2019 8:59 am 

Miejscowość: Okolice Dęblina
To mojego uwagi:

2. Tak, co apertura to apertura :twisted: Kratownica 3-punktowa nie jest tak stabilna jak 4-punktowa. Jednak patrzyłem już starej dość konstrukcji Taurusem 20" (3-punktowa) przy powiększeniach 200-500x i nie zauważyłem problemu z kolimacją. Jeśli idziesz w jakość to ja bym pomyślałem o wersji 4-punktowej. Jeśli jakość to pyrex, suprex, kwarc itp. Ta 20-tka ma szkielet Taurusa ale optykę ręczną z zagranicy i daje naprawdę bardzo ładne obrazy. Jeśli chcesz iść w Newtona i jakość to ja bym poszukał jednak lustra z dobrego materiału, z certyfikatem. Kwestia jak do tego podchodzisz. Niektórym wystarcza nasza krajowa produkcja i z tego co wiem też daje piękne obrazy. Masówka daje jednak wyraźnie gorsze obraz (porównałem podczas ładnych nocek).

3. Newton i SCT tak samo współpracuje z nasadką bino. Jeśli w SCT ostrzysz lustrem to zmienia się jego ogniskowa więc to tylko taka "pozorna" współpraca. W Newtonie trzeba po prostu mieć większe LW i więcej wysunięte ognisko po za tubę.

Jeśli chcesz to wszystkiego to albo Newton 12-16" w kratownicy albo SCT 8-11". SCT 11" były ostatnio za około 5500 zł. Jeśli pasuje Ci patrzenie od tyłu to w zasadzie to bardzo fajne teleskopy. Ja wolę Newtona bo po prostu wygodnie mi się patrzy. Jednak przy f/4 czy f/5 trzeba dość drogich okularów (700 zł -1500 zł). W SCT starczą takie za 200-400 zł.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 134 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Andrzej.Ch63 oraz 29 gości