Teleskop na balkon i na wieś

Postesteon | 20 Sie 2018, 14:29

Pewnie macie dość takich pytań, ale ... chciałbym kupić teleskop. W sumie to nie pierwszy, ale poprzedni to galareta na AZ1, a jeszcze poprzedni miałem 20 lat temu.

Mój problem polega na tym jak połączyć dwie skrajnie różne funkcje:
1) Chciałbym go używać systematycznie na balkonie, szczegóły:
- balkon jest duży, więc rozmiary nie mają znaczenia;
- ekspozycja od SE do NNW, wysokość od ok. 15 stopni do ok. 75 (balkon nade mną)
- zanieczyszczenie światłem duże: W-wa, choć widok na park i zadziwiająco mało latarni, więc nie jest najgorzej.
Realnie patrząc, chciałbym oglądać planety, a i to bez filtrów się nie obejdzie.

2) Raz na miesiąc jeżdżę do teściów na wieś, a tam widoczność jest "pełna" (tj. gołym okiem ok. 7 mag).
Tam chciałbym oglądać obiekty głębokiego nieba. Ale teleskop musi być przenośny (auto mam nie za duże, więc 2m tuby też odpada...)

Astrofotografią na 99% się zajmować nie będę. Montaż może być i AZ, i EQ (choć będzie trudniej podglądać sąsiadki ;P)

Budżet: ok. 1000 zł (w razie konieczności do 1500).


Myślałem o Syncie, np. BKP13065EQ2, BK1025AZ3, ale czytałem o nich negatywne komentarze.

Możecie coś podpowiedzieć? Czy też w tym budżecie nie ma szans i powinienem się skupić na jednej funkcji?
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Sie 2018, 14:02

 

PostJanusz_P. | 21 Sie 2018, 17:43

Na balkonie i do auta zmieścisz sie z rozsuwanym Dobsonem 8-10" to będzie teleskop który spełni oczekiwania co do obserwacji mgławic i galaktyk pod ciemnym niebem i zmieści sie na Twoim tarasie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat