* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Temat postu: Tanie refraktory 90mm - wybór
PostWysłany: Czw Paź 11, 2018 10:41 pm 

Hejka, zechciejcie się wypowiedzieć w temacie, wszelkie sugestie mile widzianie :)

Oprócz "nieśmiertelnego" SkyWatchera BK909 dostępnych jest jeszcze kilka pozycji - Celestron Astromaster 90/1000 (ten mi się najbardziej podoba, f/11), jakiś "Spinor-Opticon" 90/900, z nieco droższych podobne Omegon 90/1000, Orion 90/910, Meade 90/900, Levenhuk (czy to sensowne sprzęty? nomen oblige), Bressery (National Geographic?) Taurus, białe 90/900 i 90/1200 (padło na forum, że podobno takie sobie) no i na koniec GSO 90/910 (chyba pierwszy z wyciągiem Crayforda, kiedyś chyba też z przekładnią 1:10???).

Czy coś z tej listy, albo spoza niej, wyróżnia się jakoś na plus?

Mi to wygląda na złudzenie wyboru. Teleskopy różnią się kolorem i napisem rzekomej marki...

Większość, jak zgaduję ze zdjęć, jest na montażach EQ2 lub jakieś azymutalne. Za lepsze montażę trzeba 100% dopłacić...

A pewnie najlepszy z tanich to będzie Bresser Lyra 70/900 :)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Tanie refraktory 90mm - wybór
PostWysłany: Pią Paź 12, 2018 8:11 am 

Miejscowość: Lublin
Bresser różni się od reszty tym, że ma plastikowy wyciąg.
Ja mam krótką wersję 90/500, jako szybka przeglądówka na statywie azymutalnym sprawuje się naprawdę nieźle.
No ale wyciąg jest moim zdaniem do wymiany.

Tu masz bardzo ciekawy wątek na Coudy Nights o Meade 90/900: https://www.cloudynights.com/topic/632703-meade-vorce-polaris-90mm-f10-achromat-ota/

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Tanie refraktory 90mm - wybór
PostWysłany: Pią Paź 12, 2018 8:02 pm 
Awatar użytkownika

U mnie wyciag w Breserze był całkiem dobry, pomimo, ze plastkiowy. Dobrze spasowany, praktycznie bez luzów.

Co do Bressera 90/1200 (niestety nie miałem tego w rekach), to złych opinii chyba nie spotkałem. Najbardziej doskwiera trochę mała średnica wyciągu, ale takie są we wszystkich budżetowych "90", z drugiej strony w planetranym teleskopie w zasadzie nie musi być duża.
Co innego Bresser 102/1350 tutaj użytkownicy trochę marudzą (optyka jest najbardziej krytykowana)... Ale ludzie porównują te teleskopy do Vixenów, Unitronów czy Zeissów... stąd pewnie taka opinia, a to przecież nie ta liga i nie ta cena.

Oprócz konstrukcji wyciągów te teleskopy różnią się także warstwami antyrefleksyjnymi na soczewkach. Z tym, że trudno powiedzieć, które są lepsze - pewnie dużo zależy od tego jakie interesują nas obiekty. Planeciarze najbrdziej cenią stare niebieskie powłoki (fluorek magnezu), pomimo, ze mają słabą sprawność, to jednak daja lepszą punktowość, kontrast. Bresser i Celestron chyba mają właśnie te stare MgF2 (nie wszystkie), ale bardzo lekuchno napylone (prawie niewidoczne) i to chyba dobrze dla refraktorów ciemnej mocy ;)

PS
Co do Bressera Lyra - to moge powiedzieć, ze miałem i chwaliłem, aczkolwiek równie pochlebne opinie sa co do SW 70/900. Cudów nie należy sie spodziewać po tych teleskopach, ale są one wyraźnie lepsze od np. SkyLuxów 70/700

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], JOKER oraz 51 gości