Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.

PostDomeSky | 23 Wrz 2018, 00:12

Wybór i kupno dobrej lornetki, to nie jest taka łatwa sprawa. Trzeba brać po uwagę wiele czynników. Można wydać sporo pieniędzy i nie być zadowolonym z zakupu. Mogę tylko podzielić się kilkoma drobnymi radami, które być może ułatwią (lub utrudnią :D ) zakup pierwszego instrumentu obserwacyjnego.
Osobiście patrzyłem przez wiele lornetek. Począwszy od tych z górnej półki a skończywszy na lornetkach „bazarowych”. Prawda jest taka, że dobra optyka kosztuje. I tutaj nie ma się co łudzić. Za parę groszy nie uda się kupić lornetki dobrze skorygowanej, bez wad optycznych, która posłuży przez wiele lat. Naprawdę warto troszkę poczekać, uzbierać więcej pieniędzy i kupić lepszy sprzęt.
Według mojej czysto subiektywnej oceny jest mniej więcej tak:

lornetki „bazarowe”
Dostrzeżone gdzieś na bazarze, w supermarkecie lub znalezione na allegro. Kuszą niską ceną, ładnym opakowaniem. Mają dużo wad optycznych i szybko się psują. Niektórzy mają w domach kilka takich lornetek. W sumie wydali sporo, a nie mają prawie nic… Krótko mówiąc – nie warto kupować.
tanie/mizernej jakości

Nikon Aculon 10x50 CF (wcześniej Action VII 10x50 CF)
Lornetka bardzo uniwersalna. Można ją wykorzystać nie tylko do astronomii. Nie jest zbyt ciężka. Nie zajmuje dużo miejsca w plecaku. Ma bardzo jasne szkła, naprawdę dobrą optykę. Posłuży na wiele lat i da dużo radości z patrzenia. Kupując pierwszą lornetkę, zacząłbym właśnie od tej.
niezbyt droga/a już dobrej jakości

Lornetka SkyMaster 15x70
Lornetka raczej wyłącznie astronomiczna. Obiektywy 70mm robią już spore wrażenie w porównaniu z 50mm (pokażą nieco lepiej słabo dostrzegalne obiekty, gdyż zbierają więcej światła). Raczej nieporęczna podczas górskich spacerów. Wymaga statywu, gdyż rączki puchną od trzymania po paru minutach. Ma gorszą optykę niż Nikony. I moim zdaniem to jej zdecydowany minus. Niektórzy moi znajomi są z niej zadowoleni. Wybierając między Sky Masterem a Nikonem (porównywalna cena), raczej kupiłbym Nikona. Gdy patrzy się przez lepsze szkła i potem weźmie się coś gorzej skorygowanego, to aż się nie chce przez to patrzeć. Dla mnie ważniejsza wydaje się dzisiaj jakość optyki niż wielkość szkła. Ale to przychodzi z czasem…
niezbyt droga/średniej jakości

Nikon Action EX 10x50 CF
Lepiej wykonana niż jej „młodsza siostra” z serii Nikon Aculon. Mostek okularowy wykonany z metalu, bardzo sztywny (to dobrze). Gwarantuje dłuższy czas bezawaryjnej eksploatacji. Wypełnienie azotem nic nie daje (chwyt marketingowy, tak myślę). Pozostałe parametry identyczne jak u serii VII/Aculon. Jakbym „na starcie” miał więcej pieniędzy i zastanawiałbym się między serią VII/Aculon a serią EX to wybrałbym tę
droższa/dobrej jakości (nieco lepszej niż seria VII/Aculon)

Lornetka TS 15x70 MX MARINE znana też jako STIGMA Optics 15x70 (lub podobne klony)
Lornetka wybitnie astronomiczna. Duże szkła, dobra jakość, dobra optyka. Ciężka, nie nadaje się do podróży. Wymaga solidnego statywu. Daje dużo radości podczas obserwacji dziennych, ale w nocy jest nie do pokonania (no chyba że przez Fujinona). Jako kilkuletni właściciel takowej lornetki, jestem z niej bardzo zadowolony.
droga/bardzo dobrej jakości

Fujinon 16x70 FMT-SX-2 (może też być 10x70)
Cena prawie jak z kosmosu (choć są lornetki nawet kilka razy od niej droższe). Według opinii wielu astroamatorów – ta lornetka to ich szczyt marzeń (ale tylko nielicznych na nią stać i tak naprawdę tylko nieliczni przez nią patrzyli). Bardzo dobrze wykonana, bardzo dobra optyka (choć też ma wady – nie jest apochromatem = bez wad optycznych). Można powiedzieć, że „raz kupiona wystarczy na całe życie”. Wadą jest wysoka cena. Reszta to same atuty. Lornetka astronomiczna w 100%.
bardzo droga/ bardzo dobrej jakości +


W moim przypadku z kupnem lornetki było tak:

Najpierw pożyczałem wiele lornetek od znajomych. Chciałem porównać osobiście jak to jest, co przez co widać, co mi się podoba a co nie. Nie miałem nikogo, kto by mi doradził… Zauważyłem, że lornetki z tzw. zoomem (zmiennym powiększeniem) są dużo gorsze od tych ze stałym (zawsze takim samym) powiększeniem. Więc od razu te z zoomem odrzuciłem. Po roku czasu (czytania o lornetkach i testowania, wielu oj wielu) uzbierałem więcej pieniążków i kupiłem lornetkę STIGMA Optics 15x70 (wydałem 1.500 zł w Astro...ku). Bardzo dobrze wykonana. Jestem z niej niesamowicie zadowolony i po paru latach użytkowania nie zamierzam jej zmienić na żadną inną (Fujinon 16x70 jest dla mnie za drogi). Czasem wolę popatrzeć przez nią niż przez teleskop. Obecnie myślę poważnie o kupnie drugiej lornetki: mniejszej, lżejszej, takiej na wyjazdy w góry, turystycznej. Już wybrałem - Nikon Action EX 10x50 CF. Doszedłem do wniosku, że optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch lornetek (mniejszej i większej). Jedna wyłącznie do astronomii, druga uniwersalna do wszystkiego (zwłaszcza podczas podróży). Mam nadzieję, że w „niedalekiej przyszłości” uda mi się ją nabyć...
Ja zacząłem od większej, a teraz kupuję mniejszą. Ale swoją przygodę z astronomią można rozpocząć od mniejszej, o parametrach 10x50, a być może kiedyś kupić drugą o większych parametrach 15x70. I chyba takie rozwiązanie wydaje się bardziej rozsądne.

A jak to było w waszym przypadku?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postwampum | 23 Wrz 2018, 13:56

Dwa pytania:
A gdzie byś ustawił DO Sky Guide 15X70?.
Nie ma co porównywać do budżetowego Sky Mastera ale nie patrzałem przez TS MX i Stigmę, więc sam jestem ciekaw.
Drugie pytanie:
Czy jest sens pchać się w coś pośredniego rozmiarami jak np 15x56.
I co z dachówkami?, przesąd że nie nie nadają do astro obserwacji jest już nieaktualny, ale cena dachówki jest wyższa od porro pytanie czy optyka to zniweluje.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1195
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postdaniel24 | 23 Wrz 2018, 16:07

Również sporo kombinowałem w tym temacie na przestrzeni kilku lat i moje przemyślenia są następujące:
1. Jeśli chodzi o mniejszą lornetkę, dla mnie znacznie lepszym wyborem okazały się parametry 8x42 (DO Titanium). W porównaniu z 10x50 stabilność obrazu jest dużo większa, a w dodatku jest nieco większe pole widzenia. Owszem, jej zasięg jest trochę mniejszy niż 10x50, ale skoro pod ciemnym niebem pokazała mi większość Messierów (poza zasięgiem są niektóre słabsze galaktyki i kuliste niżej położone nad horyzontem), czy takie perełki jak Veil, Ameryka Płn. czy "E Bernarda", to nie oczekuje więcej po takiej, typowo przeglądowej lornetce :wink:
Dodatkowo 8x42 jest wygodniejsza do zabrania na wycieczki w plener.
2. Jako drugą lornetkę widziałbym 15x70 klasy BA8. To już inny wymiar obserwacji, taki bardziej teleskopowy. Obserwując obiekty w tej aperturze i powiększeniu już dobrze widać ich charakter: rozbicie gromad otwartych, "puchatość" gromad kulistych, kształt jaśniejszych mgławic i z grubsza galaktyk. Obserwując przez taką lornetkę zdecydowanie na dłużej zatrzymywałem wzrok na konkretnych obiektach.
Również pod względem mobilności i organizacji obserwacji jest to namiastka teleskopu: wymaga dobrego statywu i krzesełka lub leżaka.
Akurat ja posiadałem Sky Mastera 15x70 i pozbyłem się go po 1,5 roku. Trudno było mi zaakceptować jej niską jakość, ale kupiłem ją świadomie, bo chciałem poznać smak takich obserwacji lornetkowych. Dodam tylko, że wybrałem jedną z czerech, czy pięciu egzemplarzy dostępnych w sklepie.
Sky Guide w obecnej cenie moim zdaniem jest za droga, zwłaszcza przy jej obcięciu apertury. W tej cenie stosunkowo łatwo można trafić używkę BA8.
3. Lornetkę o parametrach 10x50 ma dla mnie sens, jeśli ma być docelowo jedyną lornetką w zasobach sprzętowych, powiedzmy do szybkiego namierzania obiektów podczas obserwacji teleskopem, czy też do dedykowanych obserwacji pod ciemnym niebem. Do takiej jednak też dokupiłbym statyw.
GSO 10", SW 120/600, ED80
GSO 30, ES 24, Delos 17.5, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4, Edmund RKE 28 i 12
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

PostDomeSky | 23 Wrz 2018, 16:59

Sky Mastera sobie daruj. To lornetka przynajmniej o dwie klasy niższa [uczniowie przynosili na obserwacje koła atronomicznego - nie trzymała kolimacji, gwiazdki to przecinko-placki lub elipsy, dużo plastiku]. Szkoda pisać...

Kupując lornetkę, długo, długo czytałem opinie/recenzje szanownych forumowiczów i miałem jasno sprecyzowane oczekiwania:
1. miała to być lornetka wybitnie astronomiczna (darowałem sobie myśliwskie dachowe - chyba żeby była lżejsza, bardziej kompaktowa, przez to mobilniejsza i mniej haczyła o knieje... [Producenci/sprzedawcy chyba myślą, że myśliwi mają kasę to trzeba ich skubać...], ornitologiczne, dedykowane do tego czy owego)
2. miała zbierać jak najwięcej światła, ale być jeszcze w miarę mobilną (a więc obiektyw 70mm)
3. ważna była dla mnie źrenica wyjściowa lornetki - mało kto zwraca uwagę na ten parametr (chciałem, aby wiązka światła skupiona/zebrana przez lornetkę została dopasowana do źrenicy mojego oka. Wszystko zależy od osobowych uwarunkowań, ale można oszacować, że w nocy u dziecka źrenica otwiera się nawet do 7mm, u dorosłego 20-35 lat to już jakieś 6mm, około 40 lat to 5mm, a około "sześćdziesiątki" to już pewnie około 4mm. Jestem po "czterdziestce", szukałem więc lornetek o parametrach 14x70 [źrenica 5mm] lub 15x70 [źrenica 4,7]. Fujinona 10x70 [źrenica 7mm] oraz 16x70 [źrenica 4,3mm] odrzuciłem.
4. chciałem kupić lornetkę najlepszą na jaką było mnie stać, aby była już docelową (nie chciałem bawić się w: kupić-testować-sprzedać-szukać-i znów kupić... itd.)
5. zaufałem forumowiczom i nie żałuję (kupiłem 80% jakości fujinona za połowę niższą cenę).
Wybrałem Stigmę Optics 15x70 (myślę, że jej bratnimi klonami są: TS Optics 15x70 MX Marine, Orion Resolux 15x70, Oberwerk Ultra 15x70, Delta Optical Extreme 15x70, w zależności od sprzedawcy, naklejki producenta jest inna cena końcowa produktu, ale "środek" jest ten sam - ta sama fabryka w Chinach). Generalnie Stigma jest u mnie już dobrych kilka lat. Mam wiele klamotów astro, ale ze Stigmy korzystam najczęściej. Nic się nie zmieniło w obrazach które daje. Solidnie wykonana, metal i szkło a nie jakiś plastik.

Jeśli chodzi o porównanie jej do DO Sky Guide 15x70, ciężko coś powiedzieć. DO Sky Guide jest trochę jednak tańsza, patrząc na nią, przypomina mi Sky Mastera. Na czymś zaoszczędzili, tylko na czym? Na warstwach antyodblaskowych? Na szkle? Może gdzieś wstawili plastik? Jest sprzedawana w zgrabnej walizeczce, takiej samej jak klony Stigmy. Nie wierzę, że konstrukcyjnie są to dwie takie same lornetki. Byłbym ostrożny. Poczekamy, może ktoś z obecnych na forum rozkręci je i porówna co tam kryją w sobie :D Ja bym raczej umieścił ją niżej od klonów Stigmy...

Myślę, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch uzupełniających się lornetek. Jednej 10x50 i drugiej 15x70 (pierwsza to taki podręczny trawelek, bardzo uniwersalna [50mm obiektywu w astronomii to chyba jednak jakieś minimum...], druga astronomiczna, raczej zawsze statyw). Ja bym nie kupował czegoś pośredniego, za mała różnica w skoku parametrów (to tak jak w zdublowaniu okularów astronomicznych, patrzy się przez jeden a drugi się kurzy). Krótko mówiąc: 10x50 a 10x56 (ta druga ciut ciuta jaśniejsza) a w przypadku 15x70 a 15x56 (ta druga to jakbyś patrzył przez dziurkę od klucza, obraz dużo ciemniejszy i źrenica wyjściowa na poziomie 3,7mm - "dla siedemdziesięcio/osiemdziesięciolatka", no chyba że tylko do obserwacji dziennych... Ja bym nie brnął w to. Sprawdzone parametry w astronomii to około 7/10x50 lub 10/15/16x70.
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postpmochocki | 23 Wrz 2018, 17:13

A jak to było w waszym przypadku?

Kilka lat temu przeczytałem dodatek do Gazety Wyborczej o Astronomi. Tam zalecali zacząć od lornetki. Kupiłem dwie książki na Amazonie:
* Binocular Highlights: 99 Celestial Sights for Binocular Users - Gary Seronik
* Easy Things to See With a Small Telescope: A Beginner's Guide to Over 60 Easy-to-Find Night Sky Sights - Richard J. Bartlett
Po przeczytaniu każdej, przeczytałem recenzje na optyczne.pl i kupiłem Nikona Action EX 10x50 CF. Lornetka jest bardzo dobra. Idealnie sprawdza się na leżaczek.
Po zakupie teleskopu okazało się jednak, że potrzebuję czegoś innego. Lornetki, której nie ma w powyższym zestawieniu. Coś do przeglądu nieba z nie za dużym powiększeniu i bardzo dużym polem widzenia. Kupiłem Nikona Action EX 7x35 CF. Idealna do oglądania z ręki i wstępnej orientacji na niebie. Odkąd ja mam jest ze mną na każdej obserwacji i na każdym wyjeździe. Ta mała lornetka okazała się dla mnie niezbędna.
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postpmochocki | 23 Wrz 2018, 17:33

50mm obiektywu w astronomii to chyba jednak jakieś minimum...

Pozwolę sobie się nie zgodzić. Mnie po dłuższym użytkowaniu 10x50 męczą się ręce i wszystko zaczyna się trząść. 10x50 to jest idealna do monopodu i leżaczka.
7x35 to jest to co używam z ręki i bardzo sobie chwalę. 7x35 używam znacznie częściej niż 10x50.
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

PostDomeSky | 23 Wrz 2018, 19:01

Moja pierwsza obserwacja astronomiczna przez lornetkę...
Pamiętam doskonale. Wrażenia pozostaną do końca życia. To była malutka lornetka marketowa 5x25. Spojrzałem nią na Drogę Mleczną. Ogrom gwiazd, które dojrzałem na ciemnym podmiejskim niebie, wywołał we mnie niespodziewany zachwyt. Taka mała zabawka, a pozwoliła mi zobaczyć coś, czego nigdy nie widziałem. Ba, nawet nie spodziewałem się zobaczyć. Poczułem się jak Galileusz w 1609 roku.... Heh.... Posłużyła mi zaledwie kilka tygodni. Szkoda. Rozpadła się sama w rękach...

Apetyt rósł w miarę jedzenia i człowiek chciał widzieć więcej i dalej... Więc czymś naturalnym był wzrost apertury lornetkowej i statywy....
pmochocki napisał(a):7x35 to jest to co używam z ręki i bardzo sobie chwalę. 7x35 używam znacznie częściej


Dziękuję za te słowa.
Może w moim przypadku warto będzie wrócić do "rączki i ekstremalnie szerokich pól"... Potwierdzam, że widoki mogą być niezwykłe :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postqbanos85 | 23 Wrz 2018, 19:08

DomeSky napisał(a):Fujinon 16x70 FMT-SX-2 (może też być 10x70)
Cena prawie jak z kosmosu (choć są lornetki nawet kilka razy od niej droższe). Według opinii wielu astroamatorów – ta lornetka to ich szczyt marzeń (ale tylko nielicznych na nią stać i tak naprawdę tylko nieliczni przez nią patrzyli). Bardzo dobrze wykonana, bardzo dobra optyka (choć też ma wady – nie jest apochromatem = bez wad optycznych). Można powiedzieć, że „raz kupiona wystarczy na całe życie”. Wadą jest wysoka cena. Reszta to same atuty. Lornetka astronomiczna w 100%.
bardzo droga/ bardzo dobrej jakości +



Kurczę, a gdzie znajdują się Zeissy, Swarki, Kowy, APM ED, Miyauchi, Vixeny?
Moim zdaniem, to są dopiero sensowne i bardzo dobrej jakości sprzęty astronomiczne.
Co do Fujinona to mam odmienne wrażenie - raczej bardzo dużo osób ją ma/miało w PL lub przez nią obserwowało. Średnio na każdym zlocie ktoś taką lub podobną ma. Nie jest to więc chyba jakiś biały kruk, ani też ideał. Cena wysoka czy niska - to sprawa subiektywna oczywiście.

Pozdrawiam
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostXyloos | 23 Wrz 2018, 19:42

Wiele zależy od jakości "wzroku" którym się dysponuje. Lubię spoglądać w niebo bez okularów. Dla mnie okazało się, że pierwszy istotny parametr każdej lornetki to korekcja +/- dioptrii. Drugi to odległość od źrenicy absolutne min. to 18mm. Trzeci parametr dla mnie to waga (przy obserwacjach z ręki). Dla tego mój Aculon 8x42 kupiony jako pierwszy nie do końca daje radę ale Orion 15x63 już tak (ze statywu lub leżak). Patrzyłem też przez parę lornetek m.in. Zeiss 6x30, Fujinonon 10x50, DO Titanium 10x56 i ... dalej rozglądam się za drugą lornetką dla siebie może ze szkłami ED? :wink:

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

PostDomeSky | 24 Wrz 2018, 14:09

qbanos85 napisał(a):a gdzie znajdują się Zeissy, Swarki, Kowy, APM ED, Miyauchi, Vixeny


Wielu początkujących miłośników astronomii zaczyna swoją przygodę właśnie od lornetek (i to jest chyba najwłaściwsza droga, najpierw poznać trochę gwiazdozbiory, nauczyć się wyszukiwać standardowe obiekty, a dopiero po jakimś czasie można zakupić teleskop...). I nie są to raczej jakieś drogie egzemplarze. Zazwyczaj oscylują około/do 500 zł., czyli zaczynają budżetowo. I dobrze. Jak pokochają astronomię, decydują się na zakup drugiej lornetki. I wtedy horyzonty się poszerzają. Szukają już w granicach 1000/1500 zł. Ale pojawiają się konkretne oczekiwania/upodobania i wybrać tę drugą lornetkę jest już dużo trudniej niż pierwszą :D

Xyloos napisał(a):Patrzyłem też przez parę lornetek m.in. Zeiss 6x30, Fujinonon 10x50, DO Titanium 10x56 i ... dalej rozglądam się za drugą lornetką dla siebie


Heh... Xyloos całkowicie cię rozumiem.
Swarki, Kowy, ...itp. są, znajdują się, ale raczej dla nielicznych. Dla wielu miłośników astronomii ich cena jest troszkę zaporowa. Cena instrumentu rośnie nieproporcjonalnie do jakości. Te drogie też mają swoje wady. A to brak gwintu statywowego, a to nie ostrzą już tak dobrze bliżej granicy pola widzenia... Każda z nich ma swoją bolączkę. To, że wydasz minimum 5000 zł to o niczym nie świadczy. Nie jestem przeciwnikiem tych lornetek. Dobrze, że są wśród nas tacy, którzy je posiadają i dzielą się swoją opinią o nich na forum. To wszystkich ubogaca :D

qbanos85 napisał(a):mam odmienne wrażenie - raczej bardzo dużo osób ją ma/miało w PL lub przez nią obserwowało


To super, że dobre sprzęty coraz częściej trafiają pod nasze polskie strzechy. Trend jest właściwy. I oby tak było dalej. Ale świadczy to też o tym, że są to sprawdzone konstrukcje astronomiczne, potwierdzone wieloma obserwacjami i wieloletnim bezawaryjnym użytkowaniem. Niektóre nowe modele pojawiające się na rynku, wymagają jednak sprawdzenia ich użyteczności w astronomii.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postqbanos85 | 24 Wrz 2018, 22:21

www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostDomeSky | 25 Wrz 2018, 17:20

Jak kupiłem Stigmę, to zawiesiłem ją na statywie geodezyjnym. Potem dokupiłem polską głowicę PZO.
I to był mój pierwszy kompletny zestaw obserwacyjny :D

Posiadałem już wtedy mały aparat kompaktowy Nikona. Trzymając go w reku, dokładałem do okularu lornetki, tworząc całkiem pokaźny "teleobiektyw".
Pierwsze zdjęcia z takiej projekcji afokalnej niezwykle mnie zaskoczyły. Dom sąsiada oddalony o 700 m wywołał niezapomniane WOW... W nocy chciałem spróbować zrobić zdjęcie Księżycowi. Miałem problemy z wyostrzeniem obrazu, ale i tak byłem zdumiony efektem końcowym. Mój pierwszy w życiu Księżyc! Pobawiłem się w programie graficznym, zmieniając kolory naszego satelity. Zostałem astrofotografem! he he... Ileż to dawało mi radości.
Załączniki
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: 11.JPG
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: DSCN5178.JPG
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: DSCN5177.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

PostDomeSky | 25 Wrz 2018, 17:25

Dziwię się, że dopiero po 2 tygodniach odkryłem, że mogę wykorzystać zoom na aparacie,
Szok! Tego się nie spodziewałem. Moje pierwsze kratery... YES!!!
Załączniki
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: FullSizeRender(1).jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

PostDomeSky | 25 Wrz 2018, 17:32

Z dnia na dzień chciałem coraz więcej. Postanowiłem zapolować na coś trudniejszego.
nadeszła pogodna noc. Biorę lornetkę, statyw, i aparacik. Idę na łowy M44 (gromada otwarta "Żłóbek" w Raku).
Na n-dziesiąt zdjęć jedno jako tako :D super! A ta rozmazana kropka po prawo to Mars. No nieźle!
Załączniki
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: DSCN4991.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

PostDomeSky | 25 Wrz 2018, 17:42

Przyszła pora na Jowisza. A właściwie na jego pierwsze zdjęcie.
Czy lornetka sobie poradzi? Czy Uda mi się przez moją lornetkę zrobić zdjęcie jego księżyców?
TAAAK! Szybkie kadrowanie w komputerze, lekkie przybliżenie..... i mam! Mój pierwszy Jowisz!

Wtedy zrozumiałem, że właściwa lornetka to nie tylko wspaniałe obserwacje wizualne,
ale dla "niskobudżetowców" to także możliwe astrofoto!

W moim przypadku Stigma 15x70 sprawdziła się doskonale.
A wasze lornetkowe sprzęty? Dawały radę? :D
Załączniki
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: fullsizerender-1.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postwampum | 25 Wrz 2018, 22:27

A ja jak zwykle pod prąd i właśnie kupiłem okazyjnie dachówkę....jak przyjdzie spróbuję poierwszej profesjonalnej recezni porównawczej.
Dacho vs porro pryzmaty.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1195
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostDomeSky | 26 Wrz 2018, 12:31

He he... Miałeś parcie na te dachówki!
Nikt ci za bardzo nie odpowiedział co i jak, to sam wziąłeś się za temat!

Jestem ciekaw, co to za dachówka i z jakim porro będziesz porównywał. Oczywiście o podobnych parametrach....
Jakbyś mógł, to przetestuj nie tylko obserwacje nocne, ale też jakieś dzienne obiekty.
Jak z aberrą.. itd. Oj, ciekaw jestem.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postwampum | 26 Wrz 2018, 12:42

DomeSky napisał(a):He he... Miałeś parcie na te dachówki!
Nikt ci za bardzo nie odpowiedział co i jak, to sam wziąłeś się za temat!

Jestem ciekaw, co to za dachówka i z jakim porro będziesz porównywał. Oczywiście o podobnych parametrach....
Jakbyś mógł, to przetestuj nie tylko obserwacje nocne, ale też jakieś dzienne obiekty.
Jak z aberrą.. itd. Oj, ciekaw jestem.

Pozdrawiam.


Sam jestem ciekaw porownania.Już Ci mowiee co to będzie.
Aktualna DO SkyGuide 15x70 VS Vortex Kaibab 18x56 ED.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1195
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostDomeSky | 26 Wrz 2018, 12:56

15x70. Super.
Ale z tą dachówką to pojechałeś... :D
wampum napisał(a):Vortex Kaibab 18x56 ED.

Wszędzie mi wyskakują szkła HD a nie ED.
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

PostDomeSky | 26 Wrz 2018, 13:15

pmochocki napisał(a):kupiłem Nikona Action EX 10x50 CF. (...) Kupiłem Nikona Action EX 7x35 CF. Idealna do oglądania z ręki i wstępnej orientacji na niebie. Odkąd ja mam jest ze mną na każdej obserwacji i na każdym wyjeździe.


Ciekawią mnie twoje wrażenia z obserwacji tym maleństwem.
Jest lżejsza o 200g od 10x50 (czy to w praktyce dużo?), ma szersze pole widzenia, bo aż ponad 9 stopni (to naprawdę sporo).
Ale co poza tym? Jest kompaktowa, mniejsze gabaryty, jest poręczniejsza?

I dlaczego akurat Nikon? :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postwampum | 26 Wrz 2018, 13:37

DomeSky napisał(a):15x70. Super.
Ale z tą dachówką to pojechałeś... :D
wampum napisał(a):Vortex Kaibab 18x56 ED.

Wszędzie mi wyskakują szkła HD a nie ED.

Zgadza sie HD.

Co masz na myśli,że pojechałam - cena? czy to że mniejsza (teoretycznie). Ciekawi mnie czy mniejsza żrenica zostanie zrekompensowana przez jakość i sprawność optyki tego Vortexa....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1195
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostDomeSky | 26 Wrz 2018, 14:11

Taaaak, o cenę.
Optykę ma zapewne wspaniałą. Wyższą niż przeciętna. Szkło, warstwy, dużo zrekompensują.

Zapewne czytałeś to wiele razy przed kupnem:
https://www.optyczne.pl/218-Test_lornet ... 15x56.html

Napisali tam:
"Aberracja chromatyczna W centrum zauważalna, na brzegu spora. 3.6 / 10.0 pkt"
Stąd moje pytanie.
Aberra bardzo mi osobiście przeszkadza. Zerkałem przez wiele achromatów. W teleskopach czasami nie szło obserwować...
Dlatego kupiłem APO. Bez porównania.
W lornetkach też oczywiście jest. W mojej Stigmie także. Ale jakoś nie za duża.
Może w przyszłości też zaszaleję i kupię coś lepszego....

Gratuluję zakupu i czekam na recenzję.
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Postwampum | 26 Wrz 2018, 17:14

DomeSky napisał(a):Taaaak, o cenę.
Optykę ma zapewne wspaniałą. Wyższą niż przeciętna. Szkło, warstwy, dużo zrekompensują.

Zapewne czytałeś to wiele razy przed kupnem:
https://www.optyczne.pl/218-Test_lornet ... 15x56.html

Napisali tam:
"Aberracja chromatyczna W centrum zauważalna, na brzegu spora. 3.6 / 10.0 pkt"
Stąd moje pytanie.
Aberra bardzo mi osobiście przeszkadza. Zerkałem przez wiele achromatów. W teleskopach czasami nie szło obserwować...
Dlatego kupiłem APO. Bez porównania.
W lornetkach też oczywiście jest. W mojej Stigmie także. Ale jakoś nie za duża.
Może w przyszłości też zaszaleję i kupię coś lepszego....

Gratuluję zakupu i czekam na recenzję.


Z aberacja żyję cały czas bo mam refraktor, oko się uczy i przyzwyczaja.Mój model ma większe powiekszenie wiec i mniejszą światłosiłe, bo żrenica mniejsza.Zobaczymy.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1195
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostDomeSky | 26 Wrz 2018, 21:22

Ciąg dalszy moich zdobyczy projekcją afokalną. Księżyc bez zoomu i z malutkim zoomem.
Zestaw, ten sam co wcześniej: Stigma na statywie i kompakcik Nikona z ręki.

Ach te nasze początki... :D
Załączniki
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: DSCN7411.JPG
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: DSCN7412.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

PostDomeSky | 26 Wrz 2018, 21:27

Miałem ogromne problemy z trzymaniem tego aparacika.
W markecie budowlanym zakupiłem kilka kątowniczków, krótkich płaskowników i śrubek.
Zmontowałem z nich niezwykle skomplikowany i powyginany śrubunek.
Noooo, teraz to była bajka! Jeszcze przypomniałem sobie o samowyzwalaczu,
aby drgania zestawu były mniejsze....

Lepszy Księżyc i w końcu moje pierwsze Plejady :D
Załączniki
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: Księżyc.jpg
Jaka lornetka do astro? - krótkie subiektywne zestawienie.: Plejady.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 15 Wrz 2018, 03:27
Miejscowość: Kutno

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat