Wybór okularu - kilka pytań

PostWaty | 09 Kwi 2019, 20:42

Sebastian Ś. napisał(a):Tak przy najbliższej okazji zrobię taki test. Nie wiem czy zobaczę to na oko ale na pewno pogarsza to korekcję o ile się nie mylę aberracji sferycznej. Do tego jest zredukowana apertura o kilka %. https://www.telescope-optics.net/SCT2.htm


Cześć, udało Ci się przeprowadzić test?

A ja w międzyczasie stałem się posiadaczem Celestrona Nexstar Evolution 9.25.

Muszę powiedzieć, że jestem super zadowolony. Żałuję, że od razu nie poszedłem w tzw. chińską masówkę tylko pchałem się w OO. Lustro w tym Celestronie jest nieskazitelne w przeciwieństwie do lustra z OO, które miało drobne smugi i ryski (a które obecnie jest potłuczone). Mechanicznie wszystko wygląda bardzo dobrze i solidnie. Wiem, że niektórzy są uczuleni na produkty z Chin ale Chińczycy potrafią robić bardzo dobrą robotę. Wszystko jest kwestią pieniędzy, jakie chce się im zapłacić. Poza tym to mechaniczna robota a w dzisiejszych czasach maszyny są bardzo precyzyjne.

Teleskop jest dosyć przenośny: samą tubę nosi się bardzo wygodnie za uchwyt. Nieco więcej zachodu jest z montażem i trójnogiem, które noszę bez rozmontowywania z poddasza do ogrodu, a które razem trochę ważą.

Jeśli chodzi o ręczne prowadzenie teleskopu to SCT na montażu Nexstar Evloution prowadzi się znacznie lepiej niż dobsona OO. Wygodniej i co chyba ważniejsze - dużo precyzyjniej. Pozycja do obserwacji też jest wg mnie znacznie wygodniejsza.

Do tej pory miałem okazję użyć go dwa razy. Za pierwszym razem trochę się namęczyłem z kalibracją prowadzenia. Wg. aplikacji teleskop ciągle "patrzył" w inną stronę niż był faktycznie skierowany. Pomógł powrót do ustawień fabrycznych w aplikacji. Potem korzystanie z goto w aplikacji to bajka. W dodatku od razu można sobie o wybranym obiekcie poczytać i obejrzeć na zdjęciu w celu np. porównania z tym, co się widzi. Wygodne i nie traci się czasu na szukanie.

Natomiast w kwestii samego szukania to wobec początkowych problemów z kalibracją goto, na próbę pobawiłem się ręcznie. Jestem zupełnie początkujący a wiedząc z mapy gdzie jest wybrana galaktyka bez problemu w nią trafiłem używając kitowego starpointera, za pierwszym strzałem. Wcześniej naczytałem się, że jest on dosyć badziewny. I faktycznie szału nie ma jeśli chodzi o jego budowę - ot taki niepozorny plastikowy. Natomiast bardzo wygodnie się z niego korzysta i wg mnie jest idealny do tego teleskopu. Wystarczy do szybkiego skalibrowania goto i bardzo łatwo znajduje się w nim obiekty bo można je zlokalizować względem wielu gwiazd, które widać gołym okiem a obraz nie jest odwrócony.

Gwiazdy są punktowe i ostre. Próbowałem zrobić coś na kształt testu gwiazdy używając okularu 7mm i o ile byłem w stanie stwierdzić obraz wygląda tak samo przed i za punktem ostrości. Aczkolwiek ekspertem nie jestem. Fabryczna kalibracja też wydaje się spoko, może nieznacznie czarne kółko jest przesunięte ku dołowi - sprawdzę jeszcze raz jak będę miał docelową kątówkę i mocowanie.
Obejrzałem sobie do tej pory zaledwie kilka obiektów, m.in. widoczną jeszcze mgławicę w Orionie. Robi niesamowite wrażenie.
Niestety obie moje sesje obserwacyjne skończyły się odpowiednio po 1,5 i 0,5 h. W pewnym momencie nie mogłem wyostrzyć obrazu i już zacząłem się martwić, że coś jest nie tak. Okazało się, że korektor zaparował. Teraz czekam na odrośnik bo nie chciało mi się go robić samemu... No i na dobre warunki obserwacyjne!
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 10 Kwi 2019, 22:19

W Deltaoptical jest wyprzedaż, m.in. okulary w dobrych cenach.
Nabyłem właśnie https://deltaoptical.pl/okular-vixen-lv ... om=listing
Mam nadzieję, że będzie dobrze współpracował z SCT 9.25.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postastrofan | 11 Kwi 2019, 00:02

Witam. Gratuluję zakupu. Napewno będzie dobrze służył. Ja też wczoraj odebrałem chińskiego edka 80mm. Dzisiaj porównywałem go na Księżycu z moim Takahashi 120. Seeing był wyśmienity dzisiaj. Jestem pod ogromnym wrażeniem edka. Różnice pomiędzy rozdzielczością oczywiście były kosmetyczne. Ostrość, kontrast, kolory na bardzo przez duże B, zbliżonym poziomie. Widać je dopiero na seeingu jak dzisiaj. Pozdrawiam i życzę dużo pogodnych nocy.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postbernis21 | 11 Kwi 2019, 12:15

"Do tej pory miałem okazję użyć go dwa razy. Za pierwszym razem trochę się namęczyłem z kalibracją prowadzenia. Wg. aplikacji teleskop ciągle "patrzył" w inną stronę niż był faktycznie skierowany. Pomógł powrót do ustawień fabrycznych w aplikacji. Potem korzystanie z goto w aplikacji to bajka. W dodatku od razu można sobie o wybranym obiekcie poczytać i obejrzeć na zdjęciu w celu np. porównania z tym, co się widzi. Wygodne i nie traci się czasu na szukanie."



Miałem dokładnie tak samo, myślałem że włosy z głowy powyrywam :) bo nie wiedziałem jak poradzić sobie z tym problemem.
Reset ustawień i do przodu, miałem tak jakieś 3 może 4 razy.
Problem wracał, niestety, ale teraz już spokój.

Moim skromnym zdaniem, prędzej czy później będziesz musiał również dokupić np - Feather-Touch MicroFocuser.
Ja po około 2 miesiącach postanowiłem że muszę to mieć bo to "pokrętło" fabryczne to nieporozumienie ( dla mnie oczywiście ).

Super sprzęt, sam żałuję że nie wziąłem 9,25" tylko 8", ale jestem mega zadowolony.
EdgeHD 8"
TS 152/900

Tak FC100DC
Pentax - 40mm
Nagler - 31mm, 26mm, 22mm,
Panoptic - 24mm, 15mm
Delos - 17,3mm, 14mm, 12mm, 10mm, 8mm,
 
Posty: 73
Rejestracja: 08 Lut 2012, 11:37
Miejscowość: Lublin

 

PostWaty | 14 Kwi 2019, 19:37

astrofan napisał(a):Witam. Gratuluję zakupu. Napewno będzie dobrze służył. Ja też wczoraj odebrałem chińskiego edka 80mm. Dzisiaj porównywałem go na Księżycu z moim Takahashi 120. Seeing był wyśmienity dzisiaj. Jestem pod ogromnym wrażeniem edka. Różnice pomiędzy rozdzielczością oczywiście były kosmetyczne. Ostrość, kontrast, kolory na bardzo przez duże B, zbliżonym poziomie. Widać je dopiero na seeingu jak dzisiaj. Pozdrawiam i życzę dużo pogodnych nocy.


Dzięki i wzajemnie. Chińczycy są zdecydowanie niedoceniani albo inni producenci są przeceniani.
Pod koniec zeszłego tygodnia doszła do mnie kątówka 2 cale i mogłem wreszcie przetestować większe okulary, powermatea a także okulary 1,25 bez strachu, że porysuję sobie je śrubami.
Ponowiłem test na gwieździe z użyciem powermate i Delitea 7 mm. Wciąż obraz przed i po wydawał mi się bardzo zbliżony. I nie mogę się zdecydować, czy czarne kółko jest nieco niżej względem środka czy nie. Chyba na razie zostawię jak jest bo jeśli nawet to jest to na granicy mojej percepcji.

Próbowałem też oglądać księżyc i tu taki zestaw powermate + 7mm nie dawał niestety ostrego obrazu. Granica ostrości była gdzieś na zestawie powermate + Delos 12mm choć i tu nie było to 100% ostrości. Nie wiem ile winny jest delikatny całun chmur jaki towarzyszył księżycowi wczorajszego wieczoru.

Próbowałem też oglądać kilka gromad, Herkulesa, M3 i jakąś jeszcze przy pomocy Panoptica 27mm. Było je widać ale kontrast był raczej kiepski. Może lepiej wyszłyby w większym powiększeniu ale już nie sprawdzałem bo całun chmur robił się coraz większy i grubszy.
Skierowałem się też na jakieś 2 okoliczne mgławice ale nie udało mi się zaobserwować żadnej z nich. Może zbyt jasna noc, może kiepska adaptacja (komórka) a może za mała apertura.

Dosyć dobrze spisał się odrośnik Astrozap. Po 2 godzinach korektor był tylko delikatnie przymglony. Był co prawda mróz ale chyba na dłuższą metę bez dodatkowej grzałki się nie obejdzie.

bernis21 napisał(a):"Do tej pory miałem okazję użyć go dwa razy. Za pierwszym razem trochę się namęczyłem z kalibracją prowadzenia. Wg. aplikacji teleskop ciągle "patrzył" w inną stronę niż był faktycznie skierowany. Pomógł powrót do ustawień fabrycznych w aplikacji. Potem korzystanie z goto w aplikacji to bajka. W dodatku od razu można sobie o wybranym obiekcie poczytać i obejrzeć na zdjęciu w celu np. porównania z tym, co się widzi. Wygodne i nie traci się czasu na szukanie."

Miałem dokładnie tak samo, myślałem że włosy z głowy powyrywam :) bo nie wiedziałem jak poradzić sobie z tym problemem.
Reset ustawień i do przodu, miałem tak jakieś 3 może 4 razy.
Problem wracał, niestety, ale teraz już spokój.

Moim skromnym zdaniem, prędzej czy później będziesz musiał również dokupić np - Feather-Touch MicroFocuser.
Ja po około 2 miesiącach postanowiłem że muszę to mieć bo to "pokrętło" fabryczne to nieporozumienie ( dla mnie oczywiście ).

Super sprzęt, sam żałuję że nie wziąłem 9,25" tylko 8", ale jestem mega zadowolony.


Co do patrzenia w złą stronę - wczoraj znów miałem to samo ale po prostu to zignorowałem i robiłem Star Alignment normalnie bez zwracania uwagi na "celownik". Po tej operacji celownik wrócił na właściwe miejsce. Innymi słowy nie ma znaczenia czy od początku patrzy we właściwą stronę czy w całkiem przeciwną.
Za to nie udał mi się ten alignment za pierwszym razem. Wydaje mi się, że jakieś znaczenie ma kolejność wciskania "Enter", wskazywania gwiazdy i wciskania "Align" ale jeszcze tego nie rozgryzłem. Jest też jakaś szansa, że jedna ze wskazanych gwiazd była nie tą, którą się wydawała - robiłem kalibrację bez szukacza bo rozładowała się bateria po tym, jak zapomniałem go na noc wyłączyć :oops:

Co do Feather-Touch MicroFocusera - co on właściwie wnosi? Jak próbuję ostrzyć fabrycznym pokrętłem to fakt - trzeba to robić delikatnie, czasem dać w przód i w tył kilka razy. Ale prędzej czy później da się wyostrzyć. Faktycznie jest taka różnica, żeby było warto w to iść?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postwojt0000 | 14 Kwi 2019, 20:10

Waty napisał(a):Próbowałem też oglądać księżyc i tu taki zestaw powermate + 7mm nie dawał niestety ostrego obrazu. Granica ostrości była gdzieś na zestawie powermate + Delos 12mm choć i tu nie było to 100% ostrości. Nie wiem ile winny jest delikatny całun chmur jaki towarzyszył księżycowi wczorajszego wieczoru.


Masz 2350mm ogniskowej. Ładujesz w to 7mm + barlowa czyli 3,5mm co daje powiększenie 670x i chcesz mieć ostry obraz :D
Nie wiem jak jest w przypadku SCT ale z tego co zauważyłem to lustra (oczywiście te popularne nie jakieś perełki) wytrzymują powiększenie 1xD, może na księżycu max 1,5xD przy dobrych warunkach czyli blisko tego Delosa 12mm z barlowem.
Idealny byłby tu okular 10mm ale ten Delos 12mm bez barlowa da ci bezpieczne powiększenie koło 200x które i tak ze względu na pogodę będzie rzadko wykorzystane w 100%. 7mm nawet bez barlowa to już stanowczo za dużo w mojej opinii.
Trzymaj się powiększenia rozdzielczego a dla planet, księżyca i rozbijania kulek max 2x rozdzielczego i będzie dobrze ;)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postforem | 15 Kwi 2019, 11:33

Waty napisał(a):Za to nie udał mi się ten alignment za pierwszym razem. Wydaje mi się, że jakieś znaczenie ma kolejność wciskania "Enter", wskazywania gwiazdy i wciskania "Align" ale jeszcze tego nie rozgryzłem. Jest też jakaś szansa, że jedna ze wskazanych gwiazd była nie tą, którą się wydawała - robiłem kalibrację bez szukacza bo rozładowała się bateria po tym, jak zapomniałem go na noc wyłączyć :oops:

Nie bardzo wiem jak kolejność może mieć znaczenie, bo enter potwierdza wybór metody alignacji czy wybór namierzanej gwiazdy, a align zatwierdza namierzoną gwiazdę. Komunikaty wyświetlacza prowadzą jak dziecko za rączkę. Fakt, warto znać nazwy tych 20-30 gwiazd na niebie i się przyłożyć. Wskazanie na niebie innej gwiazdy niż poszukiwana na wyświetlaczu zepsuje wszystko. Im bardziej równomiernie są rozłożone punkty alignacji tym lepiej, czyli unikać sąsiedztwa. Jeżeli masz kłopoty z namierzeniem to najpierw lepiej wstępnie naprowadzić w duecie szukacz i okular o największym polu widzenia, a potem przeskoczyć na większe powiększenie np. 300x i po wycentrowaniu ostatecznie alignować. Nie chodzi przecież o jakość obrazu, ale o celność wskazania. Niby drobnostka, ale różnica w dokładności alignacji na 70x i 300x bardzo mocno przekłada się na dokładność naprowadzania GoTo. Mnie naprawdę dobra, precyzyjna alignacja na 6 gwiazdach zajmuje około 40 minut. Obiekty lądują wtedy w polu widzenia - potem już tylko lista obiektów czy atlas w jednej ręce, pilot w drugiej i jedziesz. Za pierwszym razem taką alignację robiłem chyba godzinę :D Oczywiście można też zrobić szybką alignację w 15 minut, ale zdarza się, że obiekty będą wtedy poza polem widzenia. Tylko nigdy nie wiesz czy akurat GoTo trafiło poniżej, powyżej, na prawo czy na lewo. Trzeba zrobić kółeczko i się obiekt znajdzie :wink: Jeżeli mam tylko 1-1,5h na obserwy to szkoda mi na to czasu i wolę pilotem sterować silnikami albo w ogóle nie włączam GoTo, nie łapię indeksów i prowadzę beczkę ręcznie jak to robili w późnym średniowieczu.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostSambo | 16 Kwi 2019, 22:21

Witam wszystkich! Mój 7 letni synek, który dostał pozytywnego jobla na punkie astronomii wzbudził potrzebę obdarowania teleskopem. Kupiłem więc SO 90/900 jako pierwszy teleskop, mieszkamy pod Krakowem a ja nadrabiam zaległości licealne z fizyki. Od razu przepraszam za moje głupie pytanie, ale jestem zupełnym profanem.

Obserwując księżyc wszystkie okulary działają super - przy 10mm i soczewce barlowa można dużo zobaczyć.

Problem natomiast zaczyna się z Marsem, który w chwili obecnej jest chyba jedyną planetą do sensownej obserwacji.

Mianowice niezależnie od użytego okularu widzę mniej więcej to samo, czy to 25, czy 10 mm czy też z barlowem x2 jest historia taka, że albo manewrując ostrością widzę w zasadzie malutki punkcik wielkości główki od szpilki, albo kropę. Czytam sobie różne spostrzeżenia obserwatorów i ani żadnej czapy lodowej, ani nawet niejednorodnego kolorystycznie powierzchni koła nie jestem w stanie zaobserwować. Na początku myślałem, że może mylę obiekty i obserwuję jakąś gwiazdę np Aldebaran, ale nie...

Czy to jest wszystko, co mogę zatem przyobserowawać za pomocą tych oklurarów, czy popełniam jakiś błąd
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 Kwi 2019, 21:59

 

PostOrzech | 16 Kwi 2019, 23:00

Sensowną do obserwacji? Mars jest w fatalnych warunkach - bardzo daleko od Ziemi i stąd taki mały. Nic teraz nie zobaczycie. Zmieni się to z grubsza za rok.
Lepsze warunki są na Jowisza, bo zbliża się do opozycji (poczytaj o opozycjach planet) i coraz lepsze Saturna ale to późno w nocy lub nad ranem. Niestety lepsze nie oznacza dobre - są nisko na ekliptyce i ich obraz musi przejść przez grube warstwy atmosfery, która je degraduje.
Niestety - nie ma tak, że wychodzimy na dwór o powiedzmy 21 i mamy wszystkie planety do oglądania w super warunkach. Każda ma swój sezon i czas.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostWaty | 19 Kwi 2019, 11:17

wojt0000 napisał(a):
Waty napisał(a):Próbowałem też oglądać księżyc i tu taki zestaw powermate + 7mm nie dawał niestety ostrego obrazu. Granica ostrości była gdzieś na zestawie powermate + Delos 12mm choć i tu nie było to 100% ostrości. Nie wiem ile winny jest delikatny całun chmur jaki towarzyszył księżycowi wczorajszego wieczoru.


Masz 2350mm ogniskowej. Ładujesz w to 7mm + barlowa czyli 3,5mm co daje powiększenie 670x i chcesz mieć ostry obraz :D
Nie wiem jak jest w przypadku SCT ale z tego co zauważyłem to lustra (oczywiście te popularne nie jakieś perełki) wytrzymują powiększenie 1xD, może na księżycu max 1,5xD przy dobrych warunkach czyli blisko tego Delosa 12mm z barlowem.
Idealny byłby tu okular 10mm ale ten Delos 12mm bez barlowa da ci bezpieczne powiększenie koło 200x które i tak ze względu na pogodę będzie rzadko wykorzystane w 100%. 7mm nawet bez barlowa to już stanowczo za dużo w mojej opinii.
Trzymaj się powiększenia rozdzielczego a dla planet, księżyca i rozbijania kulek max 2x rozdzielczego i będzie dobrze ;)


Bardziej zrobiłem to na próbę i okazało się, że co za dużo to nie zdrowo. Wtedy nie miałem jak sprawdzić okularu 7 mm bez barlowa (choć jak teraz to piszę to dochodzę do wniosku że jednak miałem - używając redukcji z powermate) więc użyłem 12 mm z barlowem i było dobrze. Więc 7 powinno być już bardzo dobrze na księżycu - taką mam teorię do zweryfikowania.

Teraz mam już redukcję z 2 na 1,25 więc mogę testować inne warianty. Wczoraj próbowałem ale chyba nie było to najlepszym pomysłem. Księżyc był w pełni - zbyt jasny i mało kontrastowy nawet w najbardziej hardkorowej kombinacji 7mm + barlow.

Zacząłem więc zastanawiać się nad filtrem. I teraz pytania:
1. Czy lepiej kupić dwa polaryzacyjne czy neodymowy? Neodymowy to jedna warstwa szkła vs dwie w polaryzacyjnym. Z kolei w polaryzacyjnym można regulować ilość światła.
2. Jak ma się transmisja filtru neodymowego do wrażeń i osiąganego efektu. Np. czy neodymowy 0.6, 25% transmisji to w praktyce duża różnica? Brzmi jak duża (75% światła nie przechodzi?) ale np. w baaderze to najjaśniejszy filtr neodymowy...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 22 Kwi 2019, 19:24

To może z innej beczki:

Czy do tuby 9.25 sprawdzi się opaska grzejna na usb?
Np. coś takiego: https://www.astroshop.pl/manszety-ogrze ... r_1_select

Pozwoliłoby mi to prawdopodobnie (?) na ogrzewanie korektora prosto z montażu. Jednak montaż podaje tylko 5V a opaska ma 12V. Czyli jakieś 40% mocy. Wystarczy?
Na zimniejsze noce mógłbym się zaopatrzyć w powerbank 12V. Niestety nie wiem na jak długo wystarczyłoby tego grzania z montażu i z powerbanku...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Postszuu | 22 Kwi 2019, 20:55

Waty napisał(a):montaż podaje tylko 5V a opaska ma 12V. Czyli jakieś 40% mocy

17% mocy... (P=V²/R)
ale skoro dają wtyczkę usb to nie znaczy że jest dostosowane do takiego napięcia?
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostWaty | 28 Kwi 2019, 19:43

szuu napisał(a):
Waty napisał(a):montaż podaje tylko 5V a opaska ma 12V. Czyli jakieś 40% mocy

17% mocy... (P=V²/R)
ale skoro dają wtyczkę usb to nie znaczy że jest dostosowane do takiego napięcia?



Na stronie producenta znalazłem coś takiego: http://www.lunatico.es/docs/ZDandUSB.pdf
Wychodziłoby, że można podać mu mniej niż 12V i że przy standardowym 5V USB będzie ok 40% grzania. Niestety wciąż nic mi to nie mówi tzn nie mam pojęcia, czy to wystarczy np. zimą przy -5 stopniach.
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat