"wszechstronny" sprzęt za 8-10tys

Postmiszka | 18 Paź 2018, 21:58

Witam. Po latach przerwy pomyślałem że może... mógłbym znów mieć teleskop. Poczynając od roku chyba 2002 miałem ich już sporo. Poczynając od złomów żywieckich, poprzez znacznie lepsze komunistyczne tal-y a kończąc na japońskich apo. Z marzeń o astrofoto już się wyleczyłem, etap inwestowania w montaże za tysiące dolarów mam z pewnością za sobą. Nie wykorzystałem ich potencjału, nie zdążyłem nawet zdobyć wiedzy która była do tego potrzebna. Zrobiłem trochę zdjęć na poziomie na jakim można było je zrobić na sporo tańszych konstrukcjach.
Teraz myślę o czyms głównie do wizuala (no może z perspektywą na mniej ambitne zdjęcia, np webcam w ognisku), względnie wszechstronnego, więc o światłosile w okolicy f10, w cenie do ok 10tys, względnie mobilnego. Trochę na balkon , trochę za miasto. Raczej nie refraktor, na pewno nie newton. Skłaniam się do katadioptryka. Na montażu z funkcjonalnym goto. Od dobrych 8 lat nie śledzę rynku. Co moglibyście polecić ?

Ja wstępnie wytypowałem te dwa :

SW 180 mak na HEQ5 - https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... y=Teleskop
Celestron SCT 200mm Evolution - https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... y=Teleskop

Obydwa kosztują po ok 8tys zaś same ota również kosztują podobnie (lekko ponad 4tys)
Ewentualnie jakiś używany mewlonik ale na to chyba małe szanse bo ściągać z zagranicy jakoś mi się nie bardzo chce.

Co do powyższych dwóch zastanawiam się nad następującymi cechami (ich znaczenie odzwierciedla kolejność):

1 Który da ładniejsze obrazy planet?
2 Który zestaw bardziej mobilny (chyba Celestron bo piszą że cały zestaw waży 18kg a to chyba mniej niż sam heq5) ?
3 Który ma lepsze goto?
4 Który ewentualnie bardziej perspektywniczny jeśli chodzi o zdjęcia?
(tak, pisałem że w astrofoto nie idę. W to astrofoto "na serio" na pewno nie, ale może webcama w ognisku na planetki czasem podczepię, ewentualnie aparat z obiektywem 100-200mm może też, wiem że do celestrona można dokupić "klin")
5 Który szybciej się chłodzi?

Za Celestronem przemawia dla mnie fakt że ma wbudowany akumulator litowo-jonowy pozwalający na 10h pracy, jest tez chyba ogólnie bardziej "bajerancki", wifi, sterowanie ze smartfona (podobno się sprawdza) i te sprawy, Heq5 to średniej klasy tradycyjny paralaktyk. Nie wiem który ma lepsze goto ale ten celestronowski evolution jest sporo nowszy. Co do optyki jest jeszcze C8 w wersji EDGE, kosztuje o ok 2tys więcej. Nie wiem jednak czy do zastosowań głównie wizualnych jest uzasadniony.

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

Postkrzysiek.p | 18 Paź 2018, 22:20

Witaj po Latach :-) !

Pamiętam Twoje wpisy nt.Taka 128 i innych z górnej półki.

Ja np. na dziś wybrałem dobrego Maka 180/1800

Jeśli chodzi o zdjęcia...chyba jednak tradycja...paralaktyk ??

Nie mam doświadczenia.

Krzysiek
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Posttomeczz | 19 Paź 2018, 08:20

polecam 4 cale w niecałych 3 kg i tubie o srednicy 95mm.
Kolory jakie pokazuje fluoryt oczarują Cię.

https://www.intercon-spacetec.de/telesk ... -ota-.html

Lepiej czas poświecic na obserwacje niż na rozkładanie, chłodzenie i drapanie sie w głowe że rozłożyłem bydle a seeing i tak pozwala na 100x.

pozdrawiam
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 515
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postmiszka | 19 Paź 2018, 09:32

Miałem już dwa fluoryty, 102mm 128mm

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

Postmiszka | 19 Paź 2018, 18:36

krzysiek.p napisał(a):Witaj po Latach :-) !

Pamiętam Twoje wpisy nt.Taka 128 i innych z górnej półki.

Ja np. na dziś wybrałem dobrego Maka 180/1800

Krzysiek

A jaki to mak, Intes ?

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 19 Paź 2018, 18:46

Cześć.

Za 8-10K kupisz już dobrą używkę Maka Intesa 180mm np. F10 , warto , zobaczysz nią znacznie więcej i w bardzo dobrej jakości obrazu niż najlepszym APO 100mm , które jest zabawką , może bardzo dobrą do astrofoto , ale w wizualu bardzo ograniczoną przez małą stosunkowo Aperturę.Taki Elegancki Traweler jak ma wysokie F.Albo kup sobie dużego Newtona jak masz ciemne niebo i lubisz oglądać obiekty DS.Dobrą opcją jest też większy SCT F10 , wszystko zależy co kto lubi oglądać przede wszystkim i co toleruje z niedoskonałości każdego sprzętu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 20 Paź 2018, 20:37

Cześć. Ja też pamiętam kolegę z niejednych wpisów. Sam pamiętam opisy takahashi. :wink:
Może w jakimś procencie dzięki koledze także wybrałem markę takahashi z gąszczu wysokiej jakości apo.
Ja posiadam 120mm oraz maksutova 7". W niedalekiej przyszłości dołączy sct min 9" ze wskazaniem na 11". W moim przypadku będzie to prawie idealne zestawienie. Takie 11" już coś pokaże na dso a apo 120 oprócz planet sprawdzi się w szerokim kadrze do przeglądu nieba.
Ja w zadanym budżecie poszedłbym jednak w dwa teleskopy. Pierwszy to mak 180. Do tego coś w okolicach 100-120mm do gromadek otwartych i ogólnie szerokiego pole którego mak nie obejmie.
Mi powiedzieno że oba teleskopy które posiadam to do Planet mam. Guzik- właśnie ze względu na pole widzenia u mnie się ogromnie uzupełniają.
Zakup samego sct lub maka szybko rozpali chęć posiadania instrumentu do szerokich pól np lornetki lub szybszego refraktora.
Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 21 Paź 2018, 14:58

Cześć.

Najlepiej jak kolega może się wypowie do czego i gdzie przede wszystkim ma służyć instrument , wtedy każdy może myślę lepiej doradzić z własnego bagażu doświadczenia.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postforem | 21 Paź 2018, 15:26

Krzysztofie, przeczytaj proszę pierwszy wpis, ponieważ w nim są wszystkie potrzebne informacje i konkretne 5 pytań. Gdyby to były moje pieniądze to z podanej dwójki do takich celów postawiłbym na 180/2700 Mak-Cass na HEQ5.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postmiszka | 21 Paź 2018, 16:08

Dużo czytam porównań i rzeczywiście optycznie zwykle 180 mak oceniany jest nieco wyżej niż C8 ale już nie względem C8 w wersji HD-Edge... I tego ostatniego jestem chyba najbliżej.

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 21 Paź 2018, 16:21

Przepraszam , faktycznie jest napisane w temacie , ja jako jeden instrument wybrał bym jednak Maka 180mm lub 8" F10, też nie SCT HD Celestrona , gdyż korektor pola jest tam na wylocie soczewkowy co pogorszy obrazy Planet , jak kupisz nawet używkę Maka Intesa , ale na lepszych warstwach niż z lat 90-tych to sam się przekonasz.Maki SW też są przyzwoite , ale po zastosowaniu kątówki 2" i VB są tak przeogniskowane że nie pracuje niestety cała apertura , obstrukcja rośnie choć i w oryginale nie jest taka maleńka , stożek odcinający wewnątrz na LW się rozszerza już nie wspomnę o pełnym przelocie i jakości optyki jak i materiałów , Intes to inna Liga.Intesy mają większe LG i Asferyzowane czego nie robi SW , to poprawia też jakość optyki , która w standardach jest wystarczająca i najniżej to 1/6L ale całego układu na wyjściu a nie jednego np. lustra , więc łatwo się domyślić jak dokładnie wykonany jest każdy z elementów optyki aby na wyjściu otrzymać standard 1/6L :idea:

Powodzonka w zakupie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkrzysiek.p | 21 Paź 2018, 20:23

miszka napisał(a):Dużo czytam porównań i rzeczywiście optycznie zwykle 180 mak oceniany jest nieco wyżej niż C8 ale już nie względem C8 w wersji HD-Edge... I tego ostatniego jestem chyba najbliżej.



Andrzej Łysy, posiadał takowego SCT 8`` i reckę może już czytałeś..chyba parę sezonów temu . Zachwalał.
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Postszary | 21 Paź 2018, 21:10

miszka napisał(a):Dużo czytam porównań i rzeczywiście optycznie zwykle 180 mak oceniany jest nieco wyżej niż C8 ale już nie względem C8 w wersji HD-Edge... I tego ostatniego jestem chyba najbliżej.


Miałem SW Maka 180 oraz Celestrona SCT 8" (zwykłego, tj. nie HD-Edge), przez pewien czas równocześnie. Z tych dwóch teleskopów zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu SCT. Szczerze mówiąc nie widziałem większych różnic w obrazach między Makiem a SCT, natomiast większa uniwersalność, mniejsza waga (a tym samym większa mobilność i mniejsze wymagania co do montażu), większe pole widzenia, o wiele krótsza ogniskowa pozwalająca na uzyskiwanie mniejszych powiększeń, a także krótszy czas chłodzenia - w mojej ocenie przemawiały za SCT. Dlatego Maka 180 sprzedałem, natomiast SCT sobie zostawiłem i nigdy nie żałowałem tej zamiany. Tubę SCT 8" wieszałem na AZ-4 i nawet na aluminiowych nogach dawał radę, natomiast Mak 180 to już bardzo ciężki teleskop, wymagający mocnego (czytaj: droższego) montażu. Podejrzewam, że optyka SCT 8" w wersji HD-Edge jeszcze bardziej przemawiałaby za wyborem tej konstrukcji. Ale to tylko moje zdanie.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postmiszka | 26 Gru 2019, 14:21

Odgrzebię temat sprzed roku, a co myślicie o porównaniu dwóch powyższych z mewlonem 180 ?

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

Postokroj | 26 Gru 2019, 15:02

Jedn teleskop do wszystkiego to marzemie i kit - bzdura producentów teleskopów.Lepiej się zdecyduj co chcesz obserwować a decyzję podejmuje za Ciebie miejsce gdzie mieszkasz.Warunki jak się trafią to zrywka z wyra i do teleskopu.Wyjazd nawet w Bieszczady w urlop to połowa prawdziwego sukcesu.Trzeba by mieszkać w Bieszczadach i wtedy dobry teleskop ma rację bytu.Ja mam 6 teleskopów .
Pozdrawiam
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postastrofan | 26 Gru 2019, 20:30

Mewlon bez dwóch zdań. Jest pośrod wymienionych 180mm mak i 8" sct lepszy. Szybkie chłodzenie i bezkompromisowa optyka na lata. Ponad to nowe powłoki w taku są lepsze od poprzednich i nowy mewlon C 180 jest przez to znacznie bliżej 8" lustra. W maku i sct również przedni korektor zabiera światła i powoduje jego rozproszenie. Niewiele ale w przypadku takahashi gdzie optyka jest top end ma to znaczenie i sam poszedłbym tą drogą. Wszystkie wymieione są teleskopami o raczej wąskiej specjalizacji. Wydając takie pieniążki na nowe tuby wolałbym dozbierać do docelowego instrumentu. :wink:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 03 Sty 2020, 12:33

Cześć Michale.

Odpisałem na Twoje PW z zapytaniem o Maki o które mnie pytałeś na Forum "ASTROPOLIS".
Proszę dzwoń śmiało , porozmawiamy o sprzęcie.Numer tel. podałem Ci na PW Forum "ASTROPOLIS".

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 03 Sty 2020, 12:40

astrofan napisał(a):Mewlon bez dwóch zdań. Jest pośrod wymienionych 180mm mak i 8" sct lepszy. Szybkie chłodzenie i bezkompromisowa optyka na lata. Ponad to nowe powłoki w taku są lepsze od poprzednich i nowy mewlon C 180 jest przez to znacznie bliżej 8" lustra. W maku i sct również przedni korektor zabiera światła i powoduje jego rozproszenie. Niewiele ale w przypadku takahashi gdzie optyka jest top end ma to znaczenie i sam poszedłbym tą drogą. Wszystkie wymieione są teleskopami o raczej wąskiej specjalizacji. Wydając takie pieniążki na nowe tuby wolałbym dozbierać do docelowego instrumentu. :wink:


Cześć.

Nie wiem czy wiesz , ale w praktyce ramiona mocowania LW jakie to by nie były.Bardziej degradują obraz niż Korektor-Menisk w Maku.Nowe stosunkowo Maki Dobrych Firm mają wielokrotnie powleczone Meniski i straty na nich na poziomie 1% , lustra dobrych Maków posiadają warstwy o wsp.odb. 96%. Zobacz na ceny choćby używek Maków np. TEC USA , ORION U.K. a sam się przekonasz ile takowy kosztuje przy tej samej Aperturze w stosunku do Mewlona Takahashi.Ponadto ich Światło F10 , też jest tu Atutem nie małym i to na miły Plus.O seryjnym SCT nawet tu nie wspominam , gdyż byłby najsłabszą częścią ogniwa.
Dlatego m.in. Nawet Newtony z małym LW ale posiadające ramiona do mocowania LW wypadają w konfrontacjach tych samych Apertur przy Super warunkach jednak ciut słabiej , to samo tyczy się Cassegrainów w układzie Dalla czy Classic.Często swego czasu wspominał nawet o tym na łamach Forum nasz Kolega Św.P.Janusz.Ja osobiście nie miałem jeszcze okazji porównywać Dobrego Maka z Mewlonem , ale jak tylko nadarzy się ku temu okazja to chętnie to zrobię z Mewlonem D-210mm.Myślę to będzie Świetna na Jowiszu czy Marsie Walka.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 03 Sty 2020, 17:56, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 03 Sty 2020, 15:46

Witam. Jako były użytkowik dwóch makówek powiem tak. Są to teleskopy o małym polu widzenia, o czym, każdy wie. " Strojone " są aby generować jak najlepsze obrazy na osi optycznej lub w jej pobliżu, chociaż maki dają obrazy dobre do prawie samej diafragmy. Osobiście zainwestowałbym właśnie w brak korektora i spajki z widoczną komą w brzegowych partiach za to z fenomenalną ostrością i kontrastem w osi no i szybszym chłodzeniem, brakiem roszenia. A o to nam przecież chodzi w obserwacjach planet. Oczywiście nie będzie to teleskop do wszystkiego i do innych zadań są inne konstrukcje. Jako półśrodek pewnie wybrałbym edge 8". Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 03 Sty 2020, 17:52

Cześć.

Zapewne posiadałeś Makówki F15 i stąd wspominasz o małym polu widzenia w praktyce.Masz na myśli Maka SW 180/2700 mm , F15 i Maka MEADE 180/2700mm , F15? Posiadałem co prawda Maka SW 180/2700mm w trzech egzemplarzach i był dobrym Teleskopem choć nie tak dobrym jak STF MIRAGE 180/1800mm , F10 na Optyce Intes Micro , którego też byłem swego czasu posiadaczem.
Tak czy inaczej ciekaw jestem konfrontacji z Mewlonem TAKA , czy to Maków D-180mm z Mewlonem 180mm , czy też Maków 8" z Mewlonem D-210mm.Oczywiście porównanko na Planetach i jakie były by w porównaniu obrazy Planet na osi.
Może kiedyś zakupię Mewlona , czy to 180mm czy 210mm ze wskazaniem na zakup Mewlona co najmniej D-210mm.Taki już jestem że jak nie porównam sam w praktyce to jednak wstrzymuję się z ostatecznym osądem.Czasem na podstawie pewnych parametrów i danych osądzam z góry sprzęt w porównaniu z prawidłowo wykonanym , ale tyczy się to raczej tylko masowo wykonywanych instrumentów , których niedociągnięcia i kompromisy raczej przesądzają o ich praktycznej jakości w porównaniu z innym dobrym i poprawnie wykonanym instrumentem.Nie osądzam natomiast bez praktyki instrumentów renomowanych Firm , tych z najwyższej półki.Nie spotkałem też jak do tej pory takiego porównanka nigdzie na zachodnich stronach , może ktoś czytał i wklei nam tu w temat linka z porównania Mewlona i Dobrego Rasowego Maka.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7871
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat