Teleskop do 4 tys

PostSebastian1403 | 06 Mar 2023, 17:40

Proszę o pomoc doradztwo. Chciał bym zakupić swój pirwszy teleskop do 4 tys myslałem o refraktorze. Bo nie chce się ograniczać do obserwacji tylko i wyłącznie kosmosu Czy przez taki teleskop zobaczę coś więcej niż układ słoneczny..
 
Posty: 1
Rejestracja: 06 Mar 2023, 17:27

 

Postdj_ | 07 Mar 2023, 12:13

Ja liczę tak: teleskop = tuba + montaż + okulary = 4tys. zł. Cena okularów 1-1,5tys. (może trochę mniej), montażu podobnie. Na tubę pozostaje więc 1,5-2,5tys. Można wybierać i wybierać... Z drugiej strony nie wiem czy chciałbym wydać "w ciemno" tyle pieniędzy na pierwszy (to ważne) instrument, który nie przyniesie oczekiwanej radości: ciężki, niewygodny, o marnej jakości optycznej, albo może będzie będzie wręcz przeciwnie? Każdy ma inne preferencje, więc dla jednego widok będzie super, a dla drugiego słaby (przynajmniej z tej półki cenowej).
Krótko mówiąc, wybrałbym na początek coś używanego i tańszego (co będzie można przetestować i sprzedać bez dużej straty), albo poszukał możliwości popatrzenia przez różne teleskopy i podjął decyzję później.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 180
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostSebastian Ś. | 07 Mar 2023, 12:24

Przez każdy refraktor zobaczysz cokolwiek chcesz. Musisz coś więcej napisać, co chcesz konkretnie obserwować. Jeżeli to ma być na jakieś widoczki, samoloty to montaż AZ, jak AZ4/AZ5.

Może lepiej teleskop + lornetka? Ciężko powiedzieć co chcesz obserwować, do każdego zastosowania dobiera się inny sprzęt.
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat