Zakup teleskopu

PostAries. | 30 Paź 2018, 00:19

Witam i pytam doswiadczonych osob na forum. Tak przegladałem sobie forum i sie zastanawiam czy aby nie zakupić jako swój pierwszy teleskop i nie kupić dobsona 6 lub 8 cali. Mieszkam na wsi i obserwacje będą prowadzone z podwórka. Może cos lepszego mozna kupić jako swój pierwszy sprzet. Czekam na wasze opinie.
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Wrz 2018, 09:09

 

PostOrzech | 30 Paź 2018, 00:50

Dobra decyzja ale napisz jaki masz budżet, co chcesz obserwować, napisz dokładniej gdzie mieszkasz - sprawdzimy czy masz ciemne niebo.
To tak w zasadzie na początek :-)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postmichala85 | 07 Lis 2018, 00:27

Witam,

Dołączam się do tematu, chciałbym kupić teleskop ale nie wiem jaki dokładnie i na prawdę liczę na Waszą pomoc. Czytałem sporo na forach ale jest tyle różnych opini, że ciężko jest obiektywnie na to spojrzeć. Nie ukrywam, że większość czasu oglądania nieba będzie odbywało się z balkonu gdzie światło z latarni niestety się pojawia jednak mam możliwość wyjazdu niedaleko w ciemne miejsca z otwartą przestrzenią i też z tego będę korzystał. Zawsze marzyłem o tym aby móc spojrzeć głębiej w niebo niż tylko okiem, miałem taką możliwość z Syntą 8" więc wiem jak to wygląda i takiego efektu bym oczekiwał niestety Synta 8 jak i 6 odpada ze względu na wielkość i mobilność. Jestem ograniczony gotówą tzn za 600-800 zł Żona mnie nie zabije a może i ją uda mi się wkręcić. Zaznaczę też, że za około 2-3 lata będę już mieszkał w domu gdzie widok będzie lepszy i bez latarni. Powiedzcie mi proszę czy Teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 to jest dobra opcja czy polecalibyście jednak coś innego ??
 
Posty: 2
Rejestracja: 31 Paź 2018, 23:51

 

PostAries. | 19 Lis 2018, 19:19

Witam ponownie. Po przeglądnięciu tysięcy stron z wpisami ludzi tutaj z astromaniaka, uznałem że jak na razie może zacznę od lektury, ewentualnie zastanawiam się nad kupnem lornetki. Znacie jakieś ciekawe książki ale cos oczywiście warte jak szukac obiektów na niebie itp.
 
Posty: 3
Rejestracja: 06 Wrz 2018, 09:09

 

PostWARXZZZ | 20 Lis 2018, 14:28

Na początek polecam:
-Obrotową mapę nieba- dzięki niej można szybko zorientować się co gdzie znajduje się na niebie.
-Książkę P.Rudź "Niebo na weekend"- na początek jest w porządku. Pół książki to podstawowy opis sprzętu, optyki itd. wyjaśnionej w zrozumiały dla każdego sposób, a drugie pół to opis obiektów wartych obejrzenia przez początkującego wraz z mapkami.
-Jakaś lornetka- zależnie od budżetu. Ja wybrałem z półki do 400zł. Jakość jak dla mnie akceptowalna, a początkującemu powinna wystarczyć. Ale o tym co warto kupić można poczytać na forum. (Ja mam zbyt mało doświadczenia aby doradzać w tej kwestii)
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostBenedykt | 20 Lis 2018, 14:45

Początkującemu obserwatorowi nieba zdecydowanie polecam "Niebo na dłoni" Eduarda Pitticha i Dusana Kalmancoka. To książka z duszą. Dawno wydana, ale naprawdę świetna. Dostępna na allegro, zwykle wisi tam kilka sztuk. Druga kapitalna książka, niestety również dawno wydana i niestety trudno dostępna to "Niebo przez lornetkę" Patrick'a Moore'a.

"Niebo na weekend" Przemysława Rudzia raczej sobie odpuść. Moim zdaniem jest to przeciętna książka, podobna treścią do wielu innych poradników astronomicznych dostępnych na rynku.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat