Teleskop podróżny - prośba o pomoc

Postorionorion | 31 Gru 2018, 04:00

Witajcie!

Do tej pory korzystałem z "marketowego" refraktora 60/700 oraz lornetki 10x50 na statywie. Udało mi się za pomocą tego sprzętu zaobserwować fazę Wenus, Marsa, Jowisza z czterema księżycami oraz Saturna, a także DS-y w postaci między innymi podwójnej gromady w Perseuszu, galaktyki M31, Plejad oraz Oriona. Od dłuższego czasu poszukuję dopasowanego do moich potrzeb teleskopu docelowego. Musi to być teleskop przenośny, który będzie mi towarzyszył we wszelkich wyjazdach wakacyjnych, nadający się do transportu (oczywiście w torbie lub pokrowcu) na plecach podczas górskich pieszych wycieczek, a także rowerem i pociągiem.

Z tego właśnie powodu musiałem z przykrością zrezygnować z planów zakupu powszechnie polecanej Synty 8". Z tego też powodu wstępnie skreśliłem też wszystkie reflektory Newtona, ponieważ obawiam się, że podczas transportu obfitującego w rozmaite wstrząsy teleskop będzie wiecznie rozkolimowany. Tutaj pojawia się pytanie, które chciałbym skierować do osób transportujących teleskopy Newtona - czy kolimacja tych teleskopów jest rzeczywiście tak podatna na wstrząsy związane z transportem jak twierdzą niektórzy? Zależy mi na teleskopie, który będzie zawsze po transporcie niezawodnie gotowy do obserwacji.

Konieczność transportu (bez samochodu) teleskopu do miejsca obserwacji sprawiła, iż moją uwagę zwróciły krótkie refraktory. Oczywiście zdaję sobie sprawę z problemu występującej w tych teleskopach aberacji chromatycznej oraz ich ograniczonego zasięgu. Jestem jednak początkującym obserwatorem, który nigdy nie korzystał ze sprzętu lepszego niż wymieniony na początku postu i w związku z tym chyba nie mam dużych wymagań. Chcę być w stanie pod ciemnym niebem dostrzec przynajmniej podstawowe szczegóły obiektów DS, aby być w stanie je rozpoznać i odróżnić. W szczególności Hantle, Pierścień, Welon, gromadę M13, galaktyki M81 i 82 oraz M51 i M101, Triplet Lwa, M42. Jeśli chodzi o US, to wystarczy mi, że jakość dotychczasowych obrazów z refraktora 60/700 nie ulegnie pogorszeniu w nowym teleskopie.

Poniżej chciałbym zaprezentować opcje, które do tej pory brałem pod uwagę i zaprosić wszystkich do wyrażenia opinii lub podzielenia się własnymi doświadczeniami z tego rodzaju sprzętem. Każde spostrzeżenie obserwatorów bardziej doświadczonych ode mnie będzie na wagę złota.

Na sprzęt chciałbym przeznaczyć początkowo ok. 1000zł. Później przyjdzie czas na zakup dodatkowych okularów i filtrów.


1) SW 102/500 AZ3 za 1000 zł - niewielki refraktor, na pierwszy rzut oka wręcz idealny sprzęt podróżny. W zestawie okulary 25 i 10 mm oraz chyba wystarczający do takiego teleskopu montaż AZ3. Obawiam się jednak, że apertura jest zbyt mała do satysfakcjonującej obserwacji DS(?), natomiast krótka ogniskowa rodzi obawy o obserwacje planet (zakładam przy tym maksymalne powiększenie 125 razy z wykorzystaniem soczewki Barlowa lub okularu Ploessl 4mm).

Do zakupu tego teleskopu zachęciła mnie poniższa recenzja, jednak zrodziła też ona u mnie obawy o jakość obserwacji planetarnych:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=8&t=19760


2) Meade Infinity 102 AZ za 1200 zł - również poręczny teleskop, niestety nieco wykraczający ponad założony budżet. Zachęcający jest natomiast fakt, że w zestawie oprócz statywu otrzymujemy trzy okulary 26, 9 i 6 mm oraz soczewkę Barlowa. Nieco dłuższa ogniskowa niż powyżej, co mogłoby ułatwić obserwacje planet. Wyciąg przyjmie niestety tylko okulary 1,25".

----------------------------------------------------------------------------------------
Z kolei poniższe teleskopy chciałbym zakupić w wersji OTA, ponieważ posiadam dość stabilny statyw do kamer wideo z głowicą olejową (do ok. 5 kg). Tuby chciałbym ze statywem połączyć poprzez przykręcenie obejm do takiej szyny jak poniżej (z gwintem 1/4"):

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... i%20innych


1) Bresser Messier AR-102 102/600 OTA / wyciąg HEX za 1000 zł - w zestawie niestety tylko jeden okular 26 mm. Zachęcająca jest na pierwszy rzut oka w miarę uniwersalna ogniskowa (okular TMB 5 mm pozwoli w zadowalającym powiększeniu 120x obserwować planety) i szeroki wyciąg 2,5" sprzyjający obserwacji DS-ów z szerokim polem widzenia. Dość długi jak na model podróżny, 70 cm.

Poniżej bardzo pochlebna opinia na jego temat:
https://astropolis.pl/topic/59276-refra ... c-102s600/


2) Bresser Messier AR-102XS 102/460 OTA za 1100 zł - ten model raczej skreślam, pomimo bardzo przyjaznych gabarytów, ponieważ obawiam się jego wysokiej światłosiły 1/4,5.


3) Sky-Watcher N-150/750 OTAW ok. 800 zł + koszt okularów - jedyny Newton, którego zakup biorę obecnie pod uwagę. Sama tuba, którą chciałbym posadzić na statywie wideo. Gabaryty dość przyjazne (65 cm długości), jednak obawiam się, jak już wyżej pisałem, podatności na rozkolimowywanie w czasie transportu. W zestawie brak jest okularów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami przy zakupie. Zalety to na pewno dość uniwersalna ogniskowa i największa apertura z pośród tych propozycji.


Będę wdzięczny za każdą pomoc w wyborze właściwego teleskopu.
 
Posty: 4
Rejestracja: 31 Gru 2018, 01:52

PostJanusz_P. | 22 Sty 2019, 16:16

Źle rozumujesz bo każdy z tych teleskopów wymaga postawienia na stabilnym statywie minimum AZ-4 bo obserwacje ze statywu fotograficznego nie mają najmniejszego sensu co sam szybko stwierdzisz że sensowne zestawy będą mobilne tylko dla zmotoryzowanych samochodem...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postorionorion | 22 Sty 2019, 18:47

Dziękuję za odpowiedź. Post został dodany na forum dopiero dziś, napisałem go jednak już kilka tygodni temu i od tamtej pory sporo się dowiedziałem.

Wiem już (sprawdziłem doświadczalnie dzięki uprzejmości obsługi sklepu teleskopy.pl), że mój statyw wideo nie nadaje się do zamontowania jakiegokolwiek sensownego teleskopu.

W związku z powyższym obecnie rozważam jedynie zakup teleskopu Sky Watcher 120/600 lub 102/500, w obu przypadkach w zestawie z montażem AZ3. Ewentualnie zastanawiam się nad zakupem w podobnej cenie Newtona Sky Watcher 150/750 na montażu EQ3-2. Wciąż jednak obawiam się rozkolimowywania teleskopu w czasie transportu.

Jeśli chodzi o refraktor Sky Watcher 120/600 spotkałem się z opiniami, że dodawany do niego w zestawie montaż AZ3 raczej nie nadaje się do niego i konieczny jest niemal natychmiastowy zakup montażu AZ4. Zwracam się z prośbą do czytających ten temat użytkowników tego teleskopu na montażu AZ3 o opinię czy rzeczywiście jest tak źle? Czy montaż ten zakłóca obserwacje w takim stopniu, że nie da się ich sensownie prowadzić? Ponadto czytałem, że refraktor 120/600 ma zbliżone możliwości obserwacyjne do Newtona 150/750 lub nawet je przewyższa. Czy rzeczywiście tak jest?

Opcją rezerwową pozostaje refraktor 102/500 na AZ3.
 
Posty: 4
Rejestracja: 31 Gru 2018, 01:52

PostKrzysztof_P | 22 Sty 2019, 18:52

Cześć.

Myślę że Refraktor 102/600mm byłby lepszym wyborem ze względu na Abberkę na Planetach i Księżycu.Jak i mechanika-wyciąg stanowczo lepszy w Bresserku niż w SW.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 22 Sty 2019, 19:02

Montaże EQ sobie od razu odpuść. Noszenie tego ustrojstwa razem z przeciwwagami i tubą to jest niezły wysiłek nawet z domu po schodach do auta i z powrotem, a co dopiero na miejsce obserwacji. Tym bardziej, że chcesz się skupić na DSach.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postorionorion | 22 Sty 2019, 19:18

Zdecydowanie chciałbym się skupić na DS-ach, ponieważ Układ Słoneczny jestem w stanie obserwować w zadowalający mnie sposób nawet obecnie posiadanym sprzętem.

Również uważam, że montaż montaż azymutalny w teleskopie podróżnym to lepszy pomysł niż paralaktyczny.

W takim razie pozostało mi zadecydować czy lepszym rozwiązaniem jest refraktor 120/600 czy 102/500. Wolałbym oczywiście większą aperturę, jednak jeśli potwierdzą się wady montażu AZ3 to musiałbym szykować się obok zakupu okularów i kątówki 90' na zakup montażu AZ4, a to już spory koszt.

Natomiast Bressery wstępnie skreśliłem, ponieważ zestawy z montażem są na ogół sporo droższe niż Sky Watchery.
 
Posty: 4
Rejestracja: 31 Gru 2018, 01:52

PostKrzysztof_P | 22 Sty 2019, 19:21

Jak uważasz , cena Bresserów jest wyższa gdyż mechanika jest lepsza , F6 też lepiej sprawdza się w praktyce.Do obiektów DS D-120mm będzie widocznie lepszym wyborem. Kwestia tylko czy montaż sprosta tej nie tak małej już tubce. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postorionorion | 22 Sty 2019, 19:33

Otóż to. 120mm na AZ3 martwi mnie w tym wszystkim najbardziej. Będzie musiało minąć sporo czasu nim uzbieram na AZ4 po zakupie 120/600. Nie wspominając o okularach i porządnej kątówce, które jak się wydaje powinny mieć pierwszeństwo na liście zakupów przed nowym montażem.
 
Posty: 4
Rejestracja: 31 Gru 2018, 01:52

PostJSC | 22 Sty 2019, 19:44

Przejrzyj sobie neta wpisując w google "telescope grab and go". Może cos podpatrzysz i jakies rozwiaznie wpadnie Ci w oko. :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 22 Sty 2019, 19:45

Powoli do celu , nie od razu Kraków zbudowano.
Powodzonka w kompletowaniu sprzętu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 22 Sty 2019, 19:53

orionorion napisał(a):Zdecydowanie chciałbym się skupić na DS-ach, ponieważ Układ Słoneczny jestem w stanie obserwować w zadowalający mnie sposób nawet obecnie posiadanym sprzętem.

Również uważam, że montaż montaż azymutalny w teleskopie podróżnym to lepszy pomysł niż paralaktyczny.

W takim razie pozostało mi zadecydować czy lepszym rozwiązaniem jest refraktor 120/600 czy 102/500. Wolałbym oczywiście większą aperturę, jednak jeśli potwierdzą się wady montażu AZ3 to musiałbym szykować się obok zakupu okularów i kątówki 90' na zakup montażu AZ4, a to już spory koszt.

Natomiast Bressery wstępnie skreśliłem, ponieważ zestawy z montażem są na ogół sporo droższe niż Sky Watchery.

Najlepiej jest kupić R 120/600 zamiast 102/500 , w razie czego można przysłonić przysłoną (na odrośniku) aperturę do 100 mm , i mamy wtedy refraktor 100/600 , z mniejszą aberracją chromatyczną.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostSebastian Ś. | 22 Sty 2019, 21:21

Tuba na AZ3 może Ci opadać. AZ3 to może do 80/400 wystarczy ale do 120/600 to jednak trochę kiepski pomysł. Jak masz zapał to trzeba by pobawić się w ATM żeby go lepiej wyważyć, patrz linki poniżej. Co nie zmienia faktu, że AZ4 byłoby dużo lepszym rozwiązaniem.

- http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... 87&start=0
- https://www.forumastronomiczne.pl/index ... 5%BCu-az3/
- https://www.forumastronomiczne.pl/index ... ent-205490
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postwojt0000 | 23 Sty 2019, 00:00

Musi to być teleskop przenośny, który będzie mi towarzyszył we wszelkich wyjazdach wakacyjnych, nadający się do transportu (oczywiście w torbie lub pokrowcu) na plecach podczas górskich pieszych wycieczek, a także rowerem i pociągiem.


I celujesz w refraktor 120/600 na AZ3? :) Już pomijając fakt że AZ3 się nie nadaje do tej tuby, to sprawdź sobie ile to wszystko waży i jakie ma rozmiary, bo jak dla mnie zestaw plecakowy to to nie jest ;)
Tak jak pisze Sebastian AZ3 jest dobry do 80/400, maks 102/500 ale i tu z ciężkim 2"-lowym okularem są już problemy.

Mój plecakowy zestaw to 80/400 wieszane na lekkim (magnez+aluminium) statywie firmy Triopo. Sprawdza się bardzo dobrze i bez problemu podkręcałem go do poweru 133x na księżycu (byłem w szoku że można taką soczewke przysłonić do F10 i uzyskać dobry obraz przy powiększeniu 3D) ale trzeba do tego podejść rozsądnie => rozłożone tylko dwie sekcje nóg, głowica opuszczona, podwieszony odważnik. Przy niższych powiększeniach oczywiście można sobie pozwolić na większy luz.

Wracając jednak do meritum, moim zdaniem to nie są teleskopy do DS :) Jasne, wszystko da się obserwować wszystkim ale ja widzę ich zastosowanie głównie do szerokich pól i małych powiększeń, których w dużych newtonach nie da się uzyskać. Wiem że ktoś inny powie że od tego są lornetki z dużym polem, montowane na statywie ale moja szyja tego nie akceptuje ;)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostOrzech | 23 Sty 2019, 00:36

Nic dodać nic ująć. Od jakiegoś czasu szukam "plecakowego" uzupełnienia mojego T330. Jakbym nie oglądał, macał wychodzi mi, że może to być tylko 80/400 itp. 100-120 tylko na montażu, który nijak nie pasuje (czytać nie mieści) się do mojej plecakowej wizji.
Problemem dla mnie w tym telepie jest wyciąg. Można go zmienić tylko to już koszta. I tak jadę na krzywy :?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJSC | 23 Sty 2019, 20:52

wojt0000 napisał(a):Mój plecakowy zestaw to 80/400 wieszane na lekkim (magnez+aluminium) statywie firmy Triopo. Sprawdza się bardzo dobrze i bez problemu podkręcałem go do poweru 133x na księżycu (byłem w szoku że można taką soczewke przysłonić do F10 i uzyskać dobry obraz przy powiększeniu 3D) ale trzeba do tego podejść rozsądnie => rozłożone tylko dwie sekcje nóg, głowica opuszczona, podwieszony odważnik. Przy niższych powiększeniach oczywiście można sobie pozwolić na większy luz.


I to jest pewnie dobre wyjscie! Do DSów 80mm f/5 i źrenica ok. 5-6mm, a do planet powinno wystarczyc przysłonięcie nawet do 50mm, a wiec f/8 (przy tej aperturze).
A co widać w 50mm to mozna sobie znaleźć w necie wpisując Zeiss 50/540 ;)
Teleskop podróżny - prośba o pomoc: Jup-alt.jpg.017c3e6b0d5487b5a7e4403e29c6048d.jpg


Na swój użytek mam taką teorię :mrgreen: , że maksymalne użyteczne powiększenie w klasycznym achromacie nie zalezy od średnicy soczewki a tylko od ogniskowej. Czyli, ze np w 80/400 możesz uzyskać takie same użyteczne powiekszenie jak w 40/400. Albo np. w 100/1200 mozesz uzyskac takie same maksymalne powiekszenie jak w 80/1200. Z tym, ze bez aberracji chromatycznej w przysłoniętej aperturze nawet lepiej sie ogląda :) I oczywiście granicą bedzie 3xD (a dokładnie 2,7xD) oraz krotność średnicy (w calach) w liczbie światłosiły ok. 5x
Ostatnio edytowany przez JSC, 23 Sty 2019, 21:58, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 23 Sty 2019, 21:56

To ja chyba też zaszaleję i poteoretyzuję. Moja teoria to 5D z mojego Maka Intesa 8" DE LUX F10 , to będzie jakieś 1000X jak nic przy kiepskim Seeingu.A w okularze obraz jak ciemna i brzydka noc listopadowa z widocznymi farfoclami z oka przy żrenicy wyjściowej 0,2mm. :lol: Jednym słowem na Allegro nie przesadzają jednak z tymi Powerami w opisach , 500X z Refraktora 50mm. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 23 Sty 2019, 22:05

To kwestia umowy... Chociaż Sacek twierdzi, ze to cos tam zwiazane z naszymi oczami https://www.telescope-optics.net/telesc ... cation.htm
Gwiazdy podwójne można i przy 5xD, ale wtedy w większości gwiazd tracimy widoczność pierwszego pierścienia dyfrakcyjnego. Gwiazda bedzie tylko kropeczką mniejsza od średnicy plamki centralnej w dysku Airego, co czasem się przydaje jesli mamy dwie bliskie gwiazdy o takiej samej jasności (ale nie określimy wówczas ich separacji na podstawie wyglądu). Gorzej jesli jasność drugiego składnika jest znacznie mniejsza. Podobnie ze szczegółami planetarnymi.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 23 Sty 2019, 22:20

Cześć.

Jestem z natury praktykiem i do teorii odnoszę się jak sprawdzę w praktyce sam. Z Refraktorów jakie budowaliśmy swego czasu lata temu wstecz z obiektywów PZO 68/800mm można było na Księżycu stosować śmiało około 200X , ale co to jest za przyjemność z oglądania? Można sobie testować optykę ile wytrzyma z ostrym w miarę obrazem , ale tracimy większość walorów obrazu i wszystko mija się z celem.Zeissem D-110mm , F-1750mm AC Refraktorem też oglądałem Saturna przy około 350X lata temu wstecz , obraz był ostry , ale tracił już wiele , za wiele na wszystkich walorach.Jak ktoś lubi to dlaczego nie , oglądałem też Saturna z Maka Intesa 180mm F10 przy około 400X i obraz był znośny , ostry , ale wszystko się już zacierało , straciło kontrast , kolor , jasność , itp.Przy 360X było jeszcze w miarę ładnie i Cassini po obwodzie.
3X powiększenie rozdzielcze które występuje przy żrenicy około 2,3 to moim zdaniem odpowiednie dla każdego instrumentu , kiedy wszystko widać jeszcze jak należy , oczywiście przy dobrym Seeingu.Chcemy więcej zobaczyć to niestety , ale większy instrument , ale też do pewnych granic ze względu na ograniczenia płynące z m.in. naszej ziemskiej atmosfery.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 23 Sty 2019, 22:49

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Jestem z natury praktykiem i do teorii odnoszę się jak sprawdzę w praktyce sam. Z Refraktorów jakie budowaliśmy swego czasu lata temu wstecz z obiektywów PZO 68/800mm można było na Księżycu stosować śmiało około 200X , ale co to jest za przyjemność z oglądania?


Przyjemność oglądania ładnego obrazka, a oglądanie szczegółów to dwie różne sprawy ;)
Jesli szczegóły są dość jasne to poprzez zwiększanie powiększenia mozemy nieco podnieść teoretyczną rozdzielczość teleskopu* (bo to tylko teoria oczywiście i kwestia umowy, dlatego funkcjonują różne wzory w tym temacie), jeśli szczegóły są różnej jasności to przy 5xD mozemy tych nasłabszych nie dostrzec. Dlatego zawsze powtarzam - używajcie różnych powiększeń! :)
Natomiast co do kolorów to dobrze, ze je przywołałeś - traci się je przy bardzo duzych powiększeniach (co nie tylko ja moge potwierdzic ;) ), chociaż zróżnicowany kolor gwiazd np. składników Izara jest bardzo ładnie dostrzegalny jeszcze w pow. 2,5xD (sporo pewnie zalezy od jasności obiektu).

*Mowa o teleskopach, które dają więcej energii w punkcie centralnym dysku Airego niz w pierścieniach :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwojt0000 | 23 Sty 2019, 23:16

JSC napisał(a): I oczywiście granicą bedzie 3xD (a dokładnie 2,7xD)

I tu się zgadzam w 100%. Kapselek na dekielku od 80/400 ma 40mm więc uzyskujemy 40/400 czyli tak jak pisałem F10.
Idealny obraz można uzyskać w okolicach powiększenia 100x czyli dokładnie 2,5xD dlatego przypuszczam że 2,7xD jest tutaj graniczne tak jak pisze JSC :)

Ale temat był chyba o czymś innym ;) Ja mogę podumować to tak, wiem że są tacy którzy uważają ten mały achromat jako taki troche do niczego. Bo ani to do planet, ani do ds-ów, małe powiększenia to lepiej lornetka itd. A dla mnie ten teleskopik ma niewspółmierne możliwości do ceny, pod warunkiem że jest to sprzęt dodatkowy, właśnie typowo plecakowy. Nie wyobrażam sobie np specjalnie kupować esów do tego teleskopu :) Bo to przerost formy nad treścią ale jeżeli już się je ma, bo jest jakiś sprzęt podstawowy obojętnie jaki, to to małe coś jako uzupełnienie daje dużo frajdy :) (oczywiście najlepiej kupić małe ed ale tu stosunek cena/możliwości jest inny).
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Postanatol1 | 23 Sty 2019, 23:41

Autor wątku odrzucił SW 150/750 ze względu na.... możliwość utraty kolimacji (!). Nie wyobrażam sobie tego teleskopu w plecaku a przez ramię przewieszony AZ4. Wydaje mi się, że jeśli ma być mobilnie i obserwacje mają sprawiać przyjemność to najlepsza byłaby dobra lornetka 15x70. Do tego koc/karimata, plecak pod głowę i można rozkoszować się pięknem nieba. Bo największy możliwy do wygodnego transportu teleskop czyli 80/400 ma mniejszą powierzchnię zbiorczą niż lornetka 70 mm. A szczegółów DS - ów, które autor chce dostrzec i tak przez tak mały refraktor nie dostrzeże.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 24 Sty 2019, 02:53

Szczegóły , być może jasne powierzchni Księżyca , te słabe i delikatne chmury czy owale w pasach Jowisza przy tak dużych powiększeniach w ogóle zanikną i nie będzie ich widać , to samo z pasami na Saturnie ale to nie w takich mniejszych sprzętach , ale to już inna bajka.Co do Księżyca to mogę się trochę z tym zgodzić w konkretnych tylko przypadkach jak i co do podziału gwiazd podwójnych , ale w stosunku do Planet to w żadnym wypadku nie sprawdzą się wasze podane powiększenia.To samo tyczy się powierzchni Marsa , różnic w jasności i barwie poszczególnych obszarów , przy dużym Powerze nici z oglądania i widoku tych różnic na powierzchni Planety.A z Refraktora SW 80/400mm nawet po przysłonięciu obiektywu na pewno nie uzyskamy np. jakości obiektywu PZO 68/800mm czy 68/400mm , gdyż to całkiem inne projekty i nie ta półka jakościowa.To było by za proste , przysłonić chińską masówkę i mieć w jakości jak mniejszego Zeissa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat