Wybór okularu - kilka pytań

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2018, 15:39

Cześć Jacku.

Jedyny problem to F lustra głównego Mewlona , tu się zgodzę z problemami wykonania i tym samym Mewlon ma około F12 wypadkowej , natomiast jak zamówisz LG co najmniej F4 lub mniej np. F5 do takiego Cassegraina w zestawie optyki obydwu luster u Pana Stefana to nawet 1/20L nie pomoże , gdyż 1/8L całego układu jest już wystarczająca i w praktyce nie zobaczysz różnicy z optyką 1/20L. To takie triki marketingowe , tak samo w Makach Intesa 1/6L całego systemu jest całkowicie wystarczająca , niektórzy twierdzą że 1/4L całego układu wystarczy , ale powiedzmy idżmy wyżej.Z tymi całymi Lambdami ludzie tak szaleją a w praktyce to wystarcza jak piszę.Strehla 0,95 i jest pierwszorzędnie to co powinno , wszystko lepiej wcale nie zrobi cudów i nie ma co zawracać sobie głowy. Pan Stefan wykonuje Świetną optykę do Cassegrainów zarówno Dalla jak i najlepszych wersji Klasycznego z Parabolą i Hiperbolą a nie Elipsą i Sferą jak w przypadku Dalla.W życiu bym nie dał tyle za Mewlona , ma co prawda trój ramiennego pająka , ale jest i on dodatkowo w porównaniu do Maka psuje obrazy Planet , tak samo wszelkie inne Abberacje są większe od Maka i brzegowe partie obrazu w Dallu są słabsze.System Gregoryego też jest wart uwagi , choć z założenia dłuższy , ale z maleńką przeszkodą centralną , poniżej 20%. Można też zbudować planetarnego DK z maleńką przeszkodą z F wypadkowym około F20 i wtedy to będzie znakomity DK z małym C.O. , dokładny optycznie. Naparować Świetnymi warstwami i masz Piękny Instrument do Planet i Łysego.Możliwości jest wiele , tylko chęci do budowy może brak.Miałem budować takiego Dalla F20 , ale trafił się mój obecny Mak , który na nasze warunki Seeingowe i tak jest już wyczulony. Gdyby nie jego zakup to na pewno coś by się już w temacie budowy działo , ale aktualnie nie widzę takiej potrzeby.
Reklamować Pana Stefana wcale nie muszę i nie mam w tym żadnego interesu , wiem jaka wykonuje optykę a krajowe Trusy są w 90% na tej optyce jak i wszelakie Casegrainy.Parokrotnie poprawiałem u Pana Stefana optykę w swoich sprzętach i zawsze efekt był widoczny na duży plus w stosunku do tego co było wcześniej w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 30 Lis 2018, 16:26

Ja jednak pozostanę przy Mewlonie , jakość kosztuje i tak jak japońskie bino Fujinon nie należy do najtańszych lornetek tak tez Mewlon zapewne ma ukryte walory optyczne o ktorych nie wspominamy w naszych dyskusjach.

Jakość zdjec przez 250 Mewlon jest dla mnie/niestety/ nie do pobicia , na osi optycznej to czyste APO :shock:








J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 30 Lis 2018, 18:38

Jacku , to zwykły DK , gdybyś zobaczył zdjęcia z Maka 250mm czy APO 250mm , to szybko byś ochłonął , tak myślę.A astrofoto kieruje się trochę innymi zasadami , nawet Syntą można zrobić ładne fotki Planet.Ktoś tu kiedyś porównywał Mewlona 180mm do Maka SW 180mm i wcale Mewlon nie był jakimś cudem w wizualu , obrazy prawie tak samo dobre , więc nie jestem przekonany o tak wielkiej świetności Mewlona.Może kiedyś będę miał okazję pooglądać takowym , to wtedy sam się przekonam. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 03 Gru 2018, 10:25

No ale soczewka 250APO to chyba lepiej stoi niż 25OMak nawet Intes...
jeśli twierdzisz inaczej to znaczy ze prawa fizyki dla tego Mak-a tez są inne :mrgreen:

a co takiego jest w Mak-u ,ze jest lepszy od Mewlona?
coraz częściej myślę,ze to takie wmawianie sobie tego co obecnie mamy :)
jedno jest pewne w tych samych średnicach czynnych soczewka APO gasi zarówno Maka jak i Mewlona 8)



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 03 Gru 2018, 15:29

Cześć Jacku.

Przecież ja nie zrównuję Maka z APO :D , Refraktor APO będzie najlepszy przy tych samych Aperturach. Mewlona na pewno bym nie kupił za te pieniądze w jakich się sprzedają , gdyż jest możliwa budowa na krajowej optyce w kosztach znacznie niższych.Jacku poczytaj trochę o samym projekcie teleskopu Maksutova i korekcji w nim wszelkich abberacji w stosunku do Cassegraina np. DK a sam się przekonasz jakie są różne parametry , poziom różnych Abberacji wynikający z danego systemu optycznego , czego żadna dokładność luster nie przeskoczy , gdyż to cechy danej konstrukcji i wypadkowych parametrów. Przykładowo sam Maka 10"nie zbuduję ze względu na brak Korektora-Menisku , gdybym takowy posiadał dokładny z bardzo dobrymi warstwami to wykonanie luster to żaden problem i reszty i na pewno podjął bym się budowy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Gru 2018, 08:45

wykonanie lustra i pokrycie go dobrymi warstwami to wcale nie "taka bułka z masłem" :)
gdyby tak było to nie wysyłalibyśmy do UK luster celem naparowania bo mamy już możliwość naparowania z działa elektronowego w Polsce a jednak uważamy ze UK zrobi to lepiej :wink:

odnośnie konstrukcji i ceny to popatrz ile kosztuje Teleskop PlaneWave właśnie o systemie optycznym Dall-Kirkham
https://deltaoptical.pl/teleskop-planew ... om=listing

http://planewave.com/products-page/cdk700/







J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2018, 15:51

Cześć Jacku.

Fajny sprzęcik. :D Wolał bym tańszą wersję np. w tubusie ze sklejki ATM z dobrą optyką i po pieniądzach. Zastanówmy się na czym nam bardziej zależy , czy na jakości naszego instrumentu czy też na tym jak się prezentuje w wyglądzie. Montażu też można użyć , nawet klasycznego starszego EQ6 bez GO-TO tylko z napędem w obu czy jednej osi i też pooglądamy z bardzo dobrym wynikiem i zadowoleniem. Mam dostęp do wszelakich maszyn i obrabiarek CNC , nawet lasero-wykrawarki , która nałożona na tubus pełny Alu powycina w nim zaprogramowane otwory i zrobi z pełnej rury prawie trusa.To tak jak z tymi nędznymi pseudo APO Refraktorami na szkle FPL51 tryplety TS , czy Photoline , pięknie ubrane ale gorzej z jakością w stosunku do dokładnego innego obiektywu i jeszcze np. na lepszym szkle.Dlaczego nie podają Strehla i nie ma Certyfikatu , Zygo to trochę mało , ale z drugiej strony badanie na ławie też kosztuje a my mamy do czynienia z pospolitą masowo produkowaną chińszczyzną , która dobrze że jest i dostępna w przystępnej cenie.Cóż każdy ma swoje priorytety i swoje rozwiązania na posiadanie dobrego sprzętu , ważne aby było zadowolenie a co kto wybierze , kupi czy zbuduje to już jego indywidualna sprawa.To temat rzeka i zawsze będzie drążony na wszelakie sposoby i pod różnym kątem.W sumie po to są te działy dyskusyjne na Forach. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Gru 2018, 18:59

O rany ... to mozesz zaklad otwierać? Dostep do tylu urzadzen ze glowa mala.
Dla mnie APO Takahashi stanowi klase na ktorej sie zatrzymuje...
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2018, 19:37

Nie mam czasu. :D Dostęp mam poprzez kolegę nie w Krakowie.Aktualnie są inne priorytety.Jacku a dlaczego nie np. LZOS lub TEC , tylko Takahashi? :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Gru 2018, 19:55

Porownywalem kiedys TEC 130 ? Ze stara 128 TAK i 128 dawala ostrzejeszr detale... jest jeszcze Zeiss ale to juz poza zasięgiem...



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2018, 20:08

To Doskonały Fluorytowy Dublet , więc nie mam wątpliwości. Są jeszcze Refraktory CFF , osobiście myślę że dobrze skorygowany dublet na dobrym szkle z odpowiednią jakością wykonania do celów wizualnych wystarcza w zupełności. Na CN czasem pojawiają się Taki FS 128 jak i w Europie , ale nawet z drugiej ręki są w adekwatnie wysokich cenach. Osobiście nie kupił bym teraz mniejszej Apertury Dobrego Refraktora niż 140mm-160mm , gdyż małe możliwości ze względu na Aperturę bardzo ograniczają w praktyce ten sprzęt.To moje zdanie , gdyż posiadam 8" Maka , gdyby nie on to może rozważałbym takie Aperturki ze wskazaniem jednak na co najmniej D-140mm. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Gru 2018, 20:15

Kiedys zapewne kupisz ...
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 04 Gru 2018, 20:19

Czas pokaże , osobiście skłaniał bym się jak już to D-160mm TEC lub CFF, Może ewentualnie sporo tańszy APM 152/1200mm z podanym Strehl Ratio. Ale aktualnie jakoś zapał na zakupy ustał i Maczek cieszy w zupełności.Też bym przygarnął Maka-Newtona Intesa 10" , F5,5 i posadził go na montażu Dobsona z GO-TO , to byłby dla mnie najlepszy zakup , tak myślę. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Gru 2018, 20:31

Kumpel wlasnie chce kupic 150mm apo semi APM ale 140 ma lepsze szklo.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 05 Gru 2018, 03:58

Ponoć ED APM 152/1200mm nie pokazuje chromatyzmu do około 350X a kto ze 152mm będzie tyle ładował? Chyba jakiś szaleniec zafascynowany opisami z Alleeegro... 240-260X to max. na Planetach aby nie zacierał się subtelny detal , więc myślę że warto. Ponadto są egzemplarze ze Strehlem nawet 0,98 , wystarczy mieć pewne 0,95 i mamy spokój w głowie a 0.96 to już całkowite maximum nawet ponad wymagane aby instrument był świetny w praktyce. 140mm F7 też sam rozważałem kiedyś , to Dublet na FPL53 , myślę warty też zakupu , obydwa Refraktory mają Crtyfikat z podanym Strehlem i w sumie nie kupujemy kota w worku jak w przypadku chińszczyzny brandowanej np. przez TS ze Zygo czy Ronchi. Ten tryplet 152mm wolał bym od 150 SW ED , nawet bym się chwili nie zastanawiał nad decyzją o zakupie , mechanika i wszystko o półkę wyżej w nieco wyższej ale wartej zapłaty cenie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 05 Gru 2018, 09:51

APM to tez chińszczyzna ,przy rasowych Japończykach nie wytrzymał by dlugo ... masa inf.na CN. jest o tym.



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 05 Gru 2018, 15:08

Tak jest , ale mamy konkretne badanie obiektywu z wynikiem i mechanikę na wysokim poziomie , wykonanie dla APM , to wszystko znacznie podnosi walory tego sprzętu. Użyte szkło jest tańsze ,przez co cena jest bardziej przystępna około 1/3 ceny markowego APO na lepszym szkle. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 07 Gru 2018, 12:46

Waty, jeśli to nie tajemnica to jak przebiega dalsza reklamacja? Wiadomo już coś?

Pozdrawiam
Łukasz
lolak89
 

PostWaty | 08 Gru 2018, 15:00

lolak89 napisał(a):Waty, jeśli to nie tajemnica to jak przebiega dalsza reklamacja? Wiadomo już coś?

Pozdrawiam
Łukasz


Reklamacja przebiega raczej kiepsko.

Odesłałem teleskop i po kilku dniach dostałem maila z informacją, że nie zdążyłem oddać im teleskopu w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Ich rozumienie 14 dniowego okresu zwrotu jest jak widać inne niż obowiązujące w całej Unii w tym w Wielkiej Brytanii. Powiedzmy, że tym się nie przejmuję bo ewidentnie nie mają racji. Przykre, że idą w zaparte i próbują wciskać kit. Wg mnie to tylko potwierdza, że Orion Optics UK jest firmą kompletnie nie godną zaufania.

Druga sprawa, znacznie poważniejsza - twierdzą, że lustro wtórne odczepiło się w transporcie i spadło na lustro główne. Oba są zniszczone i nie nadają się do niczego. Trudno mi w to uwierzyć. Przykręciłem śrubę mocującą nieco głębiej niż była i śruby kolimacyjne dokręciłem do mocowania lustra. Niestety w żaden sposób chyba nie jestem w stanie udowodnić, że zamocowałem lustro prawidłowo. Ta historia dziwnie przypomina inną, którą już tu przytaczałem i w której zwracający miał podobny problem ze zwrotem (lustro okazało się uszkodzone): http://interferometrie.blogspot.com/201 ... story.html

Nie wiem co o tym myśleć i co z tym dalej robić. Ktoś ma jakiś pomysł?

Przesyłka była ubezpieczona i obecnie próbuję to ubezpieczenie wyegzekwować. Niestety tu też idzie jak po grudzie. OO nie wezwało kuriera w celu spisania protokołu szkody. Uważają, że to nie ich problem bo nie zwróciłem teleskopu w terminie więc on jest mój. Mam go odebrać w ciągu 10 dni albo naliczą opłatę za przechowywanie.

Próby zorganizowania kuriera za pośrednictwem brokera na razie skończyły się tym, że kilkukrotnie był już wysyłany kurier do OO ale nie został wyposażony w żadne informacje po co tam jedzie, nie miał mojego nazwiska ani numeru przesyłki. W związku z tym OO nie wydało mu żadnej paczki bo skoro kurier nie wie po co przyjechał to czemu oni mają wiedzieć.

Dobrze, że przynajmniej pogoda u mnie nie dopisuje bo mniej mi żal ze świadomością, że i tak nie mógłbym teleskopu używać ;) Ale to raczej marne pocieszenie...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostOrzech | 08 Gru 2018, 15:06

Ja......e :shock: Ja już nie mam pomysłów. Odebrać, zrobić i używać? Sprzedać na części? Sąd? :roll:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postwojt0000 | 08 Gru 2018, 16:01

A masz jakieś zdjęcia? Bo pisać to oni mogą wszystko. Moim zdaniem sprawa do sądu, jakoś nie widze innej drogi jak sklep tak stawia sprawę. Szukaj dobrego prawnika który zna się na prawach konsumenta w obrębie UE i chyba teleskopu bym nie odbierał bo to jak przyznanie sie do "winy".
No i czy masz fotki z pakowania teleskopu? Bo to też ważne.
Ech, współczuje :(
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostJOKER | 11 Gru 2018, 12:21

Waty napisał(a):
lolak89 napisał(a):Waty, jeśli to nie tajemnica to jak przebiega dalsza reklamacja? Wiadomo już coś?

Pozdrawiam
Łukasz


Reklamacja przebiega raczej kiepsko.

Odesłałem teleskop i po kilku dniach dostałem maila z informacją, że nie zdążyłem oddać im teleskopu w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Ich rozumienie 14 dniowego okresu zwrotu jest jak widać inne niż obowiązujące w całej Unii w tym w Wielkiej Brytanii. Powiedzmy, że tym się nie przejmuję bo ewidentnie nie mają racji. Przykre, że idą w zaparte i próbują wciskać kit. Wg mnie to tylko potwierdza, że Orion Optics UK jest firmą kompletnie nie godną zaufania.

Druga sprawa, znacznie poważniejsza - twierdzą, że lustro wtórne odczepiło się w transporcie i spadło na lustro główne. Oba są zniszczone i nie nadają się do niczego. Trudno mi w to uwierzyć. Przykręciłem śrubę mocującą nieco głębiej niż była i śruby kolimacyjne dokręciłem do mocowania lustra. Niestety w żaden sposób chyba nie jestem w stanie udowodnić, że zamocowałem lustro prawidłowo. Ta historia dziwnie przypomina inną, którą już tu przytaczałem i w której zwracający miał podobny problem ze zwrotem (lustro okazało się uszkodzone): http://interferometrie.blogspot.com/201 ... story.html

Nie wiem co o tym myśleć i co z tym dalej robić. Ktoś ma jakiś pomysł?

Przesyłka była ubezpieczona i obecnie próbuję to ubezpieczenie wyegzekwować. Niestety tu też idzie jak po grudzie. OO nie wezwało kuriera w celu spisania protokołu szkody. Uważają, że to nie ich problem bo nie zwróciłem teleskopu w terminie więc on jest mój. Mam go odebrać w ciągu 10 dni albo naliczą opłatę za przechowywanie.

Próby zorganizowania kuriera za pośrednictwem brokera na razie skończyły się tym, że kilkukrotnie był już wysyłany kurier do OO ale nie został wyposażony w żadne informacje po co tam jedzie, nie miał mojego nazwiska ani numeru przesyłki. W związku z tym OO nie wydało mu żadnej paczki bo skoro kurier nie wie po co przyjechał to czemu oni mają wiedzieć.

Dobrze, że przynajmniej pogoda u mnie nie dopisuje bo mniej mi żal ze świadomością, że i tak nie mógłbym teleskopu używać ;) Ale to raczej marne pocieszenie...



zrobiłbym raban na FB i innych forach opisuj ac dokładnie cala sprawę, masz przecież jeszcze rękojmie ...
tragedia...



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostXyloos | 11 Gru 2018, 23:27

Masakra. Wolę już kupować np. w Amazon.de tam taka sytuacja jest chyba mniej prawdopodobna... chyba. Generalnie współczuję sytuacji i nerwów. Myślę, że należy im (Orionowi UK) wspomnieć, że sytuacja zostanie dokładnie opisana na polskich i innych forach astro. Warto też zobaczyć czy któraś z organizacji konsumenckich w UK nie zainteresuje się sprawą.

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

PostKrzysztof z Bagien | 13 Gru 2018, 05:05

Waty napisał(a):Odesłałem teleskop i po kilku dniach dostałem maila z informacją, że nie zdążyłem oddać im teleskopu w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Ich rozumienie 14 dniowego okresu zwrotu jest jak widać inne niż obowiązujące w całej Unii w tym w Wielkiej Brytanii. Powiedzmy, że tym się nie przejmuję bo ewidentnie nie mają racji. Przykre, że idą w zaparte i próbują wciskać kit. Wg mnie to tylko potwierdza, że Orion Optics UK jest firmą kompletnie nie godną zaufania.

Przede wszystkim zamiast korzystać z prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, faktycznie złóż reklamację na wady kupionego towaru. To nie jest tak, że kupiłeś produkt pełnowartościowy ale Ci się odwidziało (do tego służy odstąpienie); dostałeś towar obarczony wadą uniemożliwiającą jego używanie. Powołaj się na rękojmię. I faktycznie spróbuj się zwrócić do jakiejś brytyjskiej organizacji konsumenckiej.

Oczywiście - pod warunkiem, że zakupu dokonałeś jako konsument. Jeśli nie, to będzie Ci sporo trudniej dochodzić swoich praw, szczególnie, jeśli sprzedawca wyłączył rękojmię dla podmiotów niebędących konsumentami. Nie wiem dokładnie jak to wygląda w UK, ale zapewne podobnie jak u nas, bo przepisy w tej materii są dość spójne w całej Unii. Choć na polubowne załatwienie sprawy bym nie liczył; biorąc pod uwagę opisane wyżej historie, bez sądu i komornika się nie obejdzie (ale w sądzie na pewno wygrasz).
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostWielki Pies | 14 Gru 2018, 10:46

A moim zdaniem przegra w Sądzie .
8x30 10x32 7x35 7x50 12x50 26x70 AR102-XS ED100
 
Posty: 119
Rejestracja: 12 Cze 2017, 14:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat