Okular długoogniskowy do MAKa 127 - 1,25"

Postwaćpan | 14 Gru 2018, 22:15

Cześć Astromaniacy!

To mój pierwszy post na tym forum, dlatego się przedstawię.
Od zaledwie 3 miesięcy zajmuje się astronomią amatorską. Przeczytałem Atlas nieba Pascala. Wkułem na pamięć ok. 60 kształtów konstelacji za pomocą różnych map ;) Oczywiście dużo czytuję forum Astromaniaka. Ogólnie jestem bardzo zapalony i trochę w gorącej wodzie kąpany. Mam za sobą kilkanaście obserwacji astronomicznych. Sprzedałem swój pierwszy teleskop - Celestron 114EQ (kupiony całkiem spontanicznie) i kompletuję teraz następny już bardziej rozmyślnie. Kupiłem niebieską tubę SW MAK 127 1,25" bez szukacza. Mam okulary: SWA 6 mm (zostawiłem go sobie z przeznaczeniem obserwacji samego księżyca), Plossl 25 mm Multi coated (chyba Sky-Watcher'a, ma na zaślepce numer 340).

By wreszcie nie kierować się emocjami proszę Was o pomoc w kwestii zakupu okularów, szukacza, montażu azymutalnego i filtra nebularnego. Będę obserwował na balkonie albo na działce, ale tam też spore zaświetlenie.

Czytując forum i podpytując doszedłem do wniosku, że do obserwacji planet najlepszy byłby okular 10 mm, nie krótszy. Tu wybrałem Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm. Do DS'ów, jak najdłuższy 32-38 mm.

Jeśli chodzi o obserwację DS'ów to nie mam zbyt dużego wyboru w okularach do wyciągu 1,25. Wybrałem Sky-Watcher SWA-70 38 mm. Nic na forum na temat tego szkła nie znalazłem. A może Classic Plossl 32 mm byłby ok? Ten pierwszy jak na Sky-Watchera wydaje mi się drogi.

Filtr wybrałem Baader'a UHC-S 1,25".
Montaż AZ4 LT1, bo jest lekki i dosyć stabilny.

Podsumowując proszę o opinię rzeczy które wymieniłem i o poradę co by było ewentualnie lepsze.
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

PostJSC | 14 Gru 2018, 22:33

Nie ma nic lepszego niż ten "eudiaskop" (Baader Ultima 35mm)
https://www.astroshop.pl/okulary/baader ... 5-/p,10726
No może z wyjątkiem tego RKE Edmunda: :)
https://www.edmundoptics.com/p/28mm-efl ... iece/1913/
Dobry też jest Plossl Vixena NPL (30mm lub 40mm)
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... m%201%2025

Generalnie to takim przelotem nie osiagniesz wiecej bez winietowania, chociaż słyszałem o patencie kątówki 2" + 2" okular...

PS
Najdłuższy okular 1,25" to Celestron Ultima 42mm.

EDIT
Jeszcze jedno - przy zaświetlonym niebie największe z możliwych źrenice wyjściowe wcale nie są najlepsze. Czasem lepiej miec krótszy okular (mniejsza źrenicę) - w ten sposób przyciemniasz tło i dany obiekt będzie wydawał sie jaśniejszy (oraz będzie oczywiscie wiekszy).
Ostatnio edytowany przez JSC 14 Gru 2018, 22:49, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postszary | 14 Gru 2018, 22:46

Do Maka 127 najlepiej kup na giełdzie choćby budżetową nasadkę bino (za 1/2 ceny Baadera Eudiascopic 35mm), a do tego dokup parkę nawet najtańszych okularów w przedziale 15mm-25mm. Efekt będzie 300% lepszy niż z najlepszym okularem do obserwacji jednym okiem. A mgławicowy filtr UHC-S do "ciemnego" maka zupełnie sobie odpuść, bo to tak, jakby kupować gumowce do biegania. :wink:
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postwaćpan | 14 Gru 2018, 23:27

A może da się do mojej tuby zamontować wyciąg 2" ?
Załączam zdjęcie. Ja niestety nawet się nad tym nie zastanawiałem. Stwierdziłem, że skoro więcej okularów jest do 1,25" to taki będzie w porządku.

Co do tych okularów 40" i 42" to niestety one mają pole ograniczone do ok. 40'.

JSC: Ten Celestron Ultima ma pole widzenia jedynie 36st. Chyba, że do nasadki bino tak jak wspomniał Szary.
JSC: Co to są okulary eudiaskopowe?
JSC: RKE to ulepszone kellnery, ale z tego co czytałem to i tak mają słabą ostrość na brzegach pola.

Szary: Dlaczego do bino proponuje się okulary 25 mm i 15 mm, a nie skrajnie krótkie do planet i skrajnie długie do DS'ów? Zaproponowałeś konkretne ogniskowe do oglądania jakich obiektów?
Załączniki
Okular długoogniskowy do MAKa 127 - 1,25": 20181214_214138.jpg
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postesteon | 15 Gru 2018, 00:11

Miałem Maka 127, więc też się wypowiem :)
1) Montaż AZ4 LT1 jest świetny, sam takiego używa(łe)m. Przy największych powiększeniach trochę brak mikroruchów, ale jak się nauczysz wyważać tubę, to przesuwa się super płynnie.
2) Po co Ci filtr mgławicowy? Czy planujesz go używać jako 'light polution reduction'? Jeśli tak, to potrzebujesz czegoś jasnego i ten Baader raczej będzie za ciemny. (Mak jest ciemny, więc cudów i tak nie osiągniesz). Ale jeśli zależy Ci konkretnie na mgławicach, to możesz spróbować jakiś węższy filtr z dużą sprawnością w wąskim paśmie (np. OIII).
3) Koniecznie pamiętaj, że Mak ma wąski prześwit. W szczególności nie ma mowy o szerokokątnych okularach, bo będą koszmarnie winietować. Ja używałem Vixena NPL 40mm 40st i to już było ciut za dużo (widzenie pozaosiowe złe).
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Sie 2018, 14:02

 

Postwaćpan | 15 Gru 2018, 00:26

2) Po co Ci filtr mgławicowy? Czy planujesz go używać jako 'light polution reduction'? Jeśli tak, to potrzebujesz czegoś jasnego i ten Baader raczej będzie za ciemny. (Mak jest ciemny, więc cudów i tak nie osiągniesz). Ale jeśli zależy Ci konkretnie na mgławicach, to możesz spróbować jakiś węższy filtr z dużą sprawnością w wąskim paśmie (np. OIII).

Dokładnie chodzi mi o wyeliminowanie światła miejskiego i zwiększenie kontrastu.
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postszary | 15 Gru 2018, 00:39

waćpan napisał(a):
Szary: Dlaczego do bino proponuje się okulary 25 mm i 15 mm, a nie skrajnie krótkie do planet i skrajnie długie do DS'ów? Zaproponowałeś konkretne ogniskowe do oglądania jakich obiektów?


Dlatego, że nasadka bino dodatkowo wydłuża tor optyczny zestawu, a więc i powiększenie z danymi okularami w porównaniu z teleskopem bez binonasadki. A więc w przypadku Maka 127 o ogniskowej 1500mm, z nasadką bino SW (długość toru optycznego 110mm) wychodzi Ci ogniskowa ok. 1610mm. W przypadku okularu np. 10mm - powiększenie w Maku 127 wyniesie więc w przybliżeniu 150 x, a z nasadką binokularową i parką takich samych okularów, tj. 10mm - 161 x. Wbrew pozorom, taka różnica w powiększeniach teleskopu to bardzo dużo (a żeby jeszcze bardziej ją uzmysłowić, w przypadku lornetek np. 9x40 vs 20x80 to prawdziwa przepaść). W tym drugim przypadku (tj. przy użyciu nasadki bino), mimo tych samych okularów 10mm, obraz będzie ciemniejszy ze względu na większe powiększenie i mniejszą źrenicę. Na większą "ciemność" takiego układu będzie miało tez wpływ dodatkowe szkło po drodze, w postaci pryzmatów nasadki binokularowej. Dlatego do bino potrzeba "jaśniejszych" okularów o dłuższej ogniskowej, aby m.in. zrekompensować "straty" światła. To tak w bardzo dużym uproszczeniu. W praktyce różnice w odbiorze będą jeszcze większe, ponieważ w widzeniu stereoskopwym te same obiekty wydają się większe niż przy obserwacjach jednym okiem. Takie właściwości ludzkiego mózgu. Jeżeli chodzi o porównanie między patrzeniem np,. na Księżyc przez okular długoogniskowy jednym okiem, to będziesz go widział po prostu jako obiekt w przestrzeni usiany kraterami. Natomiast spoglądając na niego prze bino z parką takich samych okularów będziesz miał wrażenie dosłownie lewitowania tuż nad jego powierzchnią i poczucie bardziej przestrzennego obrazu (efekt 3D). Do bino z Makiem 127 okularów 15mm używałem do obserwacji planetarnych, a 20mm i 25mm - księżycowych. Kupowanie okularu 6mm do tego teleskopu (który da powiększenie 250 x) nie ma żadnego sensu, bo będzie ciemno i niewyraźnie, nawet przy obserwacjach jednym okiem. Według mnie optymalna ogniskowa okularu do planet w tym teleskopie to 9mm, choc z powodzeniem zdarzało mi się obserwować przez TS HR 8mm. Jednak nie zawsze były na niego warunki pogodowe (seeing). Ogniskowa 9mm jest bezpieczniejsza i z Makiem 127 będzie częściej wykorzystywana (w obserwacjach jednoocznych, bo do bino będzie zdecydowanie za krótko).
Ostatnio edytowany przez szary, 15 Gru 2018, 01:00, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postwaćpan | 15 Gru 2018, 01:00

Szary, dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Muszę rozważyć kupno bino oczywiście z drugiej ręki.
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postfranek | 15 Gru 2018, 03:30

Cytuję:
Dlatego, że nasadka bino dodatkowo wydłuża tor optyczny zestawu, a więc i powiększenie z danymi okularami w porównaniu z teleskopem bez binonasadki. A więc w przypadku Maka 127 o ogniskowej 1500mm, z nasadką bino SW (długość toru optycznego 110mm) wychodzi Ci ogniskowa ok. 1610mm.
================================================================================================
Tak dobrze ,to nie jest.
Ogniskowe Mak 127 /2"~:(średnica czynna korektora 118mm).
Na wprost z red 2"/1,25" ~ 1340mm.
Z kątówką 1,25" SW 90* lustro ~ 1580 mm.
Z kątówką SW 2" 90* Z redukcją ~1670 mm.
Z kątówką SW 2"/90* z redukcją i nasadką bino ~2000 mm.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJSC | 15 Gru 2018, 10:12

waćpan napisał(a):A może da się do mojej tuby zamontować wyciąg 2" ?
Załączam zdjęcie. Ja niestety nawet się nad tym nie zastanawiałem. Stwierdziłem, że skoro więcej okularów jest do 1,25" to taki będzie w porządku.

Co do tych okularów 40" i 42" to niestety one mają pole ograniczone do ok. 40'.


Nie osiagniesz wiekszego pola przy przelocie 1,25". To jest maksymalne pole przy danej ogniskowej. Kazdy producent, który produkuje okular dajmy na to 40mm 1,25" z polem powyżej 40 stopni po prostu kłamie! Bardzo często też kłamie sklep, bądź to z niewiedzy, bądź z premedytacji :mrgreen:

PS
Jeśli załozysz okular 40mm 2" z katówka 2" (poprzez jakąś złaczke, to pole i tak bedziesz miał obciete własnie do tych ok. 40 stopni.
Przy okazji jeszcze taka informacja, byc moze nie zastanawiałeś sie nad tym:
Maksymalne pole widzenia teleskopu wynika ze średnicy przelotu. Pole widzenia okularu to co innego niz pole widzenia zestawu teleskop-okular.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postszary | 15 Gru 2018, 10:46

franek napisał(a):Cytuję:
Dlatego, że nasadka bino dodatkowo wydłuża tor optyczny zestawu, a więc i powiększenie z danymi okularami w porównaniu z teleskopem bez binonasadki. A więc w przypadku Maka 127 o ogniskowej 1500mm, z nasadką bino SW (długość toru optycznego 110mm) wychodzi Ci ogniskowa ok. 1610mm.
================================================================================================
Tak dobrze ,to nie jest.
Ogniskowe Mak 127 /2"~:(średnica czynna korektora 118mm).
Na wprost z red 2"/1,25" ~ 1340mm.
Z kątówką 1,25" SW 90* lustro ~ 1580 mm.
Z kątówką SW 2" 90* Z redukcją ~1670 mm.
Z kątówką SW 2"/90* z redukcją i nasadką bino ~2000 mm.


Franek, dlatego napisałem "To tak w bardzo dużym uproszczeniu". :wink:

waćpan napisał(a):Szary, dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Muszę rozważyć kupno bino oczywiście z drugiej ręki.


Nawet się nie zastanawiaj. Kupno budżetowej nasadki SW z giełdy to koszt ok. 300 zł, a parkę kitowych okularów 25mm na początek da się kupić nawet za 40-50 zł. Zresztą widzę w stopce, że jeden okular 25mm już masz. Jesli zobaczysz, że obserwowanie dwuoczne Cię kręci (a nie wątpię, że tak będzie), to powiększysz/ulepszysz zestaw o kolejne/lepsze okulary. Zaletą Maka 127 jest to, że daje dobre efekty nawet z najtańszymi okularami i nie ma się co pchać w drogie szkła do niego. Ten okular SWA 6mm 58* i Barkowa GSO 2,5x możesz moim zdaniem sprzedać, bo do Maka 127 nie będą Ci potrzebne.
Ostatnio edytowany przez szary 15 Gru 2018, 11:01, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postendriu624 | 15 Gru 2018, 10:59

Kolejna próba wyciągnięcia z Maka 127 szerokiego pola widzenia , oraz pocieszanie się, że jednak Ds-y będą nim dobre , Maki SW mają najmniejszą sprawność optyczną ze wszystkich teleskopów, więc szkoda tu wydanej kasy w poszukiwaniu do niego odpowiedniego okularu, aby poprawić jego pole widzenia i sprawność optyczną.

Dobrze to rozwiązali Rosjanie w MTO 11CA , bo ten mak ma ogniskową wypadkową 600 mm , a zastosowany tam korektor na wyjściu powoduje, że ten mak ma wtedy 1000 mm ogniskowej , ale już z polem własnym 2.5 stopnia , i obsługuje on pełną klatkę 36 mm, niestety Rosjanom nie udało się w MTO 11 CA podnieść jego sprawności optycznej, i jest to dalej bardzo ciemny teleobiektyw.

Maka najlepiej jest doposażyć w nasadkę bino , bo to jedyne sensowne rozwiązanie dla niego i tylko na US.

Natomiast SCT to teleskop znacznie jaśniejszy od Maka , a wisienką na torcie dla niego jest korektor 6.3 , co czyni go alternatywą na Ds-y dla Newtona, przy kompaktowych gabarytach.
Z tego powodu wielu obserwatorów nocnego nieba woli teleskopy SCT, jako teleskopy bardziej uniwersalne i zarazem kompaktowe .
------------------------------------------------
Od siebie dodam , że obrazy planet w nasadce bino są o niebo bardziej efektowne w refraktorze niż w Maku. O ile w Maku z nasadką bino planety i Księżyc wyglądają super, to refraktor dodatkowo potęguje to wrażenie 3D, pewnie przyczyną lepszych obrazów bino+ refraktor jest brak obstrukcji w refraktorze.
------------------------------------------------
Niech Kolega kupi nasadkę Bino , a Maka 127 wymieni, nawet na achromat 102/1000 , jak nie ma kasy na refraktor ED.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwaćpan | 15 Gru 2018, 15:03

[/quote]
Nie osiagniesz wiekszego pola przy przelocie 1,25". To jest maksymalne pole przy danej ogniskowej. Kazdy producent, który produkuje okular dajmy na to 40mm 1,25" z polem powyżej 40 stopni po prostu kłamie! Bardzo często też kłamie sklep, bądź to z niewiedzy, bądź z premedytacji :mrgreen:

PS
Jeśli załozysz okular 40mm 2" z katówka 2" (poprzez jakąś złaczke, to pole i tak bedziesz miał obciete własnie do tych ok. 40 stopni.
Przy okazji jeszcze taka informacja, byc moze nie zastanawiałeś sie nad tym:
Maksymalne pole widzenia teleskopu wynika ze średnicy przelotu. Pole widzenia okularu to co innego niz pole widzenia zestawu teleskop-okular.[/quote]

Tak się domyślałem, ale jest to sprzęt z allegro i może to zabrzmi śmiesznie, do końca nie jestem pewien czy ta tuba to 1,25", czy 2". Bo jeśli 2" to może da się wymienić wyciąg i kupić okular 2" szerszy :oops:

Franek, czyli jak dobrze liczę to bez redukcji, ale z nasadką kątową i nasadką bino wyjdzie 1910 mm ogniskowa? :o

Endriu - tak wolałbym SCT 150mm z korektorem 6,3. Są to moje plany na przyszłość :D . Refraktor jest jak dla mnie za ciężki i za dugi - mało poręczny. Co do tego korektora to znalazłem coś takiego co zwiększa światłosiłę (zmniejsza powiększenie oczywiście). Wkręca się ten reduktor w końcówkę okularu jak filtr. https://deltaoptical.pl/reduktor-ognisk ... ogniskowej
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postendriu624 | 15 Gru 2018, 16:44

Co do tego reduktora ( https://deltaoptical.pl/reduktor-ognisk ... ogniskowej ) jak miałem jeszcze maczki , odradzano mi jego zakup , że ponoć bardzo degraduje on obraz, i nie da się za jego pomocą uzyskać tak dobrego efektu co w SCT z reduktorem 6.3 . Planowałem jego zakup do maka 127, ale w wersji 2cale pod moją lustrzankę , ale ostatecznie zrezygnowałem z niego , oraz z Maka.

Przed zakupem tego reduktora 0.5x, lepiej jest popytać, lub założyć osobny temat co do jego przydatności z Makiem 127, oraz co do wersji , czy nie lepiej kupić 2 cale.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postszary | 15 Gru 2018, 17:50

Już to pisałem, ale się powtórzę. Różnica w cenie między Makami 127 w standardzie 1,25" a 2", wliczając w to droższe akcesoria do tego drugiego (w tym kątówkę 2") to kilkaset złotych. Przelot optyczny obu tych wersji wersji jest dokładnie taki sam, a różnią się tylko przykręconym z tyłu visualbackiem. Można dokupić visualback 2", wykręcić z tuby ten w standardzie 1,25" i wkręcić większy 2". Pojawia się jednak pytanie po co, skoro nawet z długimi okularami 2" ten teleskop do obiektów DS nadal będzie tylko półśrodkiem, bo małego przelotu, małego pola widzenia i długiej ogniskowej się nie przeskoczy. Niektórzy próbują stosować do maków reduktory, ale jak można poczytać na forach, efekty nie są spektakularne delikatnie mówiąc. Nie oszukujmy się, nawet przez założenie najlepszego siodła z osła nie zrobi się konia wyścigowego. :wink: Dlatego moim zdaniem lepszym wyborem jest kupienie tańszego Maka 127 w standardzie 1,25", a za zaoszczędzone kilkaset złotych w stosunku do wersji 2" kupić na giełdzie prawdziwy sprzęt do szerokich pól, jako jego uzupełnienie (np. budżetowy, ale bardzo udany refraktorek SW 80/400 można kupić na giełdzie już za 200 zł).
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postfranek | 15 Gru 2018, 21:59

Cytuję:
PS
Jeśli załozysz okular 40mm 2" z katówka 2" (poprzez jakąś złaczke, to pole i tak bedziesz miał obciete własnie do tych ok. 40 stopni.
================================================================================================
Sprawdż to z wizualbackiem 2" i kątówką 2" z przelotem ~46mm.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJSC | 15 Gru 2018, 22:46

Teleskop z przelotem 46mm obsłuzy* pole okularu ok. 60 stopni (zakładając, ze okular ma ogniskową 40mm).

Wzór
tg(alfa/2)=fi/2f
alfa - pole widzenia okularu
fi - średnica diafragmy okularu (ew. przelot teleskopu)
f - ogniskowa okularu

* bez winietowania

PS
Będzie nieco mniej niz 60 stopni, bo wiązka (promienie brzegowe!) bedzie obcinana nie w diafragmie okularu, a już nieco wcześniej.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat