Bresser Teleskop National Geographic 70/350 GoTo - warto?

Postkawo | 16 Lut 2019, 18:32

Nie krzyczcie. Wracam tu po długiej nieobecności. Ciągle łazi mi po głowie kupno teleskopu, ale ciągle coś... Pytam o ten w tytule, ale ogólnie też o taki typ teleskopu z tym systemem komputerowym. Czy ten teledkop sam wyszukuje obiekty z listy, która ma w pamięci? Co jest optycznie warty?

Ewentualnie coś z tej serii Meade StarNavigator NG 125mm

Dziękuję za każdą odpowiedź.
 
Posty: 21
Rejestracja: 14 Gru 2008, 19:10

 

PostKarol | 16 Lut 2019, 18:49

Tak, ten teleskop wyszukuje obiekty z listy.
Tak, jest raczej dobry optycznie.
Niestety z tej listy zobaczysz nim tylko jej małą część a większość z tych co zobaczysz będą bladymi plamkami.

Dużo lepszy będzie teleskop bez GoTo. Za dodatkowe pieniądze można kupić lepszy teleskop (czytaj: większy).
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostSebastian Ś. | 16 Lut 2019, 18:59

Za te same pieniądze kupisz teleskop większy np. Synte 8. Różnica pod ciemnym niebem taka jak strona lewa kontra prawa na obrazku:
Bresser Teleskop National Geographic 70/350 GoTo - warto?: Screenshot 2019-02-16 at 17.58.32.png
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postkawo | 16 Lut 2019, 19:04

Karol napisał(a):Tak, ten teleskop wyszukuje obiekty z listy.
Tak, jest raczej dobry optycznie.
Niestety z tej listy zobaczysz nim tylko jej małą część a większość z tych co zobaczysz będą bladymi plamkami.

Dużo lepszy będzie teleskop bez GoTo. Za dodatkowe pieniądze można kupić lepszy teleskop (czytaj: większy).


A czy jest jakiś teleskop z funkcją wynajdywania obiektów warty uwagi do 3000 zł?
Może coś polecisz? Wolałabym mieć tę funkcję. Na pewno nigdy nie będę takim astromaniakiem jak większość tu obecnych. Jeśli mam godzinę wyszukiwać jakiś obiekt i nie mieć pewności, ze to to co chciałem znaleźć, to wolę mieć funkcję to go i skupić się na oglądaniu.
 
Posty: 21
Rejestracja: 14 Gru 2008, 19:10

 

PostAndrzej.Ch63 | 16 Lut 2019, 19:21

Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postdulinieck | 04 Mar 2019, 16:56

a czy taki teleskop z GoTo w cenie np. 1200-1300zł jest sensowny:
teleskop bresser national geographic 90/1250 goto ?

przeznaczenie dla 15 latka
chodzi by się nie zniechęcić ani co do skomplikowanego procesu szukania/ustawiania (dlatego GoTo i śledzenie) ani co do jakości obrazu (tuba Maksutow-Cassegrain to chyba całkiem nie najgorsza jakość jak na rozmiar).

może ktoś doradzić?
 
Posty: 10
Rejestracja: 03 Mar 2019, 16:01
Miejscowość: Poznań

 

PostJSC | 05 Mar 2019, 10:31

dulinieck napisał(a):a czy taki teleskop z GoTo w cenie np. 1200-1300zł jest sensowny:
teleskop bresser national geographic 90/1250 goto ?

przeznaczenie dla 15 latka
chodzi by się nie zniechęcić ani co do skomplikowanego procesu szukania/ustawiania (dlatego GoTo i śledzenie) ani co do jakości obrazu (tuba Maksutow-Cassegrain to chyba całkiem nie najgorsza jakość jak na rozmiar).

może ktoś doradzić?


Sorki, ale uważam, ze jest zupełnie odwrotnie - GoTo po jakimś czasie (zwykle krótkim) zniecheca poczatkujacych do obserwacji i uważam, ze jest przeznaczone nie dla nowicjuszy, a dla tych którzy juz złapali bakcyla, wiedzą mniej wiecej gdzie i co jest na niebie, ale nie chcą tracić czasu na poszukiwania (chociaż jesli ktos jest juz mocno obeznany z niebem, to trafia w obiekty od razu bez pudła :) ).
Jest teraz tyle aplikacji na telefon, że nawet bez szczątkowej wiedzy o gwiazdach wiadomo co gdzie jest na niebie. Wystarczy skierować smartfona na niebo i od razu pokazuje Ci nazwy obiektów, które widzisz. Zreszta wystarczy do tego celu także zwykła obrotowa mapka nieba... Ale to tylko moje osobiste zdanie...

Co do samego teleskopu, to uważam, ze dla zupełnie zielonych poczatkujących i bez załapanego astronomicznego bakcyla dobre są własnie maki , a jeszcze lepsze refraktory (ale te ostatnie są niestety mniej kompaktowe, no chyba że wydamy 2x... 3x wiecej kasy i zakupimy refraktor ze szkłem ED). Z tym, że zwykle poleca sie w obecnych czasach średnice od ok. 100mm (dla maka nawet wiecej). Chociaż ja uważam, ze lepsza jest mała, ale dobra optyka niz duza ale zła optyka i spokojnie wystarczy 80mm dobry refraktor, ewentualnie 100mm mak.
Jesli 15-latek jest juz bardzo "zaciagnięty" astronomią (chociaz nie musi sie znać na sprzecie), to teleskop Newtona tez nie będzie żadnym problemem (oraz zbednym wydatkiem) i wówczas przy wiejskim ciemnym niebie warto kupić 8 calowego Dosona (ewentualnie 6 calowego). Pod miejeskie niebo raczej brałbym refraktor lub maka (ew. SCT).
Co do typu montazu (gdyby jednak zrezygnowć z tego GoTo) - to znowu - jeśli ktos jest już wciagniety w astronomię (chociaz nie musi sie znać na sprzecie!), to przetrawi montaz EQ i ja taki polecam. A jesli ktos jeszcze nie wie czy go to wciagnie, to bezpieczniejszy jest AZ, bo z EQ na 100% nie poradzi sobie.

I jeszcze najważniejsza sprawa! Sprawa miejsca obserwacji. Balkon nadaje sie jako tako (najwiekszą jego zaletą jest to, ze jest blisko). Otwarte okno zupełnie odpada, no chyba, ze zamkniemy pokój i będziemy go przez pół dnia wychładzac do temperatury zewnetrznej (a i tak będzie słabo). W miescie najlepiej znaleźć sobie jakis ciemny placyk (moze szkolne boisko), a jeszcze lepiej wyjechac kilka kilka kilometrów poza miasto.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdulinieck | 05 Mar 2019, 13:18

dzięki za opinię
a jak by porównać tego bressera co podałem do:
https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-W ... -2985.html
(jakoś przeoczyłem że jest w polecanym przez forum sklepie)

to który lepszy byłby w cenie 1175zł ?
 
Posty: 10
Rejestracja: 03 Mar 2019, 16:01
Miejscowość: Poznań

 

PostJSC | 05 Mar 2019, 15:28

Róznica w dawanych obrazach nie będzie duża (podejrzewam, ze zadna). Mozna sprawdzić obstrukcje centralna, czyli wielkość lusterka wtórnego - im mniejsze tym będą lepiej widoczne szczegóły np. na Ksiezycu. Jesli tego nie znajdziesz sam to moge później pomóc, ale mimo wszystko zachęcałbym do wyboru przynajmniej maka 100mm, bo widzę, ze sie nastawiłeś (nastawiłaś ?) na taki system optyczny (no i dobrze... ;)).
Warto sprawdzic średnicę przelotu optycznego - Mak 90mm Celestrona ma srednicę przelotu optycznego zaledwie 15mm, wiec pewnie Bresser i SW maja podobnie (?)

Czyli jak juz to bym wybrał tego https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bre ... -ota/1930/ + jakis odpowiedni montaż.


Chociaz ja na 100% wolałbym na początek, za takie pieniądze jak chcesz wydać (no dwie stówy trzeba dorzucić, ale masz dobry sprzęcior), zdecydowanie tego:
https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-102/1000-EQ-3-2-(BK1021EQ3-2)-teleskopy-1499.html (dwucalowy wyciąg czyli średnica przelotu optycznego 48mm, a nie 15mm, wiec jest mozliwość stosowania długoognuiskowych okularów)
lub w przypadku wiejskich warunków (ewentualnie wyjazdów samochodem) i wiedzą że astronomia jest moim hobby tego
https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-W ... -1379.html - ciężki, nieporęczny w transporcie, trzeba kolimować, ale daje dobre obrazy mgławic (duże lustro!) i planet
Z tym, ze ja jestem refraktorowy - to i tak wybrałbym refraktor :D
Ostatnio edytowany przez JSC 05 Mar 2019, 16:33, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 05 Mar 2019, 15:46

Tutaj jest Bresser 100/1400 na montazu Astro3
https://www.astroshop.pl/teleskopy/bres ... -3/p,54021
Piekny, leciutki :!: :!: i mobilny zestawik, ale montaz Astro3 (bo taki tam jest) jest delikatny i trzeba się z nim delikatnie obchodzic, chociaz luzów nie ma (mam taki montaż , ale nie sprzedam :wink: , bo też chcę zakupic takiego maczka 100mm na piesze wycieczki). Montaz EQ mozna przestawić w tryb AZ, gdyby co...

Wiem, ze jak się człowiek nastawi i zakocha to nie ma rady i zapewne finalnie i tak wybierzesz Maka (i pewnie GoTo), nawet po wielu innych sugestiach ze strony forumowiczów ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdulinieck | 12 Mar 2019, 00:15

JSC napisał(a):Wiem, ze jak się człowiek nastawi i zakocha to nie ma rady i zapewne finalnie i tak wybierzesz Maka (i pewnie GoTo), nawet po wielu innych sugestiach ze strony forumowiczów ;)

dzięki za odzew
MAKi mi się podobają bo nie odwracają obrazu a GoTo by zwiększyć szansę na udaną "inicjację" juniora.
Ale deal z Goto nie wyszedł - cena była promocyjna bo zestaw był wybrakowany .
No i chyba jednak odpuszczę sobie to przepłacanie za goto.

Ogólnie wybór chyba mnie przerasta.
I znowu nie wiem co kupić, limit kasy (bez goto) to max 700-800zł (no chyba że dodając 100-200 dostanę coś o niebo lepsze, bo ryzyko że junior będzie miał słomiany zapał i sprzęt po miesiącu będzie się kurzył jest spore.
Skoro odpuszczam Goto to fajnie by było można robić zdjęcia (czyli by teleskop miał możliwość zastosowania adaptera do aparatu - mam samsung nx1100 więc jak jest jakiś uchwyt co umożliwi wykorzystanie go to byłoby fajne).

Gdzieś wyczytałem że "przy ograniczonych budżetach brać refraktor 90/900, lub używane Synty 6-8 na Dobsonach".
Do tego ktoś napisał że "montaż typu EQ-1 i 2 omijać szerokim łukiem bo drga i lepiej wybrać Dobsona ze względu na cenę".
Czyli wychodzi że powinienem wybrać coś takiego np. na AZ-3?
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0%20AZ%203
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0%20AZ%203
A najtańsza synta 6 to chyba coś takiego:
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... DOBSON%206

warto zaplacić 50% więcej za tą syntę?
 
Posty: 10
Rejestracja: 03 Mar 2019, 16:01
Miejscowość: Poznań

 

Postlolak89 | 12 Mar 2019, 08:27

15 latek to kawał chłopa, moim zdaniem nie powinieneś szukać dla niego 90/900 i tym podobnych choć jest jeden na olx za 300 zł z montażem (słabym ale na początek powinien wystarczyć).
Jedyną i sensowną opcją jest 8 cali Newton, może być Synta a najlepiej GSO, ma fajny wyciąg i ładniej wygląda a to też się liczy. Zaprosi kumpli na obserwacje Księżyca to sprzęt musi też wyglądać i sprawiać wrażenie porządnego, 90/900 na jakimś montażyku nie zrobi na nim ani na nich wrażenia :) GSO 8 tak, tym bardziej, że poogląda tym bardzo ładnie US jak i wejdzie w świat DS.

Moja rada i raczej nie tylko moja to poluj na używane GSO 8 cali, powinny nie przekroczyć 1000 zł z podstawowymi akcesoriami typu szukacz i jakiś okular lub dwa.

P.S. Jak koniecznie będziesz chciał 90/900 na AZ3 to tu masz ogłoszenie za pół ceny https://www.olx.pl/oferta/teleskop-pent ... b7f333f401

Trzeba wiedzieć na co się człowiek pisze kupując małą soczewkę, to musi być świadoma decyzja po porównaniu widoków i załapaniu o co w tym chodzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście później dokupili refraktor :)
lolak89
 

PostJSC | 12 Mar 2019, 11:08

Wybór jest trudny, bo zależy od bardzo wielu czynników i osobistych preferencji.
Moim zdaniem niezależnie od tego jaki kupisz teleskop to chłopka astonomia wciągnie albo nie.
Może na poczatek lepiej kupic mu jakieś książki, mapki obrotowe, a dopiero potem teleskop? Obawiam się, że sam zakup teleskopu nie sprawi zainteresowania astronomią.
A co do teleskopu, to zwylke polaca sie to o czym piszesz, czyli
-refraktory achromatyczne o średniej światłosile (ok. f/10)
-Newtony na Dobsonach (8" lub 6")
-maki 100mm lub 127mm (ewentualnie SCT)
Trzeba zwrócic uwagę, ze teleskop ma byc do miasta - czy tak? Na balkon?
Gdzie będą prowadzone obserwacje - to jest ważniejsze niż teleskop :!: :!: :!:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 12 Mar 2019, 11:18

Moim zdaniem ciężko będzie dotrzeć z książką do 15latka :) Bardziej przemawia do mnie sytuacja gdzie po spojrzeniu na Księżyc opadnie mu kopara na balon, trawę czy gdzie tam będzie oglądał i dopiero wtedy zacznie się interesować co ogląda i czemu to jest takie fajne :) Dodatkowo podłapie optyki, fizyki, mechaniki itd. również z książek.
lolak89
 

Postdulinieck | 12 Mar 2019, 11:23

lolak89 napisał(a):Moja rada i raczej nie tylko moja to poluj na używane GSO 8 cali, powinny nie przekroczyć 1000 zł z podstawowymi akcesoriami typu szukacz i jakiś okular lub dwa.


czyli rozumiem kierować się na mocowanie typu Dobson bo będzie w tej samej cenie lepsza optyka?

a jak nie znajdę nic używanego to
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... DOBSON%206
lub
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... ON%20Pyrex

to też dobre wybory?

jak rozumiem GSO 8 jest lepszy od SkyWatcher Synta 8 mimo że Synta 8 ma niby szkło Pyrex?
 
Posty: 10
Rejestracja: 03 Mar 2019, 16:01
Miejscowość: Poznań

 

PostJSC | 12 Mar 2019, 11:26

lolak89 napisał(a):Bardziej przemawia do mnie sytuacja gdzie po spojrzeniu na Księżyc opadnie mu kopara na balon, trawę czy gdzie tam będzie oglądał i dopiero wtedy zacznie się interesować co ogląda i czemu to jest takie fajne :) Dodatkowo podłapie optyki, fizyki, mechaniki itd. również z książek.

Oby, bo znam takich co powiedzą, ze nie ma sensu tracić czas na ogladanie dziur w Ksieżycu, kropek na niebie, mgiełek wyglądających słabiej niz dymek z paierosa czy planet wielkości ziarenka grochu :D , bo przeciez w internecie wszystko to widac znacznie lepiej :mrgreen:

Dla wielu barierą nie do przejścia jest zwykła obsługa teleskopu. Ludzie nie potrafia dobrze ustawic ostrości, a co dopiero mówic o odszukaniu obiektu, kolimacji Newtona, czy obsłudze montażu EQ.

Trzeba sie niestety i na taka ewentualność przygotować (jesli to teleskop ma wywwołać zainteresowanie astronomia). Mało to ogłoszeń na giełdzie "sprzedam teleskop trzy razy użyty"...?
Ostatnio edytowany przez JSC, 12 Mar 2019, 11:32, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdulinieck | 12 Mar 2019, 11:31

JSC napisał(a):Wybór jest trudny, bo zależy od bardzo wielu czynników i osobistych preferencji.
Moim zdaniem niezależnie od tego jaki kupisz teleskop to chłopka astonomia wciągnie albo nie.
.....
Trzeba zwrócic uwagę, ze teleskop ma byc do miasta - czy tak? Na balkon?
Gdzie będą prowadzone obserwacje - to jest ważniejsze niż teleskop :!: :!: :!:


mieszkam w domu na obrzeżu miasta - od strony tarasu pole
niestety taras mam zadaszony więc chyba trzeba wyjść przed dom

ten GSO 8 wygląda mega profi no ale limit kasy to max 1000 a nie 1600 - czyli wychodzi że max to Synta 6

a zainteresowanie wychodzi od juniora - ja chciałem go spławić by pooglądał sobie w internecie :)
ale drąży dziurę w brzuchu że chce teleskop
a jak kupić to coś co nie zniechęci - sam może też bym trochę "polukał" wtedy na niebo
 
Posty: 10
Rejestracja: 03 Mar 2019, 16:01
Miejscowość: Poznań

 

PostJSC | 12 Mar 2019, 11:39

Taras wychodzi na południe? Jeśli tak to jest to dobre miejsce na obserwacje! Nawet zadaszony :) Chciaż lepiej jak widzimy całe niebo dookoła.
Jesli nie ma w poblizu wybitnie mocnych latarń ulicznych, to z powodzeniem można obserwować wszystkie obiekty na niebie, a wiec może i Dobson 8", z tym, ze moze sie zdarzyc, że akurat ten typ nie podpasuje... No ale trzeba zaryzykować ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 12 Mar 2019, 11:41

Myślę, że nigdy nic na siłę. Jeżeli ma być zainteresowanie to musi być wewnętrzne. Teleskop na pewno pomoże to zainteresowanie utrzymać i rozwijać.

Wystarczy jakiś Newton 6", zobaczy tym już naprawdę sporo. Nawet z nowym zmieścić się w budżecie.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJSC | 12 Mar 2019, 11:41

A sam zainteresowany nie ma jakichs preferencji sprzętowych?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdulinieck | 12 Mar 2019, 12:36

JSC napisał(a):A sam zainteresowany nie ma jakichs preferencji sprzętowych?


niestety nie - ja się muszę edukować by szajsu nie kupić - dlatego boję się o tą siłę zainteresowania że szybko klapnie :(
a kasa wydana
stąd kombinuję żeby zainteresowanie było wspierane możliwością np. zrobienia zdjęcia (samsung nx1100 ma matrycę jak lustrzanka) - stą fajnie byłoby mieć teleskop z możliwością zamocowania aparatu


JSC napisał(a):Taras wychodzi na południe? Jeśli tak to jest to dobre miejsce na obserwacje! Nawet zadaszony :) Chciaż lepiej jak widzimy całe niebo dookoła.
Jesli nie ma w poblizu wybitnie mocnych latarń ulicznych, to z powodzeniem można obserwować wszystkie obiekty na niebie, a wiec może i Dobson

tak, dokładnie na południe
i jest za nim tylko pole ze zbożem więc warunki raczej niezłe bo ciemno jak w przysłowiowej d....
Ostatnio edytowany przez dulinieck, 12 Mar 2019, 12:38, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 10
Rejestracja: 03 Mar 2019, 16:01
Miejscowość: Poznań

 

PostJSC | 12 Mar 2019, 12:51

To się nie zastanawiaj i bierz teleskop, bo miejscówka w tym hobby jest najważniejsza.
Gdyby junior nie był zainteresowany, to widzę, ze Ciebie to wciągnie na 100% , wybierz więc teleskop pod swoje upodobania :wink:

Jaki jest Dobson - to widać - prosta konstrukcja, gdzie tubę niekerowujesz na obiekt po prostu pchnięciem ręka. Ma tę zaletę, ze mozna na Dobsonie uzywać wielkich luster, które najbardziej przydają sie do gromad kulistych, mgławic, ale oczywiście i do innych obiektów.
Mozesz mieć teleskop na montażu AZ (dobson to tez AZ), ale zawieszonym na statywie. Tutaj jest juz różnie - mozesz kierować pchnięciem ręka, a mozesz przy duzych powiekszeniach prowadzic kręcąc gałkami mikroruchów.
Jest wreszcie montaż EQ, najbardziej polecany do bardzo duzych powiększeń planetrarnych, gdzie najlepiej uzyć silniczka (napedu), który sam prowadzi za obiektem, ale mozna tez gałką mikroruchów, róznica jest taka w porównaniu do AZ, ze prowadzisz tylko w jednej osi (jednym pokretłem) jeśli ustawisz montaz w osi Pn-Pd, a w AZ w dwóch osiach.

Maki są bardziej planetarnymi konstrukcjami, przeznaczonymi do oglądania w bardzo duzych powiększeniach z bardzo dobrą jakością obrazu.
Refraktory - to zalezy czy achromaty, czy ED, czy maja mała średnice wyciagu, czy dużą. W porównaniu z lustrami dają zwykle lepsze obrazy przy takiej samej aperturze.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 12 Mar 2019, 13:38

dulinieck napisał(a):
niestety nie - ja się muszę edukować by szajsu nie kupić - dlatego boję się o tą siłę zainteresowania że szybko klapnie :(
a kasa wydana


Dlatego kup z giełdy, praktycznie nic nie stracisz na ewentualnej odsprzedaży. 8" Newton na dobsonie to najlepszy stosunek ceny do możliwości. Wrzuć ogłoszenie w dziale "Kupię" o chęci zakupu GSO 8 czy tam Synty 8 i czekaj na ofertę. Jak się spodoba to wtedy można odkładać na wymarzoną furę prosto z salonu (czy tam kartonu), niemacaną, niezakurzoną i błyszczącą jak wiadomo co na wiosnę :)
lolak89
 

PostJSC | 12 Mar 2019, 14:33

Ja na miejscu zagubionego poczatkującego posprawdzałby sobie jeszcze i wypisał, jakie teleskopy ludzie mają na forum, szajsu pewnie długo by nie trzymali ;) Większość ma w podpisie co posiada.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdulinieck | 12 Mar 2019, 14:52

lolak89 napisał(a):8" Newton na dobsonie to najlepszy stosunek ceny do możliwości. Wrzuć ogłoszenie w dziale "Kupię" o chęci zakupu GSO 8 czy tam Synty 8 i czekaj na ofertę. Jak się spodoba to wtedy można odkładać na wymarzoną furę prosto z salonu (czy tam kartonu), niemacaną, niezakurzoną i błyszczącą jak wiadomo co na wiosnę :)


a jak się go obsługuje ? wygląda na kolosa.
stawiam na podłodze na balkonie i na stojąco lub jakieś krzesełko z regulowaną wysokością?

a synte 6 na dobsonie to chyba trzeba by postawić na jakimś stoliku?

i w sumie o tych newtonach piszą że są "skolimowanie"
czyli zakładam że mogą się "rozkolimować"
czy inne typy teleskopów (np. MAKi) są bardziej odporne na "ignorancję obsługującego" i bardziej "user friendly" w użyciu?
 
Posty: 10
Rejestracja: 03 Mar 2019, 16:01
Miejscowość: Poznań

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat