Laptop do obróbki astrofoto

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostMateusz_D | 26 Wrz 2018, 09:49

Cześć. Planuję zakupić nowy tzw. "domowy" laptop, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby był on też laptopem do astrofotografii. Mam tu na myśli sporadyczną obróbkę w PS, LR czy DSS, Registax, Autostakkert itd. Na codzień używam do tego PC, ale w przypadku wyjazdów fajnie by było móc liczyć na laptopa. Póki co nie posiadam zestawu wymagającego sterowania laptopem, ale w przyszłości po uzbieraniu funduszów na coś bardziej zaawansowanego niż Fastron+Canon z pewnością będę tego potrzebował. Matryca- tu celuję w rozmiar 14-15.6". Najlepiej wiecie jakie warunki musi spełniać dobry astro-laptop więc liczę na jakieś sugestie. Budżet (z systemem ~3500 zł).

Póki co w oko wpadł mi Lenovo Ideapad 330-15.
Canon EOS 600D (mod.), HEQ5 (belt moded), SW ED80, kilka obiektywów
_____________________________________________________
https://www.flickr.com/gp/141299192@N06/d9p39u
Awatar użytkownika
 
Posty: 121
Rejestracja: 17 Cze 2016, 23:33
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 26 Wrz 2018, 11:34

Poszukaj czegoś z dyskiem SSD. Duża różnica względem dysków HDD. Do tego przynajmniej procesor I5 i 8 GB RAMu. Karta w tym budżecie też powinna nie być najniższe półki. Firma myślę nie ma większego znaczenia.
Ten Lenovo spoko ale brak w nim dysku SSD.
Zobacz różnicę pomiędzy tymi dyskami na przykładzie mojego już lekko zdezelowanego Samsunga :wink:
https://youtu.be/vye_gGWtR1c
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKrzysztof z Bagien | 26 Wrz 2018, 11:42

Jak chcesz obrabiać na tym sprzęcie zdjęcia, to zwracaj też uwagę na ekran. Zdaje się, że w sensownych cenach można kupić np. sprzęt Della z matrycą IPS.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostMateusz_D | 26 Wrz 2018, 12:01

Moje dalsze poszukiwania doprowadziły mnie do nieznanego mi wcześniej faktu a mianowicie do laptopów poleasingowych. Za 25-30% pierwotnej ceny można nabyć całkiem fajny sprzęt. Wiadomo, że wiąże się to z pewnym ryzykiem, ale wydaje mi się, że warto.

Przykładowy ThinkPad:

Procesor:INTEL Core i5 3320M 2x 2.6GHz Turbo do 3.3GHz (2 rdzenie 4 wątki)
Pamięć RAM: 8GB DDR3
Dysk twardy: SSD 240GB SATA 6GB/s
Matryca / Rozdzielczość: 14 cali 1600x900

Karta niby słaba, ale tak jak mówię - obróbka będzie tu sporadyczna więc myślę, że da radę.

https://allegro.pl/lenovo-thinkpad-t430 ... 31029.html
Canon EOS 600D (mod.), HEQ5 (belt moded), SW ED80, kilka obiektywów
_____________________________________________________
https://www.flickr.com/gp/141299192@N06/d9p39u
Awatar użytkownika
 
Posty: 121
Rejestracja: 17 Cze 2016, 23:33
Miejscowość: Kraków

 

PostMonkin | 26 Wrz 2018, 12:15

Z ThinkPadami zwróć uwagę dodatkowo na stan oryginalnej baterii. Sam posiadam ThinkPada i nie lubią one bardzo zamienników (podobne kłopoty są z Dellami). System od razu wrzeszczy, że bateria jest nieoryginalna i nie będzie jej za Chiny ładować. A oryginalne akku do TP kosztują kilkaset złotych. Ludzie na elektrodzie piszą, że podmieniają oryginalne cele na zamienniki aby "zagrały" z elektroniką w obudowie oryginalnego akumulatora. Wtedy ThinkPad myśli, że działa na oryginalnym akku.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postzloty_2000 | 26 Wrz 2018, 18:48

Mateusz_D napisał(a):Moje dalsze poszukiwania doprowadziły mnie do nieznanego mi wcześniej faktu a mianowicie do laptopów poleasingowych. Za 25-30% pierwotnej ceny można nabyć całkiem fajny sprzęt. Wiadomo, że wiąże się to z pewnym ryzykiem, ale wydaje mi się, że warto.

Przykładowy ThinkPad:

Procesor:INTEL Core i5 3320M 2x 2.6GHz Turbo do 3.3GHz (2 rdzenie 4 wątki)
Pamięć RAM: 8GB DDR3
Dysk twardy: SSD 240GB SATA 6GB/s
Matryca / Rozdzielczość: 14 cali 1600x900

Karta niby słaba, ale tak jak mówię - obróbka będzie tu sporadyczna więc myślę, że da radę.

https://allegro.pl/lenovo-thinkpad-t430 ... 31029.html


Mateusz_D na początek nie szukaj "bebechów" a matrycy. Na początek poszukaj czegoś co ma jak największe pokrycie w palecie RGB i sRGB - będziesz miał (przy w miarę prawidłowej kalibracji ekranu) plik wynikowy w najbardziej możliwie zbliżonej do naturalnej kolorystyce.

Poszukaj czegoś z serii Dell Studio XPS 16xx, albo Latitude Exxxx (lub coś z matrycą Samsunga albo AU Optronics w wersji FHD) a później sprawdzaj resztę parametrów, gdyż większość laptopów ma to do siebie, że ekrany nie zawsze nadają się do nawet wstępnej obróbki zdjęć (np. biały tak naprawdę ma niebieski zafarb, czerń jest grafitem itp.).

Z mojego doświadczenia - od 10 lat mam Dell Studio XPS 1647 z matrycą FHD właśnie od AUO i po porządnym skalibrowaniu daje całkiem ładne wyniki włącznie z tym, że zadany profil labu ma w wydruku błąd rzędu 5-8%.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postkomprez | 11 Paź 2018, 00:09

Zgadzam się ... Dell-e mają bardzo dobre matryce ... wązne żeby było IPS (PLS) Full HD 1920x1080 .. i na to trzeba zwrócić uwagę ...
Natomiast do obróbki astro to zwykłe i3 z 8GB ramu w zupełności wystarczy ...
Czasem problematyczne są laptopy z dedykowanymi grafikami ... po prostu lubią padać ... więc tu też bym postawił na grafę Intela (bo jak się domyślam - grać tam nie będziesz)
Dysk SSD ... dobra rzecz ... ale to robi również cenę ... porówaj sobie ceny najpierw a później zastanów się nad czymś takim że po prostu taki dysk SSD sobie dokupisz sam.
Od razu odradzę laptopy marek: Lenovo, IBM, Asus ... są teraz bardzo awaryjne (miesięcznie trafia do mnie kilkanaście szt) i padają głównie grafiki.
Polecam Dell-a , Acera oraz HP ...
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Posttayson.82 | 07 Lis 2018, 12:35

brales pod uwage zakup lepszego jakosciowo monitora (niz ewentualnie matryca lapka) podpinanego po hdmi pod laptop?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 27 Mar 2020, 08:27

Wczoraj "padł" mój ulubiony laptop Sony Vaio, nie ma już systemu operacyjnego ani żadnego softu do uruchomienia ze wzgledu na jakieś błedy na dysku SSD. Też będę musiał pomyśleć o jakimś sprzęcie do obróbki zdjęć. Macie jakieś pomysły co teraz można kupić (może być też używany) i z jakim systemem operacyjnym. Chodzi mi o to aby w miarę sensownie chodził PixInsight (nie jestem pewien czy nie "usmażył" mi laptopa po ostatniej aktualizacji Pixa), Photoshop, itd. Ekran też musiałby być jakiś w miarę sensowny.

Ewentualnie poszukiwałbym płyty instalacyjnej do Sony Vaio VPCSA....Z9E, może tego Soniaka da się jakoś zreanimować.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzloty_2000 | 28 Mar 2020, 20:38

Dominik Woś napisał(a):Wczoraj "padł" mój ulubiony laptop Sony Vaio, nie ma już systemu operacyjnego ani żadnego softu do uruchomienia ze wzgledu na jakieś błedy na dysku SSD. Też będę musiał pomyśleć o jakimś sprzęcie do obróbki zdjęć. Macie jakieś pomysły co teraz można kupić (może być też używany) i z jakim systemem operacyjnym. Chodzi mi o to aby w miarę sensownie chodził PixInsight (nie jestem pewien czy nie "usmażył" mi laptopa po ostatniej aktualizacji Pixa), Photoshop, itd. Ekran też musiałby być jakiś w miarę sensowny.

Ewentualnie poszukiwałbym płyty instalacyjnej do Sony Vaio VPCSA....Z9E, może tego Soniaka da się jakoś zreanimować.

Pozdrawiam,
Dominik


Dominiku, a co konkretnie pokazuje Ci info o tych błędach dysku SSD? Może się okazać, że dysku nie zreanimujesz, bo SSD ma to do siebie iż często a wręcz zawsze po awariach nie nadaje się już do użytku. I dodatkowym problemem jest raczej niemożliwość odzyskania danych z SSD w warunkach domowych.
I nie wydaje mi się by aktualizacja Pixa (czy jakiegokolwiek programu) uszkodziła dysk. Po prostu padła kość z powodu albo wady fabrycznej (jak na gwarancji jest to reklamuj) albo po prostu przekroczył już ileś tych cykli zapis/odczyt i wtedy może też w każdej chwili paść bo kości SSD mają określoną żywotność.

Jedyne rozwiązanie, to wymiana dysku i postawienie systemu od nowa.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostDominik Woś | 28 Mar 2020, 22:04

zloty_2000 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Wczoraj "padł" mój ulubiony laptop Sony Vaio, nie ma już systemu operacyjnego ani żadnego softu do uruchomienia ze wzgledu na jakieś błedy na dysku SSD. Też będę musiał pomyśleć o jakimś sprzęcie do obróbki zdjęć. Macie jakieś pomysły co teraz można kupić (może być też używany) i z jakim systemem operacyjnym. Chodzi mi o to aby w miarę sensownie chodził PixInsight (nie jestem pewien czy nie "usmażył" mi laptopa po ostatniej aktualizacji Pixa), Photoshop, itd. Ekran też musiałby być jakiś w miarę sensowny.

Ewentualnie poszukiwałbym płyty instalacyjnej do Sony Vaio VPCSA....Z9E, może tego Soniaka da się jakoś zreanimować.

Pozdrawiam,
Dominik


Dominiku, a co konkretnie pokazuje Ci info o tych błędach dysku SSD? Może się okazać, że dysku nie zreanimujesz, bo SSD ma to do siebie iż często a wręcz zawsze po awariach nie nadaje się już do użytku. I dodatkowym problemem jest raczej niemożliwość odzyskania danych z SSD w warunkach domowych.
I nie wydaje mi się by aktualizacja Pixa (czy jakiegokolwiek programu) uszkodziła dysk. Po prostu padła kość z powodu albo wady fabrycznej (jak na gwarancji jest to reklamuj) albo po prostu przekroczył już ileś tych cykli zapis/odczyt i wtedy może też w każdej chwili paść bo kości SSD mają określoną żywotność.

Jedyne rozwiązanie, to wymiana dysku i postawienie systemu od nowa.


Dzięki, laptop już dawno po gwarancji. Rozkręcę go z ciekawości i zobaczę jak to w środku wygląda. Pewnie się trochę zakurzył i przegrzał. Na dysku, który działał w RAID, pojawiły się błędy na 1 z czterech części, początkowo udało mi się odzyskać system z wcześniejszej konfiguracji ale później już zupełnie odmówił uruchomienia się a ostatecznie przestała być widoczna partycja startowa. Teoretycznie powinna być na dysku partycja Recovery ale nie da się jej uruchomić (F10 przy starcie Laptopa).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzloty_2000 | 29 Mar 2020, 00:18

A odpalałeś z USB jakiegoś antywirusa? Może to być też problem, że jakiś robak Ci się zagnieździł.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostDominik Woś | 29 Mar 2020, 19:03

zloty_2000 napisał(a):A odpalałeś z USB jakiegoś antywirusa? Może to być też problem, że jakiś robak Ci się zagnieździł.


Mam już wstępną diagnozę. Padł całkowicie jeden z dwóch dysków SSD, właśnie ten z partycją do przywracania systemu. :( Po wgraniu oryginalnego systemu Sony Vaio na ten drugi działający dysk, komputer zawiesza się w trakcie startu przez najprawdopodobniej uszkodzoną kartę graficzną (oczywiście w laptopie zintegrowaną z płytą główną). Tak więc najprawdopodobniej czeka mnie wysłanie laptopa do serwisu w celu wylutowania i wlutowania układu graficznego, co po pierwsze może być nieekonomiczne a po drugie, w związku z epidemią koronawirusa, może trochę potrwać (na razie nie wiem jak długo).

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że laptop działał w miarę OK, a jego awaria nie była związana z instalacją najnowszej wersji PixInsight, która doprowadziła ostatecznie do szybkiego przegrzania laptopa (trochę za dużo zbiegów okoliczności jeśli nie byłoby związku). :(

Dodatkowo dowiedziałem się, że w przypadku znacznego obciążenia procesora, w Sony Vaio włącza się tryb turbo zwiększający częstotliwość procesora w moim lapku z 2,7 do 3,4GHz (wzrost o około 25%), czyli laptop jeszcze bardziej się nagrzewa. 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzloty_2000 | 29 Mar 2020, 19:22

Może niestety tak być, że padła Ci karta. Choć, jeśli masz chwilę a masz obsadzone oba banki pamięci RAM to spróbuj odpalić laptopa z jedną kością pamięci, bo może któraś z kości padła?

W moim Dell'u też padła karta - tyle, że on startował i był albo czarny ekran, albo artefakty na nim - wymiana kosztowała 500PLN . Pamiętam, że jak poszukiwałem informacji o tym uszkodzeniu, to (fakt, że zaznaczano iż może to być krótkoterminowe) wspominano o wygrzaniu płyty głównej w piekarniku - niestety nie pamiętam w jakiej temperaturze... Możesz też i to spróbować :-). Gdzieś też wyczytałem, że można spróbować rozgrzać moduł BGA suszarką do włosów i sprawdzić czy zadziała...
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostDominik Woś | 01 Kwi 2020, 15:04

Krótki update. Okazało się, że karta graficzna jednak "żyje" a w zasadzie w moim modelu laptopa są dwie (Intel i Radeon). Nie przeżył jeden z dysków SSD (były 2 działające w RAID). Okazało się, że laptop był dość mocno zakurzony w środku co zdarza się po kilku latach. Po oczyszczeniu i reinstalacji systemu wszystko na razie działa poprawnie i mam wrażenie, że wentylatory chodzą nie z taką intensywnością jak poprzednio. Co do dysków SSD, to znalazłem takie oto informacje o nich (patrz poniżej). Okazuje się, że ciepełko jest głównym wrogiem dysków SSD.

Laptop do obróbki astrofoto: ssd_heat.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostSebastian Ś. | 01 Kwi 2020, 15:18

wentylatory chodzą nie z taką intensywnością jak poprzednio


Temperatura pewnie rzadko spadała bo nie miały gdzie wywiać gorącego powietrza przez kurz ;) przez co były załączane nieproporcjonalnie do pracy CPU. Bardzo "ciekawa" awaria, widocznie dysk nie wytrzymał temperatur w środku przez taki długi czas, w którym kurz skutecznie blokował przepływ powietrza.
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postzloty_2000 | 01 Kwi 2020, 18:02

Dominiku, warto raz na jakiś czas (ja robię to co 2-3 miesiące) rozkręcić laptopa i wyczyścić cały moduł chłodzenia. Po otwarciu laptopa odkręcasz jeszcze śrubki mocujące moduł odprowadzania ciepła i wyciągasz go poza laptopa by wyczyścić to porządnie (plus pędzelkiem wyczyść wentylator/wentylatory).

Dodatkowo - jeśli Twój laptop ma już swoje lata, to warto wymienić mu pasty przewodzące na modułach odprowadzania ciepła, to również dużo daje (może zbić temp o dodatkowe 20-30%). Ważne aby kupić dobrą pastę przewodzącą.

Jeszcze z ciekawości się zapytam - pamiętasz jaki wiek miał ten dysk SSD, który Ci się uszkodził i jaka tam była wymiana danych? Być może, że wyzionął on ducha z racji "przepracowania" i dodatkowo temperatury.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postastrofan | 01 Kwi 2020, 23:35

komputerymarkowe.pl
Sam korzystałem z ich usług i byłem bardzo zadowolony. Polecam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostDominik Woś | 02 Kwi 2020, 16:19

Dzisiaj laptop znowu odmówił współpracy. Jutro jedzie do Wrocławia na ostateczną diagnozę i ewentualną wymianę układu karty graficznej. :(

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat